Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.01.2017, 23:14:16
dasilva95 dasilva95 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2017
Mesaje: 2
Implicit Dupa moarte, vom putea face diferenta dintre bine si rau?

Salutare,

Nu am citit Biblia si vreau sa stiu daca sunt pasaje in care se vorbeste despre discernamantul binelui si raului in viata de apoi?

Sa spunem ca cineva ajunge in Imparatia Domnului. Va putea acel om sa pacatuiasca ca pe Pamant si sa cada precum ingerii izgoniti? Va conditiona Dumnezeu oamenii astfel incat acestia sa faca doar bine?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.01.2017, 00:09:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Fa-ti griji mai intai sa ajungi acolo.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.01.2017, 00:35:53
dasilva95 dasilva95 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2017
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fa-ti griji mai intai sa ajungi acolo.
M-ai lamurit!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.01.2017, 00:51:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cu placere :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.01.2017, 01:16:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dasilva95 Vezi mesajul
Salutare,

Nu am citit Biblia si vreau sa stiu daca sunt pasaje in care se vorbeste despre discernamantul binelui si raului in viata de apoi?

In viata de apoi vom cunoaste mult mai multe lucruri. In plus, vom cunoaste cu o claritate pe care nu o avem acum, cand cunoastem "in ghicitura", dupa cum spune Apostolul. Dar, chiar si in viata de apoi distingem doua etape: pana la Judecata Universala si dupa aceea. Momentul judecatii solemne va fi un moment al dezvaluirii, cand anumite intrebari care vor persista chiar si dupa moarte isi vor gasi raspunsul.

Cele de mai sus se refera la cunoastere in general. In ceea ce priveste discernamantul dintre bine si rau, nu este necesar sa asteptam sa murim. Vocea lui Dumnezeu in noi, careia ii spunem "constiinta", cat si ratiunea, care tot de la El vine ne ofera o parte din ceea ce este necesar pentru a discerne binele de rau. Iar partea care mai trebuie este umilitatea: ca toate darurile lui Dumnezeu, si acestea pot fi pervertite daca nu ne golim de omul cel vechi, omul neascultarii. Si constiinta, si ratiunea pot fi pervertite. Sa dam atunci, cu umilitate, credit celor care sunt inaintea noastra in urcusul spre Dumnezeu, celor pe care El i-a desemnat ca sa ne fie calauze.

Citat:
Sa spunem ca cineva ajunge in Imparatia Domnului. Va putea acel om sa pacatuiasca ca pe Pamant si sa cada precum ingerii izgoniti? Va conditiona Dumnezeu oamenii astfel incat acestia sa faca doar bine?
Nu, oamenii care ajung in Paradis nu mai fac fapte rele. Tot asa cum oamenii care ajung in iad nu fac nicio fapta buna. Aceasta nu este din cauza ca si-ar pierde facultatea sufletului careia ii spunem "liber arbitru", ci fiindca cei din Paradis sunt straluminati si inundati de efluviile lui Dumnezeu. Dimpotriva, cei din iad vor fi cu cu totul privati de aceasta. Cand noi facem un lucru bun, avem impresia ca am ales binele, lucru care este adevarat numai in parte. Fiindca vine din colaborarea noastra cu harul, care e mereu cu un pas inaintea noastra. Cand am luat hotararea sa rezist unei ispite si am reusit sa o fac este din cauza ca am spus "da" unei invitatii de la Dumnezeu careia ii spunem "har lucrator" (in limbaj apusean: "gratie actuala"). El, harul, ne da si vointa, si putinta.

Nu numai oamenii, dar nici ingerii nu vor mai putea cadea si nimeni nu va fi izgonit din Casa Tatalui. Revolta ingerilor (a unor ingeri: o treime din total) a fost in urma unei incercari la care i-a pus Dumnezeu, asa cum a facut si cu Adam si Eva. Ingerii au avut timpul lor de proba, in care au avut de facut o alegere. Cei mai multi l-au trecut cu bine si sunt acum, si pentru totdeauna, fiinte le lumina. Altii nu l-au trecut. Sunt si vor fi fiinte ale intunericului. Pentru noi, timpul de proba este acum. Vom fi, pentru o eternitate, fiinte de lumina, sau fiinte ale intunericului ? Fiecare dintre noi avem maximum 100 de ani ca sa trecem testul de angajare definitiva.

In speranta ca cele de mai sus ajuta, cu fratietate,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.01.2017 at 01:25:40.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.01.2017, 08:46:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Momentul judecatii solemne va fi un moment al dezvaluirii, cand anumite intrebari care vor persista chiar si dupa moarte isi vor gasi raspunsul.



Nu, oamenii care ajung in Paradis nu mai fac fapte rele. Tot asa cum oamenii care ajung in iad nu fac nicio fapta buna. Aceasta nu este din cauza ca si-ar pierde facultatea sufletului careia ii spunem "liber arbitru", ci fiindca cei din Paradis sunt straluminati si inundati de efluviile lui Dumnezeu. Dimpotriva, cei din iad vor fi cu cu totul privati de aceasta.

In speranta ca cele de mai sus ajuta, cu fratietate,
M.D.
1-Cred ca momentul revelatiei e la judecata particulara.

2-In iad si in Paradis nu se pot face niciun fel de fapte fiindca nimeni nu mai are trup; numai in trup se pot face fapte (bune sau rele).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.01.2017, 12:55:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
2-In iad si in Paradis nu se pot face niciun fel de fapte fiindca nimeni nu mai are trup; numai in trup se pot face fapte (bune sau rele).
Asta e revelatia ta personala? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde