Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.05.2010, 16:41:46
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pur si simplu l-am luat prea in serios.
Nu este vreo dogma la ortodocsi ca Maica Domnului ar fi fost logodita sau casatorita. Exista doar dogma ca L-a nascut pe Hristos fecioara fiind si a ramas fecioara. Atat! Restul sunt teologumene. nu conteaza asa mult, de altfel, daca a fost logodita sau castaorita, ce conteaza este ca a fost fecioara si ca a avut un statut social respectaibil pt vremea de atunci, adica fecioria ei a fost un secret mai intai (lumea il considera pe Iisus fiul lui Iosif). Acest lucru era indispensabil pentru inceputul misiunii Lui.
Adica in lumea pagana se gaseau sute de fecioare- vestalele- iar in cazul crestinismului nu se putea gasi macar o fecioara din care sa se nasca Hristos?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.05.2010, 16:44:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De ce iti bati joc? hm?
De unde ai tras concluzia asta? Cum altfel definesti o casatorie in care nu exista relatii sexuale? Sau poate mai exista o forma la care te referi tu si eu nu stiu?

Ce este cert, este ca necasatoriti SIGUR nu stateau. Trebuie sa fi mult prea revolutionar si progresist, anarhist, sa te rupi de LEGEA IUDEICA pentru a bypasa regulile stricte sociale...si nu este cazul deoarece Imparateasa noastra era mult prea smerita...innic un caz nu umbla cu "Hai sa pozam in fata lumii ca fiind sot si sotie"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.05.2010, 16:49:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
adica fecioria ei a fost un secret mai intai (lumea il considera pe Iisus fiul lui Iosif). Acest lucru era indispensabil pentru inceputul misiunii Lui.
Constructia asta ideatica de unde ai mai scos-o?..pare inventata "din mers" cum se zice. Toti am devenit predicatori.

Atunci Iosif din ce casatorie il avea pe Iisus?..ar fi intrebat oamenii. Iar gindim in termeni de anul 2010 unde vecinii inghit orice le spui. Uiti ca in acele vremuri TOTI STIAU TOT DESPRE TOT SI TOATE! ! !

Citeodata am impresia ca gindirea pe aici se face numai din inchipuiri. Oricum ma retrag...Sanatate si Doamne Ajuta!

Last edited by andreicozia; 01.05.2010 at 16:51:56.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.05.2010, 17:04:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Adica in lumea pagana se gaseau sute de fecioare- vestalele- iar in cazul crestinismului nu se putea gasi macar o fecioara din care sa se nasca Hristos?
Ce este special la Maica Domnunlui este ca a fost si fecioara si mama. Asta nu se intalnea la vestale.
Unde am spus eu ca nu ar fi fost fecioara??
Am spus doar ca nu s-a stiut ca Iisus s-a nascut dintr-o fecioara mai intai. De acceea era nevoie sa fie casatorita sau ma rog, sa aiba un statut marital clar pentru acea vreme, ca lumea sa nu il considere pe Iisus copil cin flori si sa nu-l respecte (pentru ca putini ar fi fost la inceput gata sa creada in nasterea feciorelnica).

Eu nu stiu de fapt pentru ce ne certam aici. ;-).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.05.2010, 17:22:31
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Scuza-ma, Fani, dar si tu l-ai incurajat si nu e de mirare la ce s-a ajuns!

Mai fratilor ortodocsi (ca sa zic asa), la noi, in ortodoxie, ne place, nu ne place, pururea Fecioara Maria a fost doar logodita cu batranul Iosif. Lasati catolicii sa-si expuna doctrina lor, asa cum este ea, iar noi, ortodocsii, pe a noastra! vedeti ce repede se poate ajunge la hula!
Si eu stiu tot de logodna.
Si mi se pare firesc sa ramana asa, altfel se ajunge la interpretari de tot felul (cu alti copii si alte lucruri nepotrivite).

A crede in fecioria si curatia Maicii Domnului, tine de credinta.. crezi ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu, atunci toate celelalte decurg firesc.. nu necesita "demonstrare", nu creeaza tulburare (dimpotriva).

(Daca consideri ca Iisus este doar un personaj istoric, iar crestinismul este un fenomen cultural, atunci sigur ajungi sa afirmi ca Sf. Fecioara a fost casatorita si etc.. hule la orice dimensiune. Avem exemple.
Si in extremis, daca esti suficient de pervertit in gandire, nu poti sa concepi deloc existenta fecioriei.. sau crezi ca o femeie casta este inadaptata, bolnava psihic, cumva.. .
Totul tine de ochii cu care privesti lumea.. un ochi murdar nu poate vedea decat mizerie)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.05.2010, 23:38:21
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Si eu stiu tot de logodna.
Si mi se pare firesc sa ramana asa, altfel se ajunge la interpretari de tot felul (cu alti copii si alte lucruri nepotrivite).

A crede in fecioria si curatia Maicii Domnului, tine de credinta.. crezi ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu, atunci toate celelalte decurg firesc.. nu necesita "demonstrare", nu creeaza tulburare (dimpotriva).

(Daca consideri ca Iisus este doar un personaj istoric, iar crestinismul este un fenomen cultural, atunci sigur ajungi sa afirmi ca Sf. Fecioara a fost casatorita si etc.. hule la orice dimensiune. Avem exemple.
Si in extremis, daca esti suficient de pervertit in gandire, nu poti sa concepi deloc existenta fecioriei.. sau crezi ca o femeie casta este inadaptata, bolnava psihic, cumva.. .
Totul tine de ochii cu care privesti lumea.. un ochi murdar nu poate vedea decat mizerie)
Anna, eu cred dupa cum am spus ce crede Boserica ortodoxa, ca Maica Domnului a fost fecioara, ca a zamislit prin Sfantul Duh si a ramas asa. Si ca nu a mai avut (evident) alti copii.
Daca a fost casatorita sau logodita nu conteaza asa mult. Dupa cum am spus faceparte din teologumene (puteti sa verificati).
Chiar nu stiu de ce faceti atata caz de asta. Nu vad de loc, dar chiar de loc unde ar fi hula in a presupune ca afost casatorita cu Iosif; era necesar pentru protectia ei si a lui Hristos. Si daca a fost doar logodita, atunci logodna insemna atunci altceva, altfel nu ar fi putut sa traiasca impreuna cu Maria si sa fie considerat oficial tatal copilului fara oprobiul public.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 01.05.2010 at 23:40:55.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.05.2010, 00:24:26
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Nu este hula, daca stai si te gandesti. Dar asa este viziunea in Romania, cel putin: Iosif a fost doar logodnicul Mariei, si mai mult, avea peste 80 de ani. Lucrurile astea ti se baga in cap de copil la biserica si la ora de religie. De nu stiu cate ori am auzit spunandu-se ca catolicii gresesc grav cand picteaza pe Iosif ca fiind tanar, sau oricum, nu mos batran. Oricum, la noi la romani cel putin, nu prea este cultul lui Iosif. Chiar deloc.

Pe de alta parte daca stai si te gandesti, daca Iosif era un mos cand s-a nascut Iisus, atunci cum putea, saracul de el, dupa 12 ani, sa o ia la pelerinaj spre Ierusalim, sa Il caute pe Hristos, sa se ingrijoreze, sa alerge incolo-incoace...Daca intr-adevar era asa de batran si ne-in-putere, cum a reusit sa o ia pe Maria care de abia nascuse, si pe Prunc, si sa fuga in Egipt, sa isi faca o viata si acolo, sa munceasca si sa isi intretina familia? Sigur, toate cu ajutorul lui Dumnezeu, dar Dumnezeu lucreaza prin oameni, nu supra-oameni.

Si din nou, nu contest pururea feciorie a Mariei. Dar asta nu exclude o relatie abstinenta cu Iosif, care probabil, dupa atatia ani (stim ca la 12 ani inca era in viata) era vazut in societate ca fiind sotul ei. Adica logodnic-logodnic, dar nici pe atunci logodnele nu erau nesfarsite, nu?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 02.05.2010 at 00:30:03.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.05.2010, 01:25:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Sf Iosif nu avea cum sa aiba 80 de ani la momentul logodnei sale cu Sf Maria. A fost capabil sa calareasca de la Nazaret la Betleem. Era oarecare distanta. Pe urma, a mers practic în altă țară, ca să îl scape pe Isus de urgia lui Irod. Este "fuga în Egipt". La peste 30 de ani, citim că Isus predica între ai săi, care au întrebat: "Nu este acesta fiul tâmplarului ?". Deci, oamenii îl aveau încă proaspăt în memorie pe Sf Iosif, patronul muncitorilor, cu îndeletnicirea cu care își câștiga pâinea.
Potrivit Tradiției, noi credem că Sf Iosif avea în jur de 40 de ani când s-a căsătorit cu Sf Fecioară. Ce e drept, diferența de vârstă era considerabilă: ea avea în jur de numai 16 ani la Bunavestire.

Ca și cap al Sfintei Familii, lui Iosif i se cuvine cel mai înalt grad de venerare între sfinți, cu excepția soției sale, care este supravenerată. De aceea, Sf Iosif este patronul Bisericii.

L-a apărat pe Isus de primejdia morții pe când era prunc. L-a ținut în brațe și L-a crescut. Din dragoste pentru Dumnezeu, a acceptat să fie un "tată pe hârtie", câți dintre noi am accepta ? Putem numai să ne închipuim miștocăreala pe care a fost obligat să o înfrunte o viață întreagă, într-o vreme în care oamenii, ca și cei de azi, credeau prea puțin în apariții îngerești și în teogamii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.05.2010, 19:36:53
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu stiu ca Iosif avea 86 de ani cand a luat-o in grija pe Fecioara Maria! Era vaduv sii avea 3 fii insurati! Asa stiu eu! Nu a luat-o pe Fecioara Maria sotie! Eu zic sa aveti mai mare grija in ceea ce spuneti si ramane scris! Mai ramane sa spuneti ca Iisus a fost Fiul lui Iosif .
Nu inteleg de ce e asa greu de acceptat faptul ca Fecioara Maria a fost doar logodita cu Iosif si ca nu a avut reletii trupesti cu acesta ci Iosif a fost doar pazitorul Fecioriei Maicii Domnului!
Cat despre grija care a purtat-o Fecioarei la varsta lui inaintata de ce sa ne miram? Sunt atatea exemple in Vechiul Testament care au trait sute de ani si erau in putere. Nu putea Dumnezeu sa faca astfel cu Iosif? Si apoi cand Mantuitorul a inceput sa invete poporul, Iosif nu mai traia ceea ce inseamna ca fiind in varsta a trecut la cele vesnice.
Stim cu totii ca la Botez a fost dovedita dumnezeirea Fiului si nimeni nu se gandea la El ci toti il priveau pe Ioan ca sfant iar intarirea Cuvantului s-a realizat prin porumbelul care s-a asezat deasupra Domnului Iisus Hristos!
Sigur ca fiecare crede ce ii pofteste inima... Eu raman la ideia ca Fecioara Maria a fost doar logodita cu Iosif si asta doar pentru timpurile de atunci, stiut fiind faptul ca Ea nu dorea casatoria, problema ridicata de Fecioara cand trebuia sa paraseasca Templul.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.05.2010, 21:27:23
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu stiu ca Iosif avea 86 de ani cand a luat-o in grija pe Fecioara Maria! Era vaduv sii avea 3 fii insurati! Asa stiu eu! Nu a luat-o pe Fecioara Maria sotie! Eu zic sa aveti mai mare grija in ceea ce spuneti si ramane scris! Mai ramane sa spuneti ca Iisus a fost Fiul lui Iosif .
Nu inteleg de ce e asa greu de acceptat faptul ca Fecioara Maria a fost doar logodita cu Iosif si ca nu a avut reletii trupesti cu acesta ci Iosif a fost doar pazitorul Fecioriei Maicii Domnului!

Gabriela,
Confuzi doua afirmatii
1) ca Maica Domnului ar fi fost poate casatorita si nu logodita cu Iosif si
ca Iosif ar fi fost eventual un om matur (nu batran)
2) Ca Iisus ar fi fost fioul lui Iosif sau ca Maica Domnului ar fi trait o relatie de tip conjugal cu Iosif

Nu cred ca cineva de aici a afirmat 2) (poate andreicozia, nu a fost explicit)
Mihnea Dragomir se ia dupa traditia occidentala care spune ca Iosif ar fi fost un om matur (nu batran) si casatorit cu Maica Domnului pentru a o proteja. Cred ca nimeni nu le poate reprosa catolicilor ca ar afirma ca ea nu ar fi fost si ramas fecioara sau ca Iisus nu ar fi fost Fiul lui Dumnezeu conceput prin Sf Duh...
Faptul ca ar fi fost casatoriti (de ochii lumii, pentru ca Iosif sa o poata proteja) nu implica ca ar fi avut relatii trupesti. Cine a afirmazt asta aici?
Eu nu am afirmat aici nimic din punctul 2). Despre 1) am spus doar ca exista mai multe pareri (unii spun ca ar fi fost logoditi altii casatoriti).
Si eu stiam ca la ortodocsi se spune ca Iosif era batran, iar 'fratii lui Iisus' de care se vorbeste in evanghelii sunt fii lui din prima casatorie. Iar la catolici se spune ca era mai tanar iar 'fratii lui Iisus ar fi fost de fapt verii Lui, dupa obiceiul oriental de a numi toti verii frati.
Nu a fost din cate stiu niciodata unul din punctele de divergenta intre catolici si ortodocsi, care sa ii desparta adica (motiv de schisma). De ce sa il facem noii acum? Nu sunt alte probleme mai importante?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 18:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 10:44:47
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 02:20:01
Maica Domnului elenavioletacocos Generalitati 148 30.10.2009 12:47:56
Maica Domnului catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 03.08.2009 13:11:05