Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.09.2007, 12:36:29
alinutza0707 alinutza0707 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

va scriu cu durere deoarece am simtit-o pe pielea mea intr-un moment cand crede-am ca totul a revenit la normal,am crezut si cred in cuvantul iubire,am luptat asa cum am putut sa mentin o prietenie care ptr mine semnifica ceva ,dar in cel mai frumos monent cel care se "numea prieten si mai ales student la teologie a trdat tot",nu zic ca acesti baieti de la teologie sunt altfel dar consideram ca profesia pe care si-au ales-o ii va face sa fie mai realisti dar m-am inselat.
Vin si va intreb sa mai cred in cuvantul prietenie cand cel care il consideram prieten dupa ce ma condus pe mine la lucru se plimba cu alta de mana in oras?
Doar rugaciunea aprinsa cu lacimi catre Maicuta Sfanta ma mai poate salva sa-mi trimita pe cineva care sa ma merite asa cum sunt si sa-l merit fara sa existe intre noi contraziceri ,cu toate ca am fost ranita inca mai cred in acel sublim citat din Biblie de la Corinteni"dragostea si bunurile ei"-

Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.09.2007, 04:48:21
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

???Alinitza, cred ca totul depinde de cit de departe ati ajuns cu aceasta "prietenie" a voastra. Daca era vorba doar de o amicitie si v-ati plimbat prin Cismigiu inainte sa incepi lucrul nu vad de ce el care este student sa nu se plimbe si cu alte prietene. O fi el un om prietenos din fire. Nu vad nimic rau in asta.???
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.09.2007, 06:51:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

fratilor, m-ati lasat masca! fata are si ea o problema cat se poate de reala si de umana, iar voi veniti cu definitii din dictionare .... sau divagati de parca n-ati fi fost niciodata in pielea unui adolescent. pai, mai andrei, respectivul se plimba de mana cu o alta fata, sau nu ti-e clar ce inseamna asta?!

draga alinutza, nu dispera si nu deznadajdui, cu siguranta respectivul nu te merita asa ca nu-ti mai face sange rau pentru el, cat o fi el de student la teologie! dupa cum vezi, de multe ori eticheta societatii nu face doi bani. Ai nadejde ca iti va da si tie Dumnezeu jumatatea ta, cea adevarata! te admir ca mai poti sa crezi cu tarie si nu disperi... si mie imi place foarte mult pasajul respectiv din Biblie. :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.09.2007, 16:29:35
alinutza0707 alinutza0707 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

ancah scuza-ma ca te intreb sa nu mi-o iei in nume de rau dc ai trece peste un asemenea lucru mai te-ar folosi intelesurile dictionarului?,
cozia consideri ca dc ai un prieten apropiat care va spuneati atatea pe care il astepti din tari straine,dovedindui ca se poate baza pe ceva tu asa ai rasplatii?eu una nu cred fiecare dintre noi suntem supusi ispitelor dar cum te simti cand cu 3 ore inainte discuti cu cea pe care sustii ca tii la ea si apoi te tii de mana cu alta persoana?oare te poti juca cu sentimentele-sau nu mai intelegi notiunea cuvintelor ?inseamna ca totul e pierdut
mirelat ms ca ai putut sa mai ma incurajezi si pot sa spun ca imi este greu sa mai cred intr-o pers de sex masculin dar stau si ma intreb ca dc nu lupt eu nu va lupta nimeni ptr mine ,
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.09.2007, 22:06:52
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutza0707
ancah scuza-ma ca te intreb sa nu mi-o iei in nume de rau dc ai trece peste un asemenea lucru mai te-ar folosi intelesurile dictionarului?,
cozia consideri ca dc ai un prieten apropiat care va spuneati atatea pe care il astepti din tari straine,dovedindui ca se poate baza pe ceva tu asa ai rasplatii?eu una nu cred fiecare dintre noi suntem supusi ispitelor dar cum te simti cand cu 3 ore inainte discuti cu cea pe care sustii ca tii la ea si apoi te tii de mana cu alta persoana?oare te poti juca cu sentimentele-sau nu mai intelegi notiunea cuvintelor ?inseamna ca totul e pierdut
mirelat ms ca ai putut sa mai ma incurajezi si pot sa spun ca imi este greu sa mai cred intr-o pers de sex masculin dar stau si ma intreb ca dc nu lupt eu nu va lupta nimeni ptr mine ,
Draga Alinutza, am apelat la dictionar pentru a-ti da de inteles, ca cuvantul prieten nu mai inseamna ca altadata "prieten, amic", ci poate insemna si altceva. Sigur ca in situatia ta nu as apela la dictionar, de aceea am postat eu pentru tine intelesurile acestui cuvant. Oamenii se ascund dupa cuvinte si le schimba intelesul. Cum nu stiam daca voi sunteti doar prieteni, sau ati ajuns si la stadiul de "iubiti", "amanti", "concubini", etc am apelat la acest mijloc mai fin, de a-ti lamuri singura termenul de prieten si de a intelege daca poti avea pretentii la devotament. iarta-ma te rog ca am fost atat de directa, dar tocmai asta am vrut sa evit.
Si ca sa iti raspund la intrebare, daca as trece prin aceeasi experienta, m-as intreba sincer, daca el este barbatul cu care sa imi impart viata. Iar raspunsul ar fi : nu.
Draga mea, roaga-L pe Dumnezeu ssa ti-l trimita pe cel ce-ti este scris tie, caci cu exceptia acestuia, toti barbatii sunt la fel.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.09.2007, 23:20:00
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Draga Alinutza, subscriu la ceea ce te-a sfatuit mirelat, este foarte clar ca acest tanar, student la teologie,NU TE MERITA,nu stie sa-ti aprecieze sentimentele, dupa ce te va pierde, isi va da seama, poate, ca a gresit. Tu esti tanara, ai viata inainte, roaga-te sa-ti trimita bunul Dumnezeu, pe cel pe care-l astepti, asa cum ti-l doresti tu, tandru, sincer, cuminte.....N-ai pierdut nimic, doar ti-ai ranit sufletul dar nu merita sa suferi.Fii puternica si ai nadejde in Dumnezeu, stie EL de ce te-a lasat sa afli ca se plimba cu alta de mana, fiindca nu -i jumatatea ta. E greu sa-ti impui sa nu fii trista, dar te rog din suflet,incearca sa uiti acest episod, gandeste-te ca a fost doar un vis urat. Dupa ploaie rasare din nou soarele. Te vreau vesela si cu zambetul pe buze. Te imbratisez cu mult drag.icamilin DOAMNE AJUTA-TI !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.09.2007, 10:56:43
alinutza0707 alinutza0707 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

consider ca prieten este acel care stie sa-ti cante cantecul inimi atunci cand tu l-ai uitat.cel care iti face morala atunci cand gresesti in speranta de a repara cat poti unde ai gresit,care te sprijina de fiecare data indiferent de situatie ,razand impreuna atunci cand sunteti veseli,[/b]intradevar cine are un prieten e un om bogat dar sa-l aive in tot intelesul cuvantului.la un momendat ati intrebat cat de departe sa ajuns,ei bine nu va ganditi la alte probleme,nu spre lauda dar vreu sa fiu doar unei pers care va fii viitorul meu sot,,acum vin si va intreb oare mai puteti crede n cuvantul prieten,nu stiu cati dintre voi cei ce cititi a citit CARTEA NUNTII -unde este acea iubire pe care fiecare dintre noi si-o doreste gandindu-me la un moment dat ca va trebui totusi sa avem un prieten?
DOAMNE IISUSE HRISTOASE MILUIESTE-MA PE MINE PACATOASA
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.09.2007, 18:38:36
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Bine ai venit in clubul fetelor tradate in drAGOSte cel putin o data....by strong..mai urmeaza.Intareste-te ca asta nu-i nimic..multumeste-te ca cel putin nu era insurat cu copii cu nevasta prin alte orase,ca nu era bisexual,ca nu te-a parasit pentru vreun barbat.Experientele acestea sunt inevitabile pana intalnesti ZAnul,fiinta mai mult sau mai putin perfecta.,inarmeaza-te cu rabdare,cu umor si fii dura.:)Sper ca nu te-am jignit(uneori nici nu-mi dau seama cand o fac)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.09.2007, 19:44:39
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

E greu.
Cand esti baiat faci multe prostii. Multe fara sa vrei. Parca esti prost si ai uitat tot ce gandeai 10 minute inainte.

Mai dai o sansa. Poate a fost un "prostanac" putin. Spune`i si vezi ce zice. Adevarul in general face bine. Vezi daca minte sau se face rosu si ii pare rau.

Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.09.2007, 19:45:45
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Ca vorbesti de cartea nuntii, stii ca si baiatul din carte a fost prostanac un timp ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prietenie ovidiu b. Generalitati 30 14.05.2012 15:50:55
Cine nu crede in Dumnezeu ladyanda Generalitati 235 14.08.2011 14:08:26
cine crede in soarta ? pocoo Vrajitoria 46 18.07.2011 21:09:02
prietenie aida975 Umanitare 10 14.02.2010 03:12:08