Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1371  
Vechi 06.06.2016, 04:32:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Este târziu să te rogi pe ultima sută de metri! Degeaba aduci zece preoți la înmormântare să-i cânte "Cu sfinții odihnește.." că el stă de mult cu "stavarache" acolo jos și se chinuiesc amândoi acolo în flăcări. Trebuie să știm, că doar cantitatea de fapte bune, săvârșite cu mâna noastră, dorința de mântuire și dorul de Dumnezeu, sunt acte de dezlegare a păcatelor. E simplu!
Nu ai timp să te rogi, dar când te duci în Rai, nu te întreba cați nepoți ai avut sau câte standuri ai avut, câți bani ai adunat sau cât ai pierdut, câte boli și suferințe ai avut,.. Te întreba de ce nu te-a preocupat problema sufletească "uleiul din candela ta". Pentru că asa e pilda "nu vă dam, că nu o sa ne ajungă nici noua, nici vouă". Oamenii cred că este vorba de ulei, dar este vorba despre puterea Duhului Sfânt, este vorba de lucrarea puternică a faptelor bune, care strălucesc și se transformă în lumina.."Să fie mijloacele voastre încinse și făcliile voastre aprinse" să puteți sta bine în ziua cea rea, adică când va fi Judecata și ispita cea mare a diavolului. Și veți birui.." Pilda înfricoșătoare, despre ce se întâmplă cu preotul, dacă este îngăduitor la spovedit! Pentru că oameni vin și spun așa:
- Pai, părinte, știți că sunt bolnava și vreau să mă împărtășesc!
- Hai, du-te și te împărtășește, dar să citești o Psaltire!
Și vine peste un timp, și spune:
- Părinte, să nu vă supărați, vreau să vă spun ceva. Știți, eu psaltirea aia, n-am mai citit-o!
Aș vrea să țineți minte un lucru. În rugăciunea de spovedanie personală, un element de baza când citim molifta, spunea asa: "Ori cu vreun canon de la preot s-a legat, sau a călcat și iertare nu a luat!" Așa că nu trebuie sa vă culcați pe o ureche, că ar fi un lucru ușor. De aceea când ți se face spovedanie de mănăstire, unii dau metanii cu nemiluita, mie mi-a plăcut mereu să fiu cumpătat. Și am dat 12 metanii, 30 de metanii, 50 de metanii, 7 metanii, 12 "Tatăl Nostru", 30 de "Tatăl Nostru", Paraclisul Maicii Domnului, Canonul de Pocăință..ca omul sa primească ceva plăcut, puțin și util. Și să fie dornic de a arde de lumina cunoașterii lui Dumnezeu, de a se întâlni cu El, nu să zică "Vaiii, ce canon greu ,mi-a dat asta!" Dar nici să fii nepăsător și să transformi o dieta de dulce, într-o dietă de post, care iți face bine și la sănătate și la greutate. Iar postul devine, cură de detoxifiere sau de slăbire! Așa cum spunea o bătrânică: "Părinte, am ținut tot postul, sunt curată! Dar o rugăciune ai citit? A.. dar nu am timp, părinte, am nepoți, am stand la piață...n-am timp! Faptele bune sunt de trei categorii. Dacă sunt rugăciuni de la miezul nopții, sunt bănuți de aur. Dacă sunt rugăciuni de seară, făcute până în miezul nopții, sunt rugăciuni de argint. Dacă sunt rugăciuni făcute ziua, sunt banuți de aramă. Iar dacă sunt rugăciuni de priveghere (slujba care durează toată noaptea) sunt diamante.
https://www.youtube.com/watch?v=nf2_nektudk
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1372  
Vechi 07.06.2016, 00:11:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Noi încă n-am înțeles că omul prin pocăință poate schimba hotărârea lui Dumnezeu. Acesta nu-i lucru mic, ca omul să aibă o astfel de putere.

Faci rău? Dumnezeu îți dă o pălmuță. Spui „Am greșit”? Se oprește și-ți dă binecuvântări. Adică, atunci când copilul cel neas*tâmpărat își vine întru sine, se pocăiește și este mus*trat de conștiința sa, tatăl lui îl răsfață cu dragoste și îl mângâie. Israeliții, deoarece s-au depărtat de po*runcile lui Dumnezeu, au trăit în robie 75 de ani. Și în cele din urmă, atunci când s-au pocăit, apare împăratul Cirus, care s-a arătat mai bun decât fiii lui Israel, ce au spurcat cele sfinte pe care le aveau pentru jertfe. Dumnezeu i-a schimbat mintea și l-a făcut să creadă în Dumnezeul Cerului. Astfel, acela a lăsat pe israeliți liberi, le-a dat bani, lemne pentru Templu, le-a făcut zidurile Ierusalimului și a arătat o astfel de bunătate și o astfel de evlavie, ce nu le-au arătat într-un anumit fel nici israeliții (Ezdra 1, 1). Și toate acestea pentru că poporul s-a pocăit și s-a schimbat (Ezdra 8, 88-92). Cât de mult ajută pocăința ca să facă să dispară răul!

Să citiți toate Cărțile Macabeilor. Sunt foarte pu*ternice. Ce poruncă dăduse împăratul! Ca elefanții să calce pe israeliți. S-au dus ceilalți, au pregătit cere*monia, au adăpat 500 de elefanți cu vin tare și tămâie ca să-i întărâte și așteptau pe împărat să vină ca să în*ceapă spectacolul. Dar împăratul uitase porunca ce o dăduse. Se duce îngrijitorul de elefanți să înștiințeze pe împărat, pentru că acela încă nu apăruse. „Împărate”, îi spune, „te așteptăm. Toate sunt gata, elefan*ții, iudeii și cei chemați așteaptă”. „Cine v-a spus să faceți un astfel de lucru?” le spune. Strigăte, amenin*țări... Și aceasta nu s-a făcut o dată, ci de trei ori (III Macabei 5, 1-35). Oare a fost un lucru mic ca împăratul să uite porunca ce-o dăduse el însuși? Și nu numai aceasta, ci în cele din urmă și-a schimbat toată purtarea sa față de iudei. Toată cheia aici este: să se pocăiască lumea.

(Cuviosul Paisie Aghioritul )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1373  
Vechi 07.06.2016, 05:15:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Lumina Minții!

Omul care nu se teme de Dumnezeu, este "nebun", adică nu are mintea bună! Mintea lui este stăpânita de demon!
Noi nu cunoaștem și nu pătrundem toate tainele lui Dumnezeu! Iar asta se întâmplă, pentru că ne place să stăm în întuneric!
"Zis-a cel nebun întru inima sa: "Nu este Dumnezeu!" Stricați au devenit și urâți s-au făcut în fărădelegi; nu-i nimeni care să facă binele!"(Psalmul 52)
Asemenea nebuni erau și pe vremea regelui David, dar erau mai modești, pentru că gândeau asemenea nelegiuiri numai în mintea lor, în inima lor, nu strigau în gura mare, cum faci dumneata…
https://www.youtube.com/watch?v=tP1qVsepruc
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1374  
Vechi 08.06.2016, 00:07:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

În momentul în care eu am venit la biserică, biserica este o clădire cu ușa deschisă.
La ușa bisericii nu găsești bancomat și nu trebuie să bagi cartela ca la metrou.
La biserică nu este paznic care nu te lasă să intri, dacă nu ai bilet.
Nu! Este locul deschis, liber, public, consimțit din voia fiecărui creștin care intră în biserică indiferent că a aprins o lumânare sau nu, că a cumpărat o prescură sau nu, că a scris trei nume pe o hârtie și a dat un pomelnic sau nu, el intrî în biserică și se îndulcește cu glasul Sfintei Liturghii... acolo unde și îngerii stau și ascultă și doresc de Dumnezeu, doresc să vadă pe Fiul lui Dumnezeu jerfindu-se ca să audă galsul dumnezeieștii Liturghii. Dacă îngerii care sunt tot timpul cu Dumnezeu, abia doresc să audă și să vadă cum cântă pământenii, și cum îl lauda pe Dumnezeu când se jertfește în Potir, cu atât mai mult pământenii! Dar oare un pământean care stă într-un sat sau într-un oraș și n-a intrat de 30 de ani în biserică.. Acela nădăjdueste ca în ziua în care va sta cu fața în sus, adus de ai lui cu dricul la biserică, o să-i spună Dumnezeu:"Te-am iertat, fiule!"? Nu ! Nu o să poată să-i spună așa! Și nici n-o face! Dacă în conceptul moral, bisericesc, creștinesc..ca preot, ești obligat să spui:
"Da.. lasă că știe Dumnezeu! Că e Bun! Că e Blând!" Dumnezeu e Drept și este de o seriozitate înfiorătoare. Și a spus Dumnezeu prin sfinții lui așa: "Dacă nu ai biserica de mamă, nu-L ai pe Dumnezeu de Tată!" Nu poți să te naști aiurea și să trăiești aiurea și să mori la fel. Pentru că acela , dacă nu ar fi murit, nici atunci n-ar fi intrat în biserică! L-au adus ațtii de silă!
Și în momentul în care tu ai stat 30 de ani într-un sat sau într-un oraș, și nu ai intrat într-o biserică, și n-ai știut ce înseamnă glasul Sfintei Liturghii, Împărtășania, spovedania, și ce înseamnă cântarea îngerească, contactul cu cuvântul lui Dumnezeu, cu Trupul lui Dumnezeu și cu Sângele lui Dumnezeu.. tu n-ai ce căuta în biserică!
https://www.youtube.com/watch?v=UrFKmRfWlhY
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1375  
Vechi 09.06.2016, 04:14:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Când aveți câte o greutate sau un necaz, nu vâ mai frământați până vi se sparge un vas de sânge la cap, sau vă îmbolnăviți de stres și luați tone de pastile.
Ci spuneți așa: "Doamne, Tu m-ai lasat să alunec în necazul acesta, Tu ajuta-mă să ies!" Și începi cu Paraclisul Maicii Domnului, cu Acatistul Mântuitorului, cu o rugăciune la Sf. Mina și o mai rogi pe Maica Domnului și la Acoperământ, și mai zici ici colo și un Sf Spiridon, și mai este și Mihail și Gavril pentru dușmani, și ai să vezi că lucrurile rele se potolesc de la sine!
Căci după ce te îmbolnăvești, nu-ți mai folosesc reușitele?
Deci tu trebuie să rămâi om integru lui Dumnezeu, să te poți bucura de Slava Lui și de Măreția Lui!
Totul e în mâna lui Dumnezeu! Trebuie să demonstrăm că suntem ortodocși concentrați și să nu ne transformăm în ortodocși diluați! În loc să învățăm Sf. Scriptură pe de rost, noi învățăm tot felul de scrieri și de nimicuri pe care le scriu oameni fără ocupație. Și mai auzi pe câte unii care citesc:
"Vai, să vezi că Pământul e condus și că Pământul e dirijat."
Om fi domnule, om fi! Pentru că și circulația este dirijată și țara e condusă.
Dar destinul fiecărui om, mai înainte de toate, este în mâna lui Dumnezeu!
"Sfarmă Domnul sfatul boierilor!" Adică al conducătorilor noștri!
"Sfarmă Domnul gândul noroadelor!" Adică ce pun alții la cale! Iar Domnul rămâne în veac și pomenirea Lui din neam în neam!
"Căci adevărat zic vouă: Înainte de a trece cerul și pământul, o iotă sau o cirtă din Lege nu va trece, până ce se vor face toate."
De cine trebuie să mă tem?
În numele Tatălui, și al Fiului, și al Sfântului Duh. Amin.
Predica integrala: - https://www.youtube.com/watch?v=OXiw0MP9lBs
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1376  
Vechi 10.06.2016, 18:07:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Orice creștin are datoria să cinstească cărțile sfinte, căci așa ne-a poruncit Mântuitorul, zicând:
„Voi cercetați Scripturile, căci socotiți că în ele aveți viață veșnică. Și tocmai ele sunt care mărturisesc despre mine”(Ioan 5, 39).Cum citim și interpretăm Sfânta Scriptură?
"Acestea sunt cuvintele pe care le-am grăit către voi fiind încă împreună cu voi, că trebuie să se împlinească toate cele scrise despre Mine în Legea lui Moise, în prooroci și în psalmi. Atunci le-a deschis mintea ca să priceapă Scripturile.(Luca 24:44,45) Acesta este elementul primordial din toată Evanghelia de astăzi. Sf. Ioan Gură de Aur învață că „este imposibil ca cel care stă de vorbă cu Dumnezeu și Îl ascultă, să nu dobândească vreun folos” (Omilia LIII, 3, la Ioan). Sfânta Scriptură este plină de dumnezeiască lumină și putere întăritoare de suflete, care luminează sufletele pe cărările cele bune ale vieții. Căci Sfânta Scriptură „ne luminează credința, ne deșteaptă conștiința și ne curăță cugetul pentru împlinirea virtuților” (Omilia LIII, 3, la Ioan). „Mare rău este necunoașterea Scripturilor” (Omilia XXXIV, 5 la Facere) și „aceasta este cauza tuturor relelor, de a nu cunoaște Sfintele Scripturi”. Și chiar dacă bunul creștin, din pricina slăbiciunii omenești, înțelege doar puține adevăruri din Sfânta Scriptură, totuși el nu trebuie să înceteze citirea lor, căci din însuși acest simplu contact cu cărțile sfinte el dobândește multă sfințenie. Însă, a o tălmăci numai Biserica prin profesorul de cateheză sau duhovnic are dreptul. Sfinții Părinți ai Bisericii au precizat că Biblia poate fi citită de orice creștin, dar nu poate fi tălmăcită de oricine, deoarece nu este o carte ușor de înțeles. Ea nu este o scriere pe înțelesul tuturor (II Petru 3, 16). Dimpotrivă, are unele locuri greu de înțeles din cauza vechimii sale, a obiceiurilor și tradițiilor vremii, al cuprinsului variat al celor 66 de cărți. Astfel, Sf. Apostol Petru într-una din epistolele sale, vorbind despre epistolele Sfântului Apostol Pavel, spune că „în ele sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare” (II Petru, 3, 16). Ea este o carte ce vorbește despre revelații dumnezeiești care nu pot fi înțelese ușor fără o pregătire temeinică, iar orice interpretare liberă duce în mod inevitabil la pierzania sufletului celui ce interpretează eronat și a altora la fel de neinițiați, dispuși să subscrie interpretărilor eronate. Tocmai de aceea, ca nici o altă scriere, Sfânta Scriptură, nefiind înțeleasă în mod corect, a dat naștere la dispute aprinse, care uneori s-au soldat cu grave erori de doctrină. Și atunci, pentru a se evita astfel de erori doctrinare, este nevoie de cineva care să explice credincioșilor aceste adevăruri. De aceea, într-una din omiliile sale, Sf. Ioan exclamă: „Să primim cu multă recunoștință cuvintele Scripturii; să nu depășim măsura noastră, dar nici să iscodim cele mai presus de noi, așa cum au pățit dușmanii adevărului, care, voind să cerceteze totul cu propriile lor gânduri, nu s-au gândit că este cu neputință omului să cunoască desăvârșit creația lui Dumnezeu” (Omilii la Facere, omilia II, II). Adevărata călăuză în cunoașterea și interpretarea Scripturii este Biserica, prin tot tezaurul învățăturilor sale, cuprins atât în comentariile Sfinților Părinți, cât și în învățătura cărților de cult. Biblia este a Bisericii și numai Biserica o poate tălmăci fără greșeală, deoarece Biserica este „stâlp și temelie a adevărului”(II Timotei, 3, 15).
https://www.youtube.com/watch?v=fx-i3Avux7A
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1377  
Vechi 12.06.2016, 01:23:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sunteți soție, sunteți mamă, sunteți stăpână a casei…

Domnul e pretutindeni și vede toate: vede ce face omul pentru El, fiind totdeauna gata să ajute pe cei care aleargă la El după ajutor. Astfel, dacă veți pune în inima Dumneavoastră hotărârea de a lua aminte întotdeauna la Domnul, Care este lângă Dumneavoastră și în Dumneavoastră, îndreptându-vă toate puterile spre a plăcea Lui, cerându-I ajutorul în orice nedumerire, în orice nevoie duhovnicească, puteți aștepta ajutor fără vreo îndoială când alergați la Dânsul cu credință.

Conștiința să vă fie curată întotdeauna – însă ea trebuie luminată prin Cuvântul lui Dumnezeu, altminteri ne tulbură adesea fără folos, în acest scop trebuie citită Evanghelia și luate de acolo regulile după care trebuie să se călăuzească conștiința.

Sunteți soție, sunteți mamă, sunteți stăpână a casei. Toate îndatoririle soției, mamei, stăpânei casei sunt înfățișate în scrierile sfinților Apostoli. Cercetați-le si apucați-vă să le împliniți cu conștiinciozitate, fiindcă este îndoielnic că mântuirea se poate rândui fără împlinirea îndatoririlor pe care ni le impun poziția socială și ocupația noastră. Acestea sunt de la Dumnezeu și se pot întoarce ori spre plăcerea Lui, dacă sunt împlinite cu credincioșie, ori spre jignirea Lui, de nu sunt împlinite. Sunteți soție, mamă, stăpână a casei, în datoriile legate de aceasta stă mântuirea Dumneavoastră.

Despre rugăciunea femeii măritate

Dați-vă osteneala să faceți astfel: dimineața, la pravila de rugăciune, faceți așa încât să vă opriți cu luare-aminte înaintea lui Dumnezeu. Astfel veți fi tot restul zilei înaintea Lui, orice s-ar întâmpla să faceți. De vă veți rândui așa și veți începe, împreună cu proorocul, să-L aveți pururea pe Domnul înaintea Dumneavoastră (având, firește, simțăminte pe măsură), vă veți ruga neîncetat, și atunci nu vă veți plictisi.
De la pravila de rugăciune să nu vă depărtați până ce se va naște frângerea inimii însoțită de încredințarea în voia lui Dumnezeu…

Citirea Evangheliei și a Psaltirii este un lucru bun. Nu lăsați cărțile din mână până ce nu culegeți din ele vreo lecție sau regulă de viață.

„Mă rog rău, sunt leneșă la învățat psalmi, m-am lăsat aproape de tot”

Nu pot să îmi împodobesc primele rânduri cu laude pentru Dumneavoastră. Scrieți: „Mă rog rău, sunt leneșă la învățat psalmi, m-am lăsat aproape de tot”. Halal progres, ce să zic!

Aceasta poate avea urmări rele: nepăsarea față de lucrurile lui Dumnezeu se poate preface în nărav, și atunci adio cucernicie. Trebuie să prevenim lucrul acesta. Binevoiți să faceți astfel: învățați psalmii când veți avea chef, alegându-i pe cei pe care îi înțelegeți mai bine și care vă merg mai mult la inimă. Și mai bine va fi dacă nu îi veți învăța totdeauna în întregime, ci stihurile care vă rămân mai ușor în suflet, cum ar fi: Dumnezeule, spre ajutorul meu ia aminte, Doamne, să-mi ajuți mie grăbește; nu întoarce fața Ta de la mine; unde mă voi duce de la Duhul Tău?, și așa mai departe. Spuneți-le apoi pe dinafară întorcându-vă mintea spre Dumnezeu în timp ce vă faceți treburile… Puteți „scrie” aceste versulețe pe orice pas pe care îl faceți – și veți fi ca într-un veșmânt frumos, îmbrăcată în cuvântul lui Dumnezeu…

Dimineața moțăiți, și ca atare nu vă rugați, sau vă rugați la plesneală… Este foarte rău. Rugați-vă puțin, însă așa cum trebuie, după toată rânduiala rugăciunii. Dacă întârziați cu trei minute acolo unde vă grăbiți să ajungeți, nu este mare lucru! Așadar, rugați-vă neapărat aceste trei minutele dimineața, în atare caz, n-aveți de ce vă apuca să citiți rugăciuni după carte sau pe dinafară… rugați-vă cu propria gândire și propriile cuvinte. Puneți-vă în fața lui Dumnezeu… Dumnezeu este aproape și de Dumneavoastră, măcar că Dumneavoastră puteți fi departe de El cu gândul și cu simțămintele: apropiați-vă de El atât cu unul, cât și cu celelalte… Dați-L mulțumită că v-a păzit în vremea somnului și că v-a dat să vedeți din nou lumina Sa și să mai trăiți o vreme… fiindcă mulți se culcă, dar de sculat nu se mai scoală.

Cereți de la El binecuvântare pentru treburile zilei care începe, ca să vă arate pe cele bune și să vă ferească de cele rele… Chemați-o pe Maica Domnului, chemați pe îngerul păzitor, pe sfânta a cărui nume îl purtați și pe sfinții toți…
Rugați-vă pentru mama, fratele, rudele și cunoscuții voștri; pomeniți-i și pe cei adormiți. După aceea, încredințându-vă voii lui Dumnezeu, mergeți la treburile pe care le aveți, străduindu-vă în tot chipul să nu uitați că înaintea feței lui Dumnezeu umblați…
Faceți toate acestea cu minte adunată și cu simțire nerăspândită: rugăciunea Dumneavoastră va fi atunci adevărată, iar conștiința nu vă va reproșa nicicând că nu v-ați rugat ori că v-ați rugat rău. Îndeajuns va fi aceasta, mai ales dacă veți păstra lipită de inimă așezarea cea rugătoare.

La fel vă puteți ruga și seara. Totuși, întrucât aici vă puteți face mai mult timp, rugați-vă și cu rugăciunile învățate din cărți; ele vor ajuta să îndreptați către Dumnezeu cu mai multă putere și înțelegere cuvintele rugăciunii Dumneavoastră.

Despre clipele de singurătate ale femeii căsătorite

Iată că sunteți singură, și vă plictisiți! Vă plictisiți fiindcă aveați multe de făcut, iar acum ca ați rămas singură nu știți cu ce să vă umpleți timpul. De aceste clipe trebuie să vă folosiți îndreptându-le numai și numai spre lucrarea lui Dumnezeu: rugăciunea și cugetarea la cele sfinte. Aceste îndeletniciri, îndată ce vor începe să meargă cât de cât cum se cade, nu vă vor lăsa să vă plictisiți, fiindcă din ele izvorăște mângâiere duhovnicească, pe care n-o poate da nimic din cele pământești. De pildă, atunci când la citirea (să zicem) Evangheliei se nasc în minte întrebări, iar după adâncirea cuvenită sufletul găsește răspuns mulțumitor la ele, în asta este multă mângâiere duhovnicească. Lucrul este cu atât mai plăcut cu cât un astfel de succes dă aripi spre mai mult, iar atunci ia naștere și deprinderea cu asemenea îndeletniciri. Sufletul devine atunci larg, repede zburător și mult gânditor.

Cum să se poarte femeile cu soții necredincioși

Continuați să vă țineți în frâu necazul prin răbdare și mai ales prin încredințarea întregii Dumneavoastră sorți în voia Domnului, aflând mângâiere în încredințarea că toate ni se întâmplă cu voia Lui, spre binele nostru. Cât privește pasajul de care vorbiți din (l Petru 3,1), nu știu de ce lămuriri ar mai fi nevoie. Este limpede că Apostolul are în vedere bărbații care nu cred în Evanghelie și spune femeilor să fie soții cât se poate de bune, în nădejdea că văzând la ele o purtare atât de minunată, izvorâtă din creștinism, și soții necredincioși să se încredințeze de adevărul acestuia și să se convertească.

Povață către o văduvă

Tot sunteți necăjită. Este în firea lucrurilor, însă durerea va trece. Simțămintele de mâhnire se vor potoli și va rămâne amintirea lină.

Cu privire la soarta răposatului, care din muritori poate spune ceva limpede? În duhul credinței noastre însă, nu avem cum să nu nutrim nădejdea că Domnul Cel Milostiv va face cu el după mila Sa. Această nădejde este întărită de starea în care știm că a petrecut răposatul în vremea dinaintea morții.

Gospodăritul nu e un lucru complicat, în curând o să vă dați seama care e rânduiala lucrurilor și nimic nu o să vi se mai pară atât de greu. Trebuie să nu arătați însă nepăsare. Gospodăria și toate cele ce țin de ea sunt dar al lui Dumnezeu, care trebuie păzit și lucrat, atâta doar că scopul trebuie să fie slava Lui. Păziți cu sfințenie acest sfat: faceți parte nevoiașilor, însă după putere, nu mai presus de putere, și totul va merge bine.

Rugați-vă cu osârdie pentru cel adormit.

Sfântul Teofan Zăvorâtul
din “Mântuirea în viața de familie”, Sfântul Teofan Zăvorâtul, Cartea Ortodoxă 2004
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1378  
Vechi 12.06.2016, 22:10:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Vaiii.. se construiesc biserici.. ar trebui școli, ar trebui spitale!!! Fraților, ar trebui în primul rând Case de Nebuni! Asta ar trebui în primul rând, nimeni nu-și dă seama. Noi cei mai mulți în țara asta nebuni avem!
Ne trebuie școli de Școala Vieții, este o noua facultate deprinsă la români din tată în fiu, din mamă în fiică, ceea ce numim noi azi în termeni populari Școala de acasă. Până acum i se spune educația celor 7 ani de acasă. Nu-s 7 ani deoarece pe copilul de 7 ani nu-l scoți în drum. Este școala de acasă, este școala vieții! Mama o învață pe față cum se toarce, cum se face o mâncare, mama o învață cum se spală, cum se calcă, să nu fie vagaboandă, mama o învață cum să-și respecte bărbatul și să nu umble aiurea din om în om și din bărbat în bărbat. Mamă, asta-i școala care ne lipsește! Aici e punctul pe I ! Oamenii nu realizează că dacă nici pe Dumnezeu nu l-ar mai avea în biserică, s-ar omorâ între ei, și-ar da în cap unul altuia. Dar conștiința pe care o mai trezește Duhul Sfânt din când în când, îl face pe om să se tempereze. Noua ne lipsește sentimentul de ortodox activ. Noi avem doar sentimentul de ortodox intelectual. Mergi la orice ortodox în noaptea de Paști și ai să-l găsești la biserică luând lumina aceea de la altar, cand spune preotul: Veniți de luați lumină! El ia lumina aia, dar nu știe ce-i cu ea, el o duce frumos acasă cu soția, poartă grijă de candelă, o pune pe masă în casă să ardă într-o zi, două cât ține ea, dar ei s-au dedat la bautură, la desfrâu, la mâncare, la fripturi... și în biserică mai rămân zece oameni care stau și ascultă. Niște babe pline de artroză și de reumatism. Pentru alea a venit Htistos! Iar pentru ceilalți, spune în Cartea lui Iov: "și venind satana și găsind pe copiii lui Iov benchentuind și dansând, i-a omorât și a dărâmat casa pe dânși!" Asta nu înțelegem noi, din sfera asta trebuie să-i tragem pe toți. Că nu numarul de biserici ne mântuiește, poți să ai preoți pe metru pătrat, chiar dacă s-ar face ca la medicul de familie.. să dai câte zece creștini să se mântuiască, tot nu s-ar mântui. Stiți din ce cauză? Pentru că acestă credință vine din interior! Da, ea vine prin auz și comuniune, dar ea vine prin trăire. Dacă mama ta când erai mititel ți-a făcut cruce peste leagăn, dacă tu când erai mititel mama ta ți-a însemnat cu cruce sticla de lapte, perna când te-ai pus cu capul... să știi că tu crești bine. N-ai cum să te strici!
Predica integrală: - https://www.youtube.com/watch?v=5OxYd-Y_TmI
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1379  
Vechi 15.06.2016, 06:48:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Denigrarea!
Sindromul Lumii Moderne lipsite de Logosul Lucrurilor și de Raționalitatea lor. Imediat ce se constată o ieșire din colaps,o idee luminoasă, o cale folositoare, când apare un binefăcător mai strălucit în societate, indiferent de domeniu social, automat răutatea și mândria intră în acțiune, anihilează și distrug orice licărire de valoare sau lucru bun!
Așa încearcă și astăzi unii în jurul nostru, pentru că îi împinge Sfânta Răutate, Sfânta Mândrie, Sfântul Orgoliu, Sfânta Dușmănie, Sfânta Invidie, Sfânta Răzbunare..
Căci, na, te roade..
Când vezi că unul este mai bun decât tine, te chinuie dracul!
Nu te lasă!
Și începi; "Aaaa, să-ți spun eu cine e ăla.. "
Și începe denigrarea, începe clevetirea!
Așa cum era în vremea lui Iisus, când a vindecat un orb și a început să vadă, L-au denigrat, așa este și azi, în Duminica Orbului!
Ucenicii lui CEDO, de acolo vin ideile astea!
Dar noi să rămânem Unceicii lui Hristos!
De ce?Pentru că în momentul în care crezi în Hristos și te închini Lui și Dumnezeu te apără și te ocrotește!
https://www.youtube.com/watch?v=tP1qVsepruc
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1380  
Vechi 18.06.2016, 12:08:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Puțini credincioși și chiar monahi mai citesc astăzi Psaltirea. Care este folosul citirii regulate al Psalmilor?

- Părinții noștri citeau zilnic Psaltirea, ca o rugăciune permanentă. Ba unii o știau pe de rost și o spuneau în șoaptă la ascultare, sau mergând pe cale. Credincioșii, puțini mai știu astăzi doar psalmul 50. Este păcat că noi nu mai cunoaștem puterea Psaltirii, frumusețea duhovnicească a psalmilor. Cândva o rosteau în ison sau o cântau, imitând pe sfinții îngeri.

Dar să nu uităm că cititul psalmilor este trupul rugăciunii, iar înțelesul adânc al psalmilor este sufletul rugăciunii. Trupul fără suflet este mort. Adică citirea psalmilor fără cugetare și atenție aduce puțin folos.

(Arhimandrit Ioanichie Bălan)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca pot primi niste raspunsuri andrei23 Generalitati 28 19.06.2011 18:13:32
Caut niste raspunsuri NeInocentiu Secte si culte 108 18.04.2011 13:43:12