Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 13.06.2015, 01:03:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
.............:))) Asta da, lovitură de stat!.........:))
...))) Într-un final, oamenii au înțeles. Slavă Domnului! :)
Mai sunt și cazuri în care jumătate pricep și jumătate nu. Și apoi să vezi "joc de artificii". ...)))
Reply With Quote
  #202  
Vechi 13.06.2015, 12:20:18
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pe de o parte eu inteleg ce spuneti voi.
Teoretic este asa.

Dar eu am intrebat pentru ca in ziua de astazi sunt probleme. Spun din experienta bisericii noastre.
Pe de o parte trebuie sa ai lumina suficienta ca sa poti citi: preotul si strana citesc dupa carti slujbe intregi.

Si pe de alta parte se cere economie de curent electric. Costurile trebuie si ele acoperite si se cere reducerea lor.
Si vezi apoi revolte - da de ce sa platim la biserica, da de ce asa costuri? Pai atunci nu mai citim (nici preotul), stingem luminile, stam numai cu o lumanare si ne rugam cu cuvintele noastre si atat. Amin. Eu sunt de acord cu asta.

Si sunt oameni de diverse varste si cu probleme cu vederea.
Sa stai si sa asculti slujba e una si cred ca va place acea atmosfera. Si mie imi place. Dar sa citesti o slujba la lumina lumanarii...cam greu.

Biserici calduroase - la propriu? Eu n-am intalnit inca. Vorbesc de iarna. Asta, pentru ca amintea cineva.
Caldura la figurat - da, am inteles. Dar tocmai asta gasesti in arhitectura clasica a bisericilor si mai ales la preoti si oameni.

Cu lumanarile si candelele cu ulei este o alta problema. Se afuma peretii, se face murdarie. Peste tot se scot din biserici. Lumanari se aprind afara, sau in pridvor (daca are biserica).
Acum au aparut acele lumanari rotunde in cutiuta de plastic si se folosesc pe post de candela.

@ Delia - si totusi mi se pare interesanta discutia propusa in titlul firului.
Initial bisericile au avut un anumite stil, o anumita arhitectura impusa.
Acum se doreste, ca in toate domeniile o schimbare, o modernizare de multe ori exagerata.
Si ma intreb: intreba cineva pe credinciosi cum sa fie biserica pe care o va construi? Nu.
(Explica Mihnea mai sus ce inseamna pentru el modernismul - fix asta se regaseste dupa mine in biserica noetica.)

Comuniunea in biserica/parohie nu o da (numai) arhitectura, ci oamenii, mai ales oamenii. Sau poate nu am inteles bine ce vrei sa spui tu.

Eu vroiam de fapt sa aflu cum este bine si normal sa fie construita o biserica? Si daca este permis ca fiecare s-o faca asa cum vrea.
Mai exista reguli? Trebuie ele respectate? Trebuie tinut seama de partea omeneasca, sau nu. La fel ca si la alcatuirea slujbelor: este asa de la traditie si nu se schimba. Indiferent de pareri.

Fiecare religie si confesiune are un stil al ei de a-si construi lacasurile si fiecare componenta are o utilitate.
O biserica ortodoxa fara cupole? Fara pridvor? Fara treptele acelea de la altar? Fara alte componente. Parca nu mai este biserica.
O moschee fara minaret - nu exista. Ala are rostul lui acolo. Nu stiu eu, dar il are.
Un templu n-ai sa-l vezi in alta forma, decat cu acoperisurile alea cu varfurile spre cer.
La o biserica catolica nu lipseste biblioteca, camera in care se schimba si stau preotii (sacristie se cheama?), orga, altarul este altfel etc. Au alte rosturi.

Ah, da, sigur - te poti ruga in fond oriunde.

Unele lucruri le modificam, altele tinem mortis la ele (ca nu trebuie ferestre), nu trebuie banci si etc.
Cat si ce putem modifica si moderniza si cat si ce nu? Asta este discutia.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 13.06.2015 at 12:28:30.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 13.06.2015, 17:58:34
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Mai sunt destule biserici "moderniste" prin România. În imaginea de mai jos puteți să vă scârbiți de una care are vreo cinci secole.

