Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.10.2009, 21:09:04
potoceanc potoceanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru potoceanc
Implicit Un sfat va rog

Fiul meu este in clasa a V-a si cu profesoara de biologie fac o materie "educatia sanatatii" si a avut ca tema sa faca un referat (cu date de pe internet) "bolile cu transmitere sexuala". Ce-i de facut?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.10.2009, 21:27:33
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Cum adica ce-i de facut?
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2009, 21:29:25
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de potoceanc Vezi mesajul
Fiul meu este in clasa a V-a si cu profesoara de biologie fac o materie "educatia sanatatii" si a avut ca tema sa faca un referat (cu date de pe internet) "bolile cu transmitere sexuala". Ce-i de facut?

La clasa a V-a asa ceva?!!! Mi se pare devreme...saracii copii ii smintesc cei mari...Cred ca la 10 ani trebuie invatati altceva despre sexualitate, dar chiar si asa e prea devreme.Nu stiu mie mi se pare anormal!
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)

Last edited by pacatoasa; 28.10.2009 at 21:32:22.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.10.2009, 21:34:07
potoceanc potoceanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru potoceanc
Implicit

Tocmai ca si eu si sotia consideram ca sunt mult prea mici pentru asemenea "educatie". In consecinta am scris doamnei un bilet. Maine trebuie sa ma prezint la directorul scolii pentru explicatii.
Doamna le-a vorbit la ora despre PREZERVATIVE SI SPERMA in contextul tematic de care am mentionat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2009, 21:44:48
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Din experienta mea, clasa a cincea nu e prea devreme, din pacate Nici nu va inchipuiti ce stiu copiii incepand cu clasa a cinecea. Poate nu fac, dar de stiut stiu, si nu mai e mult pana cand unii chiar vor face...Poate e putin prea devreme sa se intre in multe detalii cum e un referat, dar nu cred ca e prea devreme sa stie ca exista asa ceva.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.10.2009, 21:46:58
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Nu inteleg de ce spuneti ca este prea devreme. E prea devreme pentru ca copiii sa intretina relatii sexuale? Absolut. E prea devreme sa ii facem constienti de pericolele la care se expun odata cu inceperea vietii sexuale? Deloc.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.10.2009, 21:54:04
potoceanc potoceanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru potoceanc
Implicit

Mi se pare aberant ca in spatele acestei asa zise educari sa le starnim curiozitati. Dar pot fi eu deplasat. Iertati-ma!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.10.2009, 22:03:44
cora43's Avatar
cora43 cora43 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Doamne ajuta!

Cred ca ar trebui sa scrieti totusi lucrarea (spun "scrieti" pt ca un copil de 11 ani are nevoie de ajutor sa faca asa ceva!!!!)ca sa nu il "impovareze profesoara cu o nota f mica (o asemenea profesoara asa procedeaza, indiferent de argumente...), dar faceti-i o mica surpriza: lucrarea sa contina 3/4 de educatie moral-crestina si 1/4 o scurta trecere in revista a acestor boli... sau... vezi, de exemplu, un mesaj cu parerea copilului tau despre cat de folositoare ii era abordarea acestui subiect. Cauta in publicatiile de pe-aici sau de pe alte site-uri si scrieti cateva lucruri esentiale, de priceput la nivelul lor (Bunul Dumnezeu stie ce si cat vor pricepe!!!) cuprinzand sfaturile parintilor si nevoitorilor crestini-ortodocsi despre acest subiect!
Ce sa mai spun ca sa nu gresesc... e o incercare... dar nu una careia sa nu i se poata face fata! Copilul tau trebuie sa fie puternic si sa faca fata eventualelor "bashcalii" in eventualitatea ca va treb sa-l prezinte in fata clasei.
Mi se pare totusi, cel putin nepotrivita si tema in sine si abordarea ei (referat!!!!!! facut de un copil de 11ani! din niste surse ce contin obligatoriu termeni medicali greu de inteles si de retinut pt aceasta varsta). Ma intreb, de profesie cadru didactic fiind, care este finalitatea acestui demers didactic? S-o fi gandit dna prof. la educatie (pentru sanatatea unui copil de 11 ani!!) sau doar la o informatie ( de care nu stiu cata nevoie are la varsta asta!)??????
Doamne ai mila de sufletele copiilor nostri! Ajuta-i sa-si pastreze curatia sufletului si a trupului!
Doamne ajuta!
P.S.Daca rugaciunea face parte din viata ta, roaga-te pentru asta!
Cu toata dragostea pentru voi,
Cornelia
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.10.2009, 22:32:49
cora43's Avatar
cora43 cora43 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Un sfat!

Cat am scris eu mesajul, am vazut ca ai mai adaugat ceva... Ce te sfatuiesc eu... Inteleg ca esti chemat de directiunea scolii... Dupa cate mi-am dat eu sama, se pare ca este vorba de o disciplina optionala aceasta: "Educatie pentru sanatate". Iata care sunt obligatiile unui cadru didactic pentru a putea include in schema orara o disciplina optionala:
1. Intocmeste o programa scolara (care va avea, printre altele, precizate si continuturile ce vor fi abordate, adica ce teme se vor face in cadrul lectiilor)
2. Prezinta propunerea directiunii scolii, cu toata documentatia de rigoare (argument, obiective-cadru si de ref. cu exemple de activit de invatare, continuturi, descriptori de performanta, modalit de evaluare si bibliografie), aceasta aproba, sub semnatura directorului scoli si stampila
3. Toata documentatia, careia i se ataseaza un soi de fisa de apreciere a acestui optional, este prezentata inspectorului de specialitate pentru aprobare.
IN DOSARUL CU DOCUMENTATIA ESTE OBLIGATORIU UN TABEL NOMINAL CU SEMNATURILE PARINTILOR CA SUNT DE ACORD CU ACEST OPTIONAL (ATENTIE!!!) PROPUS! DE C. DID. IN CAUZA!... Te intreb: vi s-a solicitat parerea, ca parinti? Disciplina optionala inseamna o disciplina sc pt care opteaza elevii/c.did/parintii, deoarece sunt interesati de anumite lucruri pe care programa scolara obligatorie nu le acopera. Cere-i directorului sa-ti arate ca aceste continuturi au fost aprobate de el si de inspectorat, pt a fi predate copiilor de 11-12 ani. Nu incepi nici un fele de discutie fara sa vezi toate astea!
Dna prof avea obligatia sa va informeze despe obiectivele si teme urmarite de dumneai la aceasta disciplina! DISCIPLINELE OPTIONALE SUNT OBLIGATORII DOAR DACA ATI SEMNAT CA SUNTETI DE ACORD!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.10.2009, 22:38:40
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de potoceanc Vezi mesajul
Mi se pare aberant ca in spatele acestei asa zise educari sa le starnim curiozitati. Dar pot fi eu deplasat. Iertati-ma!
Asemenea curiozitati exista oricum si se cheama instincte. Clasa a cincea inseamna 11-12 ani, nu 10 cum spunea cineva care probabil are un copil precoce. La aceasta varsta ati uitat ca apar tot felul de intrebari care au nevoie de raspuns. Mai bine sa stii raspunsul inainte sa iti pui intrebarea decat invers.
Care ar fi fost varsta potrivita pt asa ceva dupa parerea unui parinte grijuliu?
Dupa cum foarte bine zicea Noesia, copii stiu multe in clasa a cincea (rusine pentru ca va desconsiderati copilul!) Dar la fel de adevarat este ca exista tot felul de legende care dauneaza grav sanatatii si tocmai asemenea mituri sunt inlaturate printr-o educatie corecta timpurie nu tardiva!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Cer un sfat ! adriano Nunta 22 05.08.2009 12:19:26
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25