Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.04.2010, 21:49:55
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Din moment ce Iosif a fost pazitorul fecioriei Maicii Domnului nu mi se pare corect sa il numim sot. Prin sot se intelege cu totul altceva de aceia prefer termenul logodnic chiar daca ingerul ii spune lui Iosif sa nu se teama a lua pe Maria femeia ta aceasta semnifica doar limpezirea gandurilor lui Iosif si incredintarea lui ca Fecioara Maria nu era asa cum poate el isi imaginase neexplicandu-si sarcina...
Hai sa intarim cele afirmate de tine. Tot Ingerul i spune: "Ia pruncul si pe mama Lui si mergi in pamantul Egiptului" subliniaza Sf Ioan Gura de Aur ca acest verset este foarte lamuritor in legatura cu relatia de logodna si nu de casatorie- cai altfel Ingerul ar fi spus: "Ia pruncul si pe sotia ta"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.04.2010, 22:11:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Iar cred ca facem niste supozitii DORITE DIN SUFLET( ca asa trebuie sa fi fost), dar neadevarate, istoric si cultural vorbind. Nici o femeie cinstita nu ar fi umblat cu un logodnic de UNA SINGURA, sub nici o forma..si nici cu siretlicuri de genul "asa am visat", sau "a venit un inger in vis si mi-a spus ca e ok". Poporul nu ar fi crezut o iota din aceste vedenii. Numai curtezanele erau "in protectia" vre-unui barbat..ca la Paris..

Fratilor voi ginditi in termeni romanesti actuali ca rupte din stirile protv, unde nu mai conteaza cine cu cine umbla. Raportati-va la acele timpuri deosebit de stricte in privinta relatiilor femeie-barbat( care de fapt si de DREPT exista si in prezent la arabi). Incalcarea acestor legi se pedepsea nu cu stringeri de mina si confeti ca la TV ci cu executie in public! ! !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.04.2010, 22:49:46
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy intrebare de protestant ramas perplex

Voi o puneti in discutie pe Maica Domnului?! Am trait sa vad asa ceva pe un forum ortodox...personal cred ca faceti o mare greseala.Mai bine va rugati la Ea decat sa o analizati dpdv lumesc.Sa nu va suparati pe mine da un asemenea topic nu prea am vazut in multe locuri.Cer scuze oricarei persoane care s-ar simti ofensata de postul meu.Daca si la ortodocsi s-a ajuns la asta...nu este Romania supranumita ,,Gradina Maicii Domnului"?Cred ca si Papa Ioan Paul al II lea, în 1999, la sfintirea locului pentru Catedrala Intregirii Neamului, a spus asta. El a afirmat că „Romania este Gradina Maicii Domnului”.De ce mai aveti nevoie sa o analizati cand Ea va apara? Mai oameni buni...nu cred ca este bine deloc ceea ce faceti.
Sincer va spun asta da voi faceti cum credeti pt ca eu nu am nici un drept sa va judec.Scuze oricarei persoane care s-a simtit lezata de postul meu.
Bye.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.04.2010, 22:52:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Iar cred ca facem niste supozitii DORITE DIN SUFLET( ca asa trebuie sa fi fost), dar neadevarate, istoric si cultural vorbind. Nici o femeie cinstita nu ar fi umblat cu un logodnic de UNA SINGURA, sub nici o forma..si nici cu siretlicuri de genul "asa am visat", sau "a venit un inger in vis si mi-a spus ca e ok". Poporul nu ar fi crezut o iota din aceste vedenii. Numai curtezanele erau "in protectia" vre-unui barbat..ca la Paris..

Fratilor voi ginditi in termeni romanesti actuali ca rupte din stirile protv, unde nu mai conteaza cine cu cine umbla. Raportati-va la acele timpuri deosebit de stricte in privinta relatiilor femeie-barbat( care de fapt si de DREPT exista si in prezent la arabi). Incalcarea acestor legi se pedepsea nu cu stringeri de mina si confeti ca la TV ci cu executie in public! ! !
Nu se stie daca casatoria s-a mai incheiat sau nu (da, exista aceasta interpretare in traditie, ca ar fi ramas doar logoditi; daca nu ma insel este interpretarea antiohiana, de accea vorbeste si sf. Ioan Gura de Aur de ea; alti parinti au spus ca Maica Domnului si Iosif s-au casatorit) dar pentru ochii lumii unirea lor era legala. Parca am citit ca pe atunci la evrei si logodna era o forma acceptata de convietuire, nu numai casatoria. De accea se si precizeaza in evanghelie ca erau logoditi, dar mai inainte de a trai impreuna Maria a ramas insarcinata.
Intr-adevar, in limbajul actual este poate mai corect sa se spuna ca erau sot si sotie. Asta nu implica insa de loc ca aveau relatii conjugale. Poate de asta s-a ofuscat gabriela mai sus.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.04.2010, 23:03:59
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Nu m-am ofuscat doar nu mi se pare corect... Dupa cum zici tu Fani71 inseamna ca exprimarea "nevasta-ta" din bibliiile adventiste e corecta, dar mie mi se pare o batjocura...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.04.2010, 23:13:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu m-am ofuscat doar nu mi se pare corect... Dupa cum zici tu Fani71 inseamna ca exprimarea "nevasta-ta" din bibliiile adventiste e corecta, dar mie mi se pare o batjocura...
Nu sunt la curent cu traducerile adventiste.
Dar stiu de exemplu ca traducerea germana care se foloseste in biserica ortodoxa din Germania unde mergeam era tot 'nevasta ta' (sotia ta).
Nevasta-ta suna poate pe romaneste popular si irespectuos (de aceea socheaza, si poate este cu intentie), dar strict formal nu vad care este problema. Au fost casatoriti, au trait sub acelasi acoperis, dar fara relatii conjugale.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.05.2010, 00:44:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Asa da, casatoriti si traind ca frate cu sora, relatie pe care o au multi si in ziua de astazi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.05.2010, 09:37:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asa da, casatoriti si traind ca frate cu sora, relatie pe care o au multi si in ziua de astazi.
De ce iti bati joc? hm?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.05.2010, 11:05:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De ce iti bati joc? hm?
Scuza-ma, Fani, dar si tu l-ai incurajat si nu e de mirare la ce s-a ajuns!

Mai fratilor ortodocsi (ca sa zic asa), la noi, in ortodoxie, ne place, nu ne place, pururea Fecioara Maria a fost doar logodita cu batranul Iosif. Lasati catolicii sa-si expuna doctrina lor, asa cum este ea, iar noi, ortodocsii, pe a noastra! vedeti ce repede se poate ajunge la hula!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.05.2010, 12:40:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Scuza-ma, Fani, dar si tu l-ai incurajat si nu e de mirare la ce s-a ajuns!

Mai fratilor ortodocsi (ca sa zic asa), la noi, in ortodoxie, ne place, nu ne place, pururea Fecioara Maria a fost doar logodita cu batranul Iosif. Lasati catolicii sa-si expuna doctrina lor, asa cum este ea, iar noi, ortodocsii, pe a noastra! vedeti ce repede se poate ajunge la hula!
Pur si simplu l-am luat prea in serios.
Nu este vreo dogma la ortodocsi ca Maica Domnului ar fi fost logodita sau casatorita. Exista doar dogma ca L-a nascut pe Hristos fecioara fiind si a ramas fecioara. Atat! Restul sunt teologumene. nu conteaza asa mult, de altfel, daca a fost logodita sau castaorita, ce conteaza este ca a fost fecioara si ca a avut un statut social respectaibil pt vremea de atunci, adica fecioria ei a fost un secret mai intai (lumea il considera pe Iisus fiul lui Iosif). Acest lucru era indispensabil pentru inceputul misiunii Lui.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 18:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 10:44:47
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 02:20:01
Maica Domnului elenavioletacocos Generalitati 148 30.10.2009 12:47:56
Maica Domnului catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 03.08.2009 13:11:05