Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 04.09.2011, 19:12:54
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Da, este parerea mea personala, insa o consider justa si bine argumentata. Sunt si eu admin unui forum (mult mai mic decat acesta), insa am moderatori la fiecare subforum. Nu pot sa stau acum sa citesc fiecare postare si sa corectez unde e nevoie, ar fi greu. Regulamentul este stabilit de mine, moderatorii il stiu si atunci cand este nevoie imi spun care este problema si intervin. Mesajul meu de mai sus vine din punctul de vedere al unui alt admin.
  #312  
Vechi 04.09.2011, 19:20:32
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Este nevoie de o administrare mai buna a forumului, adica de moderatori pe fiecare subforum. Ei vor fi cei care vor sterge sau modifica postarile ce incalca regulamentul si tot ei vor fi cei care vor face sesizarile necesare catre admin. Adevarul este ca la un forum atat de mare si cu o asemenea activitate, admin singur nu poate face fatza. Acesta este singurul forum fara moderatori pe care l-am vazut pana acum.
FALS, la un forum atat de mare nu exista 1 singur administrator sau 1 singur moderator, ca nu vorbim de o firma de apartament, Razvane, eu cred ca nu stii despre ce este vorba, firma care administreaza acest forum are cca 200 de angajati, stiai acest lucru ?

Este vorba despre - http://www.activesoft.ro/

Nu este vorba nici de lipsa de timp si nici de dezinteresul adminului, este vorba de o politica a acestui forum. Faptul ca tu cauti argumente in sprijinul regulamentului actual si scuzi indirect adminul dovedeste fie ca esti partinitor (admin la admin nu-si scoate ochii) fie ca nu-ti pasa de atitudinea utilizatorilor fata de denigrarea credintei ortodoxe.

In regulamentul valabil scrie clar: "12. Nu acceptam sa fie denigrata credinta ortodoxa !"

Tu ai vazut ca se respecta acest lucru, si daca da, dupa ce criteriu, dupa criteriul strict subiectiv al unor administratori, pe ce reguli se bazeaza ei, doar pe ce le dicteaza constiinta ?

Uite aici o explicatie foarte clara si neinterpretabila pentru "Nu acceptam sa fie denigrata credinta ortodoxa":

Se interzice jignirea religiei, a credintei in Dumnezeu si a credinciosilor, nu se admit glumele cu substrat religios, generalizarile si cuvintele licentioase la adresa lor. Nu este permis atacul la persoana si folosirea unui limbaj necivilizat, obscen, antisemit sau rasist. Sunt interzise injuriile, afirmatiile vulgare, ironia de prost gust si fara sens, sau orice mesaj care il poate afecta pe oricare dintre membrii acestui forum crestin ortodox.

Despre asta este vorba, fie ca la unii le convine sau nu, aceasta mentiune trebuie explicit continuta in regulament.
  #313  
Vechi 04.09.2011, 19:26:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

RAzvan_Andrei, problema nu e prezenta heterodocsilor pe forum, ci faptul cca ei vor sa se impuna cu puntul lor de vedere, dand astfel razboi Sfintilor Parinti, din care se inspira ortodocsii, in raspunsurile lor.
In decursul celor 6 ani de forum am primit multe insulte la simpla citare a Sfintilor Parinti. Ti se pare normal acest lucru pe un Forum Crestin-Ortodox?
Si unde ai vazut pe lumea asta, ca lucrurile functioneaza in regim de anarhie? Regulamentul este necesar; si daca e nevoie, atat de detaliat pe cat posibil, fara a jena insa activitatea forumului.
Cea mai buna lege e aceea, pe care, respectand-o, nu o simti.

Problema e, ca nici regulamentul nu e respectat, ceea ce transforma forumul intr-un camp de bataie.

Consideri ca actualul regulament contine linii directoare in ceea ce priveste modul de adresare pe forum? Nu.

Detaliile din regulamentul propus au fost exrtrase din regulamentul initial, deci nu ii apartin lui "neica".

Last edited by Miha-anca; 04.09.2011 at 19:31:22.
  #314  
Vechi 04.09.2011, 19:43:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca sunt tigan, spune-mi tigan. Unde e jignirea?
intreaba-i pe liderii tiganilor.
in America daca ii spui unui negru "negrule" risti puscaria.
  #315  
Vechi 04.09.2011, 19:59:30
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
FALS, la un forum atat de mare nu exista 1 singur administrator sau 1 singur moderator, ca nu vorbim de o firma de apartament, Razvane, eu cred ca nu stii despre ce este vorba, firma care administreaza acest forum are cca 200 de angajati, stiai acest lucru ?

Este vorba despre - http://www.activesoft.ro/

Nu este vorba nici de lipsa de timp si nici de dezinteresul adminului, este vorba de o politica a acestui forum. Faptul ca tu cauti argumente in sprijinul regulamentului actual si scuzi indirect adminul dovedeste fie ca esti partinitor (admin la admin nu-si scoate ochii) fie ca nu-ti pasa de atitudinea utilizatorilor fata de denigrarea credintei ortodoxe.

In regulamentul valabil scrie clar: "12. Nu acceptam sa fie denigrata credinta ortodoxa !"

Tu ai vazut ca se respecta acest lucru, si daca da, dupa ce criteriu, dupa criteriul strict subiectiv al unor administratori, pe ce reguli se bazeaza ei, doar pe ce le dicteaza constiinta ?

Uite aici o explicatie foarte clara si neinterpretabila pentru "Nu acceptam sa fie denigrata credinta ortodoxa":

Se interzice jignirea religiei, a credintei in Dumnezeu si a credinciosilor, nu se admit glumele cu substrat religios, generalizarile si cuvintele licentioase la adresa lor. Nu este permis atacul la persoana si folosirea unui limbaj necivilizat, obscen, antisemit sau rasist. Sunt interzise injuriile, afirmatiile vulgare, ironia de prost gust si fara sens, sau orice mesaj care il poate afecta pe oricare dintre membrii acestui forum crestin ortodox.

Despre asta este vorba, fie ca la unii le convine sau nu, aceasta mentiune trebuie explicit continuta in regulament.
Bun, are 200 de angajati, insa eu nu le vad activitatea pe acest forum. Intrebarea este, daca se va face un nou regulament f bine detaliat, el va fi respectat in primul rand de admin? Va interveni atunci cand este necesar? Daca da, atunci f bine, dar daca nu inseamna ca exista o problema si in administrare. Am spus ca forumul are un singur admin deoarece nu vad la niciun subforum mentionat vreun moderator (in mod normal asa se face). Consider ca forumurile trebuie sa aibe o structura bine definita: admin, moderatori la fiecare subforum(mentionati!), regulament clar si obiectiv care sa fie respectat in primul rand de cei ce conduc forumul, pt a se purta discutii civilizate si corecte.
  #316  
Vechi 04.09.2011, 20:23:52
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
intreaba-i pe liderii tiganilor.
in America daca ii spui unui negru "negrule" risti puscaria.
Nu am ce sa-i intreb. Din cate am auzt la TV exista o hotarare oficiala, care spune ca numele lor e tigan, nu de rrom.
Negru se refera laculoarea pielii; deci o discriminare din cauza culorii. De aceea trebuie sa spunem afro-american, pentru a indica locul de bastina al acestor oameni, asa cum spenem român, celor din Romania, si german, celui din Germania, etc. Deci comparatia nu e valabila.
  #317  
Vechi 04.09.2011, 20:50:52
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Ceausescu scrisese pe un zid ca revine in 5 minute dar nu credeam ca o sa fie ortodox pe fata si sa-si spuna neica nimeni altul!
  #318  
Vechi 04.09.2011, 21:23:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Da, este parerea mea personala, insa o consider justa si bine argumentata. Sunt si eu admin unui forum (mult mai mic decat acesta), insa am moderatori la fiecare subforum. Nu pot sa stau acum sa citesc fiecare postare si sa corectez unde e nevoie, ar fi greu. Regulamentul este stabilit de mine, moderatorii il stiu si atunci cand este nevoie imi spun care este problema si intervin. Mesajul meu de mai sus vine din punctul de vedere al unui alt admin.
Destul de corect ce spui, asta am spus si eu mai demult, dar nu s-a intamplat nimic. Acum nu stiu daca e foarte bine sa fie multi admini si daca nu o sa se contrazica intre ei, dar daca sunt persoane corect e bine.
Dar uite ca nu se vrea asta, pare a se dori de conducere mai mult un primat papal decat o conducere sinodala (desi se stie ca aceasta din urma e forma corecta).
In privinta regulamentului fiecare trebuie sa cunoasca limitele minime, pentru ca daca fiecare se intinde cat ii este plapuma unii au o plapuma mult mai mare decat ceilalti.
Pe mine de exemplu nu ma deranjeaza discutiile in contradictoriu cu eterodocsi sau chiar atei pana ce acestia nu devin mai agresivi si incearca sa-si impuna conceptiile mai mult prin forta decat prin argumente. Prin aceasta inteleg nu doar limbaj mai vulgar ci discreditare de genul minti, tu esti fanatic, esti impotriva crestinismului, etc.
  #319  
Vechi 04.09.2011, 21:27:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zzzzzz Vezi mesajul
nu sunt stilist.tu esti ignorant.
Da, am vazut.Nu contest ca sunt ignorant in multe lucruri, intre timp am dat si raspunsul la ce credea tu ca e ignoranta (de fapt ignoranta era sa fii de acord cu noul calendar). Mesajul tau de acolo e concludent: "Din pacate majoritatea puiutilor astia se dau mari aparatori ai Ortodoxiei dar nici nu stiu ce e, ce a fost si ce invata in intregime Biserica Ortodoxa... pun pariu ca in situatia asta sunt cam 90% din useri... Mai Ortodocsi ca ei suntem noi "ateii" cu ghilimelele de rigoare... Problema mare e ca unii habar nu au ce reprezinta Ortodoxia ."
  #320  
Vechi 04.09.2011, 21:39:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu am ce sa-i intreb. Din cate am auzt la TV exista o hotarare oficiala, care spune ca numele lor e tigan, nu de rrom.
Negru se refera laculoarea pielii; deci o discriminare din cauza culorii. De aceea trebuie sa spunem afro-american, pentru a indica locul de bastina al acestor oameni, asa cum spenem român, celor din Romania, si german, celui din Germania, etc. Deci comparatia nu e valabila.
nu tin sa te contrazic.
dar legea propusa de Prigoana, prin care institutiile statului ar fi folosit termenul de "tigan" si nu "rrom" ca acum, nu a trecut de parlament.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Deparazitare forum de atei nesimtiti si hulitori flying Generalitati 487 27.05.2010 10:42:16
Limpezirea apelor pe acest forum krabu Despre Biserica Ortodoxa in general 232 13.04.2010 14:38:28
De ce veniti voi pe acest forum? sophia Generalitati 38 12.04.2010 23:05:22