Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 11.05.2009, 19:58:51
57Li 57Li is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2008
Locație: Turda, jud.Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Dragii mei frati ortodocsi!
Nici nu va puteti imagina ce tragedie au experimentat si traiesc aceste fiinte umane ce se 'convertesc' la diverse secte. Convertirea este doar un mod de a zice pentru ca este de fapt o aderare, o alipire disperata, o cautare asa zis( sau crezut) implinita. E ca si experienta aceea cu mopul pus in cusca puiului de maimuta ce nu avea mama. Acesta s-a agatat disperat de mop crezand ca este mama lui si-i poate oferii protectie si siguranta.
Niciodata un om care are adevarul ortodox trait si simtit si experimentat nu v-a putea sa inteleaga ce poate gasi cineva in acesta invatatura puerila. Dar eu, care ani de zile m-am straduit sa-l gasesc pe Hristos in aceste secte si culte oficiale si neoficiale, pot sa va spun cu cetitudine, ESTE MAREA MANIPULARE !!!. O manipulare pe care sarmanii oameni , fara Dumnezeu, ratacitori in acesta lume, fara credinta fara radacini , fara parinti binecuvantati si sfinti, o traiesc ca pe o MARE si STRALUCITOARE "convertire".
Problema cea mare este a marilor manipulatori din umbra, cei vazuti si cei nevazuti.Este blestemul si anatema razvratirii pe care o poarta si o transmit fiilor si urmasilor lor.Este infiorator !!! Si lor li se inoculeaza ca sunt unici, speciali si doar asa, in acea secta, pot fi si sunt mantuiti !
Eu am fost a treia generatie de baptisti din partea bunicilor din partea mamei si pot sa va spun multe din experientele si tragediile acestor familii.
Numai printr-o mare minune Dumnezeu s-a indurat de mine si la fel ca si pentru moabita Ruth, care prin casatorie cu Boaz a intrat in spita neamului Domnului Iisus Hristos, a gasit o cale de scapare. Sotul meu este stranepot de preoti ortodocsi, unul moldovean si altul ardelean.Si stiu ca pentru rugaciunile si binecuvantarea acestora, pentru jertfa celui ardelean de a vietui intr-o pestera pe timpul ocupatiei unguresti si pentru fiul pe care l-am nascut si care-i poarta numele , Dumnezeu s-a indurat si de mine.
Sarmanele suflete ratacitoare ! Nici macar nu realizeaza ca traiesc o mare minciuna si inselare si ca tin in mana un fals grosolan.
Totusi ,Maicuta Sfanta se roaga mult pentru ei !Rugati-va si voi fratilor!!!
  #602  
Vechi 11.05.2009, 20:09:27
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 57Li Vezi mesajul
Dragii mei frati ortodocsi!
Nici nu va puteti imagina ce tragedie au experimentat si traiesc aceste fiinte umane ce se 'convertesc' la diverse secte.
Convertirea la o "secta" nu-ti ofera nici un experiment demn de bagat in seama. Cunoasterea lui Dumnezeu, asa cum il prezinta Sfanta Scriptura reprezinta o experienta cu consecinte pentru vesnicie.

Nu vre-o secta a schimbat viata mea ci credinta in Dumnezeu si Cuvantul Sau.

Ortodoxie, catolicism, protestantism, etc., nu inseamna nimic. Dumnezeu este totul, cu conditia sa-L cunoastem cu adevarat.
  #603  
Vechi 11.05.2009, 21:19:14
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Iar d-ta te-ai intâlnit cu Cuvântul in cadrul sectei adventiste căreia îi difuzezi minciunile, d-le Litanu, ai uitat să specifici.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #604  
Vechi 12.05.2009, 01:02:13
57Li 57Li is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2008
Locație: Turda, jud.Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Convertirea la o "secta" nu-ti ofera nici un experiment demn de bagat in seama. Cunoasterea lui Dumnezeu, asa cum il prezinta Sfanta Scriptura reprezinta o experienta cu consecinte pentru vesnicie.

Nu vre-o secta a schimbat viata mea ci credinta in Dumnezeu si Cuvantul Sau.

Ortodoxie, catolicism, protestantism, etc., nu inseamna nimic. Dumnezeu este totul, cu conditia sa-L cunoastem cu adevarat.
Dragul meu ,daca afirmatia ta ar fi reala si nu imaginara, nu ar fi trebuit sa cauti sa te intorci la Domnul Dumnezeu si la cei ce aveau Cuvantul Sau, adica Sfanta Scriptura de 2000 de ani? Cine te-a cucerit si cu ce anume sa crezi o mare pacaleala, sa te lasi manipulat si insela de niste impostori? Nu vezi ca folosesti aceleasi expresii 'prefabricate', aceleasi lozinci tipice, preluate ca de pe o banda de magnetofon? sau poate cd?
  #605  
Vechi 12.05.2009, 03:33:55
ionpat ionpat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Locație: Capitala
Mesaje: 61
Implicit

Litanu vad ca esti din Brasov si voiam sa te intreb daca ai vreo legatura cu credinciosii care stateau pe artera comerciala care da in Piata Sfatului si imparteau pliante despre un concert de hip-hop crestin cred, pentru ca de ceva vreme tot vreau sa stiu ce e cu aia ca au trezit ceva monstruos in mine si ar face bine sa nu ii mai intalnesc pentru ca o sa
  #606  
Vechi 12.05.2009, 09:01:51
Aurelio_cu_ISUS Aurelio_cu_ISUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2009
Mesaje: 2
Thumbs down Rautatea omului credincios

Citat:
În prealabil postat de legionar Vezi mesajul
Toate sectele acestea eretice care au aparut ca ciupercile dupa ploaie si au luat cu asalt patria noastra sfanta nu este decat un scop murdar de deznationalizare si de sfaramare a unitatii noastre spirituale.
Convertirea unui ortodox la secte pot sa spun ca este o tragedie.
In lumina Maici Domnului si a Harului lui Cristos, nu trebuie sa fim cu dusmanie pe niste oamenii socotitii rataciti....judecata este a lui Dumnezeu, noi crestini adeverati Ortodocsi nu trebuie sa fie dusman pe aproapele sau, asa spune CRISTOS
As vrea sa i-ti spun ceva.....cine este mai credincios? inaintea lui Dumnezeu?

Cel care se roaga si fura? si injura? si bea? si fumeaza? s-au cel care nu le face pe toate acestea?
  #607  
Vechi 12.05.2009, 09:19:19
Aurelio_cu_ISUS Aurelio_cu_ISUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2009
Mesaje: 2
Thumbs down Eu unul ma rog pentru tine

Citat:
În prealabil postat de 57Li Vezi mesajul
Dragii mei frati ortodocsi!
Nici nu va puteti imagina ce tragedie au experimentat si traiesc aceste fiinte umane ce se 'convertesc' la diverse secte. Convertirea este doar un mod de a zice pentru ca este de fapt o aderare, o alipire disperata, o cautare asa zis( sau crezut) implinita. E ca si experienta aceea cu mopul pus in cusca puiului de maimuta ce nu avea mama. Acesta s-a agatat disperat de mop crezand ca este mama lui si-i poate oferii protectie si siguranta.
Niciodata un om care are adevarul ortodox trait si simtit si experimentat nu v-a putea sa inteleaga ce poate gasi cineva in acesta invatatura puerila. Dar eu, care ani de zile m-am straduit sa-l gasesc pe Hristos in aceste secte si culte oficiale si neoficiale, pot sa va spun cu cetitudine, ESTE MAREA MANIPULARE !!!. O manipulare pe care sarmanii oameni , fara Dumnezeu, ratacitori in acesta lume, fara credinta fara radacini , fara parinti binecuvantati si sfinti, o traiesc ca pe o MARE si STRALUCITOARE "convertire".
Problema cea mare este a marilor manipulatori din umbra, cei vazuti si cei nevazuti.Este blestemul si anatema razvratirii pe care o poarta si o transmit fiilor si urmasilor lor.Este infiorator !!! Si lor li se inoculeaza ca sunt unici, speciali si doar asa, in acea secta, pot fi si sunt mantuiti !
Eu am fost a treia generatie de baptisti din partea bunicilor din partea mamei si pot sa va spun multe din experientele si tragediile acestor familii.
Numai printr-o mare minune Dumnezeu s-a indurat de mine si la fel ca si pentru moabita Ruth, care prin casatorie cu Boaz a intrat in spita neamului Domnului Iisus Hristos, a gasit o cale de scapare. Sotul meu este stranepot de preoti ortodocsi, unul moldovean si altul ardelean.Si stiu ca pentru rugaciunile si binecuvantarea acestora, pentru jertfa celui ardelean de a vietui intr-o pestera pe timpul ocupatiei unguresti si pentru fiul pe care l-am nascut si care-i poarta numele , Dumnezeu s-a indurat si de mine.
Sarmanele suflete ratacitoare ! Nici macar nu realizeaza ca traiesc o mare minciuna si inselare si ca tin in mana un fals grosolan.
Totusi ,Maicuta Sfanta se roaga mult pentru ei !Rugati-va si voi fratilor!!!
In lumina Maici Domnului si a harului lui Cristos, as vrea sa i-mi raspunzi la o intrebare.....in credintza adevarata Ortodoxa cind mergi la SF BISERICA unde socotesti ca este casa lui Dumnezeu....si nici nu ajungi bine la masina si fumezi 2 tigari, si mergi acasa si ii mai tragi vreo 2 injuraturii copiilor s-au vecinului, ce credintza poate fi asta? din anul 1990 in Romania s-au omorit peste 1 milion de copii, prin avorturii, ISUS a murit si a inviat pentru toata lumea care crede ca el este fiul lui Dumnezeu ESTE UN SINGUR DUMNEZEU SI O SINGURA CREDINTZA, RELIGII SUNT O MIE SAU MAI MULTE FIECARE I-SI VA LUA RASPLATA DUPA CUM A SLUJIT......STI CE CRED EU........CA SATANA SA FOLOSIT SA STRICE LUCRAREA LUI DUMNEZEU....ATIT LA CRESTINII CIT SI LA MUSULMANI...ACELASI INGER CARE A FOST INGERUL GAVRIL SAU GABRIEL CUM SPUN MUSULMANII, ACELASI INGER A FOST TRIMIS CU MESAJE SI LA CRESTINI SI LA MOHAMED.....ACELASI INGER IN CARE CRED ATIT CRESTINII CIT SI MUSULMANI CA A VENIT DELA ACELASI DUMNEZEU......DAR.....SATANA.....A SCHIMBAT MESAJUL LUI DUMNEZEU PE CARE IL NUMIM NOII ROMANII, IN ALTA LIMBA SE NUMESTE ALFEL....INSASI ISUS A SPUS IUBITI-VA CUM V-AM IUBIT SI EU......TOATE ACESTE CUVINTE SI GINDIRE DE URA NU VIN DELA DUMNEZEU.CI DIN PARTEA SATANEI SA NE FACA SA NE DUSMANIM UNII PE ALTI......DUMNEZEU SI PUTEREA MAICI DOMNULUI SA VA LUMINEZE
  #608  
Vechi 12.05.2009, 09:22:17
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionpat Vezi mesajul
Litanu vad ca esti din Brasov si voiam sa te intreb daca ai vreo legatura cu credinciosii care stateau pe artera comerciala care da in Piata Sfatului si imparteau pliante despre un concert de hip-hop crestin cred, pentru ca de ceva vreme tot vreau sa stiu ce e cu aia ca au trezit ceva monstruos in mine si ar face bine sa nu ii mai intalnesc pentru ca o sa
Vi s-a mai raspuns ca adventistii nu au nimic de a face cu genuri muzicale gen hip-hop. Adventistii, eventual, impart invitatii pentru concerte corale si de orga la Biserica Neagra. Muzica din biserica adventista se apropie mai mult de genul classic. Iata o mostra, in acest link:

