Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.10.2010, 17:30:35
derbyc derbyc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2010
Mesaje: 8
Implicit Cascatul in timpul rugaciunii

In fiecare seara ma inchin, spun Crezul si Tatal Nostru si observ un lucru ciudat. Inainte si dupa fiecare rugaciune ma inchin de 3 ori. Daca spun rugaciunile concentrat si sunt atent (adica nu imi fuge mintea in alta parte), cand fac semnul Sfintei Cruci casc. Mi se intampla doar mie? Este ceva rau/bine? Sau este irelevant?
Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.10.2010, 19:18:28
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Ma lupt cu aceeasi problema casc la rugaciune si chiar imi asa ciuda pe mine ca nu casc cind citesc pe forum de ex sau daca ma uit la tv.voi cum reusiti sa scapati de cascat la rugaciune?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.10.2010, 19:24:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si eu casc, casc si nu ma mai opresc.
Dar nu trebuie sa ne lasam de rugaciune!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.10.2010, 20:44:02
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Este o ispita intrucat diavolului nu ii place rugaciunea. Oricat de mult am casca, trebuie sa ducem rugaciunea la capat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.10.2010, 20:58:23
sickChild sickChild is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Este o ispita intrucat diavolului nu ii place rugaciunea. Oricat de mult am casca, trebuie sa ducem rugaciunea la capat.
i-o fi somn, de aia casca, lasa-i incolo de demoni, ca nu e chiar asa...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.10.2010, 21:39:02
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Diavolul incearca sa ne indeparteze cu orice pret de rugaciune. Cateodata cadem in capcanele lui. Ba ne face sa negrijam rugaciune si sa amanam ajungand sa nu ne mai rugam pentru ca suntem prea obositi si multe altele.
Trebuie sa avem grija.
Dumnezeu sa ne intareasca!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.10.2010, 02:50:42
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu casc. Casc la rugaciune si dupa 10 ore de somn, odihnita, inviorata si departe sa-mi fie somn.
Sau ma apuca setea, sau ma mananca nasul sau capul. Exact in alea cateva minute cat ma rog si eu.

Da' cascatu' e cel mai rau, ca zic rugaciunea in soapta de regula, cand casc se duce de tot toata rugaciunea, trebuie sa incep iar.

Ajung cateodata sa cate-o rugaciune si de 3-4 ori pana reusesc s-o zic cum trebuie, fara "bruiaje". Cel mai des casc la "Tatal nostru" si "Cuvine-se cu adevarat".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.10.2010, 08:16:47
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Prin cascat se mai elibereaza energia negativa din noi sub efectul rugaciunii care este printre altele unul purificator.Deci nu ar trebui sa va considerati atat de vinovati ca va vine sa cascati atata vreme cat mintea si sufletul va sunt prezente in rugaciune.
Insa,apar si ispite care sa ne intoarca din rugaciune: distragerea atentiei,indoiala ca rugaciunea are ecou,o stare de somnolenta destul de puternica,se mai aud si niscaiva troznete prin casa de te apuca teama sau taman atunci suna cineva la telefon,usa etc.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 23.10.2010 at 08:19:19.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.10.2010, 09:43:33
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit ce comic :))

:))

si daca casti ce??? nu injuri, nu barfesti, nu jignesti pe nimeni .... daca ai stranuta, sau ai sughita, sau daca ai trage un part ce ??? e opera diavolului ??? hai bai lasati prostiile cu diavoli si ispite si cai verzi pe pereti !!! toate astea sunt reactii pur si simplu NORMALE ale corpului uman .... casti pur si simplu ca tre sa te culci, conteaza sa iti termini rugaciunea si apoi faci nani si gata.
__________________
Sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de tot ce e mai rau in lumea asta...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.10.2010, 19:44:29
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Si mie mi se intampla sa mai casc ,sa mai stranut,uneori e somnul,uneori poate e ispita dar un lucru e sigur,rugaciunea trebuie continuata cu credinta si cu concentrare curaj.
Uneori si cand citesc ceva ,orice,imi vine sa casc deci de multe ori nu pare sa fie ispita.Oboseala acumulata sau orele dormite putin poate isi spun cuvantul,cateodata si cand esti super odihnit casti,depinde de stare,de ceea ce faci,de imprejurimi,de lumina/intuneric etc


Deci nu trebuie sa ne ingrijoram ci doar sa ne continuam rugaciunea cu credinta si cu incercarea de a te concentra mai mult.Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Importanta RUGACIUNII cristiboss56 Rugaciuni 415 23.05.2017 17:57:07
Mintea in timpul rugaciunii georgeval Rugaciuni 27 05.01.2013 21:56:19
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 11:19:37
Gandurile din timpul rugaciunii slamdaffodil Generalitati 40 28.09.2010 15:32:48
Puterea rugaciunii Laurentiu Generalitati 1 20.04.2008 22:09:51