Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.03.2011, 10:29:29
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Femeia este aceea care pastreaza viata si o innoieste. Femeia este fiinta prin care Dumnezeu si-a luat un trup omenesc si a venit printre noi sa ne reinvete omenia in esenta ei: iertarea,rabdarea,toleranta,mila,iubirea de semeni. Fara femeie,secretul rezistentei,continuitatii si maretiei ei,viata,ar inceta. Uitam adesea ca suntem fiii unor mame. Uitam uneori ca partenerele noastre care ne iubesc isi zidesc vietile in temelia vietilor noastre. Luati de tulburarile vietilor noastre,cel mai adesea inutile,uitam sa pretuim si sa acordam respect acestui nevazut izvor de blandete,duiosie si intelegere. Uitam ca echilibrul acestei lumi l-a creat,pe nevazute,tacut,lumea femeilor. Cel care nu respecta femeia nu respecta viata. Iar cine nesocoteste viata este pierdut. Imi doresc sa invatam cu totii sa iubim. Doresc tuturor femeilor sa fie fericite! Doresc sa le multumesc ca exista si ca au grija de noi,de viata,de continuitate. Aveti in mine un mare admirator... si sper sa primiti cu drag acest mesaj din partea mea!
Tulburator de frumos, multumim Raoul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.03.2011, 01:15:37
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit De suflet

Sa multumiti Lui Dumnezeu din tot sufletul daca puteti sa va vedeti mamele ,eu din pacate doar pot sa vorbesc cu ea la telefon ,mi.e dor sa o vad ,sa.i vad mainile ei dragi muncite ,sa o vad cu cat drag imi gateste ceva ....,sa vad cum creste animalutele pe langa casa.Atat de dor ca adeseori ascult la telefon pisicutele,catelusu :)sper din tot sufletu sa nu planga foarte mult pentru drumul pe care l.am ales ,ma rog Lui Dumnezeu sa.i dea puterea de a trece prin singuratate si sa ma ierte pentru fiecare lacrima care o varsa pt mine .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.03.2011, 01:25:03
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de georgeta florica Vezi mesajul
Sa multumiti Lui Dumnezeu din tot sufletul daca puteti sa va vedeti mamele ,eu din pacate doar pot sa vorbesc cu ea la telefon ,mi.e dor sa o vad ,sa.i vad mainile ei dragi muncite ,sa o vad cu cat drag imi gateste ceva ....,sa vad cum creste animalutele pe langa casa.Atat de dor ca adeseori ascult la telefon pisicutele,catelusu :)sper din tot sufletu sa nu planga foarte mult pentru drumul pe care l.am ales ,ma rog Lui Dumnezeu sa.i dea puterea de a trece prin singuratate si sa ma ierte pentru fiecare lacrima care o varsa pt mine .
Sa va intareasca Dumnezeu pe amandoua si sa va tina sanatoase sa va revedeti curand, cu bine!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.03.2011, 09:44:41
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

De multe ori ni se intampla sa ne lasam rapusi de problematica originii. Cred insa ca in Crestinism exista o libertate mult mai mare de manifestare. Chiar in Biserica, in primele secole, sarbatori noi au luat nastere in locul celor vechi, pagane, multe din temple au fost transformate in biserici. Este pana la urma o modalitate exterioara prin care se arata de fapt innoirea launtrica, moartea omului vechi si nasterea celui nou in Hristos.

Consider ca, in ciuda originii acestei zile, in calitate de crestini ne putem opri la sensul frumos si nobil al acesteia, fara sa insemne ca aderam la contextul in care a si fost instituita.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.03.2011, 02:09:19
deja-vu deja-vu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 39
Implicit 25 martie - Ziua binecuvântată a mamei și a Bunei Vestiri

Am ramas dator cu o rectificare, Bunavestire nu cade (de obicei) în zi de duminica, dar e sărbătorita duminica in multe biserici care au acest hram (cum e și cea unde merg eu), deoarece atunci se pot face anumite dezlegări - anul acesta sărbatoarea s-a nimerit tocmai vineri (când e cu atât mai mult zi de post)... Iată cuvântul Evangheliei (Luca 1, 28):

"Și intrând îngerul la ea, a zis: Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei.
Și iată vei lua în pântece și vei naște fiu și vei chema numele lui Iisus.
Acesta va fi mare și Fiul Celui Preaînalt se va chema și Domnul Dumnezeu Îi va da Lui tronul lui David, părintele Său.
Și va împărăți peste casa lui Iacov în veci și împărăția Lui nu va avea sfârșit.
Și a zis Maria către înger: Cum va fi aceasta, de vreme ce eu nu știu de bărbat?
Și răspunzând, îngerul i-a zis: Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine și puterea Celui Preaînalt te va umbri; pentru aceea și Sfântul care Se va naște din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema.
Și iată Elisabeta, rudenia ta, a zămislit și ea fiu la bătrânețea ei și aceasta este a șasea lună pentru ea, cea numită stearpă.
"


Iata deci ca Bunavestire e ziua zamislirii Mântuitorului, cu sase luni dupa zamislirea Sf. Ioan Botezătorul; de aceea nasterea lui Hristos are loc la solstitiul de iarna, la 6 luni dupa nasterea Botezatorului (solstitiul de vara). Vedem in aceasta si expresia cereasca a cuvintelor: "Acela trebuie să crească, iar eu să mă micșorez." (Ioan 3:30) pt. ca Soarele (lumina cereasca) incepe sa creasca de la solstitiul de iarna (Craciun) si incepe sa scada de la solstitiul de vara (Sanziene); in acele doua momente cruciale ale anului se deschid cerurile, conform traditiei populare.

Dealtfel, se arata si greseala stilistilor cand afirma ca nasterea Mantuitorului (Lumina lumii, care isi are locașul in Soare, conform Psalmului 18) trebuie sarbatorita pe 7 ianuarie si nu la Solstitiul de iarna:
"Cerurile spun slava lui Dumnezeu și facerea mâinilor Lui o vestește tăria.
În soare și-a pus locașul său; și el este ca un mire ce iese din cămara sa.
Bucura-se-va ca un uriaș, care aleargă drumul lui.
De la marginea cerului ieșirea lui, și oprirea lui până la marginea cerului; și nu este cine să se ascundă de căldura lui
".

Atat nasterea Mântuitorului cat si cea a Botezătorului, au fost miraculoase, mai mult - vedem ca inca din pantecele mamei, Ioan l-a recunoscut pe Hristos si era plin de Duh Sfant:
"Iar când a auzit Elisabeta salutarea Mariei, pruncul a săltat în pântecele ei și Elisabeta s-a umplut de Duh Sfânt"
"Că iată, cum veni la urechile mele glasul salutării tale, pruncul a săltat de bucurie în pântecele meu."

Se arată clar ca pruncul e conștient și are viața de om încă din pântecele mamei, iar cei care comit un avort își jertfesc propriul copil diavolului curviei (prin aceasta răsturnând în favoarea Satanei jertfa pe care voia s-o faca Avraam pt. Dumnezeu, ba mai mult - aducând diavolului ca jertfă de sânge însuși darul primit de femeie din partea Creatorului și făcând din propriul pântece un altar satanist!)

Interesant ca Bunavestire (zamislirea Domnului) si Învierea (dupa moartea Lui) sunt sarbatori cardinale, corespunzatoare echinoctiului de primavara (invierea naturii si venirea primaverii, cu pogorarea Duhului Vietii - Duhul Sfant, peste toata faptura), iar la celalalt capat al axei avem toamna (pe 23 septembrie) Zămislirea Sf.Ioan Botezatorul. Tot atunci, la echinoctiul de toamna, avem alta mare sarbatoare cardinala dar pe stil vechi, si anume Nașterea Maicii Domnului! Pe axa solstitiilor avem, dupa cum am aratat, Nașterea Mântuitorului, respectiv cea a Botezătorului.

Se observa cum toate cele patru directii cardinale din an sunt marcate de mari sarbatori strans legate intre ele si dedicate punctelor cheie din lucrarea sfanta a Mântuirii.

Vedem lucrarea demonica de substituire a zilelor sfinte si a cinstirii Maicii Domnului, a Botezătorului si a Mântuitorului cu "sarbatori" profane, anticrestine, concomitent cu promovarea "valorilor" demonice ale noii ere: "amorul liber", betia si distractiile, vulgaritatea (vezi Sf.Valentin, 8 martie, Halloween, Revelion, etc). A trebuit sa treaca isteria Zilei internationale a feminismului - sau Ziua femeii comuniste (8 martie), ca sa mai putem aminti cumva de ziua mamei crestine, a zamislirii Mântuitorului si a Bunei Vestiri. Comunistii au fost primii din lume care au legalizat avortul (in URSS - 1920), ceea ce nu e de mirare tinand cont ca au avut drept obiectiv principal exterminarea crestinilor si indeosebi a popoarelor ortodoxe.

Pt. lamurirea asupra strategiilor diabolice utilizate in distrugerea feminitatii, a instinctului vietii si a dorintei de zamislire, voi cita in cele ce urmeaza dintr-o lucrare intitulata "MARȘUL DISTRUGĂTORULUI" - apărută în 2004 cu binecuvântarea IPS CALINIC, Episcopul Argeșului, la Editura „Credința Strămoșească" (sub îndrumarea Pr. Nicolae Tănase). Cartea cuprinde o vedenie relatată de N. P. Rîșkovski sub titlul "Marșul distrugătorului" - Zaraisk, 1905
__________________
Vai noua cand vorbele noastre vor fi mai presus decat faptele

Last edited by deja-vu; 25.03.2011 at 02:17:45.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
9 martie costel Generalitati 5 09.03.2012 10:46:12
4 martie 1977 . . . cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 10 11.03.2011 17:47:41
1 si 8 martie elena20 Diverse Sarbatori 74 05.03.2010 00:40:56
8 Martie 2009 arkash Generalitati 0 08.03.2009 16:21:41
8 martie radup Generalitati 61 14.03.2008 22:45:47