Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.09.2008, 18:48:54
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Slava Domnului ca n-am nicio legatura cu Prea Nefericitul Daniel...
maine-poimaine poate auzim si de varianta playback a Sf Liturghii...

ma poate ajuta cineva cu o poza a clopotului? sau un filmulet? sunt curioasa sa-l vad.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.09.2008, 18:50:11
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar

Si eu sunt omul care gandesc liber. Si, pentru ca am indraznit asa ceva, mai mult de un an nu am putut intra...
Trebuie sa se stie ca cenzura nu a disparut din Romania, ca Romania e condusa inca de comunisti, ca Romania nu are nevoie de oameni inteligenti. Cand iesi din tipar, ti se baga pumnul in gura.
Nimic nu s-a schimbat in Romania... E datoria noastra, a celor care judecam lucid, la rece, neinfluentati, sa deschidem ochii celor care nu inteleg mersul timpului.
Asta pentru ca invatatura religiei Crestin-Ortodoxe interzice judecarea si clevetirea ierarhilor si preotilor, este considerat un mare pacat acest lucru, iar cei care fac pacatu asta se invrednicesc de multe suferinte si necazuri atat aici cat si dupa moarte.
Dar pentru niste discutii sub forma unor observatii sau constatari intre membrii forumului nu cred ca este necesar stergerea acestui topic. Pur si simplu spunem ceea ce vedem. Iar eu daca ma duc si vad ca pe clopot e chipul patriarhului am sa vin sa o spun aici cu parere de rau, pentru ca sincer nici un patriarh nu a mai facut asa ceva pana acum, iar daca era ok acest lucru, o faceau si cei din trecut. Eu chiar as vrea sa nu fie adevarata aceasta veste pe care ne-a dat-o achimovjan. M-as intrista, dar poate ca Dumnezeu ne-ar intreba: [b]"De ce va intristati pentru astfel de lucruri? Oare nu stiti ca Eu le-ngaduiesc pe toate si tot Eu pe toate cate nu-s bune, le voi risipi?"[b]
Intrebarile alcatuite de mine sunt fictive, adica asa simt eu ca ne-ar intreba Dumnezeu pe noi, pentru faptul ca ne agitam degeaba din astfel de fapte trecatoare.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.09.2008, 18:58:52
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

podolski, tu scrisesesi despre prima si, probabil, ultima ta vizita la Patriarhie? :)
hehe m-a distrat si m-a intristat totodata...
cred ca n-as putea vreodata sa-I multumesc indeajuns lui Dumnezeu pt oamenii plini de iubire si calzi care ma inconjoara...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.09.2008, 19:48:06
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[quote=veilur]
Citat:
Asta pentru ca invatatura religiei Crestin-Ortodoxe interzice judecarea si clevetirea ierarhilor si preotilor, este considerat un mare pacat acest lucru...[/QUOTE}
Hai sa fim seriosi... Iar pumnul in gura ca pe timpul comunistilor? Preotii sunt oameni ca si mine... Si poate, mai mult decat mine, gresesc. Vezi ca eu nu folosesc cuvantul "pacat" pentru ca deocamdata nimeni nu stie ce e "pacat" la Dumnezeu...

Si, daca a fost sters acel subiect si eu nu am intrat mai bine de un an pe forum, cu ce si cui crezi ca serveste?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.09.2008, 21:28:58
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
podolski, tu scrisesesi despre prima si, probabil, ultima ta vizita la Patriarhie? :)
hehe m-a distrat si m-a intristat totodata...
cred ca n-as putea vreodata sa-I multumesc indeajuns lui Dumnezeu pt oamenii plini de iubire si calzi care ma inconjoara...
daaaa, mi-au sters mesajul . :((


:) eee lasa ca depun plangere :P
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.09.2008, 21:51:55
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de podolski
:))
ai mai achimovjan poate l-a primit cadou de la PaPa, ce stim noi.
Who knows the entire true?But PaPa is using his money in a more useful way,studing the alien civilization,maybe our big Papa,Daniel,is trying to comunicate with the aliens by this new bells,which is connected "via satellite".Maybe this two big Papas will be connected in the near future throught the same satellite,with the blees of an alien civilization.But we both know the true name of this civilization,it;s easy to spell it,but we are on on orthodox forum,so we must keep quiet,or else... :D

Greetings for a non alien :D
:))
vai cat am ras. :)))))))))
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.09.2008, 22:04:08
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski
chiar a fost sters. oau .:))
daca e asa parasesc forumul.
am vrut sa zic daca se mai sterge. acum am avzut ce am scris.:)

asa dati-va silinta si dati-ma afara!!!!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.09.2008, 23:20:22
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Hai sa fim seriosi... Iar pumnul in gura ca pe timpul comunistilor? Preotii sunt oameni ca si mine... Si poate, mai mult decat mine, gresesc. Vezi ca eu nu folosesc cuvantul "pacat" pentru ca deocamdata nimeni nu stie ce e "pacat" la Dumnezeu...

Si, daca a fost sters acel subiect si eu nu am intrat mai bine de un an pe forum, cu ce si cui crezi ca serveste?
Silver, un mare pacat e sa judeci pe oricine pana la urma,. Eu nu ti-am "bagat nici un pumn in gura", ci doar am precizat ceva.
Iara daca tu nu pronunti cuvantul "pacat", atunci spune-i in alt fel, nu te-a obligat nimeni sa folosesti acest termen, dar in principiu e vorba de o fapta rea, intelegi tu, nu-i assa? :)
Iar faptul ca a fost sters topicu respectiv nu serveste nimanui, ci doar am constatat acest lucru. ;)
Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
[...]maine-poimaine poate auzim si de varianta playback a Sf Liturghii...[...]
Apropo de faza asta, eu am auzit intimplator azi-dimineata la radio Trinitas o cantare in care patriarhu Daniel era laudat. Pentru ce? Habar n-am, dar mie nu mi-a placut, mai ales ca vocile din cor aveau o intonatie cu accent comunist, cum sa va explic eu.....seamana cu imnurile de lauda ale corului Madrigal catre Ceausescu.
Si stiti ce poate fi grav? Faptu ca toate acetsea, cu clopotul, cu masinile scumpe, cu cantarea de lauda catre atriarh vin de la radacina, adica de acolo de sus de la patriarhie de la insusi patriarh si de la ceialti clerici si ierarhi din Sf. Sinod.... ???
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.09.2008, 23:28:15
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Topicul creat de Jan a fost sters de mine din cauza limbajului sau si nu din cauza subiectului.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.09.2008, 23:28:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mai tu veilure, vezi tu cum iti dai cu firma in cap ? Pe deoparte dai indicatii si sfaturi sa nu judecam, iar tu, micutul de tine, nu numai ca nu judeci pe cineva ca mine sau pe silvestar, ci judeci Patriarhia, Biserica insasi !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Prins ca tragea clopotele lucia_anghelina Intamplari adevarate 9 22.04.2009 11:22:59
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23