Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.03.2010, 23:25:56
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Xosroviduxt Vezi mesajul
da,aveti dreptate,dar stiti ca "se spune" ca dupa ce te-ai impartasit "nu e bine" sa ingenunchezi...si de aici si nedumerirea mea.
Nu se ingenuncheaza In Biserica de obicei la Sfanta Liturghie de duminica,pentru ca este Invierea ,si nici pana la Cincizecime.Nu am auzit sa nu se ingenuncheze dupa impartasanie ,poti sa o faci sau nu.Dar ingenuncherea se poate face oricand,daca asa simti...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.04.2010, 00:10:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu se ingenuncheaza In Biserica de obicei la Sfanta Liturghie de duminica,pentru ca este Invierea ,si nici pana la Cincizecime.Nu am auzit sa nu se ingenuncheze dupa impartasanie ,poti sa o faci sau nu.Dar ingenuncherea se poate face oricand,daca asa simti...
Deci vreți să spuneți că nici la Prefacere nu se îngenunchează ? Unde aș putea afla mai mult despre asta ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.04.2010, 00:40:58
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deci vreți să spuneți că nici la Prefacere nu se îngenunchează ? Unde aș putea afla mai mult despre asta ?
Nu stiu unde ai putea afla, dar cu siguranta la toate bisericile din zona Sucevei de unde sunt eu, si probabil si ca din restul tarii, nu se ingenungheaza deloc in nici un moment de la Inviere pana la Vecernia Plecarii Genunchilor, adica vecernia de Cincizecime.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.04.2010, 17:24:05
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SteaEmy Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire,sper sa ma puteti ajuta,am auzit pe cineva spunand ca nu este bine sa saruti icoanele dupa ce te-ai impartasit.
Exista undeva scrise aceste reguli?
Multumesc anticipat.
Dupa ce te-ai impartasit te stergi cu procovatul(batista aceeia din mana preotului) apoi nu mai ai voie sa saruti nimic,nici potirul nici nimic...nu stiu sigur de ce in popor se spune ca dai Sf. Impartasanie unde saruti si nu mai este in tine pot fi si zvonuri dar biserica romana ne indeamna ca dupa impartasanie sa nu mai sarutam nimic
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.04.2010, 16:46:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu voi spune neincetat - nu va opriti de la sarutat sfintele icoane. O veti face cu mai multa bucurie daca v-ati impartasit cu Trupul si Sangele Domnului.

Asa ce mult ma doare sa stiu ca ne oprim la niste lucruri care nu au nimic in comun cu invatatura ortodoxa si nu vrem sa fim cu mai multa luare aminte la cele care merita atentie. Sunt unii care nu mai saruta sfintele icoane, dar sunt pentru un injurat, o bataie de joc, barfa, ura, ... daca situatia o cere, chiar si in ziua impartasirii lor.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.04.2010, 17:00:52
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu voi spune neincetat - nu va opriti de la sarutat sfintele icoane. O veti face cu mai multa bucurie daca v-ati impartasit cu Trupul si Sangele Domnului.

Asa ce mult ma doare sa stiu ca ne oprim la niste lucruri care nu au nimic in comun cu invatatura ortodoxa si nu vrem sa fim cu mai multa luare aminte la cele care merita atentie. Sunt unii care nu mai saruta sfintele icoane, dar sunt pentru un injurat, o bataie de joc, barfa, ura, ... daca situatia o cere, chiar si in ziua impartasirii lor.
Oarecum offtopic, insa imi permit sa intreb si eu daca cinstirea icoanelor nu se poate face si prin inchinare, plecaciune (metanie mica) si respectiv o rugaciune spusa in fata lor? Sarutarea lor reprezinta un element obligatoriu?
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.04.2010, 17:47:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Oarecum offtopic, insa imi permit sa intreb si eu daca cinstirea icoanelor nu se poate face si prin inchinare, plecaciune (metanie mica) si respectiv o rugaciune spusa in fata lor? Sarutarea lor reprezinta un element obligatoriu?
Doamne ajuta!
Conform hotararii Sinodului VII ecumenic- "cinstirea sfintelor icoane se face prin sarutarea lor, nu prin atingerea lor".
Prin sarutarea icoanelor se accentueaza relatia persoanala cu sfantul reprezentat in icoana. Cinstirea trece la prototip.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.04.2010, 21:19:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Sarutarea lor reprezinta un element obligatoriu?
Nu. Coralina, nici sărutarea soțului nu reprezintă un element absolut obligatoriu. Totuși, chestia asta ajută mult.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.04.2010, 21:54:56
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu. Coralina, nici sărutarea soțului nu reprezintă un element absolut obligatoriu. Totuși, chestia asta ajută mult.
Ei, la astea lumesti ma pricep si eu....
Multumesc pentru raspunsuri!
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.04.2010, 22:05:05
costin_byby costin_byby is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Le poti saruta in voie. Nu e nimic rau in a saruta icoanele dupa impartasire. Rau este sa imbratisezi sau sa saruti o persoana cu ganduri rele.

A te impartasi inseamna a primi mai multa putere de daruire. Devine de neinteles cum un om care a primit mai multa putere de jertfire sa refuze a saruta o persoana motivand sec: m-am impartasit.

Stai linistita, Hristos nu se intristeaza pentru ca saruti icoanele dupa impartasire, dimpotriva, Se bucura. El se intristeaza atunci cand vietuim in pacate, ori a saruta icoana nu a fost si nu va fi niciodata un pacat.
Costel nu da sfaturi gresite daca nu esti documentat.Impartasirea cu Hristos nu inseamna mai multa daruire;inseamna unirea crestinului cu insusi Trupul si Sangele lui Hristos,in scopul sfintirii trupului si sufletului celui impartasit.Nu este ceva extrem de grav,intr-adevar,dar este totusi un lucru gresit,pentru ca buzele celui ce s-a impartasit cu Hristos sunt in acel moment purtatoare ale elementelor ce compun Trupul si Sangele iar Hristos in Sf Euharistie este real nu simbolic.Icoana este sfanta dar materia din care e alcatuita icoana e tot materie.Hristos in elementele euharistice este real,este Insusi Domnul in timp materia icoanei este altceva.Indiferent pe cine reprezinta icoana,noi nu ne inchinam materiei sau materialului din care ea este facuta ci chipului celui reprezentat.Diferenta sta intre unirea si atingerea reala de Impartasanie si atingerea reala de ceva reprezentat dar real.Sper ca ti-am fost de folos atat tie cat si altora.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inchinarea florin.oltean75 Generalitati 2 01.10.2011 20:03:28
dupa impartasanie ilieradu Impartasania (Taina Euharistiei) 7 28.09.2011 20:35:37
Inchinarea lucrurilor - puterea semnului Sfintei Cruci ! NECTARIE Generalitati 14 14.12.2010 16:21:39
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 19:11:55