Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.01.2008, 11:24:21
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Stresul in sesiune trece invatand.Pt ca daca inveti nu ai de ce sa fii stresat,pt ca stii ca o sa iei nota buna.Si nu cred ca e neaparat sa inveti de la inceputul anului.Eu incep cam pe la sarbatori,dar cel mai mult acumulez in ianuarie,cu 2,3 saptamani inainte de examene.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.01.2008, 15:07:19
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Si totusi..
Eram invidioasa pe cei care erau asa siguri pe ei, la examene, sau pe cei care nu se stresau in sesiune! Eu sunt prin fire o persoana stresata, oricat as invata, oricat as cunoaste, tot ma stresez,tot ma gandesc: si daca nu "pic pe subiect", etc. Pana cand am aflat ceva: nu e bine nici fara stres deloc! Mi-amintesc, o colega avea un examen greu, 50 de cursuri, plus proba practica, in sesiune- si nu se stresa deloc! Am vorbit cu ea,mi-a spus ca a citit tot, dar nu vrea sa se streseze. De fapt, a fost atat de relaxata, ca a pierdut proba practica.
Apoi am citit niste articole despre stres si am inteles: este necesara o doza de stres, care ne ajuta sa ne concentram, sa ne pese de rezultatele examenelor, sa prevedem probleme care ar putea sa apara, sa citim mai repede, sa retinem "in forta" (sa recapitulam in forta,nu sa citim pentru prima oara cursuri in sesiune!!). Dar, daca e prea mult, daca ne blocam si credem ca nu vom reusi, atunci e o problema! De multe ori se intampla aceasta cand suntem la prima citire a materiei, cand nu dormim suficient si avem mintea incetosata, cand luam cine stie ce piracetame si piritinoale, care ne agita, sau bem prea multa cafea si nu dormim, sau cand luam calmante prea puternice si nu ne mai pasa de nimic (decat de somn).
A, si sa spun si despre cei care erau siguri pe ei la examene: despre cativa am aflat ca stiau cam despre ce vor fi subiectele: unii profesori au obiceiul sa nu schimbe prea mult grilele si subiectele de la an la an(ar trebui sa stea sa faca altele). Altii,nu-si manifesta stresul.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.01.2008, 15:46:00
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Sa mai supun opiniei si niste recomandari:
- ideal e sa fi mers la cursuri, sa le fi citit acasa o data in timpul semestrului, apoi in sesiune- doar recapitulam.
- citim mult si nu dormim destul,ok. Eu imi calculam totusi orele de somn, sa fie vreo 6 din 24. Altfel citeam ineficient. Mi s-a intamplat sa dorm spre seara o ora (puneam ceasul sa sune)dupa care invatam mai bine. Ne fortam o saptamana sa nu prea dormim, sa zicem, dar pe urma e bine sa ne rezervam o zi pentru somn cat de mult.
- mitul piracetamului e fals, adica neadecvat pentru sesiune, isi face efectul(minor) dupa o luna, pana atunci doar ne agita. Piritinolul agita si mai tare. Am renuntat sa iau lecitina, ca nu am observat sa aiba vreun efect. Dupa cafea in asociere cu oboseala, am avut niste palpitatii, ca am crezut ca ajung la spital, ca sa nu mai spun de tremurat, de senzatia de frica.. Eu luam vitamine, ca nu mancam destul, si cateodata, magneziu cu B6, una pe zi 10 zile, dar am renuntat si la acestea, pentru ca nu am observat vreun efect.
- calmantele, gen diazepam, rudotel, xanax- bine ca se dau doar pe reteta speciala! Luau colege de-ale mele, apoi ne rugau sa le zguduim, sa nu adoarma. Nu le trezeau nici intrebarile profesorilor, cateodata. E mai bun lapte cald seara, baie calduta (nu fierbinte)seara, ceai de tei, camera aerisita. Diazepamul are efect variabil, functie de organismul fiecaruia. Si ramane cam 3 zile in organism. Exista riscul sa nu ne trezim nici la examen! Si somniferele mai moderne raman in organism, la unele persoane au efect si dimineata! Mai au un efect de scadere a capacitatii de concentrare, a atentiei care ne e necesara cand invatam. Sunt recomandate, insa, calmante usoare, celor care au dificultati de a face fata stresului, prin metodele nemedicamentoase.
- cand simteam ca nu mai pot retine, citeam o rugaciune. Asa, un sfert de ora. Paraclisul Maicii Domnului imi place mult.
- inca ceva foarte important: nu lipsiti de la Sf Liturghie, pe motiv ca nu aveti timp sa invatati! Am facut-o si pe-asta, si nu m-am putut concentra toata ziua pe urma, m-am simtit foarte prost.
- desi exercitiul fizic este contestat pe aici, mie mi-au prins bine cateva exercitii facute acasa, dimineata, vreun sfert de ora, simteam ca am alt tonus.
Va doresc sa treceti cu bine prin sesiune si sa aveti stres atat cat va trebuie, nici mai mult,nici mai putin!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.01.2008, 16:02:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

La ce a scris Lidia , asi mai adauga un Acatist foarte util in perioada examenelor si anume ACATISTUL In Cinstea Icoanei Maicii Domnului "SPORIREA MINTII".
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.01.2008, 16:03:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

La ce a scris Lidia , asi mai adauga un Acatist foarte util in perioada examenelor si anume ACATISTUL In Cinstea Icoanei Maicii Domnului "SPORIREA MINTII".
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.01.2008, 16:12:35
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

aaa dar nu am zis ca sunt o persoana lipsita de stress.Am un pic de stress dar atat cat sa ma mobilizez si sa imi vad de treaba.Sunt unii care se panicheaza si nu mai pot face nimic.Cat despre stressul inaintea examenului oricat ai sti de bine..la asta sunt as.Ma refeream la perioada invatarii.Cred ca daca stai prea mult pe ganduri te ia stresul.Asa ca mai bine te apuci de invata si ..poate uiti.Eu pot invata bine cand inainte citesc rugaciunea Inainte de inceperea lucrului.Ma mobilizeaza tare fraza aia :ajuta-mi cu harul Tau sa savarsesc lucrul ce-l incep acum...sau cam asa...sau orice ve-ti cere de la Tatal intru numele Meu,Eu voi face. :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.01.2008, 00:35:05
StefanS StefanS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2007
Mesaje: 19
Implicit

Nu vreau sa ma plang din nou, dar la mine, cand vine stresiunea incep sa ma apuce toate cele: lipsa de iubita, singuraratatea, alte griji... Le simt si in alte dati, dar parca in perioada asta ma lovesc cu puetere mai mare.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.01.2008, 01:06:37
ralucaZ ralucaZ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2008
Mesaje: 1
Implicit

eu, pt a ma elibera de stres si de energia negativa, ma rog si ascult muzica bisericeasca....ma linisteste, ma calmeaza si ma face sa uit de stres si de lucrurile urate.....incercati si voi...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.01.2008, 08:43:53
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Z.Lidia ma uimit la cate cunostinte medicamentoasa are, probabil era obisnuita sa ia fel si fel de pastilute pentru stres si griji. Eu nu am folosit niciodata tratament medicamentos pentru examene, nici macar la examenele importante din viata, adica la capacitate si bac, ci pur si simplu m-am dus la examene, le-am dat si asteptam sa vad daca le iau sa nu. Ca stres am avut si eu ca orice om, cel mai tensionat moment fiind atunci cand speram sa iau bacul si il picasem de fapt! :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.01.2008, 09:42:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
sovidiule/vsovi, de ce folosesti doua conturi pe forum? Si apropo, nu mi-ai raspuns la intrebarea: Ce varsta ai? daca nu te superi :)
Domnule, poi ca varsta pot sa spun ca am ajuns la "apogeu" shi acum merg spre invers, adica spre 0, - 1, -100. Deci am mers multzi ani in sus, acum merg in jos cu anii.

Folosesc doua conturi pentru ca la primul cont i-am uitat parola, shi mi-am amintit-o zilele trecute, adica am incercat o parola shi aia era, si atunci am scris din contul ala ca postam de altundeva, de pe alt PC. Doua conturi, acelashi pezevenchi.

Ca mi-am adus aminte de sesiune, poi se bea la nessuri shi la boabe in sesiune, nu numai eu, ci totzi, dar cand luasem boabe m-a apucat nishte stresuri mai groaznice de a trebuit sa fac tururi in jurul blocului sa ma calmez, ca fireshte, boabele, aduc un plus de capacitate mintzii shi daca ea se ocupa cu stresul, atunci acesta devine shi mai puternic shi mai capabil shi deci e mai rau pentru unii cu boabe ce apeleaza tocmai la focarele psihice pe baze chimice care cresc substantzele ce apar in respectivele stari psihice. Deci atunci cand luam boabe, mi-a fost mai rau shi aveam o capacitate bolnava ash zice. Dar nu luam totdeauna, shi chiar in anii mai mari nu mai luam deloc, in schimb fumam cate un carpatzi pe balcon la camin.
Dar la noi era altfel, noi aia mai mediocrii, invatzam numai in sesiune shi nu mergeam pe la cursuri deloc ci faceam rost de cursuri de la aia care aveau alte examene. Dar in 4-6 zile reusheam sa parcurgem de 2 ori materia shi sa facem shi o recapitulare finala, eu ma bazam mai mult pe memoria intzelegerii ca memorie cum itzi trebuie la stintzele umanista nu aveam, adica nu-mi era exersata shi ma obijnuisem sa nu prea ma bazez pe ea. Deci in 4-6 zile invatzam orice materie, 12-14 cursuri de 4 ore, shi uneori mai faceam shi probleme. Shi notele erau intotdeauna aproape intre 7-10 cu mici exceptzii. Iar in celelalte zile degeaba invatzam ca nu se lipea nimic. Shi culmea este ca mi-au ramas multe idei de atunci ca la altzii li se intampla ca dupa ce trecea examenul tot la fel se shi shtergea intreaga memorie, toate cunoshtintzele.

Dar aveam atate forme de stres, uneori tremuram ca varga inainte de a incepe sesiune, alteori inainte de examen eram palid shi terminat de stres, alteori la examen abea puteam respira, shi multa vreme dupa aia. Foarte rar, uneori mergeam mai degajat shi luam aceleashi note ca shi cand eram stresat. Odata chiar nu am invatzat nimic, shi m-am dus la examen sa vad shi eu cum e sa mergi la examen fara sa-tzi pese, fara sa ai habar de nici un subiect, fara sa citeshti speriat din subiecte pana sa intri. Shi ce credetzi ca s-a intamplat, mi-a venit un subiect pe care am incercat sa-l gandesc, am scris shi am calculat dupa cunoshtintzele pe care le aveam, am discutat cu proful shi mi-a dat nota destul de mare, un 7 daca nu ma inshel, shi atunci chiar n-am invatzat nimic. Dar la cursul ala ma dusesem doar ca mai mult visam pana preda proful deshi mai shi intzelegeam ce spune. Nu-mi dau seama de ce eram asha de stresat, ca nu era vorba de cat anume shtiam, de ce nota voi lua ca nu ma interesau notele, ci cred ca din cauza raportului profesor - student, aveam asha o teama nedefinita de a ma situa in partea neplacuta, intre cei picatzi, era ca o frica de o brusca shi trista insingurare cand nu stii ce v-a fi cu tine daca ai cazut, oricum ceva groaza nedefinita, ceva disperare a celui parasit shi nedescurcat. Oricum bine ca a tecut, dar cred ca shi acum ash avea aceleash stresuri, daca nu mai mari, mai penibile, mai grave, mai infioratoare. Ca un calvar, ca un coshmar......

Noi aveam o vorba, "abia ashtept sa se termine facultatea ca sa ma apuc de invatzat" noua ne placeau lucrurile pe care le aveam de invatzat dar nu in felul ala primitiv de a invatza shi de a fi notat, ci vroiam sa la patrundem temeinic... sau:
-te-ai apucat de destzelenit materia?-De maine, sau de luni. :)
-iar profii, sa fim serioshi dar tot oameni shi chiar mai rau unii din ei, asha ca nu e nici o scofala sa indrazneshti a discuta cu ei.
Shi Parca in facultate mai mult ma stresam de colegi decat de profesori, ca ma rushina prostia mea, penibilul shi spaima felului meu de a fi, deci nu in cele dinurma am impresia ca shi de mine insumi imi era frica... adica shi eu eram stresant, agasant, penibil shi mult prea ingrijorat, mult prea ingrijorat pentru nishte cunoshtintze... lumeshti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Succes în sesiune! laurastifter Generalitati 27 15.01.2013 20:34:16
Examene - sesiune .... geo.nektarios Generalitati 15 12.01.2010 11:13:18