Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.02.2010, 21:02:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Adica in ce sens, ca sa faci o asemenea afirmatie trebuie sa ai si argumentele de rigoare...s-au adus modificari in dogme, s-au scos...s-au adaugat?

Vreau doar sa iti pot intelege punctul de vedere, pentru ca mie mi se pare eronat...atat!
Cam de o suta de ani s-a impus in biserici si rugaciunea pentru unirea/unitatea bisericilor. Iar acesta este un argument al celor spuse.
In Athos au suferit multi calugari din pricina calendarului.

Repet: tin calendarul nou, dar trebuie sa fiu de partea adevarului. Nu ne inchinam calendarului, dar nici nu trebuie sa ne indreptatim ca iata ce treaba buna am facut schimbandu-l.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.02.2010, 21:07:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cam de o suta de ani s-a impus in biserici si rugaciunea pentru unirea/unitatea bisericilor. Iar acesta este un argument al celor spuse.
In Athos au suferit multi calugari din pricina calendarului.

Repet: tin calendarul nou, dar trebuie sa fiu de partea adevarului. Nu ne inchinam calendarului, dar nici nu trebuie sa ne indreptatim ca iata ce treaba buna am facut schimbandu-l.
Inteleg......

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.02.2010, 21:46:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tu crezi ca acum este greu? Ai uitat cum din nimicuri zburau capetele pe vremuri?
Ce semne au obtinut? Cind, Cine le-a primit?
Sf Ilie de exemplu le-a dat de inteles in felul urmator
Daca rugul se aprinde la mine va zbor la toti capetele, in schimb daca Dumnezeu m-a uitat si nu-mi aude ruga sa mi-l zburati voi pe al meu. Clar si pe intelesul tuturor ! ! !

Astazi nu se pune problema asa de singeros, insa am vrea sa stim DOAMNE, CINE ARE DREPTATE ? ? ?..sau daca nu ne raspunzi( neaprinzind niciunul din ruguri) inseamna ca TOTI AVEM DREPTATE si ca detaliile in care ne cramponam de SECOLE( calendarul, aghiazma, impartasania exclusivista, samd) sunt NE-importante!






De ce nu? ..dar oare noi SUNTEM DISPUSI SA PARTICIPAM?...la acest aspect te-ai gindit?
Impunerea ecumenismului mi se pare o manevra incorecta cata vreme cei implicati nu sunt interesati de valorile autentice ale crestinismului asa cum a fost acesta inainte de marea schisma.

Innoitorii sunt induhovniciti? Cum demonstreaza ca merita sa fie ascultati? Prin forta?

Nu poti sa vorbesti despre un crestinism fara Hristos. Iar Iisus a trait mai aproape de acele vremuri, nu de vremurile noastre.

Din acel crestinism autentic ar trebui sa ne inspiram. Mucenicii marturiseau ca sunt crestini si atat. Si treceau in randul sfintilor. Astazi dupa ce s-au acceptat in crestinism diverse rataciri, oare cati au curajul de a muri pentru credinta? Din care confesiune?

In aceste vremuri prin mucenicie se pecetluieste din nou credinta adevarata.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.02.2010, 22:14:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.ortodoxie-ecumenism.com/2...-moscova-1948/
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.02.2010, 22:24:35
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit de ce ?

