Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.09.2015, 01:20:12
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Iarasi comentezi ca sa te afli in treaba. Intamplator stiu datele despre impactul facebook mai bine decat crezi (e in "my job description"sa o fac). Faptul ca am dat link-uri de pe facebook si am citat cazuri relatate acolo nu inseamna ca doar la asta se rezuma documentarea mea in privinta a ceea ce se intampla in gradinitele de stat din romania. Am si f multe prietene mame care mi-au relatat povesti similare. Dar nu aveam timp sa povestesc aici asa ca am preferat sa postez link-uri cu ce s-a scris deja si e un caz relatat si la tv in aceste zile.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.09.2015, 01:51:11
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Scuze ca ma bag.
Maria, oamenii inteleg lucrurile asa cum le expui. :)

Iar Alin cred ca a vrut sa spuna sa nu vezi NUMAI aspectele negative ale gradinitelor. Intr-adevar, sunt destule la care comportamentul este cel descrie de tine, insa sunt multe de la care copiii pleaca multumiti. Stiu copii care au invatat o groaza de poezii, cantecele, bune maniere, au legat prietenii si care le iubeau in mod deosebit pe educatoare..... la gradinite de stat. Probabil stii si tu asta, chiar daca ai nu scris.
Cauta cu atentie ca trebuie sa gasesti una potrivita.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.09.2015, 09:41:41
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Povesti horror la geadinite exista de mult; nu xista gradinita (cred) in care toate cadrele didactice si ingrijitoarele sunt perfecte, sau, mai bine spus, super ok. Ca si la scoli de altfel.

Ideea e ca trebuie incercat. Daca nu e in regula, se poate scoate copilul de acolo si cautata o alta gradinita.
Eu voi merge pe referinte si incari. Gradi privata cam iese din sicutie, gradi de stat sunt multe in oras; undeva tot voi gasi o gradinita care se va potrivi copilului meu.
Daca se va putea, eu voi merge intai cu copiii mei sa vizitez gradinite in anul de dinainteainceperii gradinitei; voi discuta cu educatoarele, voi incerca sa vad daca copiii sunt scosi ka aer etc. Apoi, in functie de rezultate, voi alege o gradinita. Daca nu e in regula, schimbam gradinita.
In situatii e genul mult ajuta discutiile cu parinti care deja au copii la gradinita, parinti care deja stiu cat de cat cum este, cum s-a integrat copilul/copiii lor etc.

Nu vreau nici sa imi supraprotejez copilul, insa nu vreau nici sa il neglijez.
Eh, daca totul e bine, inca am 3 ani si jumatate pana sa ma ganesc la gradi; timp suficient sa "imi fac temele".

Eu pot sa o inteleg pe maria; am avut in oras la o gradinita (ma rog, de una stiu eu) un caz similar cu ce postat de ea, insa s-au luat masuri drastice si educatoarea a zburat din functie; din auzite, acum zice-se ca ar fi prin ceva comuna de pe langa oras (sursa nu foarte sigura - deci nu stiu aca e adevarat).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 24.09.2015, 11:33:00
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Corinusha nu poti duce copilul la ce gradi de stat vrei tu ca sa mergi pe incercate si recomandari. Si la scoala si la gradi il dai acolo unde apartii cu locuinta. Nu mai e ca pe vremuri. S-a schimbat legea. Deci... nu va fi dupa noi ci dupa noroc.
Si eu am zis ca tine ca am timp dar uite ca au zburat anii si anul viitor pe vremea asta trebuie sa-l dau la gradi si mi-e teama deja.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #65  
Vechi 24.09.2015, 11:55:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Se vede că nu știi că "de ce ți-e teamă nu scapi", pe de o parte, iar pe de alta încrederea ta în grija ce ți-o poartă Dumnezeu ție și copilului tău e la o cotă alarmant de mică.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #66  
Vechi 24.09.2015, 12:20:19
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Se vede că nu știi că "de ce ți-e teamă nu scapi", pe de o parte, iar pe de alta încrederea ta în grija ce ți-o poartă Dumnezeu ție și copilului tău e la o cotă alarmant de mică.
DragosP increderea mea in Bunul Dumnezeu este nemarginita, in mainile Lui este viata mea si a alor mei (ca si a tuturora dealtfel), insa nu vine Dumnezeu sa ne faca reguli in tara asta in care cele doua sisteme esentiale pentru bunastarea si viitorul unei natii (cel de invatamant si cel medical) sunt LA PAMANT.
Nu putem sa toleram o astfel de stare de lucruri si sa stam cu mainile in san doar rugandu-ne la Dumnezeu sa ne ajute.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #67  
Vechi 24.09.2015, 14:01:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai nu, facem grupuri de suport pe facebook, dam like -uri si share.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 24.09.2015, 14:22:35
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Corinusha nu poti duce copilul la ce gradi de stat vrei tu ca sa mergi pe incercate si recomandari. Si la scoala si la gradi il dai acolo unde apartii cu locuinta. Nu mai e ca pe vremuri. S-a schimbat legea. Deci... nu va fi dupa noi ci dupa noroc.
Si eu am zis ca tine ca am timp dar uite ca au zburat anii si anul viitor pe vremea asta trebuie sa-l dau la gradi si mi-e teama deja.


