Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.09.2011, 07:42:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Spaga romaneasca - o necesitate?

Voi dați șpagă la spital?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.09.2011, 09:37:43
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Voi dați șpagă la spital?
Nu am fost niciodata la spital, dar daca trebuie sa aleg intre bani si sanatate aleg pe cea din urma... tu?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.09.2011, 09:46:18
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Voi dați șpagă la spital?
decat sa merg la medicul de famlie si sa fiu nevoit sa dau spaga si mai apoi sa merg la spital unde trebuie sa dau din nou spaga,prefer sa merg la un cabinet particular si sa-mi platesc consultatia.am ajuns la concluzia ca ies mult mai ieftin si sunt tratat f bine la particular.nu mi se vorbeste cu apropo si nu sunt tinut pe la usa.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.09.2011, 10:02:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
decat sa merg la medicul de famlie si sa fiu nevoit sa dau spaga si mai apoi sa merg la spital unde trebuie sa dau din nou spaga,prefer sa merg la un cabinet particular si sa-mi platesc consultatia.am ajuns la concluzia ca ies mult mai ieftin si sunt tratat f bine la particular.nu mi se vorbeste cu apropo si nu sunt tinut pe la usa.
Și cînd o naștere la particular costă 1500E, ce faci cînd nu-i ai?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.09.2011, 10:13:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@Florin: ăsta e sistemul. Sunt multe de discutat pe temă, Mihnea ne-ar putea ajuta cu păreri.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.09.2011, 10:20:51
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu am asigurare de sanatate pt ca nu lucrez la stat, si am ceva probleme-minore ce-i drept-de sanatate, deci cand si cand mai fac o analiza, mai cumpar cate un medicament... apelez deci la cabinete particulare in general.

1-costurile nu se vad asa tare... diferenta de pret intre un medicament compensat si fara... nu e prea mare sincera sa fiu. Poate s-ar vedea daca as cumpara medicamente multe, adica, pt o persoana cu afectiuni grave, ar fi o problema, inteleg.
2-onorariul medicului---la cabinetele particulare am dat cam cat as fi dat in spital daca as fi avut asigurare.
3-...asistentele si infirmierele sunt principala buba intr-un spital din ce am vazut... (doctori buni se mai gasesc, rar dar mai dai de cate unul... infirmiere si asistente insa... eu n-am vazut decat o singura data in viata mea asistenta care nu lua spaga)

Am si eu o intrebare foarte serioasa pt cei care stiu- anestezistii chiar se platesc? Adica pe bune, trebuie sa ii platesti, sau e pur si simplu o spaga? Am avut rude care s-au operat si toti vorbeau de banii pt anestezist ca de ceva ce i se cuvine, o plata, nu o spaga.

Last edited by crestinOrtodoxa; 20.09.2011 at 10:23:01.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.09.2011, 10:25:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

1. Chiar dacă nu lucrezi la stat, dar ai venituri TREBUIE să ai asigurare medicală.
2. Ce se dă la anesteziști este ȘPAGĂ.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.09.2011, 10:30:19
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Și cînd o naștere la particular costă 1500E, ce faci cînd nu-i ai?
stiu lume care in scopul asta strang bani sa aiba cand se naste. Cred si eu ca mamica, atunci cand auzi povestile horror de-a dreptul cu ce li se intampla femeilor la nastere... brrr.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.09.2011, 10:31:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Am si eu o intrebare foarte serioasa pt cei care stiu- anestezistii chiar se platesc? Adica pe bune, trebuie sa ii platesti, sau e pur si simplu o spaga? Am avut rude care s-au operat si toti vorbeau de banii pt anestezist ca de ceva ce i se cuvine, o plata, nu o spaga.
Mie madam doctorița mi-a spus clar după naștere că trebuie să dau 200 de lei pentru kitul de anestezie, fire șamd.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.09.2011, 10:31:47
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Voi dați șpagă la spital?
Am dat spaga la spital, pentru ca altfel nu ma baga nimeni in seama. Asta e crudul adevar. Cel putin la noi in Craiova e o situatie dezastruoasa. A fost o situatie cand un om nu a avut bani sa dea doctorului. Sotia sa trebuia sa nasca prin cezariana. Ce credeti ca a facut doctorul? Nici nu s-a uitat la saraca femeie si a murit si ea si copilul. Cazul este real. Totul s-a intamplat intr-un spital de stat, iar oamenii aveau asigurare medicala.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea - necesitate sau dorinta? alecsandra_ldc Intrebari utilizatori 28 19.02.2013 23:36:53
spaga in spitale :obicei "crestinesc" roxanapopa70 Reguli generale de utilizare a forumului 88 03.04.2012 00:25:10
greseala sau necesitate? newlifeinyou Generalitati 11 08.08.2011 06:15:16
Botezul in caz de necesitate Mihnea Dragomir Botezul 39 09.06.2011 16:44:12
Economia romaneasca atanasia Generalitati 3 18.11.2008 08:10:47