Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 18.03.2015, 21:01:14
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Nu este vorba de greaca veche!Greaca biblica este greaca comuna din acele timpuri!Si iar basnesti unele aiureli lingvistice in in stil de minciuna !Ceea ce expui este copy dupa propaganda adventista.Din fericire eu am citit in original unele scrieri de Anna Comnena fica imparatului bizantin Alexois care fiind calugarita foloseste in scrieri de jurnal aceasi greaca biblica.Asa ca unele aiureli de teorie lingvistica pe care le debitezi nu prea tin!Eu am avantajul ca am studiat aceste limbi de pe pozitia unui viitor arheolog ateu fara partizanat religios!Mai tarziu am devenit religios si am abandonat o astfel de cariera incercand sa imi castig painea din munca agricola!Asa ca lasa smecheriile glotiste ca la mine nu tin!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #152  
Vechi 18.03.2015, 21:07:44
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Concluzia este in versetul 9!DAR FALSIFICARILE APARTIN LUI CORNILESCU
fostul protejat al domnitei Ralu ,ca sa nu zic altfel.B Anania pur si simplu a tradus corect indiferent de falsificarile unora inainte sau erori de traducere!De adaugat adauga protestantii si falsifica prin traduceri!Tu vii cu o biblie dovedita ca falsificata si incerci sa prostesti!!Folosirea Bibliei falsificate alui Cornilescu ca argumentatie dovedeste minciuna adventistilor!Biblia lui Anania completa cuprinde si textele originale dupa care s-afacut traducerea!Se poate acolo verifica corectitudinea traducerii.Dar multi nu cunosc asta pt ca uzual se foloseste ca redare doar traducerea in Romana!
Totusi, asta nu este a lui Cornilescu:
https://www.biblegateway.com/passage...ch=Hebrews%204

Este a evreilor ortodocsi.. gen... cei care au pastrat totul cat mai autentic.

Si acolo este un pic diferit.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 18.03.2015, 21:55:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Ne încadrăm în topicul ”Gândirea greșită a... ortodocșilor” Biserica fondată de Hristos și sfinții apostoli nu se numea Biserica Ortodoxă, ci Biserica Creștină. Deci...
Evident, se numea Biserica, Ortodoxa s-a numit dupa aceea, pentru ca au aparut diverse adunari omenesti care isi spuneau biserica, iar aici nu prea exista inregistrarea marcii. Orice grup de 3 persoane se pot autodenumi biserica indiferent ce prostie sustin.
Eu ziceam ca Iisus a spus ca nu poate fi doborata Biserica. Adventistii si altii spun ca pana la ei Biserica a fost cam in deriva, doborata.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 18.03.2015, 21:59:01
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

abaaaabbbb63 stii exact ce scrie acolo?!Arata ca eu am dreptate!Dar daca te pricepi cat de cat la Iudaismsti stii altceva ca biblia ebraica ajunsa pana la noi ca sa ii zicem asa pana la eliberarea din Babilon este din TRADITIE si nu Legea scrisa de Moise pe care evreii intorsi din Babilon au refuzat sa o mai folosesca si s-a pierdut si deci pana la acea perioada Sola scriptura nu poate fi aplicata real!

Ceea ce ai redat este tot o trducere cam eronata!Evident Cornilescu traduce in romaneste nu in engleza dar la cerererea si cu finatare protestanta!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!

Last edited by Ratacitorul; 18.03.2015 at 22:10:33.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 19.03.2015, 01:40:12
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Dar cine zice că nu are păcat și că e sfânt? Vezi, acesta e alt clișeu al propagandei ortodoxe. Ușor mai înghițiți toate...
Stiti la ce ma refer.
https://www.resursecrestine.ro/predi...-resursa/41063
Haideti, e doctrina protestanta clasica.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 19.03.2015, 08:06:40
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Verset dom'le, ca Adam o tinut Sabatul.
No domnule dragă, de bună samă Adam o ținut sabatul așa cum cetim:

Și le zicea lor: Sâmbăta a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă.” (Marcu 2,27 - Biblia Ortodoxă)

Hristos nu vorbea grecește cu evreii, așa că propoziția în aramaică suna: ”Sâmbăta a fost făcut pentru אדם (adam)”.
Oricum nici nu are importanță, deoarece nu vei putea în veci demonstra că Adam, Avraam, David, Isaia, Hristos și apostolii ar fi ținut duminica și nu sâmbăta!
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 19.03.2015, 08:14:20
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Biblia lui Anania completa cuprinde si textele originale dupa care s-afacut traducerea!Se poate acolo verifica corectitudinea traducerii.
Poftim, verifică și dumneata ”corectitudinea” traducerii:

ἄρα ἀπολείπεται σαββατισμὸς τῷ λαῷ τοῦ Θεοῦ.

”Așadar, poporului lui Dumnezeu i s'a lăsat o altă sărbătoare de odihnă.” (Evrei 4,9 - Biblia Anania)

La fel și în versetul anterior unde s-au introdus cuvintele ”de odihnă” fără a exista în original. Și mai vorbești de contrafacere! Iar cireașa de pe tort, uite cum traduce versiunea Nitzulescu:



Adică pentru Creștinătate (”poporul lui Dumnezeu”) rămâne încă valabilă odihna de sâmbătă și nu duminica!
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 19.03.2015, 08:18:37
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Stiti la ce ma refer.
https://www.resursecrestine.ro/predi...-resursa/41063
Haideti, e doctrina protestanta clasica.
E doctrina Vechiului Testament și a Noului Testament cu secole și milenii înainte de Luther.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 19.03.2015, 11:33:31
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.861
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
No domnule dragă, de bună samă Adam o ținut sabatul așa cum cetim:

Și le zicea lor: Sâmbăta a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă.” (Marcu 2,27 - Biblia Ortodoxă)

Hristos nu vorbea grecește cu evreii, așa că propoziția în aramaică suna: ”Sâmbăta a fost făcut pentru אדם (adam)”.
Oricum nici nu are importanță, deoarece nu vei putea în veci demonstra că Adam, Avraam, David, Isaia, Hristos și apostolii ar fi ținut duminica și nu sâmbăta!
asta e argumentul tau ca Adam ar fi tinut sabatul?Slab...foarte slab!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #160  
Vechi 19.03.2015, 12:37:57
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asta e argumentul tau ca Adam ar fi tinut sabatul?Slab...foarte slab!
Nici nu mă interesează să argumentez că Adam a ținut sabatul. E absurd să crezi că ar fi ținut duminica! Sabatul a fost ținut de toți credincioșii din Biblie (din VT + NT). Slab, nefondat și chiar inexistent este argumentul vostru biblic în ce privește păzirea duminicii; bazându-vă doar pe Tradiția și Istoria Bisericii Ortodoxe.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
Răspunde