Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2015, 12:19:22
motan25 motan25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Post "Bucură-te". În orice acatist găsim aceste cuvinte. De ce?

"Bucură-te" găsim în acatiste în cadrul fiecărui icos. Deși am observat asta de foarte mult timp și deși întrebarea mi-a scăpărat prin minte, tot nu am fost suficient de motivat să găsesc un răspuns sau să întreb pe cineva. Dar iată că întreb acum și anume știe cineva de ce se utilizează atât de frecvent acel "bucură-te"?
Ca să nu mai spun de ce condacul 13 se spune de 3 ori apoi încă odată icosul 1 apoi condacul 1; sunt niște rânduieli, clar, dar de ce ... chiar nu știu pe cine aș putea întreba.
Iar să întreb un preot n-am îndrăznit pentru că am simțit că nu e chiar în regulă să-l rețin cu astfel de întrebări când alți oameni punea întrebări mai pentru suflet.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2015, 15:52:51
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
"Bucură-te" găsim în acatiste în cadrul fiecărui icos. Deși am observat asta de foarte mult timp și deși întrebarea mi-a scăpărat prin minte, tot nu am fost suficient de motivat să găsesc un răspuns sau să întreb pe cineva. Dar iată că întreb acum și anume știe cineva de ce se utilizează atât de frecvent acel "bucură-te"?
Din cele de mai jos, deduc ca acest "bucura-te" este o forma de salut, insotita de respect si vesti bune; un mijloc de a ferici pe cineva, dar care a fost utilizat si in batjocura - in cazul Mantuitorului.

26. Iar în a șasea lună a fost trimis îngerul Gavriil de la Dumnezeu, într-o cetate din Galileea, al cărei nume era Nazaret,
27. Către o fecioară logodită cu un bărbat care se chema Iosif, din casa lui David; iar numele fecioarei era Maria.
28. Și intrând îngerul la ea, a zis: Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei.
29. Iar ea, văzându-l, s-a tulburat de cuvântul lui și cugeta în sine: Ce fel de închinăciune poate să fie aceasta?
30. Și îngerul i-a zis: Nu te teme, Marie, căci ai aflat har la Dumnezeu.
31. Și iată vei lua în pântece și vei naște fiu și vei chema numele lui Iisus.
32. Acesta va fi mare și Fiul Celui Preaînalt se va chema și Domnul Dumnezeu Îi va da Lui tronul lui David, părintele Său.
33. Și va împărăți peste casa lui Iacov în veci și împărăția Lui nu va avea sfârșit.
34. Și a zis Maria către înger: Cum va fi aceasta, de vreme ce eu nu știu de bărbat?
35. Și răspunzând, îngerul i-a zis: Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine și puterea Celui Preaînalt te va umbri; pentru aceea și Sfântul care Se va naște din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema. (Sfânta Evanghelie după Luca, 1)


46. Sculați-vă să mergem, iată s-a apropiat cel ce M-a vândut.
47. Și pe când vorbea încă, iată a sosit Iuda, unul dintre cei doisprezece, și împreună cu el mulțime multă, cu săbii și cu ciomege, de la arhierei și de la bătrânii poporului.
48. Iar vânzătorul le-a dat semn, zicând: Pe care-L voi săruta, Acela este: puneți mâna pe El.
49. Și îndată, apropiindu-se de Iisus, a zis: Bucură-Te, Învățătorule! Și L-a sărutat.
50. Iar Iisus i-a zis: Prietene, pentru ce ai venit? Atunci ei, apropiindu-se, au pus mâinile pe Iisus și L-au prins. (Sfânta Evanghelie după Matei, 26)


15. Și Pilat, vrând să facă pe voia mulțimii, le-a eliberat pe Baraba, iar pe Iisus, biciuindu-L, L-a dat ca să fie răstignit.
16. Iar ostașii L-au dus înăuntrul curții, adică în pretoriu, și au adunat toată cohorta.
17. Și L-au îmbrăcat în purpură și, împletindu-I o cunună de spini, I-au pus-o pe cap.
18. Și au început să se plece în fața Lui, zicând: Bucură-Te regele iudeilor!
19. Și-L băteau peste cap cu o trestie și-L scuipau și, căzând în genunchi, I se închinau.
20. Și după ce L-au batjocorit, L-au dezbrăcat de purpură și L-au îmbrăcat cu hainele Lui. Și L-au dus afară ca să-L răstignească. (Sfânta Evanghelie după Marcu, 15)

Last edited by crinrin; 17.01.2015 at 16:02:36.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2015, 18:22:37
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
"Bucură-te". În orice acatist găsim aceste cuvinte. De ce?
Spunem "Bucura-te!" nu pentru ca sfintii ar fi intr-o stare de ne-bucurie
ci pentru ca noi insine, prin ei, sa fim cuprinsi de bucurie.

Mintea omului invata, se cultiva prin procesualitate, prin diferentiere, prin contraste.

Spunem "Bucura-te!" intelegand ca acea bucurie nu este una obisnuita, ci o bucurie sfanta in Duhul.

O bucurie in Duhul nu se poate compara cu nicio bucurie pamenteasca - este sfanta, perfect curata, infinit intensa, in unime cu Dumnezeu care este pretutindenea.

O astfel de bucurie imbratiseaza toate existentele.

Spunem "Bucura-te" intelegand in subsidiar ca noi toti ne ridicam de la pamant in Bucuria Lui Dumnezeu.
__________________

Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.01.2015, 21:48:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75

Spunem "Bucura-te!" intelegand ca acea bucurie nu este una obisnuita, ci o bucurie sfanta in Duhul.



O astfel de bucurie imbratiseaza toate existentele.


Exact , iar cheia acestui bucura-te , o gasim aici :

"Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.
Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul.
Fericiți cei ce flămânzesc și însetează de dreptate, că aceia se vor sătura.
Fericiți cei milostivi, că aceia se vor milui.
Fericiți cei curați cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu.
Fericiți făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor.
Fericiți veți fi voi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind din pricina Mea.
Bucurați-vă și vă veseliți, că plata voastră multă este în ceruri, că așa au prigonit pe proorocii cei dinainte de voi. "
Sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa ne invredniceasca cu acest bucara-te !
Greu , foarte greu , dar nu imposibil !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde