Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 20.03.2013, 12:15:45
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mesajul pe care am vrut sa vi-l transmit acesta e: occidentalul nu spala W.C.-uri nu din fudulie, ci din calcul.
Atunci, ca in bancul acela, ramine cum am stabilit: occidentalul e la fel de hot, smecher si putoare ca orice alt om presetat prin fond genetic si/sau drame personale si/sau carente educationale sa fie asa la o adica, inclusiv romanii.
O spune Scriptura: "toti oameni sunt pacatosi, toti pina la unul" (citat aproximativ). Iar "sistemul" nu l-au facut neimoidianii sau martienii. Tot noi, oamenii paminteni l-am facut.
Nici lirica stingist-nationalista, de autoplins de mila, nu en ajuta ca romani. Da, romanul regatean este puturos, hot, betiv. Mai putin exceptiile, privind individual (normal!) si, daca privim pe regiuni istorice, Bucovinenii si acei moldoveni care, ati ghicit, au fost educati de....aaaa...hmmmm...."coloana a V-a a reactiunii, papistasii", cum a r fi scris un stalinist. (Pentru faza cu moldovenii catolici, care au ridicat Moldova, cit au putut si ei, intrebati-o pe d-na nutucutu. Va va demosntra, ca fiind in miezul lucrurilor si stiind deci maim ulte ca mine, ce importanta uriasa au avut scriitorii, nobilii si domnitorii catolici/cu afinitati catolice pentru istoria si cultura Moldovei. Dar sa nu divaghez.).
Intrebati-l pe MihaiG cum este uvrierul banatean. Probabil ca avocat a cunoscut si oameni din clasa de jos. Ei bine, de la vidanjori si betonisti la avocati, ingineri, profesori, etc. banatenii in general au cultul muncii si corectitudinii.
Pe de alta parte, da, lichidarea industriei romanesti s-a facut cu complicitatea securistilor de aici si in interesul mafiei corporatiste de dincolo. Nu degeaba occidentalii sunt fascinati de mitul extraterestrilor malefici: capitalismul este bazat pe calcul rece si inuman, excat ca imaginarii aia cenusii. In loc sa fi ucis 20 de milioane din pruncii lor , romanii trebuiau sa trimita in Sheol, unul cite unul, pe cei care au propus si dispus autodistrugerea economiei.
In loc sa mai umplem pagini off-topic, ami bine iata concluzia: cumv,a aveti toti dreptate, pentru ca e vina deopotriva a poporului, cu fibra lui hiperludica, fatalist-hedonista si total nepasatoare si superficiala, dublata de cultul furtului, tipic balcanica, cit si a imperialsimului occidental. Ca interfata intre prostia maselor si viclenia rece si draceasca a corporatiilor si lojilor a functionat, ghiciti cine, politicianul roman, ala in mana caruia masele prostite tiganizate/manelizate, se dau singure o data la patru ani. Pe un kil de faina, unul de ulei, si, evident, mai multi litri de palinca.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 20.03.2013, 12:46:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-asta nu stiam ,deci se poate fenta sistemul medical mai bine in Franta decat in romania; bine ati zis ca si ei fac invarteli dinastea si profita -sa nu mai zica lumea ca numai romanii sunt vicleni sau profitori
Ei nu au perceptia ca "a profita de la sistemul de asigurari" inseamna furt. Asa cum nici roamanii nu o au. Oameni, altfel cinstiti si care nu ar fura o stafida de pe o taraba nici daca le-ar fi foame, trag cate foloase pot din sistemul de asigurari. Medicii, asitentele si tehnicienii sunt chiar mai ingeniosi decat pacientii lor in aceste furturi. Cu micile ciupeli Asigurarile s-au obisnuit si nici nu mai reactioneaza. Singurul lucru care ii intereseaza este sa contracareze marile furturi, acelea de sute de mii sau milioane de euro.

Kinetoterapia e decontata de Asigurari, osteopatia nu (osteopatia consta in tehnici de manipulare a articulatiilor). Ei bine, am intalnit kinetoterapeuti care factureaza "sedinte de kinetoterapie", in realitate facand osteopatie. In acord cu pacientii lor, bineinteles, care pacienti platesc, pe urma prezinta factura la Asigurari si sunt rambursati. Am discutat chestia asta cu o inspectoare de la Asigurari care imi dadea indrumari la inceput. Mi-a spus ceva de genul: "domnule doctor, furtisaguri de acest nivel nu prea ne intereseaza. O sa faca chestia asta, de cate ori ? De 3-4 ori pe zi. O sa decontam facturi trucate de cateva zeci de euro pe zi. La cat se fura, nu ne intereseaza, nici macar nu ma deplasez in control. Daca, insa, ajunge la zeci de facturi pe zi, pana la urma Serviciul de Statistica ne semnaleaza ceva in neregula, ca "iese din grafic". Asta devine un caz de control. Si, daca il prindem, se lasa cu audit, fiindca trebuie sa evaluam cam cat a furat de-a lungul timpului. Urmeaza decizia de impunere si informarea Colegiului Kinetoterapeutilor spre excludere. Dar, dv trebuie sa aveti grija la altceva: la ce ordonante de transport dati: acolo se fura mult si suntem cu ochii pe chestia asta". "Cum adica, doamna ?". "Da, se pare ca ar fi vorba de o retea. Taxi-uri conventionate (adica cu drept de transport pacienti si platite de Asigurari) cad la intelegere cu medicii si cu pacientii. Facturile pentru transport pacienti spre - si de la - kinetoterapeuti s-au triplat in doua luni, ne-au spus de la Statistica. Aveti grija, trimiteti cu taxi-ul la tratament numai pacientii care nu se pot deplasa".

Ca sa vezi cate afli de la o inspectoare de Asigurari: mare e ingeniozitatea oamenilor si laxa este definitia vietii cinstite! S-a ajuns aici fiindca noi nu mai credem cu adevarat ca un judecator ne-a vazut nu numai tot timpul cat am furat, ci si cand am pus la cale furtul si nu mai credem ca acel judecator chiar ne va judeca. Pe toti. Fara exceptie. Intr-o zi care ar putea fi maine.

Citat:
-pai trebuie sa invete romanii de la francezi domne sa nu mai spele wc-uri
Liberté, Egalité, Fraternité. Dar nu si pentru catei. Daca nu aduc dovada ca spala W.C.uri, romanii nu mai primesc prelungirea actului fundamental sederii lor in Franta, Italia, alte tari: cartea de sejur. La un interval de timp aflat oarecum la aprecierea prefectului, trebuie sa duci la prefectura o scrisoare a sefului W.C.-ului, potrivit careia are multa nevoie de tine. Si primesti prelungirea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 20.03.2013 at 12:51:01.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 20.03.2013, 13:09:01
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Singurul lucru care ii intereseaza este sa contracareze marile furturi, acelea de sute de mii sau milioane de euro.

.
-deci se fura si la ei milioane de euro deci sa nu mai zicem ca numai la noi e asa,ca politicienii sau altii fura nu stiu cat
-deci si ei sunt oameni si ei au pacate si ei fura
Reply With Quote
  #154  
Vechi 20.03.2013, 13:10:52
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Reconciliere istorica

Problema este ca s-a cam exagerat cu aceasta libera circulatie a persoanelor in Europa! Intradevar, trebuie sa fie libera circulatie numai pentru persoanele oneste, care au un scop bine determinat pentru care fac deplasarea in strainatate: oameni de stiinta, de cultura, oameni de afaceri, personal diplomatic, turisti (daca intradevar e turist trebuie sa poate dovedi asta cu documente), sportivi si cei care se duc sa munceasca legal, cu contract de munca!
Insa libera circulatie nu ar trebui aplicata pentru infractori (acuma cu tehnica informatica poate fi usor depistat un infractor care incearca sa treaca frontiera) sau pentru cei care nu-si pot justifica (cu acte doveditoare) scopul calatoriei in strainatate!
Daca respectivul individ se duce in Franta sau Marea Britanie fara a avea asigurate mijloacele financiare de intretinere decenta, este clar ca prezinta un risc major de a comite infractiuni!
Aici i dau dreptate ministrului de interne german care a zis ca intrarea Romaniei in Schengen ar prezenta un risc major de imigratie a unor categorii sociale- tigani in special- cu un potential infractional! Vina apartine in exclusivitate guvernelor Romaniei de dupa 1990 care nu au stiut sau nu au vrut sa trateze realist aceasta problema!
Reply With Quote
  #155  
Vechi 20.03.2013, 14:24:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Pentru ca sunt doua topice despre acest subiect, rescriu mesajul de pe celalalt topic: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...0&postcount=82

La o televiziune am vazut ca scria in titlu ca noul papa are o aplecare deosebita spre ortodoxie. Asta poate fi un lucrur ingrijorator, ultimele astfel de aplecari ale catolicilor spre ortodoxie au avut ca singur rezultat schisme si convertirea unor ortodocsi la catolicism. Sa ne amintim de Sinodul Ferrara sau de uniatia din tarile ortodoxe cucerite de puteri de credinta catolica. Iar in ultimul secol actiuni cu intentie ecumenista au dus la schisme in cadrul ortodoxiei (schimbarea calendarului si ridicarea anatemelor). Doar daca Papa devine ortodox si se implineste profetia Fer. Agathanghel e un lucru pozitiv, desi nu cred ca papa sau catolicii isi pot recunoaste greseala si sa adopte invatatura dreapta, ortodoxa.
Un Papa carismatic si cu o imagine pozitiva (creata si de presa) nu este ceva pozitiv pentru ortodoxie, chiar daca papa ar fi o persoana buna. Pentru ca asta ar produce si mai multa confuzie ortodocsilor care au influente moderniste si n-ar lipsi nici convertirile la catolicism. Legatura noastra cu Domnul este prin dreapta credinta, si Dalai Lama poate sa fie o persoana buna, dar nu are dreapta credinta, care poate aduce si mantuirea.
P.S. Ultimul Papa carismatic a fost Papa Ioan Paul II. Nu cred ca stiu multi ce intrunire ecumenista a organizat Papa in 1986, cred ca si catolicii ar fi surprinsi. Budisti, musulmani, samani, s-au rugat in biserica catolica. Statuia lui Buddha era in altarul catolic. La ea au paticipat ca invitati si Patriarhul ecumenic, Patriarhul Teoctist si alti Patriarhi ortodocsi, probabil nestiind exact la ce au fost invitati. Cred ca de la minutul 25 se arata ce s-a intamplat la intrunirea de la Assisi: http://www.sfaturiortodoxe.ro/filme-...eness-film.php

Last edited by catalin2; 20.03.2013 at 14:39:36.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 20.03.2013, 14:33:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Camy93 Vezi mesajul
Cat despre natia noastra, nu ii vorbim noi de rau la straini, ci ei singur isi fac o imagine proasta. Eu am incetat sa mai vorbesc romana pe strada sau sa mai zic ca sunt din Romania. Stiti ce au facut romanii in cartierul meu, doamna? Au omorat un dirijor de opera si l-au jefuit, altii au venit sa stea cu chirie si au dat bir cu fugitii lasand in urma mii de datorii la apartament, Dvs. nu aveti habar ce renume prost NE FACEM SINGURI FIIND NESERIOSI.
Camy, am scris si intr-un mesaj anterior, cand scrie de romani in majoritatea cazurilor e vorba de rromi (tigani). Nemtii au avut retinere sa ne prmeasca in Schengen din cauza a ce au vazut ca fac tiganii, nu trebuie sa generalizam ca toti sunt romani.
Culmea e ca multi ne acuza pe noi de discriminare, dar ei cand poposesc si la ei 2-3 familii de tigani nu mai stiu cum sa scape de ei, uita de toate lectiile pe care le dadeau. De fapt de ce sunt mai multi tigani la noi sau in tarile ortodoxe? Pentru ca in vest erau persecutati si omorati, s-au dat legi impotriva lor, la noi au fost primiti, li s-a dat si o paine, fiind robi (pentru ca nu aveau nimic, nici pamant, nu aveau din ce sa traiasca).
De ce nu vrea Germania sa ne primeasca acum? Pentru ca au fost ingroziti de povestirile cu tiganii ajunsi la ei. Se pare ca de fapt noi suntem cei toleranti, ei erau doar cu teoria.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 20.03.2013, 14:55:49
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Papa de la Roma este un om viclean, nu are cum să aibă aplecări spre ortodoxie, totul se face in spiritul antihristic cu scopul de a uni toate religiile și de a exista doar o unică religie, PF Bartolomeu I n-ar fi trebuit să facă această vizită oricum nu-i va aduce niciun beneficiu, poate doar unul ecumenist.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 20.03.2013, 15:04:13
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redemptor Vezi mesajul
Papa de la Roma este un om viclean
Il cunosti tu personal? Ai dovezi care sa sprijine ce sustii? Sau doar iti dai cu presupusul pentru ca asa este mai convenabil si pentru ca este de alta credinta?
Nu sunt fan al papei, nu sunt fan al catolicismului, dar de aici pana la a inventa teorii conspirationiste, pana la a-l face pe papa mason, antihrist, viclean, pervers... Poate ca e. Dar cand vii cu o afirmatie ar fi bine sa fie si argumentata.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 20.03.2013, 15:11:03
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Eu mă refeream la vizita Prea Fericitului Patriarh Ecumenic Bartolomeu I, n-avea ce căuta acolo. Spun asta clar și Sfinții Părinți ortodocși și nu cred că mai are rost să scriem fiecare din noi citatele lor de la Sinoadele ecumenice unde s-au dat anatemei pe cei ce au părtașie către Papa.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 20.03.2013, 15:32:01
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Primii, cred, care au inceput sa aiba convulsii jurnalistic-fanatice sunt aia de pe blogurile si saiturile cipofob-ortodoxiste. Din "apostat" si "anticristic" nu il scot pe Patriarh. Bineinteles ca delirul cu "Patriarhul asta il va inscauna pe Anti" nu lipseste. Astia au logica cit un drogat in sevraj (ma refer la acei comentatori care au scris o atare tampenie crasa). Anti va fi anticrestin, se presupune, deci cum sa fie inscaunat de un ierarh al crestinilor?!?!?
In vechiul Bizant, sau in vechea Moscova, sau stravechea Serbie, daca ieseau niste energumeni pe strazi sa insulte si sa dea cu "huo" patriarhului, veneau frumos baietii aia in zale, si incepea caftul, urmat de arestari. Nu era bine nici ca atunci, cind eclesiolatria, si dincoace si dincolo de Tibru, producea astfel de situatii monstruoase (vezi baba aia catolica, spalata pe creier si senilizata de propria evlavie parazitara, saraca, si fericita ca un aurolac ca a pus nuielusa la rugul lui Huss), dar nici acum, sa aruncam cu laturi in orice si oricine, pe baza unor presupuneri. Ce, aia care calomniaza un om, fei acel om si Papa sau Patriarh, sunt generali de securitate si au informatii sigure? Nu stim ce va fi in sufletul nostru peste o clipa, sau al celor de linga noi, nu mai zic al altora. Deci, nu ca e ierarh (aici Decebal are dreptate, Biserica NU e episcopocentrica, ci Hristocentrica), ci pentru ca e om. Si orice om are drept la un bun renume. Pana la o eventuala proba contrarie, desigur. Sa judecam situatii, dar sa nu condamnam (acesta e sensul vechi al cuvintului "a judeca", prezent in Scriptura) oameni in mod aiurea.

Last edited by celestial_pottery; 20.03.2013 at 15:42:19.
Reply With Quote
Răspunde