__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #204  
Vechi 13.06.2015, 18:42:04
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Ne scârbim, ne scârbim, fii liniștit...
Mai ai, binecuvântatule?
Reply With Quote
  #205  
Vechi 13.06.2015, 22:59:49
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Pe mine ma incearca o oarecare teama: daca acest tip de "biserica ark-like" devine normativa? Ar fi sinistru, mai ales dat fiind climatul de aglutinare ecumenica si amorfizare sincretinista, copios incurajate de Sistem.

Si de ce ar fi ingrijorat un eclesiosceptic aconfesional? Cu ce l-ar afecta pe el?
Ca nu m-am prins
Reply With Quote
  #206  
Vechi 13.06.2015, 23:27:31
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Si de ce ar fi ingrijorat un eclesiosceptic aconfesional? Cu ce l-ar afecta pe el?
Ca nu m-am prins
Pentru ca eu cred ca toate religiile importante sunt mantuitoare. Ecumenismul actual duce spre sincretism. Ori, aliajul rezultat din impreuna-ciuntirea si topirea credintelor va fi nu doar minimalist dogmatic, ceea ce nu e o problema, ci minimalist moral. Si o omenire plictisitor de uniforma ca mod de viata si periculos de laxista moral e ceva de care ma tem instinctiv. Pentru ca o astfel de umanitate nu mai are alternative, si nici nu va dori sa mai aiba. Si asta ar fi valabil si daca umanitatea ar fi, sa zicem, in intregime, crestina, musulmana, atee, etc. Ar fi dezgustator de monoton si periculos de instabila, ca orice monolit.
Scuze de off-topic, continuati.
Sper sa nu ma trezesc acum cu niste ironii "superioare".

Last edited by Vitiate; 13.06.2015 at 23:35:38.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 13.06.2015, 23:36:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Importante pentru cine?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 13.06.2015, 23:38:16
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Importante pentru cine?
Continui pe privat, mai bine. Acest topic e important.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 13.06.2015, 23:43:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cât de primitoare și de călduroase sunt bisericile luminate doar de candele și două-trei lumănări în timpul slujbelor. Scopul ferestrelor mici este de a da posibilitatea celor aflați în biserică să caute lumina interioară și nu cea exterioară. Omul, pierzând lumina interioară, caută să-și desfete sufletul cu lumina exterioară (policandre cu zeci de becuri). Chiar și lumina lumânărilor sau a candelelor, în unele biserici, a ajuns să fie înlocuită cu luminițe, becuri. Într-un sat, schimmbându-se părintele paroh, acesta a început să facă încet schimbări, să scoată din biserică icoane necanonice, apoi a înlocuit luminițele și becurile cu lumănări și candele s.am.d. Oamenii s-au dus la preot și i-au spus: părinte trecem cu vederea restul schimbărilor, dar cu "sfintele" becuri ce ați avut? În fiecare an o familie plătea curentul consumat de becurile care înlocuiau candelele de la icoanele de pe catapeteasmă.
Sunt biserici unde lumanarile/candele sunt interzise expres pentru a proteja pictura.

Acum, treaba se poate reformula, intelegem simbolistica luminii, trebuie pastrata, dar de ce sa afumam biserica ca in urma cu 100 ani?

Intelegem si treaba cu lumanarile aprinse afara, in locul special amenajat si aprobat PSI, ca mai adunam indirect niste banuti si din asta, chit ca valoarea duhovniceasca a gestului e spre zero sau tinda sa inlocuiasca altele autentice.

Dar in biserica, e altceva, atunci nu existau alternative, mergea si treaba cu jertfa, ca uleiul nu era pe toate drumurile si nici nu costa 3 legaturi de patrunjel litrul, la fel si ceara, ca era ceara si nu parafina care costa 3kg de mere per kg, dar acum care mai e rostul sa ne jucam cu focul in biserica?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 13.06.2015, 23:44:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Continui pe privat, mai bine. Acest topic e important.
Sau deschizi alt topic.
Daca era asa important, nu crezi ca trebuia sa deschizi subiectul in alta parte sau scontai ca toata lumea o sa inghita pastila si nu o sa se ajunga la o discutie kilometric-poluatoare?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 17:05:04
Recaderea de dupa fallen Impartasania (Taina Euharistiei) 17 12.05.2012 20:57:32
Setea dupa Liniste, setea dupa Dragoste.... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 27.06.2011 23:03:13
Ce ramane dupa noi? Ioan_Ciobota Generalitati 0 22.09.2008 19:27:45
Dupa 20 de ani. Ioan_Ciobota Generalitati 10 22.08.2008 11:33:25