Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.06.2012, 17:05:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Botezul trebuie savarsit prin afundare

Am observat ca din ce in ce mai multi preoti renunta sa mai afunde copilul in cristelnita. Nu spun ca botezul care nu s-a savarsit prin afundare nu este valid, dar nu aceasta este practica Bisericii Ortodoxe.

Afundarea exprima moartea si renasterea la o noua viata in Hristos. Nu inteleg de ce episcopii locului nu-si mai cerceteaza preotii pe care ii conduce si nu le atraga atentia ca dupa canonul 50 al Sfintilor Apostoli ar trebui caterisit daca nu face botezul prin intreita afundare: "Episcopul sau preotul care nu va face trei afundari ale Tainei intr-un Botez rostind la fiecare afundare cate un nume al Sfintei Treimi, ci va afunda pruncul numai o data spre inchipuirea mortii Domnului, cum faceau ereticii eunomieni, sa se cateriseasca..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.06.2012, 17:16:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Afundarea presupune bagarea in intregime a celui botezat in apa. Zic astea, deoarece e uimitor ce inteleg altii prin afundare: afundarea picioarelor, a fundului...
nu e o gluma...sunt socata cat de aiurea se fac botezurile astazi. Am intalnit cazuri in care copilul era afundat de 9 ori, socotind ca intreita afundare de la Se boteaza robul lui Dumnezeu X in numele Tatalui.... era doar prima afundare.
Din pacate, toate aceasta superficialitate se rasfrange atat asupra preotului cat si asupra celui care se boteaza.

Lipseste ceva din toate acestea....cred ca tocmai Domnul.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.06.2012, 17:17:50
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Și ce e de făcut? Am participat și eu la un botez în care copilul a fost doar băgat în cristelniță, nu scufundat, ci i s-a turnat apă, cu mâna, de trei ori peste cap...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.06.2012, 17:46:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Și ce e de făcut?
Sa luam masuri. De exemplu, cu blandete ii putem spune preotului care a oficiat taina botezului prin stropire, ca nu aceasta este practica Bisericii Ortodoxe. E posibil ca intr-o zi, preotul sa puna capat botezului prin stropire. Si sa ne rugam pentru luminarea lor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.06.2012, 18:45:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Un preot din oras (care nu e dur deloc, dimpotriva) povestea ca la botezul facut de unii mai avuti a fost rugat doar sa il stropeasca pe bebelus, el a refuzat, a spus ca ori facem corect ori spalam bebelusul pe cap (nu-mi mai amintesc daca a spus si asta cu spalatul).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.06.2012, 09:45:20
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"[...]Intrebare: Ce parere aveti despre botezul savarsit prin turnare sau prin stropire? Este valid? Cel botezat astfel trebuie botezat din nou? Poate fi preot?Arhim. Efrem: Nu are putere. Nu exista botez prin stropire. Botezul este prin afundare, aceasta este Traditia. De aceea eu acest lucru il resping. Chiar am auzit ca unii preoti din lene nu afunda, ci stropesc; sau sunt altii care iau in mana apa si pun deasupra copilului. Spunea Parintele Paisie Aghioritul ca multi dintre tinerii de astazi sunt demonizati pentru ca preotii nu i-au botezat prin afundare completa. Trebuie foarte multa atentie in aceasta privinta. Ar trebui, Inalt Prea Sfintia Voastra, sa atrageti atentia preotilor sa boteze in mod corect!

IPS Andrei: Insistam, insistam. Din nefericire, in Ardeal este o influenta prapastioasa a altor confesiuni la care se adauga si comoditatea si rutina. Da. Insa, in general, preotii tineri boteaza prin afundare. Din pacate in Ardeal s-a imprumutat de la celelalte confesiuni ce-i mai prost.
(de cand imprumuta ortodoxia ritualuri de la eretici?)

Intrebare: Un om botezat prin tornare trebuie rebotezat prin cufundare?

Arhim. Efrem: Nu va fi botezat din nou, insa botezul lui nu este corect si trebuie sa luam aminte la acest lucru. De aceea, sa mergeti la preoti cu evlavie care sa va boteze corect copiii.

IPS Andrei: Au porunca acum sa faca corect!

Arhim. Efrem: In Sfàntul Munte cand botezam adulti, cand botezam romano-catolici, cat har simt acestia! Cati nu simt ca rugaciunea nu se opreste timp de o saptamana, nici macar o clipa! [...]"

