Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.06.2016, 14:26:26
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

● Dar cum vă trimiteați oamenii pe teren?
● Când plecam în misiuni, nu ieșeam pe poartă, fiindcă ar fi dat de bănuit și ne-ar fi luat la ochi. Ieșeam prin Restaurantul Militar, clădirea alăturată. În dimineața de 20 decembrie am trimis echipele în locurile în care mă așteptam să treacă muncitorii începând cu ora 9:00. Într-adevăr, au început să se organizeze, la steagurile tricolore au tăiat stema. Coordonatorii și-au pus banderole albe pe braț și au început deplasarea, ca la defilare, câte 8-10 în rând. Au fost cam 6-7 coloane de pe platformele industriale. Ne-a fost clar că și acțiunea aceasta a fost coordonată de cineva, pentru că toate coloanele au procedat la fel. Lozincile pe care le strigau nu aveau nici o legătură cu comunismul, se refereau doar la conducere și în special la Ceaușescu.

● Armata a reușit să-și retragă toate dispozitivele din oraș?
● În unele locuri, dispozitivele nu au reușit să se retragă și militarii au fost nevoiți să meargă printre demonstranți. De la balconul Diviziei, către prânz, am văzut un TAB pe care erau urcați demonstranții. Când au ajuns în fața Diviziei s-a scandat atunci, pentru prima dată, "Armata e cu noi!". Cei din balconul Diviziei au făcut semne de liniștire. Demonstranții s-au grupat în fața Comitetului Județean de Partid și Pieței Operei. Acțiunea cercetașilor a continuat în mijlocul demonstranților. Am sesizat că printre autoturismele care circulau cu steaguri și claxonau erau și numere sârbești. În conti*nuare, dispozitivele s-au retras în cazărmi fără incidente. Am făcut o investigație și asupra decupării drapelului. Ni s-a răspuns că așa a avut succes și revoluția din Ungaria.
"REVOLTA AR FI FOST ORICUM, CHIAR DACĂ NU LA TIMIȘOARA"
● Cam câți oameni erau în piață?
● Erau cam 2.000. În balconul Operei și-au ales un comitet de coordonare și au început să apară diverse persoane care vorbeau populației. Toată treaba a durat până la 21 și 22. Zi și noapte, demonstranții aveau știute zonele în care staționau, pe întreprinderi, pe schimburi, ca la serviciu, încât au rămas permanent în piață. Li se organiza aprovizionarea cu pâine și produse din carne, și distribuția acestora nu era haotică. Mașinile de aprovizionare veneau la locul știut și îi aprovizionau pe cei știuți. În noaptea de 21 decembrie, o femeie a născut în Piața Operei, a venit salvarea și fetița a fost botezată de mulțimea care striga: "Victoria, Victoria!". Tot ce s-a întâmplat referitor la demonstrație a fost filmat permanent, 24 din 24. Din datele culese de noi, casetele erau trimise foarte operativ în fosta Iugoslavie.

● De ce acolo?
● Un răspuns ar fi acela că era foarte ușor să treci granița. Era o înțelegere cu sârbii să poți trece cu "PASS-ul". Totul se transmitea acolo. La 18 decembrie, generalul Ilie Ceaușescu a venit și a prezentat o telegramă de la atașatul militar la Belgrad, în care se preciza că se preconizează că se vor amplifica acțiunile de revoltă, coordonate de serviciile de informații străine. Ulterior, Ilie Ceaușescu a prezentat acea telegramă și la Cluj. Din datele noastre reieșea că erau vizate orașele din vestul țării, iar întâmplarea a făcut ca să apară la Timișoara incidentul cu Tokes. Dacă ar fi fost în Arad, Oradea sau în Cluj vreun prilej, acolo s-ar fi declanșat revolta.
"TREBUIA SĂ-I CAPTURĂM PE CEI DIN BALCONUL OPEREI"
● Cum vi s-a părut în acele ore populația?
● La 20, 21 decembrie, populația era foarte entuziastă, iar la geamuri apăreau persoane care strigau: "Curaj, a ieșit Brașovul, a ieșit Iașiul!". N-am auzit zicându-se de București. Îi încurajau pe oameni să rabde. Urmăream în paralel Europa Liberă, care transmitea ce era în Timișoara cu o întârziere de circa 24 de ore. În după-amiaza zilei de 21 decembrie am fost chemat de generalul Gușe, care mi-a spus că se va constitui o echipă care să pregătească un plan de capturare a liderilor din balconul Operei și eliberare a pieței. Pregătirea aceasta a fost ordonată de Coman, personal.

● Și s-a constituit acea echipă?
● Într-adevăr, seara a venit șeful Detașamentului de Intervenție al Securității, comandantul Detașamentului de Parașutiști din Caracal, un reprezentat al Ministerului de Interne, eram cred că șase. Ne-am strâns în anticamera biroului comandantului Diviziei, unde era ge*neralul Gușe și, în urma unor discuții preli*minare, am concluzionat că ne trebuie planul clădirii Operei. Voia infiltrarea, pentru a se ajunge în apropierea liderilor. Un comandant de la un regiment mecanizat a propus varianta intervenției în forță. Am intervenit atunci și am făcut o evaluare exagerată a pierderilor umane, am spus 2.000 de oameni. Am exage*rat afirmând că știu precis că în clădirea Operei exista și armament.

● Aveați vreun indiciu?
● Nu știam acest lucru. Cel de la Securitate a spus o altă minunăție: intervenția să fie făcută prin desant din elicoptere. Fiecare exagera în felul lui, tocmai pentru a nu ajunge la un plan concret. Am plusat, am zis să vină și șeful de la PSI, că poate putem băga gaz pe la aerisiri. Gușă l-a sunat pe Coman, care a ordonat să reluăm planul. Gușă mi-a zis atunci: "Remi, am făcut tot posibilul ca să-l amânăm".
  #22  
Vechi 22.06.2016, 14:27:04
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

● Și v-ați reîntâlnit pentru a pregăti acest plan?
● Pe 22, ora 9:00, ne-am reîntâlnit, inclusiv cu șeful Pompierilor. Generalul Gușă ne-a dat un pachet de Kent și ne-a zis: "Eu îmi văd de trea*bă, vedeți voi ce faceți". Discuțiile s-au reluat și încercam să găsim soluția. Noi încercam să aruncăm responsabilitatea pe reprezentantul Securității, iar ei pe noi. Gușă a deschis la un moment dat ușa și ne-a zis: "Ascultați!". Televiziunea transmitea comunicatul cu sinuciderea generalului Milea. Imediat ne-am ridicat și am plecat fiecare.
Ca stare de spirit, era aproape aceeași și la militari, ca și la civili. Numai că militarii nu depășeau incinta, demonstranții aveau cuvinte de reproș pentru 16-17-18. Am avut chiar o situație delicată, colonelul Ioniță de la Direcția de Informații Militare a ieșit în stradă ca să discute cu oamenii. Avea asupra sa și pistolul la brâu. Am constituit o echipă, în civil, în care eram și eu, și echipa a intrat în mulțime. Cer*cetașii au ajuns până la ofițer, l-au înconjurat și am simulat arestarea lui, ca revoltați, și duce*rea în comandament. Mulțimea striga "Armata e cu noi!", dar, dacă erai în militar, pe stradă era groasă. Și totul s-a întâmplat și din cauza excesului de zel al unor comandanți.
Am trăit chiar eu un asemenea moment la 19 decembrie. Împrumutasem mașina cumna*tului meu ca să fiu mai operativ și mă îndreptam spre un focar de revoltă pe platforma industrială. M-am dus cu mașina și în fața mea era un TAB. Din turelă a ieșit un ofițer, care *mi-a făcut semn să opresc. Când am ajuns în dreptul lui a început să vireze ca să se urce cu blindatul pe mașină. Am ieșit rapid în marșarier, dar fără aripa din dreapta. Nu era îndreptățit să facă asta.
"DISPARIȚIA CADAVRELOR, BINE ORGANIZATĂ"
● Așadar, coordonatorii cine sunt?
Indiferent de unde au venit coordonatorii revoltei din Timișoara, cert este că au venit pe filieră iugoslavă. Când s-a făcut Proclamația de la Timișoara s-a cerut deschiderea granițelor și foarte operativ s-a deschis granița cu Iugoslavia.

● Ce știți despre morții Timișoarei?
● În ziua de 22 decembrie a ajuns informația că se caută morții Timișoarei și se dezgroapă morții. Am trimis o echipă care a văzut cadavrele scoase și a concluzionat că nu erau aceia. Permanent am avut în Spitalul Județean un om care a urmărit situația de acolo, deghizat în centralist. A aflat numărul morților, îi știa pe sexe, pe vârste, a urmărit tentativele de invadare a spitalului pentru scoaterea morților, dar nu a putut să-și dea seama când au dispărut. A fost totul foarte bine organizat.

● Practic, la 22 decembrie nu mai aveați ce face la Timișoara.
● Am urmărit la tv ce se întâmpla în București și am hotărât că era cazul să ne întoarcem acasă, la Buzău. Am cerut un avion, pentru că nu aveam foi de drum la noi și nici bani. Nu am putut obține avionul și am apelat la comandantul Diviziei să ne dea foi de drum ca să ne întoarcem cu trenul. A acceptat, și în seara de 22 decembrie am fost duși la gară. Pe timpul îmbarcării am fost filmați de câțiva indivizi, la vedere, cu reflectorul pus și pe fiecare în prim-plan.
Era o echipă sârbească, i-am auzit vorbind între ei. Am făcut eschive cu autobuzul ca nu cumva să știe că plecam la gară.
N-am văzut niciodată acele imagini la nici o televiziune...

● V-ați suit în tren și ați plecat spre București.
● La plecarea din Timișoara am apreciat că este periculos să ne întoarcem cu armamentul și l-am predat la Divizie, pentru a-l prelua ulterior. Am venit în București cu un vagon de dormit, bucuroși că am terminat și că e liniște. În dimineața de 23 decembrie, Gara de Nord era pustie și un grup de persoane care se aflau pe peron ne-a aplaudat. Era trenul care venea dinspre Timișoara și reprezenta un simbol. Aveam un personal spre Buzău în vreo două ore și am încercat să ve*dem ce e în jurul Gării. Ne-a uimit că se auzeau focuri de armă. Am plecat spre Buzău cu personalul și ascultam la un radio ce îl aveam cu noi, cu stupoare, ce e în București.
La sosirea în Buzău m-a așteptat înlocuitorul la comandă. Plângea. M-a informat că pe 22 plecaseră un detașament de 50 de cercetași, condus de Truțulescu, șeful de stat major, care a fost prins în ambuscadă și avem, probabil, patru morți și șapte răniți. Au murit acolo locotenentul Filote, plutonierul Grădinaru, fruntașul Onet și soldatul Mărunțiș. Am sunat la eșalonul superior, mi s-a confirmat numărul morților, dar numărul de răniți era incert. De asemenea, mi s-a mai spus că totul s-a petrecut la intrarea în Ministerul Apărării. Mi s-a ordonat să mai pregătesc un Detașament de 50 de oameni și să mă deplasez la București cât mai repede. Eram echipați în militar, înarmați ca pentru război. Am hotărât să iau tot De*ta*șa*men*tul care fusese la Timișoara. Am plecat în seara zilei de 23 decembrie, pregătind deta*șa*men*tul ca la ordinul meu, în caz de atac, să riposteze cu foc, cu două camioane și două autoturisme.
  #23  
Vechi 22.06.2016, 14:38:25
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Implicarea lui Victor Atanasie Stanculescu la Timisoara a fost aproapa nula- acolo puterea de decizie a avut-o generalul Stefan Gusa (seful marelui stat-major) si Ion Coman (secretar CC al PCR).

Oricum, sa nu uitam ca in perioada 16-20 decembrie 1989, la Timisoara grupuri organizate din strainatate, au atacat unitatile militare, sedii ale militiei si securitatii, au devastat si spart magazine, cautand sa incite populatia la actiuni violente si antisociale.

Adevarata revolutie la Timisoara incepe la 20 decembrie 1989, când muncitorii de la marile intreprinderi timisorene (ELBA, Solventul, UMT, Electrometal, etc), ies in numar mare in strada.

Relevanta in acest sens este ziua de 20 decembrie, când generalul Stefan Gusa (un mare erou), insotit de primul secretar al judetului Timis- Radu Balan, se deplaseaza la intreprinderea ELBA, pentru a vedea starea de spirit a muncitorilor de acolo.
La reprosul generalului- ca de ce ati spart si distrus magazine, muncitorii raspund ca nu noi am facut aceste lucruri!

A fost momentul de cotitura a revolutiei, când Stefan Gusa- dupa propriile sale marturisiri- "În momentul când mi-am dat seama de sensul si proport›iile luptei populare, am oprit orice amestec al armatei în desfăs™urarea evenimentelor".

Generalul Gusă raportează la ora 14.20 ministrului Apărării Nationale că: â€demonstrant›ii au trecut peste cordoanele de militari s™i scandează în fat›a sediului Comitetului Judetean de Partid: Libertate!, Armata e cu noi!;. Încerc, conform ordinului dumneavoastră, să repliez trupele în cazărmi“.

La ora 15.30, toți militarii s™i tehnica de luptă se aflau deja în unităt›i. În seara zilei următoare a vrut să se întoarcă la Bucuresti, dar ministrul Vasile Milea i-a cerut să rămână la Timis™oara. "Unii s-au grăbit să ia avionul spre Bucures™ti. Am avut, o clipă, impresia că vor să mă facă pe mine răspunzătorul pentru ceea ce făcuseră alt›ii. Dar m-a sunat Milea s™i mi-a spus: "S˜tefane, rămâi acolo si mai ales ai grijă de tine!". Am rămas."

Last edited by Florinvs; 22.06.2016 at 14:43:33.
  #24  
Vechi 22.06.2016, 20:37:26
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Asadar implicarea lui Victor Atanasie Stanculescu in ce s-a intamplat la Timisoara este aproape nula, el neavand acolo puterea de decizie.


2. Lui Victor Atanasie Stanculescu i revine marele merit ca l-a convins pe Ceausescu sa paraseasca sediul CC-ului si practic sa abandoneze puterea!

3. Desi pana atunci se comportasera ireprosabil, in ziua de 23 decembrie 1989, generalul Victor Atanasie Stanculescu este inlocuit din functia provizorie de ministru al apararii cu tradatorul de tara si agent sovietic dovedit- NIcolae Militaru.

A fost cea mai controversata si dubioasa decizie a lui Ion Iliescu atunci, desi este foarte greu de spus si de dovedit daca Ion Iliescu aveea sau nu cunostiinta despre activitatea tradatoarea a lui Nicolae Militaru.

Apoi, in noaptea de 23 spre 24 decembrie, Ion Iliescu telefoneaza la ambasada sovietica, spunand "cine suntem si ce vrem", si solicitand sprijin sovietic. Raspunsul URSS a fost- "Va trimitem orice fel de sprijin doriti, cu exceptia trimiterii de trupe ale armatei rosii".
De fata cand Ion Iliescu a dat acel telefon au fost: generalul Stefan Gusa (care s-a opus vehement oricarui "sprijin" sovietic, folosind chiar o expresie mai dura- "Domnule Iliescu, ia mai datii in p...... pe rusi"), generalul Ion Hortopan (comandantul tancurilor si blindatelor) si Dumitru Mazilu (membru CFSN).

4. INtradevar, generalul Victor Atanasie Stanculescu a gresit enorm (cea mai mare greseala a vietii sale), cand a organizat acel simulacru de "proces" si executia sotilor Ceausescu.
  #25  
Vechi 22.06.2016, 22:06:34
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Excelent! Tu incerci sa-i brodezi lui Iliescu pelerina de erou.

Ion Iliescu a condus tara vreo 11 ani, timp in care a mafiotizat-o, iar acum scrie carti despre rolul sau providential in fericirea patriei. Scrie carti cu acelasi limbaj de lemn si cerneala mincinoasa in efortul sau de a-si perpetua ideile ciuce. Imbucurator e ca romanii nu mai sunt dispusi sa inghita gogosile otravite ale acestui impostor malefic.
Marea Diversiune din ’89 ne-a fost livrata la pachet cu minciuna preferata a lui Iliescu: "teoria spontaneitatii". Bullshit! Am aflat astfel de la stimabilul farsor cum poporul, nemaisupotand jugul comunist, s-a ridicat impotriva lui Ceasca, doborand dictatura si alungand tiranul. Numai nebunul de Ceausescu vedea agenturi si spioni la tot pasul….Suna bine, nu? Exact ca in manualele de istorie scrise de propagandistii comunisti dar cu personajele schimbate. Reteta e aceeasi pt ca personajele sunt aceleasi. In viziunea lui nea Iliescu la fel de spontan a fost si asaltul minerilor din capitala, in 90. Pt a-si sustine teoria fostul responsabil cu propaganda al PCR a construit asiduu imaginea apocaliptica cu legionari si golani drogati, pletosi si cu buzunarele pline de dolari de la Ratiu care incearca sa readuca la putere burghezo-mosierimea ce vrea sa-i puna iar in jug pe tarani…Astfel, FSN a dat foc la autobuze, a inscenat atacul asupra TVR, a oprit emisia, apoi au fost adusi minerii pt a restabili ordinea. Cu aceleasi personaje cheie la butoane: Iliescu, Roman, Voican Voiculescu, Magureanu, Stanculescu; plus generalii moscoviti plantati in sistem de Iliescu…. Aceste spontaneitati se mai practica si azi in PSD.
Ceausescu merita sa plateasca scump umilinta la care a supus poporul roman, insa trebuia judecat cum se cuvine, nu asasinat in cel mai pur stil bolsevic. Pai cum altfel decat in stil bolsevic puteau actiona moscovitul Iliescu, stalinistul Brucan si agentul sovietic dovedit Militaru? Ceausescu a fost lichidat precum a fost lichidat de comunisti tarul Nicolae II in 1918….

Pt crimele si ororile de dupa 25 decembrie nu au existat condamnati; nimeni aratat cu degetul pt cei peste 3000 de raniti si vreo 1000 de morti de dupa asasinarea Ceausestilor; i-a facut Iliescu uitati/ pierduti pe toti; cei cativa condamnati au fost urgent gratiati de presedinte. Inainte de a fi prins Ceausescu au fost ucisi aprox 350 de oameni; de moartea acestora a fost gasit responsabil Stanculescu...
Despre falsii revolutionari ce sug banii romanilor vorbim altadata. Tot altadata si despre magnificul, prolificul si onorificul Institut al Rev Romane IRDD in fruntea caruia s-a instalat cu mandat permanent onorificul Iliescu, Institut care a tocat in doar cativa ani vreo 3 milioane de euro fara a face nici cea mai mica dezvaluire despre obiectul existentei sale. Cu totii au ridicat un cor al minciunii care sa le acopere diversiunea, crima si impostura.

Halal erou! Numa bun de scuipat, si el si acolitii sai.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
  #26  
Vechi 22.06.2016, 23:19:57
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Amestecati mai multe lucruri fara legatura unele cu altele!

1. Faptul ca in timpul revolutiei, pe teritoriu Romaniei, au actionat agenti ai serviciilor secrete straine (sovietice si maghiare in special) este un lucru dovedit, un fapt incontestabil!
Intelegerea de la malta dintre Bush si Gorbaciov a fost urmatoarea: SUA sa aibe mana libera in Panama pentru a-l elimina pe Noriega, iar URSS sa aiba mana libera in Romania, pentru a-l elimina pe Ceausescu!
Discutiile de la malta au fost interceptate de securitatea romana- si asta explica poate si decizia lui Iulian Vlad (care stiind ce va urma), a imprimat securitatii o atitudine pasiva si de non-combat! Practic securitatea a fost prima care l-a abandonat pe Ceausescu (mai ales ca cei de la securitatea cunoasteau starea de nemultumiri a populatiei).

Acuma de ce neaga cu vehementa Ion Iliescu implicarea serviciilor secrete straine- nu pot sa inteleg!


2. S-a speculat ca Ion Iliescu ar fi colaborat cu serviciile de informatii sovietice. Insa nici Iulian Vlad (seful DSS-ului si cel mai in masura sa cunoasca acest lucru, si care aveea toate motivele sa-l urasca pe Ion Iliescu, fiind arestat cu aprobarea acestuia), nici amiralul Stefan Dinu (de la Directia de Informatii a Armatei)- oameni patrioti, in afara oricaror suspiciuni- nu au afirmat nicioadata ca Iliescu ar fi colaborat cu serviciile de informatii sovietice.

Exista atitudini dubioasa a lui Iliescu, exista suspiciuni asupra lui, insa dovezi ferme si clare, care sa ateste indiscutabil ca ar fi colaborat cu serviciile secrete sovietice, nu exista!
  #27  
Vechi 22.06.2016, 23:31:31
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

3. Este cert ca Ion Iliescu simpatiza cu programul reformist a lui Mihail Gorbaciov (celebrul "glasnost" si "perestrioka"), si chiar credea sincer (si nu era singurul) ca acest program reformist chiar poate reforma si salva sistemul socialist!
Ori pentru aceasta opinie politica, Ion Iliescu nu poate fi blamat!

