Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 18.08.2011, 08:52:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
apostolul PAVEL -----
Bine este să nu mănânci carne, nici să bei vin, nici să faci ceva de care fratele tău se poticnește, se smintește sau slăbește (în credință).

multa iubire
si din nou nu esti atent!

De aceea, dacă o mâncare smintește pe fratele meu, nu voi mânca în veac carne, ca să nu aduc sminteală fratelui meu. (1 Corinteni 8:13)
Vezi in ce conditii nu se consuma carne? Mai citeste ptietene...si mai ales, sa intelegi ceea ce citesti!Multa iubire!
Reply With Quote
  #312  
Vechi 18.08.2011, 08:59:16
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene, iar te grabesti! Dumnezeu l-a creat pe om pentru calugarie? Dupa ce i-a facut pe Adam si Eva le-a recomandat sa se duca fiecare separat in pustie? Nu prietene, calugaria este alegerea fiecaruia, nu este obligatorie.Fiecare om are liberul arbitru!
vezi ca poate o sa iti sara si tie in cap ca nu respecti pidalionul
multa iubire
Reply With Quote
  #313  
Vechi 18.08.2011, 09:01:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
vezi ca poate o sa iti sara si tie in cap ca nu respecti pidalionul
multa iubire
esti amuzant! Si inca astept raspunsul la mesajul meu de aseara!Doamne ajuta
Reply With Quote
  #314  
Vechi 18.08.2011, 09:11:02
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
A mînca numai vegetale e mai bine decît a consuma și carne. Dar Biserica dezleagă la carne, lactate și ouă - e clar. Scrie și în Biblie în N locuri, chiar dacă interpretările savante ale lui the_Listener combat aceste versete scrise în clar.
.
unde scrie in biblie de lactale si oua ... adu versetele ,,,,si iisus a mincat CARNE , LAPTE , OUA SI BRINZA ?haide ca pina acum mi/l aduceati pe El ca exemplu ...


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Domnule the_Listener,

Îmi pare rău că ești așa ironic și cîteodată fără tact, altfel spusele tale ar cîntări mai mult. Ar fi indicat să filterzi mai bine ceea ce scrii aici, pentru că vorbele tale vor rămîne mult timp în acest spațiu public și vei sminti cititorii care vor ajunge pe acest sait. De acord, dă sfaturi, polemizează cu ceilalți, dar fă-o creștinește. Altfel, degeaba te îngrijești de trup dacă spiritul ți-l tăvălești prin gunoi.
si tu esti clarvazator ? si tu ai vedenii cu mine ?
daca discutam ceva COMBATE/MA CU ARGUMente LA TEMA RESPECTIVA nu cu vrajeli cum a r trebui sau nu sa fiu eu .... pe mine nu ma intereseaza cu esti tu .... aste numai Dumnezeu stie .... INFORMATIA ramine ....
multa iubire
Reply With Quote
  #315  
Vechi 18.08.2011, 09:14:49
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
amice vezi ca iara te grabesti
acolo scrie un cuvint de baza CREDINTA
nici unu dintre voi ortodocsi NU RESPECTATI CONDITIILE ....Asadar degeaba cititi .....
multa iubire
prietene, cred ca de la prea multe verdeturi, nu mai este deloc atent.Citeste TOT capitolul din al carui verset am citat eu mai sus si vezi la ce se refera! Multa iubire...mai bine zis MULTA ATENTIE!
Reply With Quote
  #316  
Vechi 18.08.2011, 09:19:46
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit on topic

Nu stiu daca undeva in scripturi se afirma ca omul a fost alcatuit vegetarian, eu imi amintesc ca undeva se infatiseaza omului din toate cele ce are voie sa consume! Insa, din punctul meu de vedere, vegetarianismul are rolul lui si este benefic! Am experimentat asta pe pielea mea..e drept mi-am pierdut poponetul bine asezat in nadragi , dar nu mai sunt atat de sensibila la boli, nu mai fac alergii(decat la prostii), ma misc mult mai bine , ba indraznesc sa afirm ca parca am inceput sa zbor(ceea ce nu inseamna ca realmente uneori nu sunt aeriana ca deh, femeie sunt si om)...Acum serios vorbind, cineva imi propusese odinioara un exercitiu...Sa multumesc fiecarei legume introdusa in supa , pt a aparut, s-a lasat culeasa , sa multumesc pt ma va hrani alimentandu-ma cu tot ce este necesar organismului, apoi sa binecuvantez supica...Rezultatul? A avut un gust absolut mai bun ca atunci cand le tranteam de-a valma in cratita...In plus , carnea...consumul ei , duce la o anume "ucidere" ...a unei fiinte adusa lumii acesteia...Dar asta e o alta poveste....Pledez pt regimul vegetarian, sugerandu-va sa il experimentati !
Reply With Quote
  #317  
Vechi 18.08.2011, 09:38:26
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene, cred ca de la prea multe verdeturi, nu mai este deloc atent.Citeste TOT capitolul din al carui verset am citat eu mai sus si vezi la ce se refera! Multa iubire...mai bine zis MULTA ATENTIE!
Bine este să nu mănânci carne, nici să bei vin, nici să faci ceva de care fratele tău se poticnește, se smintește sau slăbește (în credință).
multa iubire
Reply With Quote
  #318  
Vechi 18.08.2011, 09:42:55
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Regimul vegetarian

Nu cred ca omul este vegetarian.
Este adevarat ca in starea paradisiaca, omul era cu totul altfel, nu cunostea pacatul, vorbea cu Dumnezeu etc.. Iar gradina din care se hranea.. Ei bine, as spune ca se poate interpreta metaforic, dar ma tem de interpretari dupa ce-am vazut threadul acesta.

Dar daca vorbesti cu un doctor sau cu un nutritionist, iti va spun ca omul este mai degraba adaptat pt consum de proteine. Si chiar am destule cunostinte care au probleme in a consuma fructe sau legume. Chiar in familie am vazut patternuri - preferinte alimentare transmise ereditar, unele atat de particulare incat este clar ca sunt determinate genetic.
Chiar in familie stiu oameni care consuma predominant carne si lactate, altii prefera legumele etc.. Eu nu pot avea aceeasi dieta cu mama mea (mare consumatoare de legume) ca ma simt rau fizic, sora mea nu poate manca ceea ce mananc eu (se imbolnaveste) etc.. Si asta in familie!

Mi se pare exagerat sa sustii ca omul este neaparat asa si nu altfel.
Mai ales daca postesc, vad clar diferenta intre post si liber la proteine animale: ma simt mult mai bine fizic in perioade in care consum lapte, carne, oua.
Tind sa cred medicul care sustine ca omul este cel mai bine adaptat consumului de carne (mai ales ca exista atatia aminoacizi esentiali care nu pot fi luati decat din PROTEINE!).
Reply With Quote
  #319  
Vechi 18.08.2011, 09:52:00
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

..continuare
Mi se pare abuziv sa sustii ca trebuie sa mananci asta si nu altceva.
Fiecare om este diferit si are nevoi diferite. Unul se simte bine, pentru altul este f greu, dar Dumnezeu le vede pe toate.

Daca luam sfintii drept masura, observam ca sunt destui care nu doar erau vegetarieni, dar unii se hraneau doar cu Sf. Impartasanie.
Pai ce sa deduc eu de aici? Ca sa nu mai mananc nimic?

Fiecare isi stie masura.
Vrei sa postesti, sa nu mananci decat iarba? Pai cred ca nu are valoare daca nu o faci pentru Dumnezeu (nu sa bati toba in targ ca uite ce fac.. Ca ti-ai luau plata de la oameni, nu de la Dumnezeu) si daca nu o faci sub ascultare, cu binecuvantarea duhovnicului.
Si iarasi, degeaba nu mananci carne daca stai cu nasul in farfuria aproapelui sa vezi ce mananca ala si daca e bine sau nu!
Reply With Quote
  #320  
Vechi 18.08.2011, 09:59:14
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
..continuare
Mi se pare abuziv sa sustii ca trebuie sa mananci asta si nu altceva.
Fiecare om este diferit si are nevoi diferite. Unul se simte bine, pentru altul este f greu, dar Dumnezeu le vede pe toate.

Daca luam sfintii drept masura, observam ca sunt destui care nu doar erau vegetarieni, dar unii se hraneau doar cu Sf. Impartasanie.
Pai ce sa deduc eu de aici? Ca sa nu mai mananc nimic?

Fiecare isi stie masura.
Vrei sa postesti, sa nu mananci decat iarba? Pai cred ca nu are valoare daca nu o faci pentru Dumnezeu (nu sa bati toba in targ ca uite ce fac.. Ca ti-ai luau plata de la oameni, nu de la Dumnezeu) si daca nu o faci sub ascultare, cu binecuvantarea duhovnicului.
Si iarasi, degeaba nu mananci carne daca stai cu nasul in farfuria aproapelui sa vezi ce mananca ala si daca e bine sau nu!
ai informatii pe topicul SA MINCAM SANATOS ... un pic mai la vale
si acolo ai de citit ca sa te informezi CORECT
multa iubire
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, vegan, vegetarian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20