Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.09.2016, 12:53:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dacă-ți place la nebunie fasolea, nici aia nu e de post.
Na, ține-o p'asta.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #52  
Vechi 17.09.2016, 13:13:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit



Daca iti place mult fasolea dar iti face rau, e totusi de post!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #53  
Vechi 17.09.2016, 20:39:03
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La fel cum sunca devine de post, daca nu-ti place si-ti face rau. Corect?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 17.09.2016, 20:48:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Sophia ,daca ai timp asculta un fragment dintr-o predica a Parintelui Calistrat ;mentioneaza ceva si de post in fragmentul asta de 20 de minute.

https://www.youtube.com/watch?v=zBlXAjBYZZs


Legat de ulei in post,cum am adus vorba...in colectivul de greci ortodocsi unde ma invart,tot fac mare caz de uleiul de masline( ca folosesc orice alt ulei in locul celui de masline,fiindca acesta este oprit in post).
Nedumerirea mea era aceea ca la romani uleiul este considerat oprit in post indiferent de provenienta lui,nimeni nu m-a lamurit de ce exista aceasta ciudata interdictie la greci;uleiul este bun,gustos indiferent de planta din care provine.
Faptul ca grecii consuma ulei de cocos,de avocado sau de samburi de strugure nu semnifica vreo nevointa din moment ce uleiul este inlocuit cu un altul. Este ca si cum ti-ai fura singur caciula si te prefaci ca o cauti.

Sper ca acum se intelege de ce am adus discutia.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.09.2016, 22:42:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

crinrin - sunca nu este niciodata de post. Cred ca n-ai inteles la ce ma refeream, cum nici eu n-am inteles bine ce vroia sa spuna Dragos.
Eu ma gandesc ca e vorba de o jertfa si ca daca nu suporti de ex. fasolea, ar trebui sa n-o mananci niciodata, chiar daca iti place.
Dar tu faci un efort deosebit ca sa tii postul si mananci ceea ce este permis (dar iti face rau), in loc de ceea ce-ti face bine (dar nu e permis).

Yasmina - ma gandesc ca grecii (si italienii la fel si spaniolii), au uleiul de masline ca ceva deosebit a lor. Nu se compara cu uleiul facut din alte produse. A nu-l consuma in post, este o jertfa mare pentru ei.
Nostim este ca la mine de ex. ar fi invers. Eu nu folosesc uleiul de masline la gatit, ci doar in salate. Pentru mine este mai greu sa renunt la uleiul pe care il pun la mancare sau care se afla in biscuiti. Ala de masline nu ma afecteaza...

Hai sa incerc o comparatie - unui ii place laptele de animal. In post poate sa bea lapte, dar din soia, sau mai stiu eu ce vegetal. Dar pentru el nu este acelasi lucru. Este o jertfa sa nu bea laptele de animal.

Inteleg deci ca exista multi oameni care considera postul ca pe o jertfa prin renuntarea la produse iubite. Si pentru mine postul este o jertfa.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 17.09.2016 at 22:49:02.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 17.09.2016, 23:09:46
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alimentele pe care organismul nostru nu le tolereaza sunt toxice si nu le-as consuma in ideea de jertfa. Prin post nu se urmareste imbolnavirea organismului ci reducerea placerii, a imbuibarii si o reducere a vigorii trupului, o slabire a acestuia.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 25.09.2016, 08:29:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
o reducere a vigorii trupului, o slabire a acestuia.
Ups! Cel putin afimatia asta are meritul ca numeste clar lucrurile, ce atata sa ne mai ascundem dupa deget!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #58  
Vechi 25.09.2016, 14:31:08
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Prin post nu se urmareste imbolnavirea organismului ci reducerea placerii, a imbuibarii si o reducere a vigorii trupului, o slabire a acestuia.
Da, cu sensul de a mai potoli irascibilitatea si toate zburdalniciile, pentru ca lucrarea rugaciunii sa se faca mai bine simtita. Ajuta la constientizarea dependentei noastre de Dumnezeu, la concentrarea pe legatura cu Harul. Umileste duhul, smereste inima, sporeste evlavia. Omul slabanogit, fie si pentru o vreme, are sanse iarasi sa se creada si altceva decat buricul pamantului. Isi reevalueaza limitele, devenirea, rostul. Castiga un spor de seriozitate. Si capata lucrarea simtita a credintei.
Pe scurt, trage mai tare la jug impreuna cu Dumnezeu. Iar nu in raspar.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 25.09.2016, 22:26:43
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eugenia, vecina de la etajul 2? Sau eugenia-biscuit ??
:))))))))
Tare de tot, asta.
Evident, vecina nu e de post. Eugenia-biscuit, da.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reteta coliva DinuC Slujba inmormantarii 47 21.02.2014 07:45:51
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
Reteta coliva gabi3010 Intrebari utilizatori 4 30.03.2012 09:18:42
Reteta mantuirii NECTARIE Generalitati 3 24.01.2011 15:56:59
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45