Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.12.2009, 22:42:06
TheBigSmoker TheBigSmoker is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Mesaje: 4
Implicit A fost Iisus Hristos Dumnezeu?

De ce unii oamenii tin sus si tare afirmatia ca “Iisus Hristos este fiul lui Dumnezeu”?
In genetica spune ca din unirea unui ovul cu un spermatozoid rezulta un copil,right?
Dar cum orice ovul are un cromozom X, sexul copilului variaza in functie de cromozomul spermatozoidului.Astfel ca daca are loc o unire intre un ovul(x) si un spermatozoid x copilul va fi de sex feminin iar daca spermatozoidul este y copilul va fi de sex masculin.
Deci in corpul femeilor nu exista cromozomi y ci doar x.
Atunci cum poti afirma ca dintr-o femeie care nu a avut niciodata relati sexuale se va naste un copil de sex masculuin?
Daca nu ma crezi fii atent/a:

. Cartea neamului lui Iisus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam.
2. Avraam a născut pe Isaac; Isaac a născut pe Iacov; Iacov a născut pe Iuda și pe frații lui;
3. Iuda a născut pe Fares și pe Zara, din Tamar; Fares a născut pe Esrom; Esrom a născut pe Aram;
4. Aram a născut pe Aminadav; Aminadav a născut pe Naason; Naason a născut pe Salmon;
5. Salmon a născut pe Booz, din Rahav; Booz a născut pe Iobed, din Rut; Iobed a născut pe Iesei;
6. Iesei a născut pe David regele; David a născut pe Solomon din femeia lui Urie;
7. Solomon a născut pe Roboam; Roboam a născut pe Abia; Abia a născut pe Asa;
8. Asa a născut pe Iosafat; Iosafat a născut pe Ioram; Ioram a născut pe Ozia;
9. Ozia a născut pe Ioatam; Ioatam a născut pe Ahaz; Ahaz a născut pe Iezechia;
10. Iezechia a născut pe Manase; Manase a născut pe Amon; Amon a născut pe Iosia;
11. Iosia a născut pe Iehonia și pe frații lui, la strămutarea în Babilon;
12. După strămutarea în Babilon, Iehonia a născut pe Salatiel; Salatiel a născut pe Zorobabel;
13. Zorobabel a născut pe Abiud; Abiud a născut pe Eliachim; Eliachim a născut pe Azor;
14. Azor a născut pe Sadoc; Sadoc a născut pe Achim; Achim a născut pe Eliud;
15. Eliud a născut pe Eleazar; Eleazar a născut pe Matan; Matan a născut pe Iacov;
16. Iacov a născut pe Iosif, logodnicul Mariei, din care S-a născut Iisus, Care se cheamă Hristos.

Daca Iisus ar fi fost fost “Fiul lui Dumnezeu” de unde vine chestia cu “Osana ,fiul lui David”?
Iisus a fost declarat « Dumnezeu » in anul 325 e.n. de un Imparat care a trecut la Crestinism doar pentru a-si salva imperiul de la distrugere si de un conciliu criminal.
De ce zic criminal ?Simplu.Pentru ca atunci acel conciliu a hotarat sa intocmeasca Biblia cu VT si NT. Unul de acolo pe nume Arie era impotriva intoduceri in biblie a ultimei carti, cartea Apolcalipsei.
Tot acel Arie s-a impotrivit si declarari lui Iisus ca fiind “Unicul Fiu al lui Dumnezeu”.
Arie a avut baze solide:
Fericirea a saptea: Fericiți făcătorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
Deci de aceea Arie a spus ca Iisus este un simplu om ca el,ca mine,ca tine ,nascut dintr-o mama si dintr-un tata ca orice om.
Arie a fost omorat si apoi pentru multe secole a fost considerat un eretic.
Acel conciliu a fost criminal.
Acel conciliu nu a adus oamenii aproape de Divinitate ci i-a indepartat.
Arie avea dreptate.
In Geneza 6 :1-4 zice ca Dumnezeu are mai multi fii.
Vezi logica?
Daca nu ma crezi pe cuvant uita-te in Biblie: http://www.bibliaortodoxa.ro/noul-testament/55/Matei

Si reciteste inca o data ce am scris, apoi judeca la rece si imi vei da dreptate.

