Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.09.2011, 22:59:28
Francu Francu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Toplita Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Smile Da mereu gasim o scuza,,,interesant

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa sti ca cele insirate de tine , nu sunt de azi , ci de cand e lumea si vor fi pana la sfarsitul ei !
Daca am incerca sa fim macar 50% cum erau primii crestini atunci poate nu ar fii atatea furturi, omoruri,violuri smecherii ,lene ,razboaie ,ura etc,,,Ca daca tot NE LAUDAM ,ca popor ca detinem credinta dreapta, apoi trebuie SA SE SI VADA.Si totusi in Antichitate politeismul intetinea ura si vrajmasia intre popoare si nu mai,,,,poate ca exista azi urme de politeism in cadrul Crestinatatii si din cauza asta sant atatea probleme multe amintite mai sus.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.09.2011, 23:08:45
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Francu Vezi mesajul
Daca am incerca sa fim macar 50% cum erau primii crestini atunci poate nu ar fii atatea furturi, omoruri,violuri smecherii ,lene ,razboaie ,ura etc,,,Ca daca tot NE LAUDAM ,ca popor ca detinem credinta dreapta, apoi trebuie SA SE SI VADA.Si totusi in Antichitate politeismul intetinea ura si vrajmasia intre popoare si nu mai,,,,poate ca exista azi urme de politeism in cadrul Crestinatatii si din cauza asta sant atatea probleme multe amintite mai sus.
Cate vorbe... primii crestini preferau sa-si vada nu numai pe ei, ci si proprii copii arsi de vii sau dati la fiare in arene decat sa se lepede/sa-i auda lepandandu-se de Hristos.

Mi-aduc aminte ca am citit nu-mai-stiu-unde de o crestina si fiul ei care au fost adusi in arena, si din nou pusi sa aleaga. Si i-au zis femeii "femeie, leapada-te de Hristos al tau, ca o sa arzi pe scaunul de fier, si-ti vei vedea fiul murind la fel." si ea a zis "Nu ma lepad de Hristos, si eu si fiul meu vom avea viata vesnica!". Si asa si-au dat sufletul in mainile Dumnului... pe un scaun de fier sub care ardea focul.

Cati ar face asa ceva in ziua de azi?... nici nu putem sa ne comparam cu primii crestini, suntem foarte foarte departe de credinta lor jertfelnica...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.09.2011, 23:17:31
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
...preotii ateismului si darwinismului...
nu am auzit de religia ateismului... hmmm
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.09.2011, 23:29:00
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
nu am auzit de religia ateismului... hmmm
adica slujitorii/mesagerii...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.09.2011, 00:03:23
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Preotii din religiile necrestine inclusiv preotii ateismului si darwinismului pot sa doarma toata ziua in sac, sa-si puna cenusa in cap caci din cazua invataturii proaste pe care o dau oamenilor lor ii trimit pe acestia PROBABIL in iad. Si vai cat sunt de laudati acesti preoti.

In tarile protestante preotii dau oamenilor credinta falsa, Din nou, pot sa stea toata ziua in sac si sa nu bea decat agurida dar din cauza invataturii gresite pe care o dau oamenilor acestia merg PROBABIL fara viata vesnica. Si vai cat sunt de laudati acesti preoti.

In tara noastra iata ca preotii nostrii ne dau credinta cea buna care ne deschide portile raiului prin botez, ne deschide drumul spre vesnicie prin Sfanta Impartasanie si ne sterge pacatele prin spovedire si ne sterge boala prin sfantul Maslu.

Si din cauza preotilor nostrii care ne dau credinta dreapta noi suntem cei mai fericiti oameni de pe pamant si avem sanse mari sa fim cetateni ai raiului. Noi suntem din punct de vedere religios cea mai dezvoltata tara din lume.

Da trebuie sa multumim preotilor din Romania pentru credinta adevarata si darurile adevarate care le primim prin dansii. Sa ne traiasca si sa ne intalnim cu totii in rai. Sa ne duca Dumnezeu pe toti, preoti si credinciosi romani din toate timpurile in credinta dreapta si rai pentru vesnicie Si la fel sa se intample cu toti oamenii si sa dea Dumnmezeu sa se curete de boala si ingerii cazuti. Amin.
Sa dea Dumnezeu ca si celelalte religii sa se intoarca la credinta adevarata .
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.09.2011, 00:08:22
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
da, pai asa e. Dar nu numai in Romania, ci peste tot unde sunt biserici si preoti ortodocsi.Avem extraordinara bucurie de a ne fi nascut in credinta cea dreapta, avem legea Lui ca ghid spre mantuire.

