Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.06.2012, 15:24:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@ioanna - de acord cu tine in ceea ce priveste monumentul. Adica am inteles simbolurile. Mie insa imi lipseste putin omul (siluete in loc de cruci). Si toata suferinta aia la Aiud a fost a omului.

Schitul - eu am inteles ca este vorba de un schit unde vor vietui calugari sau maici (nu stiu exact).
De aia spun ca lipsesc anumite parti.

Acum tu spui ca este ceva tot in memoria detinutilor.
Nu cunosc zona. Totusi cred ca si aceasta arhitectura mult prea moderna nu este prea potrivita locului.
Ca sa intelegi ideea, daca tu cunosti Parisul, imagineaza-ti Defense-ul in mijlocul celorlalte monumente vechi ale orasului. Sau piramida din curtea muzeului Louvre.
Acel cartier este ceva f.curajos. La fel si acest centru pe langa orasul vechi.

O sa vedem pe viitor poze reale si modul in care se vor armoniza toate.
Este cumva cel mai bun exemplu de lupta intre traditie si evolutie (doua extreme). Toata lumea spune ca ortodoxie = traditie.
Si aici chiar lipseste.
Cum spuneam mai sus: sunt curioasa cum este interiorul bisericii.

Mai este ceva: ar merge si cum spui tu: ceva memorial, dar atunci fara vietuitori (calugari/maici), ci doar ca muzeu, loc de studiu si aducere aminte.

Sau am inteles gresit si nu asta din planuri si poze este schitul, ci altul. Nu inteleg bine. Cum este?

a. monument, schit, centru memorial
sau
b. monument, schit
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 17:05:04
Recaderea de dupa fallen Impartasania (Taina Euharistiei) 17 12.05.2012 20:57:32
Setea dupa Liniste, setea dupa Dragoste.... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 27.06.2011 23:03:13
Ce ramane dupa noi? Ioan_Ciobota Generalitati 0 22.09.2008 19:27:45
Dupa 20 de ani. Ioan_Ciobota Generalitati 10 22.08.2008 11:33:25