Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.12.2010, 13:21:03
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nelamurire

V-as ruga sa-mi spuneti daca un diacon casatorit legal are dreptul sa fie primit in calugarie atata timp cat nu este divortat de sotie.
Eu sunt cea in cauza.......sotul meu a plecat la manastire,, mi-a bagat el divort zilele trecute pe motiv de boala(sufar de leucemie) si nu mai poate suporta greutatiile, deci nu suntem divortati legal.A fost angajat ca diacon pe manastirea Cozia, fara sa se fi terminat divortul.Se poate un cleric cu doua statute si casatorit si intrat in manastire?Va rog sa-mi dati un raspuns cei care cunoasteti.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.12.2010, 13:30:54
irina82 irina82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
V-as ruga sa-mi spuneti daca un diacon casatorit legal are dreptul sa fie primit in calugarie atata timp cat nu este divortat de sotie.
Eu sunt cea in cauza.......sotul meu a plecat la manastire,, mi-a bagat el divort zilele trecute pe motiv de boala(sufar de leucemie) si nu mai poate suporta greutatiile, deci nu suntem divortati legal.A fost angajat ca diacon pe manastirea Cozia, fara sa se fi terminat divortul.Se poate un cleric cu doua statute si casatorit si intrat in manastire?Va rog sa-mi dati un raspuns cei care cunoasteti.
De ce nu va adresati persoanelor care se ocupa de aceste cazuri din cadrul episcopiei d-tra? Sau chiar ierarhului? El este in masura sa dea lamuriri, nu cei de pe acest site.....
Dumnezeu sa va intareasca. Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.12.2010, 13:31:48
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Dupa mine, nu se poate.
Cel mai bine este sa mergi la episcopul zonei, sa ii spui problema voastra.
Sa nu vorbesti insa cu nici un intermediar... sa astepti pana poti vorbi direct cu episcopul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.12.2010, 13:39:22
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit re

Am fost la episcop, i-a promis caterisirea,insa acum m-a parasit pt manastire.Episcopul nu a vrut sa-l faca preot si sotul s-a gandit ca daca va intra in manastire dupa o perioada il va hirotoni si preot.Pe scurt incearca cu tot felul de viclenii si ajunga preot si sa scape de mine. Multumesc pt raspuns.V oi incerca sa ajung inca o data la episcop.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.12.2010, 14:02:25
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Eu una l-as lasa in pace sa-l judece Dumnezeu,mi-as vedea de sanatatea mea,daca sinteti casatoriti in biserica e pacatul lui.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.12.2010, 14:08:01
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
V-as ruga sa-mi spuneti daca un diacon casatorit legal are dreptul sa fie primit in calugarie atata timp cat nu este divortat de sotie.
Eu sunt cea in cauza.......sotul meu a plecat la manastire,, mi-a bagat el divort zilele trecute pe motiv de boala(sufar de leucemie) si nu mai poate suporta greutatiile, deci nu suntem divortati legal.A fost angajat ca diacon pe manastirea Cozia, fara sa se fi terminat divortul.Se poate un cleric cu doua statute si casatorit si intrat in manastire?Va rog sa-mi dati un raspuns cei care cunoasteti.
Faptul ca a fost angajat ca diacon (adica cu stat de plata)nu ar fi o problema insa daca e primit in obstea monahala fara divort pronuntat atunci ar fi ,insa trebuie sa vorbiti cu IPS Gherasim caci dansul e cel care poate pune lucurile in ordine doar dansul Caci PS Emilian ca episcop vicar nu are autoritate decat daca e insarcinat de ierarhul titular sa se ocupe de caz ,in mod normal il paste caterisirea conform canoanelor si randuielilor in vigoare ale BOR dar si exista un mare dar in ceea ce il priveste pe staretul Coziei puterea pe care o are in arhiepiscopie functia (daca mai are alta in afara de staretie)si trecerea in fata ierarhului.Sa aveti rabdare sa stai de vorba pe indelete si sa fiti primita in audienta la IPS Gherasim din cate stiu eu e un om cu suflet si sper sa se rezolve problemele pe care le aveti.Va doresc mult binesi sarbatori frumoase si linistite
__________________
Cum iti sunt gandurile asa iti este si viata Parintele Tadei Staretul manastirii Vitovnita
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.12.2010, 14:09:44
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu una l-as lasa in pace sa-l judece Dumnezeu,mi-as vedea de sanatatea mea,daca sinteti casatoriti in biserica e pacatul lui.
Vasilica Draga aici e vorba de alte lucruri nu poti lasa sa judece Dumnezeu .Biserica are legi si aici e vorba de altceva
__________________
Cum iti sunt gandurile asa iti este si viata Parintele Tadei Staretul manastirii Vitovnita
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.12.2010, 16:54:28
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
V-as ruga sa-mi spuneti daca un diacon casatorit legal are dreptul sa fie primit in calugarie atata timp cat nu este divortat de sotie.
Eu sunt cea in cauza.......sotul meu a plecat la manastire,, mi-a bagat el divort zilele trecute pe motiv de boala(sufar de leucemie) si nu mai poate suporta greutatiile, deci nu suntem divortati legal.A fost angajat ca diacon pe manastirea Cozia, fara sa se fi terminat divortul.Se poate un cleric cu doua statute si casatorit si intrat in manastire?Va rog sa-mi dati un raspuns cei care cunoasteti.
Nu știu care-s canoanele. Dar clarifică-mi un lucru, el voia să plece la mănăstire și a invocat boala ta numai ca pretext să obțină certificatul de divorț mai repede, sau chiar vrea să plece la mănăstire pentru că ești o povară pentru el? În a doua situație, chiar dacă i se permite să fie călugăr, în fața lui Dumnezeu a săvârșit o faptă ORIBILĂ.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.12.2010, 17:46:27
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
Vasilica Draga aici e vorba de alte lucruri nu poti lasa sa judece Dumnezeu .Biserica are legi si aici e vorba de altceva
Legile Bisericii sa faca ce vrea cu el dar eu dragoste cu forta nu as cauta. Mama mea avea o vorba"nu fugi dupa caruta care nu te asteapta"si crezi daca v-a veni inapoi la ea va fi viata fericita?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.12.2010, 18:06:16
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Am fost la episcop, i-a promis caterisirea,insa acum m-a parasit pt manastire.Episcopul nu a vrut sa-l faca preot si sotul s-a gandit ca daca va intra in manastire dupa o perioada il va hirotoni si preot.Pe scurt incearca cu tot felul de viclenii si ajunga preot si sa scape de mine. Multumesc pt raspuns.V oi incerca sa ajung inca o data la episcop.
Vrea să scape de tine? Păi atunci e un NEMERNIC, un DOBITOC. Unul ca ăsta nu trebuie lăsat să ajungă preot, că e vai de oițe. Vorbește cu episcopul ca măcar să nu-l hirotonească niciodată. Eventual să-l decadă și din diaconie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 01:23:55
Nelamurire ingerashul Botezul 6 01.03.2011 15:12:29
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 13:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 19:22:40