http://www.adventube.ro/video/95/Laudati-pe-Dumnezeu

Desi aveti suficiente mijloace de informare, continuati sa aruncati cu "intrebari" jignitoare. Nu este corect.
  #609  
Vechi 12.05.2009, 09:40:03
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 57Li Vezi mesajul
Dragul meu ,daca afirmatia ta ar fi reala si nu imaginara, nu ar fi trebuit sa cauti sa te intorci la Domnul Dumnezeu si la cei ce aveau Cuvantul Sau, adica Sfanta Scriptura de 2000 de ani? Cine te-a cucerit si cu ce anume sa crezi o mare pacaleala, sa te lasi manipulat si insela de niste impostori? Nu vezi ca folosesti aceleasi expresii 'prefabricate', aceleasi lozinci tipice, preluate ca de pe o banda de magnetofon? sau poate cd?
Va este greu sa credeti ca tot ceea ce am spus este exact ceea ce cred? Nu am nici un atasament pentru nici o biserica. Respect biserica adventista pentru modul in care trateaza Sfanta Scriptura (de aici se vad si roade). In rest... o data chiar mi-am pregatit o cerere de stergere din registrele bisericii (am vrut sa-i demonstrez sotiei cat de mult dau eu importanta apartenentei la un cult religios). Prin botezul biblic, eu am facut un legamant cu Dumnezeu.

Cuvantul lui Dumnezeu, adica Sfanta Scriptura , nu este proprietatea nimanui. Este pentru cei care doresc acest Cuvant si-i fac cinste lui Dumnezeu respectand Poruncile Sale (scrise in Cuvantul lui Dumnezeu).
  #610  
Vechi 12.05.2009, 12:24:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Vi s-a mai raspuns ca adventistii nu au nimic de a face cu genuri muzicale gen hip-hop. Adventistii, eventual, impart invitatii pentru concerte corale si de orga la Biserica Neagra. Muzica din biserica adventista se apropie mai mult de genul classic. Iata o mostra, in acest link:

http://www.adventube.ro/video/95/Laudati-pe-Dumnezeu

Desi aveti suficiente mijloace de informare, continuati sa aruncati cu "intrebari" jignitoare. Nu este corect.
Dar cu muzica country au legatura?
Nu e o intrebare nici jignitoare, nici fara sens..
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Baptisti elena_si Secte si culte 15 01.09.2010 21:28:04
Despre inmormantare la baptisti cdiasimi Secte si culte 3 28.12.2008 19:24:00