Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 25.12.2016, 21:42:28
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

Nu e pentru mine. Așa spune Biserica din care zici că faci parte. În nume de ortodox ai dat sfaturile de mai sus.
Normală e căsătoria. Tot normală e și abstinența.
O sexualitate dezordonată, căria i se refuză finalitatea (adică procreerea) nu e normală. Iar dacă nu i se refuză, atunci e nevoie de familie; în care soții sunt unici unul pentru celălalt și sunt soți până la moarte. Asta e normalitate.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #132  
Vechi 25.12.2016, 21:52:18
Sindbad Sindbad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.12.2016
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu e pentru mine. Așa spune Biserica din care zici că faci parte. În nume de ortodox ai dat sfaturile de mai sus.
Normală e căsătoria. Tot normală e și abstinența.
O sexualitate dezordonată, căria i se refuză finalitatea (adică procreerea) nu e normală. Iar dacă nu i se refuză, atunci e nevoie de familie; în care soții sunt unici unul pentru celălalt și sunt soți până la moarte. Asta e normalitate.
sunt ortodox, asa m-au botezat parintii, asa mi-am botezat la randul meu fiul, asa am sa mor.

dar nu vorbesc ca ortodox, nu vorbesc in numele credintei sau in numele bisericii ortodoxe, vorbesc doar in numele unui om/cetatean, om care crede cu tarie intr-o societate laica, democratica.

ma gandesc ca nu este locul meu aici, e posibil sa nu aveti nevoie si de un punct de vedere laic.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 25.12.2016, 21:53:57
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sindbad Vezi mesajul
nu, acela nu este un indemn la desfranare ci este normalitate. nimic din ceea ce este curat sufleteste nu poate fi impotriva credintei, nici macar impotriva bisericii, absolut nimic!
Hello, stop bre ca ai luat-o asa pe aratura rau de tot. In primul rand ai inteles gresit ce a zis Cristian pt ca fie ai citit in graba fie ai citit dar ai inteles tot ce ai vrut tu.
Sa stii ca normalitatea devine un lucru tot mai rar.Adica tu esti orb, tu nu vezi in ce lume traim ?
Ce descrie Emanuel face parte din lupta duhovniceasca pe care toti o ducem.El este la inceput, de abia a gustat putin din marul virtutii.
Urmeaza next level: cum sa te concetrezi la slujba cand o cuvioasa tanara
defileaza prin fata ta cu batic dar cu blugi stransi pe fund, si culmea este ca are si ce arata domnisoara.

Mai Sinbad ia spune-mi si mie cum este sa fii casatorit sa zicem si in timpul postului Sfintelor Patimi iti vezi nevasta ca defileaza goala prin casa, pe motiv ca este mai libertina din fire.Ia sa vezi tu acolo lupta cu ispita.

Deci, deci amice, casatoria nu insemana neaparat rezolvarea desfranarii ci din contra reprezinta o ispita uriasa dar si cadere pt cei care nu sunt obisnuiti cu postul mai ales de la poftele sexuale) si cu rabdarea si lupta impotriva firii.
Altfel , nu mai ai cununie dupa legea lui Dumnezeu ci defranare in toata firea dar cu acte la notariat .
Reply With Quote
  #134  
Vechi 25.12.2016, 21:59:16
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

@Sindbad:
Păi vezi, e o problemă. Spui că ții să fii ortodox, dar ai puncte de vedere laice. Am presupus că știi învățăturile Bisericii privitoare la păcat și că ele nu se potrivesc cu cele ale lumii, așa cum este numită în Evanghelie societatea laică.

Altfel, dialogul îl consider binevenit, numai că e bine ca pozițiile pe care ne situăm să fie limpezi.

Imaginează-ți că trăim într-o societate bolnavă care se crede sănătoasă și normală (și homosexualii se cred normali, nu?). Ea nu are cum să știe că e bolnavă dacă nu există un doctor care să-i arate ce este sănătatea și de care să se lase tratată. Biserica este acest doctor, pentru că e întemeiată de Dumnezeu, și are ca misiune să-l restaureze pe om, să-i redea sănătatea.

P.S. De acord și că ce este curat sufletește, cum spui, nu contravine credinței ori Bisericii. Și, mai ales, Biserica nu doar că se împotrivește iubirii, ci o cultivă în cel mai înalt grad, pentru că Dumnezeu este Iubire. Dar iubirea care e vrednică de acest nume, care este și curată, și veșnică, trebuie învățată. Adică e nevoie de un model al iubirii, și acela nu poate fi decât Dumnezeu, așa cum S-a revelat în persoana lui Hristos.
El poate fi cunoscut și în iubirea dintre doi tineri, dar ce înseamnă curat? Înseamnă fără viclenie sau minciună, fără trădări, loialitate desăvârșită, unicitate ș.a.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 25.12.2016 at 22:25:54.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 25.12.2016, 22:20:48
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Zic bine Copacel si Cristian.Spui ca esti ortodox ca esti botezat?Imi permit sa spun ca decat sa fii botezat si sa traiesti ca un pagan mai bine nebotezat,pedeaspa ar fi mai mica.Nu stiu cum traiesti tu dar dupa ce sfaturi dai nu as zice ca esti ortodox si cu fapta.Iti formezi propriile idei despre ceea ce inseamna credinta si ortodoxie?Invatatura este aceasi de la venirea Mantuitorui si pana la sfarsitul veacului,nu se schimba dupa cum se schimba societatea,asta o fac catolicii.Si Biserica Ortodoxa nu spune inventii ale sale,provaduieste insusi invatatura Mantuitorului
Reply With Quote
  #136  
Vechi 25.12.2016, 22:24:15
Sindbad Sindbad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.12.2016
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
@Sindbad:
Păi vezi, e o problemă. Spui că ții să fii ortodox, dar ai puncte de vedere laice. Am presupus că știi învățăturile Bisericii privitoare la păcat și că ele nu se potrivesc cu cele ale lumii, așa cum este numită în Evanghelie societatea laică.

Altfel, dialogul îl consider binevenit, numai că e bine ca pozițiile pe care ne situăm să fie limpezi.

Imaginează-ți că trăim într-o societate bolnavă care se crede sănătoasă și normală (și homosexualii se cred normali, nu?). Ea nu are cum să știe că e bolnavă dacă nu există un doctor care să-i arate ce este sănătatea și de care să se lase tratată. Biserica este acest doctor, pentru că e întemeiată de Dumnezeu, și are ca misiune să-l restaureze pe om, să-i redea sănătatea.
uite, in europa avem parte de doua sisteme, sa le zic asa, unul modern care are ca scop bunastarea tuturor, sistem laic, unde biserica si statul sunt complet separate. acolo, desi laicismul defineste viata de zi cu zi observam ca prezenta in biserici este mai mare decat la noi, ca oamenii sunt mai credinciosi, etc. sigur, homosexualii au voie sa se casatoreasca, de ce nu ar fi asa? cu ce drept ne bagam noi in viata altuia? ca doar suntem societate laica... aaa, nu se casatoresc religios, foarte bine, dar de ce sa le interzica biserica casatoria civila? sigur, exista diferente intre lumea protestanta si cea catolica, tarile din sudul europei de care vorbesc nu au ajuns la acele societati ale bunastarii generale din nord, dar cea mai laica tara era franta, de exemplu, o tara catolica pana la invazia maghrebienilor. asa, si mai avem sistemul nostru, cel pe care-l suportam zi de zi, unde nici vorba nu e de bunastarea tuturor, unde constutia consfinteste un stat abuziv si inechitabil, unde observam, ce? observam ca biserica nu vrea sa se desparta de stat, nu vrea domne... de ce? din cauze materiale! si atunci? nu este ipocrizie sa-mi ceri mie ce-mi ceri, cand tu, biserica insasi, faci ceea ce faci?
Reply With Quote
  #137  
Vechi 25.12.2016, 22:32:25
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

M-ai cam pierdut. Le-ai cam amestecat.
Mai întâi, toată lumea e de părere că bisericile pline sunt la noi, iar în Occident nu prea.
Apoi, cu homosexualii, căsătoria lor, fie și numai civilă, afectează societatea mai ales pentru că asta le-ar da dreptul la adopții. Nu ne băgăm noi în viața lor, ci ei în a noastră, pe care vor să o schimbe, redefinind căsătoria și normalitatea.
Cu separarea Bisericii de stat, respectiv de politic, sunt de acord.