de ce antiecumenism ?
oare nu suntem toti,indiferent de confesiune,copii aceluiasi d-zeu ?
Oare dumnezeul celor trtei mari religii ale cartii,mozaismul,mahomedanismul si crestinismul, nu e acelasi in esenta, denaturat numai de ratacirile interpretative ale credinciosilor?
Oare nu toate religiile lumii sunt doar carari aflate pe acelasi munte, si care toate tind inspre inaltimea lui Dumnezeu ?
Dumnezeu, nu a dat oare, copiilor lui, religia potrivita rasei lor, specificului etnic si geografic,limbii si etapei din istoria lumii corespunzatoare ???
Restul conflictul dintre religii,nu este oare opera necuratului,care cauta sa invrajbeasca oamenii,desi cnici oreligie nu zice sa furi, sau sa dai in cap, sa-ti urasti aproapele sau sa-i faci rau !
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.02.2010, 22:26:45
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
de ce antiecumenism ?
oare nu suntem toti,indiferent de confesiune,copii aceluiasi d-zeu ?
Oare dumnezeul celor trtei mari religii ale cartii,mozaismul,mahomedanismul si crestinismul, nu e acelasi in esenta, denaturat numai de ratacirile interpretative ale credinciosilor?
Oare nu toate religiile lumii sunt doar carari aflate pe acelasi munte, si care toate tind inspre inaltimea lui Dumnezeu ?
Dumnezeu, nu a dat oare, copiilor lui, religia potrivita rasei lor, specificului etnic si geografic,limbii si etapei din istoria lumii corespunzatoare ???
Restul conflictul dintre religii,nu este oare opera necuratului,care cauta sa invrajbeasca oamenii,desi cnici oreligie nu zice sa furi, sau sa dai in cap, sa-ti urasti aproapele sau sa-i faci rau !
bagi mana in foc pt asta?
(cand am timp iti citez din alte religii.. dar probabil dupa post)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.02.2010, 22:28:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Foarte interesant si adevarat insa prea tendentios dictata de atmosfera politica a acelor vremuri!
Sunt surprins ca in plina dictatura stalinista bisericile dialogau liber despre ecumenism la Moscova.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.02.2010, 23:04:56
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
de ce antiecumenism ?
oare nu suntem toti,indiferent de confesiune,copii aceluiasi d-zeu ?
Oare dumnezeul celor trtei mari religii ale cartii,mozaismul,mahomedanismul si crestinismul, nu e acelasi in esenta, denaturat numai de ratacirile interpretative ale credinciosilor?
Oare nu toate religiile lumii sunt doar carari aflate pe acelasi munte, si care toate tind inspre inaltimea lui Dumnezeu ?
Dumnezeu, nu a dat oare, copiilor lui, religia potrivita rasei lor, specificului etnic si geografic,limbii si etapei din istoria lumii corespunzatoare ???
Restul conflictul dintre religii,nu este oare opera necuratului,care cauta sa invrajbeasca oamenii,desi cnici oreligie nu zice sa furi, sau sa dai in cap, sa-ti urasti aproapele sau sa-i faci rau !
Din regulament:

5. NU facem si nu acceptam propaganda ecumenista;


Totusi, cum poti sa'l pui pe spurcatul de mahomed, pe budha, s.a.m.d. pe acelasi plan cu Mantuitorul? Blasfemie...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.02.2010, 23:08:47
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Din regulament:

5. NU facem si nu acceptam propaganda ecumenista;


Totusi, cum poti sa'l pui pe spurcatul de mahomed, pe budha, s.a.m.d. pe acelasi plan cu Mantuitorul? Blasfemie...
De Mahomed nu stiu prea multe, dar Budhaaaaaaaaaa...vai vai ce sentiment de inalta spiritualitate imi mai transmite prin reprezentarile alea brahanitite!!!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.02.2010, 23:10:50
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
de ce antiecumenism ?
oare nu suntem toti,indiferent de confesiune,copii aceluiasi d-zeu ?
fratele meu, nu-L pune pe Dumnezeu in aceasi galeata cu toate inventiile omenesti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inceputul credintei... Man Teo Generalitati 143 10.09.2011 09:52:42
a inceputul razboiul lore86 Generalitati 14 25.11.2010 19:03:47
Semnificatia cuvantului Amin de la inceputul georgeval Generalitati 5 02.09.2010 15:11:44
Inceputul relatiei de iubire Daniel777 Intamplari adevarate 0 15.05.2010 12:20:22
Advertisment ecumenistilor!!!Si va stiti clar cine sunteti! ortodox4life Generalitati 2 17.10.2008 07:48:27