Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.01.2012, 17:06:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
În al doilea rând, înțeleg că dumneavoastră vă referiți la înțelegerea caracterului sacramental al Euharistiei, adică o conștientizare a prezenței lui Cristos în pâinea și vinul consacrate.

Ori, aici nu vorbim despre înțelegere în sens cognitiv, intelectual, decât în mică măsură (ce, dumneavoastră înțelegeți cum se întâmplă acest lucru ?!), ci de credință.

În ritul apusean, preotul, înainte de a împărtăși, are datoria să verifice acest aspect, măsura în care cel împărtășit, fie copil, fie adult, crede că primește Trupul Domnului.

Înainte de a cumineca pe fiecare credincios care stă la rând (chiar dacă îl cunoaște personal și l-a împărtășit de sute de ori, chiar dacă e fratele său) preotul ridică ostia și rostește "Trupul lui Cristos"; și până când credinciosul nu spune "Amin", nu este împărtășit.
Haideti sa fim seriosi, este o pura formalitate si nu o testare a intelegerii si un copil de 3 ani, 2 ani daca e mai istetz, poate spune "Amin" chiar si fara sa inteleaga despre ce este vorba acolo.

In ceea ce priveste conceptul de "trupul si sangele lui Hristos" sunt si adulti care nu-l inteleg, deci..

Citat:
Atenție, preotul nu întreabă: "Crezi în transubstanțiere ?", sau "știi la ce verset se relatează în Evanghelie instituirea Euharistiei ?".
Exact, deci nu vorbiti mai sus de o varsta a intelegerii ci vorbiti despre varsta la care poate spune cuvantul "amin" intr-un context predefinit.

Citat:
Atenție: Curăția lăuntrică a copilului, adică faptul că, nefiind capabil de păcate de moarte, nu și-a pierdut starea de har conferită la Botez, nu înseamnă o minimalizare a importanței Euharistiei.
Ba cum sa nu, din moment ce dl. Mihnea declara sus si tare ca Sf. Impartasanie nu-i aduce practic copilului nici un beneficiu...

Citat:
Dimpotrivă, copilul va participa la această Taină cât mai curând posibil, cât de repede sunt îndeplinite condițiile cerute de Biserică.
Conditii fara doar si poate formale din ceea ce spuneti mai sus..
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.01.2012, 18:31:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

nu cunosc ce spun pravilele si canoanele in acest sens.
dar am un prieten ce este preot si impartaseste copii de pana la 2 ani la liturghie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.01.2012, 19:13:03
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Ba cum sa nu, din moment ce dl. Mihnea declara sus si tare ca Sf. Impartasanie nu-i aduce practic copilului nici un beneficiu...
Mare atenție. Altceva s-a spus, și anume că Împărtășania nu-i este necesară copilului până la vârsta înțelegerii; domnul Dragomir nici n-ar putea să declare altceva, pentru că ar cădea, altminteri, sub anatema Conciliului din Trent.

Pe de altă parte, ceea ce nu este neapărat necesar poate fi, totuși, de folos; din acest motiv și pentru respectarea tradițiilor răsăritene, în Bisericile Catolice de rit răsăritean și, dacă nu mă înșel, și oriental este permisă comuniunea copiilor.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.01.2012, 21:40:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Mare atenție. Altceva s-a spus, și anume că Împărtășania nu-i este necesară copilului până la vârsta înțelegerii; domnul Dragomir nici n-ar putea să declare altceva, pentru că ar cădea, altminteri, sub anatema Conciliului din Trent.
"Nu este de folos" nu e tot una cu "nu este necesara"?
Lamuriti-ma va rog diferenta daca este una substantiala.

Si de ce nu ar fi necesara in cazul lui si ar fi necesara adultului?

Citat:
Pe de altă parte, ceea ce nu este neapărat necesar poate fi, totuși, de folos; din acest motiv și pentru respectarea tradițiilor răsăritene, în Bisericile Catolice de rit răsăritean și, dacă nu mă înșel, și oriental este permisă comuniunea copiilor.
Deci daca ar fi permisa acolo de ce si nu dincolo?
Ar putea un preot catolic sa refuze impartasania unui copil de un an sau doi daca nu spune "amin" din moment ce dincolo este permisa si fara "amin"?
Pe ce baza?
Este alta impartasanie?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.01.2012, 22:01:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pe ce baza?
Pe baza tradițiilor deosebite din Biserica Catolică Răsăriteană față de Biserica Catolică Apuseană referitoare la practica Euharistiei.
Astfel, în primele, toate cele trei Sacramente ale Inițierii Creștine (Botezul, Mirul, Împărtășania) sunt administrate în aceeași slujbă, pe când în celelalte sunt administrate, de regulă, la trepte diferite de vârstă și înțelegere.
În Bisericile Răsăritene materia este, de preferință, prescura sau cel puțin pâinea dospită, pe când în cele apusene este azima. În cele răsăritene vinul este, preferabil, vin roșu, pe când în cele apusene este vin alb.
Poziția credinciosului de primire a Sf Euharistii este, în Bisericile Catolice Răsăritene, poziția în picioare cu palmele la nivelul pieptului, în formă de cruce. În Bisericile Catolice Apusene norma este poziția îngenuncheat.
Rugăciunile de îndurare de dinainte și rugăciunile de mulțumire de după sunt deosebite.