Biserica nu-ți cere ție sau mie nici măcar să ne mântuim. Nu ne obligă. Dar ne poate ajuta, dacă vrem. Pentru asta ne învață ce e păcat și că păcatul este moarte a sufletului și ne mai învață cum să-l biruim ca să fim vii. Cine vrea.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 25.12.2016 at 22:49:04.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 25.12.2016, 23:02:05
Sindbad Sindbad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.12.2016
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
M-ai cam pierdut. Le-ai cam amestecat.
Mai întâi, toată lumea e de părere că bisericile pline sunt la noi, iar în Occident nu prea.
Apoi, cu homosexualii, căsătoria lor, fie și numai civilă, afectează societatea mai ales pentru că asta le-ar da dreptul la adopții. Nu ne băgăm noi în viața lor, ci ei în a noastră, pe care vor să o schimbe.
Cu separarea Bisericii de stat, respectiv de politic, sunt de acord.

Biserica nu-ți cere ție sau mie nici măcar să ne mântuim. Nu ne obligă. Dar ne poate ajuta, dacă vrem. Pentru asta ne învață ce e păcat și că păcatul este moarte a sufletului și ne mai învață cum să-l biruim ca să fim vii. Cine vrea.
Le-am cam amestecat, ce sa fac....
Cu vreo 20 de ani in urma eram intr-un orasel din nordul suediei, duminica dimineata am avut surpriza sa ne trezim intr-un oras pustiu, toti erau la biserica. Dar nu e numai asta, e vorba ca noi suntem egoisti, lipsiti de empatie, dar ne consideram credinciosi. Eu cred ca asta e cel mai important, sa ii ajutam pe cei aflati in suferinta si sa ne bucuram de fericirea celorlalti, asa cum o gasesc ei.
Tii minte reportajele despre orfanii nostri din anii 90? N-ai fi preferat ca macar unii dintre copiii aia sa fie dati in grija unor cupluri homosexuale?

Sa revin, totusi, la subiect. Tanarul nostru coleg se va maturiza, va cunoaste o fata, se va casatori, va avea copii, ce-i va spune fiului sau cand il va surprinde cu treaba-n mana? Ca l-a ispitit dracul si ca pacatuieste?

Edit. Copacel, m-ai prins, bre, nu postesc.

Last edited by Sindbad; 25.12.2016 at 23:06:00.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 25.12.2016, 23:16:08
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Exact asta ii voi spune.Voi spune adevarul intreg si fara sovaire
Reply With Quote
  #140  
Vechi 25.12.2016, 23:20:09
Sindbad Sindbad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.12.2016
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
@Sindbad:


P.S. De acord și că ce este curat sufletește, cum spui, nu contravine credinței ori Bisericii. Și, mai ales, Biserica nu doar că se împotrivește iubirii, ci o cultivă în cel mai înalt grad, pentru că Dumnezeu este Iubire. Dar iubirea care e vrednică de acest nume, care este și curată, și veșnică, trebuie învățată. Adică e nevoie de un model al iubirii, și acela nu poate fi decât Dumnezeu, așa cum S-a revelat în persoana lui Hristos.
El poate fi cunoscut și în iubirea dintre doi tineri, dar ce înseamnă curat? Înseamnă fără viclenie sau minciună, fără trădări, loialitate desăvârșită, unicitate ș.a.
Uite ce frumos spui, asta as fi vrut sa scriu si eu... Ce poate fi mai frumos si mai curat decat asta?
Reply With Quote
Răspunde