Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 01.07.2015, 10:02:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
La fel cum si barbatii"crestini"cauta femei epilate,parfumate"discret",machiate discret"cremuite,elegante,cu forme vizibile pt a se sminti cat mai tare!
Ca doar nu o sa caute femei sterse,nemachiate,necoafate sau cu batic si rochie lunga! Fereasca Domnul!
In ambele exista o fiziologie. O lege naturala, care vine de la creatorul naturii.

Din instinct, femeile se intereseaza de portofelul barbatului, de ce posibilitati materiale are in prezent si, mai ales, in viitor. Fiindca, intr-o familie crestina, rolul de "provider" il are in primul rand barbatul. In cele materiale in cel putin aceeasi masura ca in cele spirituale. Femeia, care are o chemare spre maternitate (chemare pe care o poate sau nu constientiza) isi pune problema "in ce fel va avea tot ce trebuie puiul meu ?".

Din acelasi motiv, si barbatii cauta femei frumoase. Ei pot face unele concesii in ceea ce priveste trasaturile chipului, dar mai putin in ceea ce priveste corpul. Fiindca femeia detine ponderea genetica in a transmite caracteristicile morfologice si metabolice progeniturii. Cu alte cuvinte, este mult mai probabil ca fiica unei grase sa fie o grasa decat ca fiica unui gras sa fie o grasa.

Prin urmare, fetele crestine care iau in considerare posibilitatile materiale ale baiatului (mai ales in viitor, in potenta mai degraba decat in act) bine fac. Dimpotriva, daca nu le intereseaza deloc aces lucru, o eventuala chemare speciala (calugarie, apostolat) este de luat in calcul.

De asemenea, si baietii crestini care se uita dupa fete cu forme frumoase ale corpului, bine fac. Fiindca asa cum sunt mamele lor la trup, asa vor fi copiii. Iar de nu se uita la aceasta, poate fi un semn de chemare spre calugarie/preotie si sfatuiesc pe asemenea baieti sa intre in faza de discernamant vocational.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #382  
Vechi 01.07.2015, 10:03:02
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Bună Corinusha

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
hm..poate n-oi sti, dar si crestinii practicanti pot fi frustrati. Sau crezi ca ei sunt perfecti, ca ei duc o viata perfecta, ca ei sunt fericiti cum o fi, ca nu aduna frustrari, ca nu se gandesc ce ar fi fost daca etc?
Sinceră să fiu, cred că dacă sunt practicanti cu adevărat trec usor peste impulsurile de frustrare. Dar ce vorbă e asta: "nu se gândesc ce-ar fi fost dacă"? Dacă ce? da si tu niste exemple, să vedem.

Citat:
Nu tin sa spun adevarul, dar, nu vad garantarea fericirii intr-o casatorie intre crestini practicanti; probabilistic e imposibil.
Cum zicea si Alin, nu prea ai clare notiunile. Si nu se pune problema de a garanta ceva. Ci de a avea un mod de viata echilibrat, care are un sistem de valori adecvat trăirii în armonie si cu Dumnezeu si cu semenii.

Citat:
Hay, dar felicitari celor care duc o viata fara frustrari acumulate, fara nimic negativ, celor in a caror viata totul e lapte si miere sau celor care accepta negresit si fara urma de regrete lucrurile urate din viata.
Păi nu întelegi? Nu e vorba că "e totul lapte si miere" după acceptiunea ta. În viata de zi cu zi a face voia lui Dumnezeu te modelează în asa fel că nu mai duci povara "frustrărilor", a lui "ce-ar fi fost dacă", etc.

PS: felicitari pentru bebelus, si nu te mai enerva. <mai ales nu cu DragosP :))>
Ai început să mergi la biserică, te împărtăsesti regulat? ar trebui să mergi des, mai ales că esti si însărcinată.

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #383  
Vechi 01.07.2015, 10:06:22
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
este mult mai probabil ca fiica unei grase sa fie o grasa decat ca fiica unui gras sa fie o grasa.

[...]Fiindca asa cum sunt mamele lor la trup, asa vor fi copiii.
Pe bune? asa se învată la Medicină?
Reply With Quote
  #384  
Vechi 01.07.2015, 10:32:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Pe bune? asa se învată la Medicină?
In ultimele cateva decenii, da. Si este admirabil ca Dumnezeu a sadit in inima oamenilor o conduita instinctiva care are in vedere lucruri pe care medicina le-a descoperit doar in ultimul timp.

Iar asemenea lucruri ne fac mai circumspecti in a cataloga drept "reminiscente ale unor raporturi sociale revolute" idealuri precum "frumoasa ca Sara" si "bogat ca Abraham". Ceea ce a fost dintotdeauna valabil, in orice caz de secole si milenii si, mai ales, ce este sadit in inima omului, este probabil sa corespunda unei legitati pe care noi poate ca nu o cunoastem acum, dar o vom putea cunoaste candva.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #385  
Vechi 01.07.2015, 12:16:31
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Sinceră să fiu, cred că dacă sunt practicanti cu adevărat trec usor peste impulsurile de frustrare. Dar ce vorbă e asta: "nu se gândesc ce-ar fi fost dacă"? Dacă ce? da si tu niste exemple, să vedem.
exeplu: daca ar fi divortat inainte sa se ajunga la nefericire totala, ba chiar la chin.


Citat:
Cum zicea si Alin, nu prea ai clare notiunile. Si nu se pune problema de a garanta ceva. Ci de a avea un mod de viata echilibrat, care are un sistem de valori adecvat trăirii în armonie si cu Dumnezeu si cu semenii.
De acord cu modul de viata echilibrat; dar eu incercam sa spun ca si intr-un cuplu de crestini practicanti apar probleme, ca oriunde, iar acele probleme, SE POT (intr-un procent fie cat de mic) agrava si se poate ajunge la sentimente contrar a ceea ce ei sunt; contrare crestinismului (invidie, deznadejde, chiar ura), si atunci se pot acumula frustrari. Cum ziceam, o fi o probabilitate ff mica, dar e foarte usor ca unele momente/intamplari sa iti schimbe perceptia asupra tot cu 180 grade.


Citat:
Păi nu întelegi? Nu e vorba că "e totul lapte si miere" după acceptiunea ta. În viata de zi cu zi a face voia lui Dumnezeu te modelează în asa fel că nu mai duci povara "frustrărilor", a lui "ce-ar fi fost dacă", etc.
Nu are nimeni grantia ca prin a face voia lui Dumnezeu (poate fortat cumva de tine insuti), ajungi sa nu mai simti frustrari, sa devii impacat cu orice se intampla. Desi recunosc ca, ce mai probabil, daa fci voi lui Dumnezeu ai sanse mult mi mari sa ajungi sa fii impacat cu tot ce se intampla, decat daca nu faci voia Lui.

Citat:
PS: felicitari pentru bebelus, si nu te mai enerva. <mai ales nu cu DragosP :))>
Ai început să mergi la biserică, te împărtăsesti regulat? ar trebui să mergi des, mai ales că esti si însărcinată.

Doamne ajută!
Multumesc. Incerc sa nu ma mai enervez, dar cred ca ma "ajuta" si nivelul asta ridicat e hormoni; ca tare trec de la o stare la alta in cateva minute :))
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #386  
Vechi 01.07.2015, 14:05:36
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Lucarul mainilor

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Foarte frumos spus, Claudiu. Dar de ce zici că mai ai de asteptat câtiva ani? din ce oras esti? poate citeste vreo porumbită din asta si se întoarce la matcă. :) Apropo, cu ce s-ar putea ocupa ea acolo în orăselul tău? Sau ai în minte modelul de familie cu full-time mom?
Oriunde este ceva de facut. Atat ca toata lumea vrea munca de birou. Daca sti Excel, Microsoft word si sti sa dai niste mail-uri, nu mai esti facut pentru munca de jos. Sincer, prefer o vanzatoare, o ospatara... decat o femeie independenta, o feminista (alta stupiditate).

Am foste porumbite, care si-au luat zborul, insa cand le revad sunt depresive si nemultumite cu viata lor, desi fac ce si-au propus. Pai? Cariera, succes...si cand tragi linie?

Totusi, acum ca nu mai sunt copil, chiar m-am gandit ce vreau cu viata mea. Si desigur mi-a venit in cap plecarea, fiindca am primit oferte avantajoase din exterior. Dar mi-am dat restart si mi-am dat seama, ca viata e drumul spre mantuire. Am doua variante: monahism sau viata de familie. Totusi vreau copilul meu sa aiba o mama de calitate. Vreau sa mosteneasca credinta, dragoste, blandete...pai daca eu aleg o "rebela" nemultumita, cu convingeri religioase in bataia vantului, cum va arata familia mea?

Am prieteni care s-au casatorit si au chiar cate un copil. Se schimba radical inima omului. O mama e o femeie implinita. Se inlocuieste stralucirea sexuala cu smerenia si blandetea mamei. Asta am citit eu. Asa da, asa cred ca vrea sa ne fie inima Dumnezeu.

In concluzie, porumbita trebuie sa imi fie partenera spre mantuire. Restul sunt detalii. Statornicie. Apoi o sa facem inconjorul lumii, ca daca mi se pune pata, imi iau ghiozdanul in spate si o fac si pe asta.

Doamne ajuta!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #387  
Vechi 01.07.2015, 15:24:53
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Problema in aceste orase mici (si eu locuiesc intr-un astfel de oras) este lipsa aproape totala a industriei (majoritatea fabricilor si uzinelor existente in 1989 s-au desfiintat), si in plus nici locurile de munca care existau in 1990 in transporturi si telecomunicati (ma refer aici in primul rand la transport feroviar- nu stiu cati ceferisti mai lucreaza in orasul dumneavoastra-, dar si in domenii precum posta-telefoane, energie electrica, termoficare, transport in comun urban, gospodarie comunala) marea majoritate nu mai exista astazi!
In plus, putinele locuri de munca existente in comert si servicii sunt destul de slab platite, iar pentru cei care au o anumita meserie (electricieni, tamplari, fierar-betonisti, zidari, etc) din domeniul constructiilor civile, in orasele mici, si acestia au putine sanse sa-si gaseasca de munca, deoarece in afara de cateva vile sau case, nu se mai construieste nimic in astfel de orase (ma refer la mari ansambluri de blocuri sau unitati industriale).
Aceasta este principala cauza pentru care lumea in general si tineretul in special cauta sa plece din astfel de orase mici .

Pe de alta parte, viata intr-un oras mic are si un anumit farmec- este mult mai multa liniste, comunicarea si apropierea dintre oameni este mult mai buna (in general fiecare se cunoaste cu fiecare) si evident este mult mai putina poluare si aglomeratie generata de automobile.

Oricum, eu va doresc mult succes sa gasiti ceea ce cautati, pentru a va simti implinit si fericit in orasul dumneavoastra.
Reply With Quote
  #388  
Vechi 01.07.2015, 20:45:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
exemplu: daca ar fi divortat inainte sa se ajunga la nefericire totala, ba chiar la chin.
Într-o familie în care AMBII soti sunt credinciosi practicanti NU se ajunge la divort. Ei n-au cum să se chinuie unul pe altul, pentru că luptă cu patimile, cu mândria si cu egoismul si învată cu adevarat că în familie nu mai esti 2, ci unul (mă refer la soti). Sanse mari să NU se ajungă la divort sunt si în familiile în care măcar unul din soti este credincios si este lăsat să îsi practice credinta.

Ar trebui să întelegi totusi că a trai aproape de Dumnezeu nu înseamnă vorbe goale. Te schimbi si te modelezi în timp, ai asteptări mai mari de la tine, si vezi cu adevărat chipul lui Hristos în aproapele si "îi porti neputintele" - ca să folosesc o expresie consacrată.

Dar nu mi-ai răspuns la ultima întrebare: ai început să mergi la biserică (mai des)?
Reply With Quote
  #389  
Vechi 01.07.2015, 23:53:51
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile doar o mică observație

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Pe de alta parte, viata intr-un oras mic are si un anumit farmec- este mult mai multa liniste...
Da, dar ai mare grijă cu muzica aia (vezi topicul cu pricina) să nu dea fetele-porumbitele bir cu fugitii! :) serios!
Reply With Quote
  #390  
Vechi 02.07.2015, 02:15:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Oriunde este ceva de facut. Atat ca toata lumea vrea munca de birou. Daca sti Excel, Microsoft word si sti sa dai niste mail-uri, nu mai esti facut pentru munca de jos. Sincer, prefer o vanzatoare, o ospatara... decat o femeie independenta, o feminista (alta stupiditate).
Sau mai bine zii ca femeia indepedenta te intimideaza :)


Citat:
Am foste porumbite, care si-au luat zborul, insa cand le revad sunt depresive si nemultumite cu viata lor, desi fac ce si-au propus. Pai? Cariera, succes...si cand tragi linie?

Paii vezi, sunt exact la momentul la care pot sa inteleaga ca nu exista cu adevarat independenta :)
Si ca le poti oferi exact ce le lipseste :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Sindromul "baiatului rau" adimirea Generalitati 30 13.07.2012 10:50:16
Ajutor in suferinta Hionia Umanitare 6 13.06.2012 00:28:55
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Mila si Suferinta florin.oltean75 Generalitati 0 04.04.2011 21:44:24