Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 26.04.2013, 17:16:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Noi despre ce vorbim ? Despre catedrala sau despre constructiile de noi biserici in general ?

Din cate se vede prin Bucuresti cel putin, s-a restaurat pe ruptelea. S-au restaurat pana si biserici in care nu se mai slujeste, precum Sf Elefterie Vechi din Cotroceni.

Asta ca sa ma refer numai la Biserica Ortodoxa. In ceea ce priveste Biserica Catolica, daca imi aratati o biserica cu igrasie, scorojita, cu aspect bolnavicios, promit sa spal parbrize pana ce strang de-o fereastra cu vitralii.
vorbim despre catedrala. bisericile se construiesc din donații, în general.
primăria da terenul. și aici aș avea de comentat în unele cazuri, dar este altceva.

nu știu ce face BC, dar am văzut destule emisiuni și am citit multe articole despre biserici care stau să cadă, iar BOR nu face nimic.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 26.04.2013, 17:50:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
P.S. Problema nu îmi pare a fi că lipsesc spitalele, problema e că activitatea dinlăuntrul celor care există deja s-a prăbușit în lipsuri și conduite grotești. Că omul fuge din țară, dacă își permite, ca să facă o analiză de sânge ca lumea sau să își panseze un furuncul... Asta e problema: calitatea vieții noastre, oriunde am fi în instituțiile și serviciile patriei.
Un egoism fioros, o delăsare și nepăsare, o abrambureală zăpăcită, o simulare necontenită...
Ultimele spasme ale deznădejdii și haosului, pretutindeni. Se poate, însă, mult mai rău... Să nu ne grăbim, că showul e abia la început...
că nu este cum ar trebui, o vedem cu toții.
dar nu putem spune că nu s-a făcut nimic.
exemplu:
ce era sistemul de ambulanță în urmă cu ceva ani?
în afară de faptul că venea și după o ora, prioritățile erau în functie de vârsta. un bătrân nu conta. plus că pe ambulanță venea șoferul și un asistent. vorbesc de București.
care este situația prezenta, cel puțin în București?
tatăl meu a suferit un infarct acum 3 zile.
s-a certat cu a vecină, al cărei câine a făcut o obsesie din mașina tatălui meu, marcandu-i zilnic rotile.
am sunat la112.
a venit SMURDul cu 3 paramedici, în 7 minute.
i-au acordat primul ajutor. masca de oxigen, electrocardiograma, etc.
toate datele au fost trimise prin radio/net la dispecerat. acesta a hotărât că trebuie trimisă o ambulanță. a venit în max. 10 minute.
erau 6 medici, paramedici și asistenți în jurul tatălui meu. plus aparatura performanta. a ajuns la Municipal, unde i s-a făcut o angiografie și i s-a montat un stent.
s-a schimbat ceva? parcă da.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 26.04.2013, 20:43:21
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit

Multe biserici, multe! avem si statistica referitoare la raportul nr biserici/ nr scoli, ceea ce e laudabil, inseamna ca acel serviciu de statistica (link totusi ...?) face niste lucruri si nu doarme.
Biserica deci cheltuieste bani, foarte multi bani. Nenorocitii, hotii!
Sa traiasca dom' statistician, saru' mana... intreb si eu ca proasta si inculta da mine care pup moaste... cat e raportul intre nr. de bordeluri si nr. de biserici construite de la Revolutie incoace? aud? cat e raportul nr. de vile construite si nr. de biserici in acelasi interval de timp?
Si ma iertati saru' mana ca nu stiu sa numar ca lumea, care din urmatoarele sunt impozitate mai mult:
a) bisericile
b) bordelurile ???
Sa traiasca dom' statistician saru' mana, io nu stiu carte, sa scriu, sa citesc si sa socotesc, da' sa zica si mie ca sa stiu, ce e mai bine si mai sigur sa fac ca sa aiba statul roman bani da spitale: sa ma duc la biserica, care fura ca stie toti ca fura mama lor da nenorociti si ne plictiseste cu lalaiala aia, sau sa ma duc la bordel ca nu afla orcum nevasta si toti face la fel si nu esti barbat daca nu te duci si e si eftin, mai eftin ca tuica aia d-o dai la popa cand vine sa dea cu apa d-aia-ncasa, cum ii zice... gheasma d-aia... si dai un ban da' macar stii ca te distrezi?
Sa stiu si io si sa-i spun si lu' Marie!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 26.04.2013, 20:48:13
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
În mod rațional? Păi toată lumea, în special conducăreții noștri, susțin că ei sunt raționali iar ceilalți nu. Și reciproc.

Cât despre a apăra interesele preoților, asta chiar nu văd de ce ar fi un lucru rău.
Crezi că le sunt apărate prea des interesele?
Dacă crezi asta, îți sugerez să îți petreci mai mult timp în biserică și printre cât mai mulți preoți. Ai afla cât sunt de mari problemele cu care se confruntă fiecare slujitor al lui Hristos din țara asta.
(Exceptînd o minoritate, care, să zicem, chiar o duce bine. Nu știu dacă spre folosul nostru sau al lor...)

P.S. Problema nu îmi pare a fi că lipsesc spitalele, problema e că activitatea dinlăuntrul celor care există deja s-a prăbușit în lipsuri și conduite grotești. Că omul fuge din țară, dacă își permite, ca să facă o analiză de sânge ca lumea sau să își panseze un furuncul... Asta e problema: calitatea vieții noastre, oriunde am fi în instituțiile și serviciile patriei.
Un egoism fioros, o delăsare și nepăsare, o abrambureală zăpăcită, o simulare necontenită...
Ultimele spasme ale deznădejdii și haosului, pretutindeni. Se poate, însă, mult mai rău... Să nu ne grăbim, că showul e abia la început...
Se stie de cand ai lumea ca romanul se mica numai daca e pleznit serios cu biciul !
Singura solutie,care mai poate misca pozitiv lucrurile in unele domenii de stat,este PRIVATIZAREA !!!
Numai cand stie de frica ,romanul mai face ceva ,desigur cu o mare sila interioara, pe care se straduieste sa nu o arate ,insa !!!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 26.04.2013, 21:26:33
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
a venit SMURDul cu 3 paramedici, în 7 minute.
i-au acordat primul ajutor. masca de oxigen, electrocardiograma, etc.
toate datele au fost trimise prin radio/net la dispecerat. acesta a hotărât că trebuie trimisă o ambulanță. a venit în max. 10 minute.
erau 6 medici, paramedici și asistenți în jurul tatălui meu. plus aparatura performanta. a ajuns la Municipal, unde i s-a făcut o angiografie și i s-a montat un stent.
s-a schimbat ceva? parcă da.
SMURD-ul i-l datorăm bunului român (fără glumă) Raed Arafat, care a trebuit să se lupte ani mulți cu inerția și, poate, corupția sistemului, pentru a-l aduce la nivelul ăsta.
Asta înseamnă că de oameni implicați și responsabili avem nevoie în primul rând, și abia apoi de bani.
Criza noastră e o criză de oameni. Biserica îi poate face (dacă și ei vor).
Reply With Quote
  #76  
Vechi 26.04.2013, 23:10:08
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
am sunat la112.
a venit SMURDul cu 3 paramedici, în 7 minute.
i-au acordat primul ajutor. masca de oxigen, electrocardiograma, etc.
toate datele au fost trimise prin radio/net la dispecerat. acesta a hotărât că trebuie trimisă o ambulanță. a venit în max. 10 minute.
erau 6 medici, paramedici și asistenți în jurul tatălui meu. plus aparatura performanta. a ajuns la Municipal, unde i s-a făcut o angiografie și i s-a montat un stent.
s-a schimbat ceva? parcă da.
Slavă Domnului!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 26.04.2013, 23:15:52
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RalucaG Vezi mesajul
Multe biserici, multe! avem si statistica referitoare la raportul nr biserici/ nr scoli, ceea ce e laudabil, inseamna ca acel serviciu de statistica (link totusi ...?) face niste lucruri si nu doarme.
Biserica deci cheltuieste bani, foarte multi bani. Nenorocitii, hotii!
Sa traiasca dom' statistician, saru' mana... intreb si eu ca proasta si inculta da mine care pup moaste... cat e raportul intre nr. de bordeluri si nr. de biserici construite de la Revolutie incoace? aud? cat e raportul nr. de vile construite si nr. de biserici in acelasi interval de timp?
Si ma iertati saru' mana ca nu stiu sa numar ca lumea, care din urmatoarele sunt impozitate mai mult:
a) bisericile
b) bordelurile ???
Sa traiasca dom' statistician saru' mana, io nu stiu carte, sa scriu, sa citesc si sa socotesc, da' sa zica si mie ca sa stiu, ce e mai bine si mai sigur sa fac ca sa aiba statul roman bani da spitale: sa ma duc la biserica, care fura ca stie toti ca fura mama lor da nenorociti si ne plictiseste cu lalaiala aia, sau sa ma duc la bordel ca nu afla orcum nevasta si toti face la fel si nu esti barbat daca nu te duci si e si eftin, mai eftin ca tuica aia d-o dai la popa cand vine sa dea cu apa d-aia-ncasa, cum ii zice... gheasma d-aia... si dai un ban da' macar stii ca te distrezi?
Sa stiu si io si sa-i spun si lu' Marie!
Nu te supăra, soro!...
Hai cu mine la o plimbare și vom face pace: tu îmi arăți bisericile, eu îți arăt ce a "crescut" în jurul lor (ca buruienile împrejurul florilor, dar unde-i grădinarul?).

Spre exemplu, eu îți arăt 3 locuri amenajate după aceeași schemă aprobată (altfel cum ar fi fost posibil să apară?) de edilii Capitalei în acord cu prințipiile libertății, democrației, drepturilor omului:
- se dă aprobare și se ridică una biserică;
- alături se ridică două crâșme; uneori, muzica de la terasă interferă cu cântările din timpul slujbei. Spun că interferă, ca să nu zic că acoperă.
- se are grijă ca alături să fie pus minim un hotel mic, pe geamul/pancarta/afișajul căruia să scrie limpede, dar în termeni eleganți: aici puteți veni pentru câteva ore să faceți sex. E precizat și tariful.

Frumos pachet, nu-i așa?
Și toată lumea e mulțumită, ca în democrație! Respectatu-s-au drepturile tuturor cetățenilor și legile patriei? Respectat-u-s-au!

Ah, am uitat să precizez: ca nu cumva copiii creștinilor să NU uite în ce lume trăiesc, în proximitatea acestui năucitor amestec se află două școli cu clasele I-VIII și un liceu.

Să auzim de bine!

Last edited by cezar_ioan; 26.04.2013 at 23:26:09.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 26.04.2013, 23:22:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit două emisiuni

Anteba3 - emisiunea "Sa fie primit" (În premieră), despre banii Bisericii.manevre, hoții, etc.
Antena1 - filmul "Antihrist".

Last edited by Dumitru73; 26.04.2013 at 23:29:36.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 26.04.2013, 23:30:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Anteba3 - emisiunea "Sa fie primit" (În premieră), despre banii Bisericii.manevre, hoții, etc.
partea asta s-a terminat.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 26.04.2013, 23:37:39
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Fiecare își primește plata lui.
Toate la vremea lor...
Reply With Quote
Răspunde