Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.07.2016, 15:24:47
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Nu este normal si corect a judeca un om, dupa faptele parintilor lui! Daca tatal prietenului dumneavoastra suferea de patima alcoolului si a geloziei, asta nu inseamna ca si prietenul dumneavoastra va ajunge sa faca la fel ca tatal sau!

Iar cu partea financiara- intradevar, dupa ce va veti casatori si muta impreuna, va trebui sa va descurcati numai voi doi cu toate cheltuielile casei si a traiului de zi cu zi! Dar cu ajutorul lui Dumnezeu, si fiind amândoi oameni muncitori, si existând dragoste, buna intelegere, ajutor si respect reciproc, cu siguranta veti reusi.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.07.2016, 15:30:29
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Nu este normal si corect a judeca un om, dupa faptele parintilor lui! Daca tatal prietenului dumneavoastra suferea de patima alcoolului si a geloziei, asta nu inseamna ca si prietenul dumneavoastra va ajunge sa faca la fel ca tatal sau!

Iar cu partea financiara- intradevar, dupa ce va veti casatori si muta impreuna, va trebui sa va descurcati numai voi doi cu toate cheltuielile casei si a traiului de zi cu zi! Dar cu ajutorul lui Dumnezeu, si fiind amândoi oameni muncitori, si existând dragoste, buna intelegere, ajutor si respect reciproc, cu siguranta veti reusi.
Pai medicina este grea si cere multi bani, mai ales ca dupa 5 ani de medicina
urmeaza perioada de rezidentiat cu garzi si nopti albe, asta pe langa faptul
ca trebuie sa mai lucrezi si gratis pt indrumatorul tau de diploma, ca vorba clasica: "Esti pe parafa mea, eu te fac medic eu te omor..."
Deci va mai dura pana cand va ajunge sa ia atentii de la pacienti.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.07.2016, 15:33:20
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Nu am zis ca este usor- dar nu trebuie sa ne speriem de greutati! Când iubim din tot sufletul pe cineva si vrem sa fim impreuna cu aceea persoana toata viata, si sentimentul este reciproc, depasim aceste greutati!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.07.2016, 15:36:14
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Nu am zis ca este usor- dar nu trebuie sa ne speriem de greutati! Când iubim din tot sufletul pe cineva si vrem sa fim impreuna cu aceea persoana toata viata, si sentimentul este reciproc, depasim aceste greutati!
Sa zici chestia asta dupa ce ai ajuns la sfarsitul vietii, ai avut astfel de probleme si ai reusit rezolvandu-le.

Pana atunci este simplu sa spui teorii.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.07.2016, 15:43:48
Bublisor Bublisor is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2016
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Nu este normal si corect a judeca un om, dupa faptele parintilor lui! Daca tatal prietenului dumneavoastra suferea de patima alcoolului si a geloziei, asta nu inseamna ca si prietenul dumneavoastra va ajunge sa faca la fel ca tatal sau!

Iar cu partea financiara- intradevar, dupa ce va veti casatori si muta impreuna, va trebui sa va descurcati numai voi doi cu toate cheltuielile casei si a traiului de zi cu zi! Dar cu ajutorul lui Dumnezeu, si fiind amândoi oameni muncitori, si existând dragoste, buna intelegere, ajutor si respect reciproc, cu siguranta veti reusi.
Este un baiat muncitor,mereu s.a zbatut sa aiba un loc de munca si n.a stat acasa intretinut de mama lui asa cum sunt multi baieti din ziua de azi. Poate si asta mi.a placut la el ca mereu a gasit puterea de a merge mai departe si a avut multe greutati de.a lungul timpului.
Cred ca eu trebuie sa ma schimb pt ca l.am facut sa se simta inferior,am incercat sa il schimb si sa ii controlez viata si actiunile,iar asta e cea mai mare greseala a mea.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.07.2016, 15:46:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
Ar mai fi niste detalii...el provine dintr.o familie dezorganizata ai lui fiind divortati din cauza tatalui care suferea de patima alcoolului si a geloziei,mama lui si.a refacut viata reusind sa il tina pe le si fratele sau in liceu,apoi nu i.a mai ajutat financiar. Prietenul meu a incercat o facultate la care a renuntat intr timp din cauza faptului ca trebuia sa lucreze sa se intretina si sa plateasca cursurile,la un moment dat nu a mai facut fata. Ai mei ii cunosc parintii si considera ca va avea acelasi comportament ca al tatalui.
Daca a renuntat la facultate din motive bine intemeiate, asta inseamna ca e capabil sa o faca oricand, in caz ca sotia lui va dori o astfel de diploma. Daca tatal sau era alcoolic, iar el a fost crescut de catre mama si este si sofer inseamna ca stie ce presupune consumul de alcool... Nu e cazul ca parintii tai sa-i puna in carca mai mult decat poate duce. Apoi cand isi baga cel rau coada, nu mai conteaza cat de organizate au fost familiile celor doi.

Cunosc un cuplu foarte fericit provenit din familii ,,dezorganizate".
Sunt foarte buni crestini, se respecta reciproc si sunt constienti ca au nevoie permanent de ajutorul lui Dumnezeu. Cunosc si un cuplu de familii ,,organizate" care isi reproseaza reciproc ca familia celuilalt este mai putin ,,organizata " decat a lui.

Faptul ca parintii iti impun o anumita disciplina da bine la CV-ul de viitoare sotie. La fel vei proceda si tu atunci cand vei avea o fata...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.07.2016, 15:50:46
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
incercat sa il schimb si sa ii controlez viata si actiunile,iar asta e cea mai mare greseala a mea.
Dar este perfect normal comportamentul tau.
Asa sunt majoritatea femeilor.Este vorba de setea de putere, de dominatie.
Cel mai probabil vei deveni o femeie de cariera.Pt ca aceasta sete se va
manifesta in totate domeniile adiacente activitatii tale dar mai ales in domeniul financiar: bani, statut social, si alte chestii, care fiind vorba intre noi sunt
desartaciuni, insa pt omul care nu este dus la biserica sunt tzelul suprem.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.07.2016, 15:53:48
Bublisor Bublisor is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2016
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca a renuntat la facultate din motive bine intemeiate, asta inseamna ca e capabil sa o faca oricand, in caz ca sotia lui va dori o astfel de diploma. Daca tatal sau era alcoolic, iar el a fost crescut de catre mama si este si sofer inseamna ca stie ce presupune consumul de alcool... Nu e cazul ca parintii tai sa-i puna in carca mai mult decat poate duce. Apoi cand isi baga cel rau coada, nu mai conteaza cat de organizate au fost familiile celor doi.

Cunosc un cuplu foarte fericit provenit din familii ,,dezorganizate".
Sunt foarte buni crestini, se respecta reciproc si sunt constienti ca au nevoie permanent de ajutorul lui Dumnezeu. Cunosc si un cuplu de familii ,,organizate" care isi reproseaza reciproc ca familia celuilalt este mai putin ,,organizata " decat a lui.

Faptul ca parintii iti impun o anumita disciplina da bine la CV-ul de viitoare sotie. La fel vei proceda si tu atunci cand vei avea o fata...
Cand ajunge seara de la serviciu se relaxeaza cu o bere la tv,iar din cand in cand o mai intrece masura cu prietenii dar asta nu inseamna ca e alcoolic si ii afecteaza viata intr.un mod neplacut.
Referitor la disciplina impusa de parintii mei,eu recunosc ca m.a ajutat mult,dar cred ca la 24 ani ar trebui sa aiba incredere in mine si sa imi ofere putina libertate.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.07.2016, 16:20:48
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
Cand ajunge seara de la serviciu se relaxeaza cu o bere la tv,iar din cand in cand o mai intrece masura cu prietenii dar asta nu inseamna ca e alcoolic si ii afecteaza viata intr.un mod neplacut.
Referitor la disciplina impusa de parintii mei,eu recunosc ca m.a ajutat mult,dar cred ca la 24 ani ar trebui sa aiba incredere in mine si sa imi ofere putina libertate.
Dar de unde stii tu ce face din moment ce traiti despartiti ?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.07.2016, 16:26:32
Bublisor Bublisor is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2016
Mesaje: 41
Implicit

[quote=Copacel;626940]Dar de unde stii tu ce face din moment ce traiti despartiti ?[/

Pentru ca noi vorbim foarte mult si ne spunem tot si niciodata nu ne ascundem lucruri.
Reply With Quote
Răspunde