Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.07.2007, 19:32:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelami
Citat:
În prealabil postat de maria55
Hadeti sa intreprindem ceva !

Acum vine postul Maicii Domnului .
Hadeti sa ne intalnim cu totii la o ora precisa seara , romanii din toata lumea si sa ne rugam impreuna .Cine ia initiativa , sau cine se pricepe , intrebam un preot ce sa citim , ceva ce e pe "net" sau are toata lumea , sau in lipsa de ,
spunem "Tatal nostru ", important e sa fim impreuna , un gand !

Zic ca n-ar fi rau .
E mai multa lume acum la Biserica , s-a schimbat ceva , se vorbeste mai mult de Dumnezeu ?

In VT asa faceau cateodata cand ascultau de profeti .
Se "imbracau in sac" si-si puneau "cenusa pe cap " , adica post si rugaciune si se mai intamplau si minuni .

Sant sigura ca avem si astazi vreun Sf. Ilie printre noi , dar se vede ca asa ingaduie Dumnezeu .....Cine stie tainele Lui ?
Ce ziceti ? Se pot anunta oamenii si prin Biserica si prin afise
si prin "gura-n gura " ,cum se zice .

maria
eu am incercat sa aduc cu picioarele pe pamant vreo cateva persoane dintre care una frecventeaza des biserica celelalte mai putin.in timpul incercarii mele se casca,se uita in alta parte ,s-a swchimbat subiectul!!!!m-am intristat,mi-a venit sa plang,am incheiat discutia f.umilita,m-a durut f.tare indiferenta celor din jur.nu stiu ce sa cred.probabil eu sunt de vina,nu am expus problema cum trebuie.
Nu trebuie sa te mahnesti, nu, trebuie sa continui, sa perseverezi , sa crezi cu tarie in ceea ce faci. Nu dezarma . "INVATA-VOI PE CEI FARADELEGE CAILE TALE SI CEI NECREDINCIOSI, LA TINE SE VOR INTOARCE. . . . . . . . . . . ."(Psalmul 50).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.07.2007, 19:42:28
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca trebuie mers cu pasi foarte mici, cat pot "digera". Deci rabdare. Sa nu disperam de la prima incercare si nici sa nu ne simtim jigniti de atitudine. Daca ar intelege, nu ar face asa.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.07.2007, 19:57:32
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihaela, imi spunea cineva pe un alt forum (unde eu postasem cateva articole si foto despre manastirile din zona neamtului) nu te mahni nici nu sterge ptr ca nu stii tu cati se vor folosi de ele..nu stii tu cum lucreaza in inima lor cele spuse de tine. Crde ca are mare dreptate..acelesi lucru iti spun si eu acum. Nu stii tu cat a ramas in inima lui/ei. Tu ai dat ce ai putut restul tine de el/ea.:rolleyes:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasania in "acele" momente ale lunii ionita Impartasania (Taina Euharistiei) 98 09.08.2013 20:48:15
Momente ale Liturghiei neintelese inca Florin-Ionut Sfanta Liturghie 29 20.09.2011 16:43:18
Rugativa pentru noi caci grele si dureroase sunt vremurile care le traim emiliulia Umanitare 82 28.07.2010 12:49:27