Sfântul Nicolae Cabasila vorbind despre sensul Sfintei Taine a Botezului prin întreita cufundare spune:
„Căci scufundându-te în apă, îți pierzi urma și lași să se înțeleagă că ai ajuns să te lipsești de viața din aer. Iar a te lipsi de viață e totuna cu a muri. Când, peste câteva clipe, te-ai ridicat iarăși la suprafața apei, ajungând din nou la lumină, înseamnă că te dorești fierbinte după altă viață, iar după ce ai dobândit-o trăiești numai pentru ea. Din această pricină și cerem în slujba Botezului ajutorul Făcătorului a toate, fiindcă acum dobândim din nou viața, iar o creare din nou e cu mult mai însemnată decât cea dintâi.”

Canonul 47 al Sfinților Apostoli: Episcopul sau preotul care va boteza din nou pe cel ce are botez adevarat, sau care nu va boteza pe cel spurcat de eretici necinstitori de Dumnezeu, sa se cateriseasca, ca unul ce-si bate joc de crucea si de moartea Domnului si nu deosebeste pe preoti de preotii mincinosi.

Catehismul Ortodox al Sfântului Nicolae Velimirovici:

„Ce trebuie facut in situatia in care nu exista preot in apropiere, iar copilul este foarte bolnav?

In aceasta situatie grava Biserica ingaduie oricarui crestin, barbat sau femeie, sa savarseasca Botezul in formula lui cea mai scurta – adica intreita cufundare a copilului in apa, rostind cuvintele: “Se boteaza robul lui Dumnezeu (N) in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh; Amin.” Iar daca copilul supravietuieste, preotul va savarsi pana la capat slujba Botezului, si va savarsi Sfanta Taina a Mirungerii.”
Dacă la botezul de urgență creștinul de rând este dator să cufunde în apă, cu cât mai mult un preot în Sfânta Biserică?

Catehism: 1) TAINA SFÂNTULUI BOTEZ

"Sfintul Botez este întâia dintre Tainele Sfintei Biserici ; este usa prin care se întră în Sfânta Biserică. Si numai ajungând membri ai Bisericii lui Hristos ne putem învrednici si de primirea celorlalte Sfinte Taine.

Taina Sfântulul Botez a fost asezată de Mântuitorul Iisus Hristos prin cuvintele : «Mergând, învătati toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui si al Fiului si al Sfântului Duh» (Matei XXVIII, 19). Acestea le-a grăit după învierea Sa din morti.

Dar Taina Sfântului Botez nu este numai usa prin care se intră în Sfânta Biserică a lui Hristos, ci si pentru câstigarea impărătiei lui Dumnezeu, asa cum ne încredintează însusi Mântuitorul, zicând : «De nu se va naste cineva din apă si din Duh, nu va putea să intre în împărătia lui Dumnezeu.» (Ioan III, 5).

Si înaintemergătorul Mântuitorului Hristos, sfântul Ioan, a botezat la Iordam. Dar botezul lui nu era Taină, ci inchipuia doar curătirea. de păcate prin credintă si pocăintă; el era mai mult un îndemn la pocăintă, un semn văzut si pregătitor spre cele ce aveau să vină, cum mărturiseste chiar sfântul Ioan Botezătorul: «Eu unul vă botez cu apă spre pocăintă, dar Cel ce vine după mine este mai puternic decât mine ; Lui nu sunt vrednic să-I duc încăltămintea. Acesta vă va boteza cu Duh Sfânt si cu foc» (Matei III, 11). Mai târziu, si sfântul apostol Pavel, întâlnind în calea sa pe unii care primiseră botezul lui Ioan, i-a întrebat: «Primit-ati voi Duhul Sfânt când ati crezut ? lar ei au zis către el: Dar nici n-am auzit, dacă este Duh Sfânt. Si el a zis : Deci în ce v-ati botezat ? Ei au zis: In botezul lui Ioan. Iar Pavel a zis : Ioan a botezat cu botezul pocăintei, spunând poporului să creadă în Cel ce avea să vină după el, adică in Iisus Hristos. Si auzind ei, s-au botezat în numele Domnului Iisus» (Fapte XIX, 1—5), adică au primit Botezul crestin.

Sfântul Botez instituit de Mântuitorul Iisus Hristos nu este doar un semn pregătitor pentru cele ce ar fi să vină, ci este o Sfântă Taină a Bisericii lui Hristos.

Partea văzută a Tainei Sfântului Botez constă din afundarea de trei ori în apa sfintită a celui ce se botează si în rostirea cuvintelor : «Botează-se robul lui Dumnezeu. (N) In numele Tatălui, amin, si al Fiului, amin, si al Sfantului Duh, amin.; acum si pururea si in vecii vecilor, amin».

Sfânta noastră Biserică face Botezul prin afundare, nu prin turnare sau prin stropire, pentru că chiar cuvântul botez are insemnarea de «a afunda", «a cufunda».

