Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2010, 23:49:17
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit aparitiile de la Fatima si scrisorile maicii Lucia

Am vazut un documentar despre aparitiile astea. E la catolici, stiu, dar... au fost 70.000. de oameni care au vazut presupusa minune.

S-a aratat Fecioara Maria si a transmis niste mesaje. Doar copiii aia care au vazut minunea primii l-au putut auzi, restul doar au vazut cerul luminandu-se ciudat, au interpretat-o ca aparitie a Fecioarei. Vaticanul recunoaste evenimentul ca fiind intr-adevar o minune.

Unul din copii, o fata, s-a calugarit-celebra maica Lucia- a scris pe rand niste scrosori, despre care a primit mesaj sa le arate la vremea cuvenita.

Au fost aratate toate (desi exista dubii ca ultima a fost complet aratata- asta s-ar putea sa fie o exagerare a celor ce asteptau in ultima scrosoare un semn despre apocalipsa)

printre altele, retin ca in scrosori spunea ca Fecioara Maria a scapat lumea de un razboi nuclear in timpul razboiului rece.

In ultima scrisoare Papa Ioan Paul al doilea a spus ca s-a recunoscut. El avea sa fie acel papa care o sa sfinteasca pamantul rusiei cu toti episcopii lumii, si sa implineasca astfel cererea initiala a Fecioarei Maria, si ca urmare Dumnezeu va acorda lumii un timp de pace.

Din ce-am inteles, daca sfintirea asta era facuta dupa cum spunea cererea Fecioarei de la inceput (cum a facut-o ulterior Papa), nu avea lor al doilea razboi.

Care-i treaba cu toata aparitia asta de la Fatima? Pare cea mai credibila minune catolica, dar, dpdv ortodox... e adevarata? multe lucruri arata ca ar fi. Nu stiu ce sa cred.

mai multe detalii aici http://www.tribuna.ro/stiri/descoper...ria-45123.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.09.2010, 00:23:30
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Si eu m-am intrebat in urma cu vreo 2 ani si am cautat materiale despre asta.
Am comparat "aparitiile" din catolicism cu cele din ortodoxie, cat m-a dus mintea: cui se arata, in ce conditii, care este mesajul etc..
Am observat ca in general in ortodoxie sfintii vad lucruri in timp de post, nevointa si rugaciune fierbinte, iar mesajul nu este "politic" ci duhovnicesc.
De ex., gandeste-te cati ani s-a rugat cuviosul Siluan Atonitul pana cand Iisus Hristos i s-a aratat si i-a spus "Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui". Gandeste-te la profunzimea acestor cuvinte care se adreseaza tuturor celor ce vor sa se mantuiasca in aceste vremuri.
(Si compara cu aparitiile marianice despre care vorbesc catolicii... concluziile le tragi singura)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A 3-a profetie a Maicii Domnului - Fatima patinina34 Biserica Romano-Catolica 38 26.01.2013 20:40:41
Cateva din aparitiile Sfintei Maria in ortodoxie spre_rasarit Generalitati 0 05.02.2012 12:54:21
Scrisorile in lant idealist Generalitati 3 10.06.2010 00:47:14
FATIMA III cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 20 30.03.2009 17:32:32
Sfanta Mucenita Lucia Fecioara lucia_anghelina Intamplari adevarate 0 03.02.2008 21:45:01