Mai tarziu, Ion Iliescu si-a dat seama ca "glasnostul" si 'perestroika" nu mai pot reforma si salva sistemul socialist, si a optat pentru social-democratie (initial dupa celebrul "model suedez").

Gorbaciov, mai naiv, nu si-a dat seama la timp de acest lucru, si doar tancul pe care s-a urcat Eltan in august 1991, l-a facut sa inteleaga ca a pierdut definitiv partida si ca vestul l-a tras pe sfoara.


4. Este adevarat ca in cadrul CFSN la revolutie s-au strecurat si tradatori de tara si agenti sovietici dovediti- Nicolae Militaru, Silviu Brucan, Emil-Cico-Dumitrescu.
Acuma daca aveea sau nu cunostiinta Ion Iliescu de activitatea tradatoarea a acestora, este greu de spus si de dovedit.

Totusi, intradevar, Ion Iliescu a gresit mult cand a acceptat in CFSN personaje cel putin dubioase, si nu s-a bazat pe oameni cu adevarat patrioti si bine intentionati- precum generalii Stefan Gusa si Iulian Vlad (L-as intreba pe Iliescu- sa fi fost chiar o coincidenta ca atunci cand a fost arestat generalul Iulian Vlad, de fata era si ambasadorul sovietic in Romania ?!).
  #28  
Vechi 23.06.2016, 00:23:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Excelent! Tu incerci sa-i brodezi lui Iliescu pelerina de erou.
Iliescu, Ceausescu, Stanculescu si probabil mai sunt si altii pe lista dupa regula tovaraseasca "este comunist - este Om".

Sigur, mici caderi pe ici pe colo, au omorat oameni, au ruinat o tara - mizilicuri, a fost comunist, se iarta tot.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #29  
Vechi 23.06.2016, 01:03:01
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Amestecati mai multe lucruri fara legatura unele cu altele
Nu am amestecat nimic; am amintit succint cateva din atrocitatile comise in anii 90 de penibilul moscovit ca sa manipuleze in continuare poporul, oricum un popor de speriati. Nu vreau sa ma infierbant mai mult de atat referitor la acest odios. Exista si dovezi impotriva lui Iliescu, fi pe pace; ca inca stau in umbra...are grija IRRD si alte grupuri de interese.

Am uitat sa amintesc alti 2 penibili actori la diversiune: Teodor Brates (numele romanesc cu care l-a inlocuit pe cel evreiesc, membru vechi al PCR)- cel care inflama populatia in direct la TVR cu mesaje diversioniste de genul apei otravite, a autobuzelor pline cu teroristi si alte tampenii care au impins oamenii sa se omoare unul pe altul; Sergiu Nicolaescu - care a regizat de-adevaratelea, a creat circumstante pt scene de lupta live, a folosit recuzita in diverse locatii din Bucuresti si Targoviste.
Nooo, inocentul Iliescu nu stia nimic, el milita pt fericirea poporului surghiunit. Se vede azi.
Facem pariu ca si Iliescu va cere incinerarea, ca Stanculescu si Nicolaescu?
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
  #30  
Vechi 23.06.2016, 09:16:49
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In concluzie

-Nu am nimic a le reprosa si i consider eroi (care ar merita statuie), generalilor Stefan Gusa si Iulian Vlad! Prin eforturile acestor doi oameni, s-a evitat razboiul civil spre care se indrepta atunci Romania.

Ei au cautat sa puna ordine, sa limiteze si sa opreasca raspandirea unor zvonuri distructive lansate prin TVR, sa stopeze haosul de atunci!

-Singurul lucru care poate fi reprosat generalului Victor Atanasie Stanculescu este aceea mascarada de proces si executia sotilor Ceausescu.

-Pe asa-zisul general Nicolau Militaru, pe Silviu Brucan si pe asa-zisul amiral Emil Cico Dumitrescu - au fost agenti sovietici dovediti, fiind tradatori de tara, care ar fi meritat pedeapsa cu moartea.

-Lui Ion Iliescu i se pot reprosa cateva lucruri (am aratat mai sus), insa NU sunt de acord cu a-l considera criminal, tradator sau alte prostii si baliverne!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare