Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.03.2010, 09:55:09
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Dupa ce te-ai impartasit Il ai pe Hristos in tine, in trupul si sufletul tau! Ce rost are sa saruti icoana?! Eu stiu ca nu trebuie. Sa pastram Sfanta Impartasanie!
Citat:
Dupa ce te-ai impartasit si te-ai unit cu Hristos, nu vad rostul pentru care imediat sa stai la miruit... Adica Sfanta Impartasanie nu e suficienta?!!!! Mai trebuie ceva ca sa te simti implinit?! Ma indoiesc!
Nu cred ca trebuie sa vedem lucrurile intr-un mod aproape extrem. Intr-adevar, unirea cu Hristos prin Sfanta Euharistie este foarte importanta, insa, in Biserica, primim "har peste har". Sfanta Impartasanie nu desfiinteaza celelalte Sfinte Taine sau acte liturgice din cadrul cultului.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.03.2010, 10:19:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Da, la unele biserici (mai ales rusesti) toti credinciosii saruta potirul dupa ce s-au impartasit.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.03.2010, 16:25:50
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
...intr-adevar nu mai ai nevoie de nimic daca ai luat Sf Impartasanie in ziua respectiva, dar nici nu cred ca strica sa stai la miruit...nu vad nimic rau in asta.
Si nu trebuie sa fii miruit neaparat la sfarsitul Sfintei Liturghii, poti sa mergi in aceeasi zi, seara la vecernie.

Seara la vecernie e altceva, deja ai mancat! Nu e nimic rau sa te miruiesti dar nici nu cred ca iti va aduce un mai mare folos decat cel pe care il ai deja castigat prin Sfanta Impartasanie!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.03.2010, 16:27:02
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Daca ai observat si preotul dupa ce se impartaseste saruta Sfantul Potir.. ce-ar fi sa le propunem sa nu mai faca asta ca in opinia unora dintre noi e gresit?..

Sfantul Potir trebuie sarutat pentru ca simbolizeaza coasta lui Hristos!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.03.2010, 16:34:42
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu cred ca trebuie sa vedem lucrurile intr-un mod aproape extrem. Intr-adevar, unirea cu Hristos prin Sfanta Euharistie este foarte importanta, insa, in Biserica, primim "har peste har". Sfanta Impartasanie nu desfiinteaza celelalte Sfinte Taine sau acte liturgice din cadrul cultului.

Nu vad lucrurile la extrem! Consider ca trebuie sa acordam cinstea cuvenita Sfintei Impartasanii, parerea mea! Prin toate Sfintele Taine se revarsa Duhul Sfant asupra noastra insa numai prin Sfanta Impartasanie ne unim cu Hristos! Si nu vad de ce ar fi nevoie sa "completam" aceasta Sfanta Taina!? Cred ca macar pentru o zi, sau macar pentru acel moment cand inca nu ai mancat, sa avem mai multa grija; desi 3 zile trebuie respectata aceasta Sfanta Taina! Nu zice nimeni ca nu poti sa te miruiesti seara, a 2, a 3 zi etc, dar nu vad de ce ai mai sta la miruit imediat dupa impartasanie...Cum am zis, parerea mea...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.03.2010, 18:31:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Potrivit aceleiași "logici", nici anafură nu ar mai trebui luat după Sf Împărtășanie.

Personal, obișnuiesc să mă închin Domnului după ce primesc Sf Împărtășanie. E felul meu de a-I spune mulțumesc. Din cauză că locul de la icoană e, de obicei, ocupat, pot foarte bine să-I mulțumesc din rând.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.03.2010, 18:49:43
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Anafura si vinul se iau dupa impartasanie pentru a nu se amesteca imediat impartasania cu mancare, are deci un alt rol...
Oricum nu inteleg de ce va deranjeaza asa mult parerea mea...
Fiecare face cum crede ca e mai bine...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.03.2010, 22:05:35
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

am si eu o intrebare:
daca maine dimineata(Joia Mare) ma impartasesc,seara, la Denii am voie sa ingenunchez?ca din cate stiu,dupa Impartasanie este interzisa ingenuncherea...
__________________
De câte ori nu ești bun,să știi că nu ești ce trebuie să fii!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.03.2010, 22:42:17
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Nu cred ca una exclude pe cealalta. Nu inteleg care ar fi argumentul potrivit. Prin una ne unim cu Hristos (de la Ce este-Trup si Sange -ajungem sa ne unim cu Cine este) iar prin cealalta vedem pe Cine este.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.03.2010, 23:17:49
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

da,aveti dreptate,dar stiti ca "se spune" ca dupa ce te-ai impartasit "nu e bine" sa ingenunchezi...si de aici si nedumerirea mea.
__________________
De câte ori nu ești bun,să știi că nu ești ce trebuie să fii!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inchinarea florin.oltean75 Generalitati 2 01.10.2011 20:03:28
dupa impartasanie ilieradu Impartasania (Taina Euharistiei) 7 28.09.2011 20:35:37
Inchinarea lucrurilor - puterea semnului Sfintei Cruci ! NECTARIE Generalitati 14 14.12.2010 16:21:39
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 19:11:55