P.S.:va rog respectati dreptul la libera exprimare si opinie diferita de a voastra si incercati sa nu imi sariti in cap.
Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.12.2009, 22:44:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa dea Dumnezeu ca sustinatorii lui Arie sa nu aiba aceeasi soarta ca el!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.12.2009, 22:45:26
TheBigSmoker TheBigSmoker is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Mesaje: 4
Implicit

Doamne da!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.12.2009, 22:48:59
TheBigSmoker TheBigSmoker is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Mesaje: 4
Implicit

Cred ca exista un Dumnezeu ,o Divinitate dar nu cred ca a avut fii pe Pamant.
Asta cu fii pe Pamant este o inventie....parerea mea
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.12.2009, 22:55:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TheBigSmoker Vezi mesajul
Cred ca exista un Dumnezeu ,o Divinitate dar nu cred ca a avut fii pe Pamant.
Asta cu fii pe Pamant este o inventie....parerea mea
De ce nu crezi asta? Nu e un lucru de mirare ca nu crezi, nici majoritatea contemporanilor lui Iisus nu au crezut ca este Fiul lui Dumnezeu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.12.2009, 23:36:38
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TheBigSmoker Vezi mesajul
Cred ca exista un Dumnezeu ,o Divinitate dar nu cred ca a avut fii pe Pamant.
Asta cu fii pe Pamant este o inventie....parerea mea
Sa precizam unde ne aflam. Spui ca exista o Divinitate. Nu stiu daca identifici sau nu aceasta divinitate cu Dumnezeul crestin, sau macar cu cel al vechiului testament. Insa observ ca aduci argumente din scriptura, da-mi voi sa completez si eu cu cateva idei tot de acolo.
Vezi cum incepe Ioan evanghelia sa.

Ioan 1:1 La inceput era Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul.
Apoi citeste nu cu mult mai departe:
Ioan 1:17 Si Cuvantul s-a facut trup si S-a salasluit intre noi si am vazut slava Lui, slava ca a Unuia-Nascut din Tatal, plin de har si de adevar.
Ioan 1:18 Pe Dumnezeu nimeni nu L-a vazut vreodata; Fiul cel Unul-Nascut, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.

Oricum merita sa citesti toata evanghelia. Acum spune, sa cred eu pe Arie? Sau sa cred pe Ioan Botezatorul, sau pe Ioan Evanghelistul cei care dau martuire pentru El?

Apoi despre genetica. Ce poate sa imi spuna genetica mie despre cum a fost facut omul in tarana, de exemplu? Sa fi gasit si cautat Dumnezeu fix cromozomii aia X si Y umbland aiurea prin natura, si sa ne fi croit asa din acest motiv? Mi se pare infantil.

Zi si tu. Bine ar fi sa citesti mai mult si sa nu judeci dupa ureche. Iertare, dar asta imi pare ca faci.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.01.2010, 10:44:30
TheBigSmoker TheBigSmoker is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padreati Vezi mesajul
Sa precizam unde ne aflam. Spui ca exista o Divinitate. Nu stiu daca identifici sau nu aceasta divinitate cu Dumnezeul crestin, sau macar cu cel al vechiului testament. Insa observ ca aduci argumente din scriptura, da-mi voi sa completez si eu cu cateva idei tot de acolo.
Vezi cum incepe Ioan evanghelia sa.

Ioan 1:1 La inceput era Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul.
Apoi citeste nu cu mult mai departe:
Ioan 1:17 Si Cuvantul s-a facut trup si S-a salasluit intre noi si am vazut slava Lui, slava ca a Unuia-Nascut din Tatal, plin de har si de adevar.
Ioan 1:18 Pe Dumnezeu nimeni nu L-a vazut vreodata; Fiul cel Unul-Nascut, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.

Oricum merita sa citesti toata evanghelia. Acum spune, sa cred eu pe Arie? Sau sa cred pe Ioan Botezatorul, sau pe Ioan Evanghelistul cei care dau martuire pentru El?

Apoi despre genetica. Ce poate sa imi spuna genetica mie despre cum a fost facut omul in tarana, de exemplu? Sa fi gasit si cautat Dumnezeu fix cromozomii aia X si Y umbland aiurea prin natura, si sa ne fi croit asa din acest motiv? Mi se pare infantil.

Zi si tu. Bine ar fi sa citesti mai mult si sa nu judeci dupa ureche. Iertare, dar asta imi pare ca faci.

Mi-ai dat un citat interesant din Ioan dar poate nu este chiar ceea ce a scris Ioan deoarece este posibil ca cei de la conciliul din 325 e.n. sa fi modificat anumite carti dupa bunul lor plac.....

"Apoi despre genetica. Ce poate sa imi spuna genetica mie despre cum a fost facut omul in tarana, de exemplu? Sa fi gasit si cautat Dumnezeu fix cromozomii aia X si Y umbland aiurea prin natura, si sa ne fi croit asa din acest motiv? Mi se pare infantil."