Fiecare Biserică este chemată să își cultive, cu multă grijă, propria tradiție, în care să vadă o comoară de spiritualitate și un lucru care îl unește pe credinciosul care se împărtășește azi cu toți înaintașii lui ce au adormit în speranța învierii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.01.2012, 23:11:16
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E vorba aici despre copilașii de cîteva luni care nu cunosc decît laptele matern, nu știu să mănînce.

Orice bebeluș regurgitează des în timpul zilei. Cum se împacă asta cu cuminecarea care se face la amiază?
Se cade sa fim constienti de faptul ca e mare pacat daca cei mici varsa imediat dupa primirea Euharistiei. Personal, am evitat sa imi impartsesc fetita pana sa implineasca sase luni, pentru ca varsa des. De la sase luni, odata cu diversificarea alimentatiei, a disparut aceasta problema si o impartasim in fiecare duminica.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Părerea mea personală este că nu e necesar copiilor care nu au vârsta înțelegerii să se împărtășească. Dacă, Doamne ferește, vor ajunge înaintea lui Dumnezeu înainte de această vârstă, ei se vor mântui în mod sigur, deoarece nu au păcate personale de moarte, neavând înțelegere, iar păcatul ancestral este șters prin primirea Sf Botez.
La aceasta, cea mai bună replică care mi se poate aduce este că Sf Împărtășanie mai aduce și alte haruri, în afară de cel mântuitor și că astfel copilul ar fi privat de haruri lucrătoare. Răspund că, la urma urmei, ceea ce ne interesează este mântuirea. De creștere în credință și cultivarea altor virtuți vom avea vreme să ne ocupăm la vremea lor, care este vremea catehezei primare.
Eu cred ca, dupa cum ii dam hrana trupeasca celui mic chiar daca e lipsit de "intelegere", tot asa e bine sa procedam si in cazul hranei duhovnicesti. Nu-l oprim pe copil de la ospatul duhovnicesc, de la Cina dumnezeiasca, pentru ca e lipsit de "intelegere". Nu-l privam de prezenta lui Hristos in fiinta sa, cu Trupul si Sangele Lui datatoare de Viata.

Mantuitorul nu a spus "Lasati copiii ajunsi la varsta intelegerii sa vina la Mine".
Nu-i cuvenit sa ne impotrivim unirii cu Hristos a propriilor nostri copii, sa-i oprim de la masa cea duhovniceasca, nelasandu-i sa manance Trupul Sau cel preacurat si sa bea Sangele Lui.
Hristos va lucra asupra lor in moduri necunoscute de noi, mai presus de intelegerea noastra.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.01.2012, 23:23:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul

Eu cred ca, dupa cum ii dam hrana trupeasca celui mic chiar daca e lipsit de "intelegere", tot asa e bine sa procedam si in cazul hranei duhovnicesti. Nu-l oprim pe copil de la ospatul duhovnicesc, de la Cina dumnezeiasca, pentru ca e lipsit de "intelegere". Nu-l privam de prezenta lui Hristos in fiinta sa, cu Trupul si Sangele Lui datatoare de Viata.
Deosebirea este în aceea că, dacă nu i-am da copilului hrană trupească, atunci trupul lui s-ar putea să moară. Dimpotrivă, nedându-i hrana spirituală din Sf Euharistie, sufletul lui nu va muri, fiind alb ca zăpada după Botez.

În schimb, după cum arată inițiatorul topicului, hrănind pe cei cu dinți de lapte cu altceva decât lapte, se poate să se întâmple un sacrilegiu, ba chiar se întâmplă frecvent. Cu voie sau fără voie, sacrilegiul este ceva care ar trebui să nu se întâmple. Părerea mea.

Citat:
Mantuitorul nu a spus "Lasati copiii ajunsi la varsta intelegerii sa vina la Mine".
Aici, pentru ca argumentul dv să funcționeze, este necesar să funcționeze premiza, anume că Isus, când a spus "Lăsați copiii să vină la Mine, nu-i opriți" S-a referit la Sf Euharistie. Dar contextul biblic este altul și îl puteți afla din Matei cap 19. Acolo era vorba că unii aduceau copii spre a fi binecuvântați de Isus, iar alții îi opreau pe aceștia. Este absolut clar că se referă la ritual de binecuvântare și vă rog să recitiți textul biblic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 04.01.2012 at 23:32:11.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.01.2012, 23:37:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Părerea mea personală este că nu e necesar copiilor care nu au vârsta înțelegerii să se împărtășească. Dacă, Doamne ferește, vor ajunge înaintea lui Dumnezeu înainte de această vârstă, ei se vor mântui în mod sigur, deoarece nu au păcate personale de moarte, neavând înțelegere, iar păcatul ancestral este șters prin primirea Sf Botez.
La aceasta, cea mai bună replică care mi se poate aduce este că Sf Împărtășanie mai aduce și alte haruri, în afară de cel mântuitor și că astfel copilul ar fi privat de haruri lucrătoare. Răspund că, la urma urmei, ceea ce ne interesează este mântuirea. De creștere în credință și cultivarea altor virtuți vom avea vreme să ne ocupăm la vremea lor, care este vremea catehezei primare.
Ducînd-o pe fiica mea des la împărtășit eu urmăresc în primul rînd mîntuirea de bolile trupului. Ea este un sfințișor și nici nu se pune problema vreunei alte mîntuiri.

La noi la ortodocși se folosesc niște rugăciuni ale Sfîntului Ioan Gură de Aur înainte și după împărtășanie. Acolo se menționează că unirea cu Hristos se face pentru tămăduirea sufletului și a trupului, spre sănătate și spre viața de veci. În cazul unui bebeluș botezat nu poate fi vorba de tămăduirea sufletului, ci doar a trupului.

Eu fac parte dintre puținii care rezistă împotriva vaccinării propriilor copii. Pentru mine, întîlnirea copilului meu cu Hristos Cel din potir reprezintă adevărata imunizare care ar trebui făcută de cei ce au suficientă credință.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.01.2012, 23:42:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu fac parte dintre puținii care rezistă împotriva vaccinării propriilor copii. Pentru mine, întîlnirea copilului meu cu Hristos Cel din potir reprezintă adevărata imunizare care ar trebui făcută de cei ce au suficientă credință.
Nici eu nu mi-am vaccinat copiii. Dar nici nu i-am împărtășit, decât după Botez, când Biserica mi-a cerut-o. Mulțumesc lui Dumnezeu, sunt sănătoși.

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Hristos va lucra asupra lor in moduri necunoscute de noi, mai presus de intelegerea noastra.
Se prea poate. Dar, dacă ar fi fost ceva esențial mântuirii copiilor, cred că Biblia ne-ar fi spus. Despre Botezul copiilor ne spune de vreo cinci ori. E adevărat, într-o formă indirectă, lucru de care se agață protestanții. Mai direct sau mai indirect, sunt 5 locuri în Biblie unde aflăm că "s-a botezat cu toată casa sa". Despre Împărtășanie avem ceva asemănător ? Zice "s-a împărtășit cu toată casa sa" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.01.2012, 23:48:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În ceea ce privește picăturile din Sfântul Sânge ce pot ajunge pe îmbrăcăminte, sau, Doamne ferește pe jos, trebuie mare atenție, inclusiv din partea ta. Vorbește cu duhovnicul tău despre asta și fa cum spune dânsul, dar în nici un caz nu renunța la a împărtăși fetița.
Nu voi renunța, chiar dacă stresul va fi mai mare.

În privința atenției, mai mult decît am făcut nu puteam face. Pe viitor aș putea să merg la altă biserică unde să vorbesc dinainte cu preotul să-i dea pruncului doar Hrană lichidă, cît mai puțină (unde mergeam pînă acum sînt vreo 5 preoți și nu se știe care coboară la demisol unde așteaptă copiii). Dacă se ating puțin buzele cu Sfîntul Sînge e suficient. La sfatul nașei Teodorei, am înțeles că pot să o împărtășesc oricînd, nu numai Duminica la Liturghie. Ceea ce ar fi mai bine, din moment ce în ultima vreme pierd Liturghiile din cauză că la 11:30 trebuie să fim prezenți la rînd. Aș putea vorbi pentru asta și cu duhovnicul, dar el este preot de mănăstire, undeva destul de departe, deci cam greu de ajuns acolo cu un copil de cîteva luni.

Destul de complicat, cel puțin deocamdată.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Moartea bebelusilor digitekovi Moaste 43 03.05.2011 21:06:36
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 20:12:34
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 19:06:57
Zaharul nu calmeaza durerile bebelusilor absolutep0wer Generalitati 1 06.09.2010 14:45:29