Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.04.2016, 00:18:20
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce te face sa crezi ca are nemlamuriri?
Eu vad doar certitudini si revolta ca nu ii sunt impartasite.
Daca aveam doar ,,certitudini",nu ma mai osteneam sa intru pe aici...Ce gheseft am sa ma lupt sa conving pe altii de certitudinile mele?Am spus clar ca nu apartin de nicio formatiune religioasa,deci nu-mi iese nimic la afacerea asta,nu fac prozelitism.
Apropo,tu nu ai tot"certitudini"?
__________________
cei care isi fac din religie dumnezeul lor,nu vor mai avea Dumnezeu pentru religia lor
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.05.2016, 05:17:19
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de preamultadezbinare Vezi mesajul
Deocamdata discutam de VT.
Tratatele alea si omiliile rabinice tot pe VT se bazeaza.Au avut rabinii aia alte revelatii?
De ce n-a zis Dumnezeu clar de la inceput"dupa moarte,va duceti in rai sau in iad"?
Pentru ca in Vechiul Testament nu era asa. Toti oamenii din Vechiul Testament erau condamnati.
Doar odata cu Noul Testament se poate vorbi de salvarea sufletului omului si de Rai. Adica ceea ce sarbatorim azi de Pasti.

Dar intrebarea referitoare la suflet e daca sufletul poate fi distrus sau nu. Sau de ce trebuie neaparat sa existe Iadul (unde sunt tinute sufletele pacatosilor)?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.09.2016, 11:33:49
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pe noi, ortodocsii, ne intereseaza in primul rand Noul Testament, deoarece Iisus a venit sa desavarseasca legea veche. Daca scopul venirii Sale pe pamant a fost sa ne permită accesul la îndumnezeire, fireste ca acest lucru presupune si accesul la fericirea vesnica. Inainte de învierea Mantuitorului, toti oamenii mergeau in iad. Invierea din morti este un plan divin care se aplica la judecata finala.

Crestinii adormiti, prin rugaciunile bisericii si ale rudelor, mai pot fi ajutati sa ajunga in Rai. Insa judecata finala va statornici locul fiecaruia pentru vesnicie: in bucurie sau in chinurile vesnice.
Si cuvantul lui Dumnezeu spune clar,,Toata Scriptura este de folos,, etc , nu numai Noul Testament , ca doar dupa cum stiti sau poate nu stiti , crestinismul s-a nacut in sanul iudaismului , deci nu aveti dreptate.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.09.2016, 23:24:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Si cuvantul lui Dumnezeu spune clar,,Toata Scriptura este de folos,, etc , nu numai Noul Testament , ca doar dupa cum stiti sau poate nu stiti , crestinismul s-a nacut in sanul iudaismului , deci nu aveti dreptate.
Desteptule, afirmatia se refera la V.T. pe atunci nu exista "Noul Testament".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.10.2016, 00:08:58
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sa lasam, deocamdata, crestinismul. O religie la care nu subscrieti. Cu alte cuvinte, vreti sa spuneti ca evreii nu cred in nemurirea sufletului ? La Templul Coral din Bucuresti nu se invata despre suflet, nu se spune ca el perdureaza dupa moarte ? Asta este ceea ce sustineti ?
Aici nu e vorba despre evreii de azi, ci de cei din vechime , evreii antici , care credeau in ,,inviere,, si stiau cred ce insemna semnificatia cuvantului ,,suflet,, sau duh sfant,,. Si cum bine stiti , din moment ce crestinismul s-a nascut in sanul iudaismului , este normal ca pentru orce crestin TOATA SCRIPTURA, sa fie de folos cu toate exemplele , de acolo. Faceti ca cei care spun ca exista deja ideea sau teorie cum sa-i spun , ca Dumnezeul Vechiului Testament este un Dumnezeu crud nemilos , neinteles , si atunci nu putem intelege clar unele actiuni ale sale , dar Noul Testament e cu Hristos , care a venit mai bland mai altfel, da,,, Ba mai mult sa si ajuns pana acolo incat sa se afirme ca evreii de fapt aveau si eu un Dumnezeu personal , un Dumnezeu primitiv , arhaic.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.10.2016, 12:42:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 14:54:00.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.10.2016, 15:40:57
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Vechiul Testament:

6. Apoi i-a zis iarăși: "Eu sunt Dumnezeul tatălui tău, Dumnezeul lui Avraam și Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov!" Și și-a acoperit Moise fața sa, că se temea să privească pe Dumnezeu.

Noul Testament:

26. Iar despre morți că vor învia, n-ați citit, oare, în cartea lui Moise, când i-a vorbit Dumnezeu din rug, zicând: "Eu sunt Dumnezeul lui Avraam și Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov"?
27. Dumnezeu nu este Dumnezeul celor morți, ci a celor vii. Mult rătăciți.

In momentul in care vorbea Iisus trupurile lui Avraam, Isaac si Iacov nu erau in pamant? Atunci de ce ii asociaza cu cei "vii"?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.10.2016, 21:14:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Ba mai mult sa si ajuns pana acolo incat sa se afirme ca evreii de fapt aveau si eu un Dumnezeu personal , un Dumnezeu primitiv , arhaic.
Bineinteles ca evreii aveau si ei un Dumnezeu personal. Nu arhaic, nici primitiv, fiindca Dumnezeu este acelasi intotdeauna. Sau credeti ca doar crestinii au inventat un Dumnezeu personal? Avem alt Dumnezeu decat dumnezeul lui Avraam, al lui Itac-Israel si al lui Iacob ? Nu este el acelasi Dumnezeu dintotdeauna, foarte personal, care statea de vorba cu ei si le spunea "asculta, Israele...!"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.10.2016, 11:38:17
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Aici nu e vorba despre evreii de azi, ci de cei din vechime , evreii antici , care credeau in ,,inviere,, si stiau cred ce insemna semnificatia cuvantului ,,suflet,, sau duh sfant,,. Si cum bine stiti , din moment ce crestinismul s-a nascut in sanul iudaismului , este normal ca pentru orce crestin TOATA SCRIPTURA, sa fie de folos cu toate exemplele , de acolo. Faceti ca cei care spun ca exista deja ideea sau teorie cum sa-i spun , ca Dumnezeul Vechiului Testament este un Dumnezeu crud nemilos , neinteles , si atunci nu putem intelege clar unele actiuni ale sale , dar Noul Testament e cu Hristos , care a venit mai bland mai altfel, da,,, Ba mai mult sa si ajuns pana acolo incat sa se afirme ca evreii de fapt aveau si eu un Dumnezeu personal , un Dumnezeu primitiv , arhaic.
ia citeste tu la Evrei 12: 22-23 si vezi in ce credeau evreii
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.10.2016, 19:55:12
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iehovismul nu e o religie abrahamica. e o caricaturizare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Falsul crestinism Vasile40 Generalitati 33 17.10.2016 11:24:02
Nationalism si crestinism Daniel777 Generalitati 46 22.09.2013 21:25:51
Umanism si crestinism catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 13 07.08.2011 17:01:54
O intrebare,crestinism sau ura? tigerAvalo9 Generalitati 45 23.04.2010 18:20:01