Da dar in partea aia de inceput sicrisa de mine,in aia cu genetica eu faceam referire la Iisus si Dumnezeirea Sa.
Eu zic ca orice este posibil prin urmare este posibil si ca Iisus Hristos sa fie Fiul Lui Dumnezeu.
Este posibil dar eu nu cred deocamdata ca este adevarat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.01.2010, 11:37:36
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

TheBig,e bine sa-ti pui astfel de intrebari caci cu timpul vei gasi raspuns.Cand aveam 15 ani citind pe parti din Biblie,ajunsesem sa cred ca suntem supravegheati de extraterestri.Cu timpul m-am convins ca a intelege pe deplin Creatia este ca si cum o frunza ar intelege tot mecanismul interior al padurii,deci imposibil.Iar cat s-a modificat in scrieri,sa ne uitam cate interpretari dam aici pe forum la 4 fraze daramite la o carte atat de completa si care a fost construita de-a lungul atatior ani.Daca ai timp sa te rogi,punind un mic bob de credinta,vei avea parte de o trire interioara speciala,ei bine aceasta bucurie iti va da multe raspunsuri.S-a constatat ca in momentul meditatiei,a rugaciunii se activeaza in creier anumite zone care in viata de zi cu zi raman dormite.Asta inseamna,dupa mine,ca ne conectam la matrice.O alta intrebare fara raspuns clar este:-Cine a scris Biblia?Nimeni nu poate da un raspuns clar,cu date exacte.Dar cate carti nu au autor.De un lucru sunt sigur-Hristos este fiul lui Dumnezeu,caci altfel de unde atata iubire...Nu exista o alta religie care sa cuprinda atata iubire.Iar aceasta iubire sigur este divina.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.01.2010, 12:07:12
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Dumnezeu in care credem noi, crestinii, este Sfanta Treime, Trei persoane unite intr-o singura Fiinta. Dumnezeu este si ,,Cel fara NumeŽŽ, dar si Cel cu multe NumeŽŽ( Creatorul, Atotputernicul, Mantuitorul s. a.). Denumirile de Tatal , Fiul si Duhul Sfant au fost date de Sfintii Parinti sub inspiratia Duhului Sfant. Insa relatia dintre Dumnezeu-Tatal si Dumnezeu-Fiul nu este aceeasi dintre un tata si un fiu pamantesc. Cu alte cuvinte, referindu-ne la relatia pamanteasca, putem spune, ca fiul a luat trup din trupurile parintilor( mama si tata), ca tatal este mai in varsta ca fiul. Cat priveste relatia dintre cele doua Persoane Dumnezeesti, lucrurile stau cu totul altfel, Ei nu sunt Tata si Fiu in sens pamantesc, aceste fiind numai niste denumiri. Dumnezeu-Fiul nu a luat Trup din Trupul lui Dumnezeu-Tatal pt. simplul fapt ca Dumnezeu Tatal este o Persoana pur spitrituala.Ca Om, Hrostos are numai mama, nu si tata. Dumnezeu Tatal nu este mai in varsta ca Dumnezeu Fiul pt. ca cele doua Persoane exista din vesnicie, nu au varsta.
Ca dumnezeu , Hristos exista din vesnicie, si poarta si denumirea de Fiul lui Dumnezeu. Ca Om , exista de aproximativ 2000 si ceva de ani, si poarta si denumirea de Fiul Omului. Cele doua denumiri exista in Sfanta Scriptura( Fiul lui Dumnezeu si Fiul Omului) pentru a arata cele doua firi ale lui Hristos: Dumnezeu si Om.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.01.2010, 13:26:09
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TheBigSmoker Vezi mesajul
Cred ca exista un Dumnezeu ,o Divinitate dar nu cred ca a avut fii pe Pamant.
Asta cu fii pe Pamant este o inventie....parerea mea
Permite-mi sa te contazic: Hristos a fost una cu Dumnezeu si cat a fost in trup uman,prin tot ceea ce a facut si a spus, cum putea sa nu fie Fiul lui Dumnezeu? Cati au fost ca El? Si prin asta ne-a aratat Fiul lui Dumnezeu ca si noi putem fi desavasiti, asa cum este El, daca alegem sa-l urmam in tot ce ne-a invatat, adica sa ramanem uniti cu El, in credinta. Si ne-a mai aratat ca Dumnezeu nu este departe... si-i mare lucru tot ce ne-a aratat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A fost Iisus fiul lui Dumnezeu? cosmotech Generalitati 6 16.10.2011 19:25:44
Iisus Hristos=Fiul lui Dumnezeu? joshoo Generalitati 8 03.11.2010 13:02:11
Cum a devenit Iisus un Hristos ionela7 Vrajitoria 19 21.09.2010 13:08:18
Dumnezeu Iisus Hristos ne-a miluit si anul asta si a pogorat Sfanta Lumina mihailt Generalitati 359 25.04.2010 13:13:28
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 21:30:22