Sub formă de turnare sau prin stropire se săvârseste doar în împrejurări cu totul deosebite, când, de pildă, cineva este greu bolnav sau când nu se află la îndemână apă din destul.

Apa care se foloseste la Taina Sfântului Botez trebuie să fie naturală, curată, cu nimic amestecată.

Efectele primirii Tainei Sfântului Botez sunt : iertarea păcatului strămosesc si a tuturor păcatelor săvârsite înainte de Botez în situatia celor ce se botează mai târziu ; renasterea, sau nasterea la o viată nouă duhovnicească, viată de curătie si sfintenie ; de asemenea, primirea în sânul Sfintei Biserici, adică numărarea celui botezat între fiii ei, putându-se împărtăsi de toate celelalte Sfinte Taine si de bunurile sufletesti pe care Sfânta Biserică le dăruieste membrilor ei (cum s-a mai arătat). De aici si denumirile date Tainei Sfântului Botez: «baie», «izvor sfânt», «luminare», «renastere», «nastere din nou», «sfintire», «pecetea lui Hristos», «baia vietii", «baia renasterii», «baia pocăintei».

Botezul sterge si vina si pedeapsa pentru păcate, dar el nu nimiceste si urmările păcatului strămosesc, cum sunt: slăbirea vointei si inclinarea spre rău, pofta inimii, suferintele, bolile si moartea."

LECTURĂ DIN SFINTII PĂRINTI

«Cati în Hristos v-ati botezat, în Hristos v-ati îmbrăcat» (Gal. III, 27).
— «Scufundându-te în apă, unde-ti pierzi urma, înseamnă că ai ajuns să te lipsesti de viata din aer. Iar a te lipsi de viată, e tot una cu a muri. Când, peste câteva clipe, te-ai ridicat la fata apei, ajungând iar la lumină, inseamnă că te doresti fierbinte după altă viata, iar după ce ai dobândit-o trăiesti numai din ea. Din această pricină si cerem în slujba Botezului ajutorul Făcătorului a toate, iar o nastere din nou e cu mult mai însemnată decât cea dintâi. Acum si chipul lui Dumnezeu se întipăreste mai bine în sufletul celui botezat decât odinioară, iar statura lui e făcută acuma si mai întocmai după modelul dumnezeiesc, căci de-acuma chiar modelul ni se arată cu trăsături mai lămurite» (Nicolae Cabasila, Viata in Hristos).

Botez ortodox corect prin trei afundari
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.06.2012, 13:24:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
„Ce trebuie facut in situatia in care nu exista preot in apropiere, iar copilul este foarte bolnav?[/b]
In aceasta situatie grava Biserica ingaduie oricarui crestin, barbat sau femeie, sa savarseasca Botezul in formula lui cea mai scurta – adica intreita cufundare a copilului in apa, rostind cuvintele: “Se boteaza robul lui Dumnezeu (N) in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh; Amin.” Iar daca copilul supravietuieste, preotul va savarsi pana la capat slujba Botezului, si va savarsi Sfanta Taina a Mirungerii.”
Interesant sfat. Zic interesant, deoarece am cunoscut un caz foarte special: copilasul unei prietene se naacuse cu mari probleme de sanatate. Medicii nu ii mai dadea nici o sansa.Erau disperati parintii, mai ales ca era primul. A fost chemat preotul sa il boteze de urgenta. Micutul era in incubator, conectat la tot felul de aparate care la sucrta apropiere de copil incepeau sa piuie si sa ii determine agravarea bolii(nu imi cereti termeni medicali sau o explicatie medicala, ca nu o stiu). In aceste conditii s-a facut botezul. Cu medicii de fata...nu i s-a dat voie preotul sa stea mai mult de 2-3 minute. Stiti cum l-a botezat? a udat un betisor orl in aghiasma mare si l-a atins de 3 ori, rostind formula.Adta a fost tot.Si asa aparatele piuiau . Apoi minunea s-a intamplat: din ziua aceea, baietelul Stefan a inceput sa se simta tot mai bine.In 2 luni a fost externat.Azi e un baietel sanatos si voios.

Personal, cred ca in situatii de urgenta botezul se poate face si asa. La fel cum in inchisoare Se savarsea sfanta Liturghie, uneori chiar pe pieptul vreunui detinut si cu un fel de suc de struguri.
Dar repet situatii de urgenta.

O singura data a facut sotul meu botez prin turnare.Era un baiat mare, de vreo 8 luni care nu facuse baie niciodata. parintii il stergeau cu servetele umede. Au incercat sa il spele in cada, dar baiatul izbucnea intr-un hohot de plans isteric si se invinetea. Si chiar in ziua botezului era bolnav, avea temperatura mare.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.06.2012, 14:00:37
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Interesant sfat. Zic interesant, deoarece am cunoscut un caz foarte special: copilasul unei prietene se naacuse cu mari probleme de sanatate. Medicii nu ii mai dadea nici o sansa.Erau disperati parintii, mai ales ca era primul. A fost chemat preotul sa il boteze de urgenta. Micutul era in incubator, conectat la tot felul de aparate care la sucrta apropiere de copil incepeau sa piuie si sa ii determine agravarea bolii(nu imi cereti termeni medicali sau o explicatie medicala, ca nu o stiu). In aceste conditii s-a facut botezul. Cu medicii de fata...nu i s-a dat voie preotul sa stea mai mult de 2-3 minute. Stiti cum l-a botezat? a udat un betisor orl in aghiasma mare si l-a atins de 3 ori, rostind formula.Adta a fost tot.Si asa aparatele piuiau . Apoi minunea s-a intamplat: din ziua aceea, baietelul Stefan a inceput sa se simta tot mai bine.In 2 luni a fost externat.Azi e un baietel sanatos si voios.

Personal, cred ca in situatii de urgenta botezul se poate face si asa. La fel cum in inchisoare Se savarsea sfanta Liturghie, uneori chiar pe pieptul vreunui detinut si cu un fel de suc de struguri.
Dar repet situatii de urgenta.

O singura data a facut sotul meu botez prin turnare.Era un baiat mare, de vreo 8 luni care nu facuse baie niciodata. parintii il stergeau cu servetele umede. Au incercat sa il spele in cada, dar baiatul izbucnea intr-un hohot de plans isteric si se invinetea. Si chiar in ziua botezului era bolnav, avea temperatura mare.
Evident ca in astfel de situatii se poate face botezul si asa, de urgenta. Daca se poate ca crestinul sa il afunde in apa, bine, daca nu se poate, fara. Asta doar in cazuri de urgenta. Prin sfatul acelui Sfant am vrut sa subliniez faptul ca, daca si mireanul in caz de urgenta este indrumat sa faca botezul prin afundare-daca e posibil-, atunci preotul cu atat mai mult trebuie sa tine cont de Sfanta Traditie si de Molitfelnic. Topicul oricum nu e despre cazuri de urgenta, caci sunt situatii si situatii, ci despre Taina Botezului in general si cum trebuie sa fie savarsita-prin afundare de 3 ori.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.06.2012, 18:19:53
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am observat ca din ce in ce mai multi preoti renunta sa mai afunde copilul in cristelnita. Nu spun ca botezul care nu s-a savarsit prin afundare nu este valid, dar nu aceasta este practica Bisericii Ortodoxe.

Afundarea exprima moartea si renasterea la o noua viata in Hristos. Nu inteleg de ce episcopii locului nu-si mai cerceteaza preotii pe care ii conduce si nu le atraga atentia ca dupa canonul 50 al Sfintilor Apostoli ar trebui caterisit daca nu face botezul prin intreita afundare: "Episcopul sau preotul care nu va face trei afundari ale Tainei intr-un Botez rostind la fiecare afundare cate un nume al Sfintei Treimi, ci va afunda pruncul numai o data spre inchipuirea mortii Domnului, cum faceau ereticii eunomieni, sa se cateriseasca..."
Probabil procedeaza asa de gura parintilor/nasilor care sunt speriati de cazurile acelea extrem de mediatizate, ale unor bebelusi care ar fi decedat in urma botezului...imi dau si eu cu parerea.

Ce-i drept, cred ca toti parintii au asa o strangere de inima la Botezul micutului, asteptand sa vada cum reactioneaza bebelusul, daca plange sau nu...chipurile daca ar ramane cu frica de apa, in urma experientei acesteia...:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.06.2012, 18:56:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Probabil procedeaza asa de gura parintilor/nasilor care sunt speriati de cazurile acelea extrem de mediatizate, ale unor bebelusi care ar fi decedat in urma botezului...imi dau si eu cu parerea.
Daca tinem seama mai mult de gura parintilor decat de traditia bisericii, nu ar fi exclus ca la impartasire, parintii sa vina cu o lingurita de unica folosinta.

Mi-a placut ce a spus un parinte - nu Biserica este chemata sa ia chipul lumii, ci lumea chipul ei.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
botezul prin afundare

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prin fire si prin har anonim30 Dogmatica 174 26.01.2012 15:29:37
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 14:09:26
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 20:23:54
De ce se face botezul prin afundare in apa?O incercare de argumentare biologica mihailt Generalitati 2 02.07.2010 13:24:21
botezul dulcineea Mirungerea(Ungerea cu Mir) 70 09.09.2008 11:17:27