Si ceilalti bineintels ca pot ajunge in rai, stii si tu de legile duhonvincesti, dar te prefaci ca nu stii ca sa faci un pic de caterinca se un topic asa... la panarama.
Da, dintr-un sat jumatate de musulmani un musulman a fost vazut in rai pentru ca pe patul de moarte cand au venit ingerii mortii cu draci l-a chemat pe IIsus si acesta a venit si apoi a ascultat de IIsus.

Pana la urma judecata apartine lui IIsus. Si prin botez ti se deschide usa raiului. Si IIsus poate boteza si dupa moarte asa ca cei ce stiti oameni decedati si nebotezati (EXEMPLU copii avortati, avortul se iarta prin spovedire) sau morti in pacat rugati-va lui IIsus sa-i boteze daca nu sunt botezati, sa-i spovedeasca si cuminece . Apoi rugati-va lui Iisus sa va arate starea lor dupa moarte.

Exact asa i-am spus cuiva care vroia sa stie starea unei rude dupa moarte si prin rugaciune i s-a aratat starea acestui om. Despre ce legi duhovnicesti vorbesti?

Last edited by spre_rasarit; 11.09.2011 at 00:14:35.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.09.2011, 00:19:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Si IIsus poate boteza si dupa moarte
?! Asta din ce film este ? Că din Biblie nu e. Dacă e la Sfinții Părinți, atunci mi-a scăpat lucrarea aceasta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.09.2011, 00:21:47
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Pai e IIsus preot? Este.

Citeste Evanghelia lui Nicodemus cand IIsus a botezat pe dreptii Vechiului Testament in Iordan.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.09.2011, 00:37:38
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Despre ce legi duhovnicesti vorbesti?
citeste aici tot raspunsul, ar fi prea mult sa postez http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/12patrulegi.htm

Dumnezeu e INTOTDEAUNA drept.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.09.2011, 01:05:43
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
citeste aici tot raspunsul, ar fi prea mult sa postez http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/12patrulegi.htm

Dumnezeu e INTOTDEAUNA drept.
Pai am citit si unde scrie ca legea lui Moise si cele 2 legi dinainte sunt mantuitoare?

Eu iti arat unde scrie ca iudaicii , cei ce merg dupa Legea cea Veche se asteapta sa ajunga in Sheol adica abis, adanc departe de Dumnezeu , Wikipedia pentru sheol. Iar celelalte 2 Legi sorry dar sunt chiar mai slabe ca aceasta in intelegerea mea.

acuma. CEi ce nu sunt botezati sa se roage la Dumnezeu sa le descopere adevarul despre toate religiile din lume si sa-i mantuiasca. Dumnezeu si asculta si e si serios. daca ii ceri ceva a promis ca nu iti dar rau sau pietre ci iti va da bine. Indrazneste si cere mantuire pentru tine si oameni si sa aratae Dumnezeu lumii calea cea buna.

Deschideti urechile bine cei nebotezati ca ce zic acum nu stiu multi si este spre binele vostru ca vreau sa ne intalnim in RAI si sa aveti viata vesnica si eu raul nu vi-l vreau: Daca la moarte apar dracii chemati-l pe IIsus. Daca religia voastra are dreptate si Iisus e doar un om atunci IIsus nu are sa vina. daca vine IIsus atunci religia voastra nu are dreptate si cere-ti-va scuze si urmati pas cu pas instructiunile caci in fata dvstra sta Cuvantul lui Dumnezeu PARTE DIN DUMNEZEU DE O FIINTA CU TATAL.

IIsus e cuvantul lui Dumnezeu. In Geneza 15:1 IIsus a promis lui Abraham copii cat numarul stelelor si a implinit asta si de asta ii numeste IIsus pe evrei ai sai. Ca zice, "ai mei nu m-au primit" Ce frumos si inaltator zice pentru everi: "Ai mei". Le-a facut Dumnezeu o cinste fenomenala ca s-a intrupat in poporul lor. Nu la romani, rusi, greci...la evrei.

Cine vrea sa afle adevarul mai repede si sa nu astepte pe patul mortii sa se roage la Dumnezeu sa le descopere daca IIsus e fiul lui Dumnezeu si care e religia adevarata. Multi au facut asa si au ajuns in rai.

Last edited by spre_rasarit; 11.09.2011 at 01:34:03.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 18:10:24
O lume mai buna alexdu Generalitati 17 19.01.2011 16:25:31
Ortodoxia,adevarata credinta strajeru Despre Biserica Ortodoxa in general 0 26.11.2007 02:34:21
Adevarata credinta Agatha Generalitati 69 28.02.2007 23:08:35