anul asta inca puteai sa iti inscrii copilul la orice gradi si scoala doreai. cumnata mea are o fetita la o gradinita si cealalta la alta gradinita si inca o fata la o scoala generala de care nu apartine cu locuinta. in bucuresti am auzit intr-adevar ca e mai complicat, dar aici nu sunt probleme.

care e legea care te obliga sa iti dai copilul la gradi/scoli de care apartii cu locuinta? Nu de alta, dar sa ma informez, ca cine stie ce si cum pana vine randul sa imi dau copiii la gradi.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 24.09.2015, 14:32:23
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Maria32, si eu am fetita de varsta baietelului tau, dar chiar sunt foarte linistita in privinta gradinitei. Nu am inscris-o inca nicaieri si nici nu am vreuna pe lista deocamdata, dar cu ajutorul lui Dumnezeu, pana anul viitor, cand va implini 3 anisori, vom rezolva si acest aspect. E adevarat ca nu am cont de facebook, dar nici nu as baga in seama astfel de povesti. Culmea e ca la urechile mele ajung mai multe lucruri bune decat rele despre educatoare si gradinitele de stat, si nu de pe net, ci de la familiile cu copii din jurul nostru, familii apropiate de Biserica. Si nu inteleg nici pentru ce ar trebui sa ne facem griji inutile. Oare nu este totul in mainilie lui Dumnezeu? inclusiv viata copiilor nostri, nu doar perioada de scolarizare. Eu zi ca mai bine ne-am ruga Lui si Maicii Sale sa le poarte de grija (noi ca parinti oricum suntem limitati in a le purta de grija chiar avand tot timpul liber si toti banii din lume) si sa ne dea noua putere si intelepciune sa-i putem creste si pregati pentru intalnirea cu El.
Dumnezeu poate aranja lucrurile mai bine decat le putem noi gandi.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #70  
Vechi 24.09.2015, 14:53:24
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Titlul se poate modifica imediat de deschizi topicul, dar acum e tîrziu și doar adminul îl poate schimba dacă tu îi ceri asta în privat.

Cezariana nu e o metodă de naștere la cererea părinților. Nici doctorul nu are voie să apeleze la cezariană decît dacă e neapărată nevoie, să nu uiți asta! El va trebui să încerece mai întîi nașterea naturală și, dacă nu reușești, va alege epiziotomia sau cezariana. El va trebui să scrie motivul și să dea cu subsemnatul pe documente ce vor rămîne la arhivă, iar acest lucru nu-l va face împotriva voinței tale. Cu excepția cazului extrem cînd mama e încăpățînată să-și pună viața în pericol sau viața bebelui, atunci medicul va escalada cazul la comisie și mama nu va mai avea libertatea de a alege (cazuri rare).

La noi, prima oară a fost cezariană după vreo 20 de ore de încercare a nașterii normale, debutate cu ruperea membranelor. Probabil că ar fi reușit pînă la urmă dacă madam doctorița ar fi avut mai multă răbdare. La al doilea copil am căutat și am găsit altă doctoriță care i-a făcut cîteva teste, a văzut că operația s-a refăcut bine după 3 ani, că bebele nu era așezat pe operație și iată că bebe2 s-a născut normal. Or așa ceva în România se zice că nu se poate. Ba da, doar dacă se și vrea. Ambele nașteri au fost la stat.

Este și o șmecherie pe care trebuie s-o știi. Din momentul cînd încep durerile nașterii sau din momentul cînd ți se rupe apa (lucru care nu-i obligatoriu să se întîmple), stai cumințică acasă. Nu alerga la spital din prima. Încearcă să te odihnești cît poți, dormi, nu te stresa. E mai bine să fii în primă fază la tine în pat decît în mediul spitalicesc cu tot ce presupune el. Așa ai mari șanse să naști normal, de exemplu la bebe2 soția a ajuns cu dilatație 7 sau 8 parcă (după o noapte nedormită cu dureri periodice), oricum n-a mai durat mult pînă la final. Uneori în străinătate dacă vii chiar la început ești trimisă acasă cîteva ore bune.
Cand incep durerile, da, poti sa mai stai acasa. Nu insa si cand se rup membranele. Atunci nu mai e safe.
Iar ca parinte cand sti caexista riscuri semnifcative pt copil...nu stiu cat iti permiti sa ti le asumi...intr-adevar nu te obliga nimeni sa faci cezariana, ba chiar te pun sa semnezi ca esti de acord s-o faci, chiar atunci cand se impune, deci, daca nu o faci, atunci cand ei decid medical ca se impune, ramane numai raspunderea ta...

Pe de alta parte ma bucur ca ati reusit si ati gasit pe cineva care sa va ajute sa nasteti natural dupa cezariana, si asta in romania. Daca ar fi sa se mai intample m-ar interesa si pe mine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare