Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.02.2011, 21:12:40
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit O singura turma si un singur pastor!

''Eu sunt păstorul cel bun, spune Domnul. Eu cunosc oile mele, ... Ele vor asculta glasul meu: va fi o singură turmă și un singur păstor".''


Acest citat la spus diriginta mea care este profesoara de religie de asemenea ,la la ora trecuta de religie a spus ca la sfarsit o sa fie un singur pastor si o singura turma , pastorul fiind un singur patriarh care conduce peste o singura biserica unita Biserica Ortodoxa , eu cred ca versetul se refera la Iisus ca un singur pastor si nu la un conducator lumesc al Bisericii , apropo diriga mea fiind profeseara de religie este o ortodoxa convinsa.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.02.2011, 11:53:36
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
''Eu sunt păstorul cel bun, spune Domnul. Eu cunosc oile mele, ... Ele vor asculta glasul meu: va fi o singură turmă și un singur păstor".''


Acest citat la spus diriginta mea care este profesoara de religie de asemenea ,la la ora trecuta de religie a spus ca la sfarsit o sa fie un singur pastor si o singura turma , pastorul fiind un singur patriarh care conduce peste o singura biserica unita Biserica Ortodoxa , eu cred ca versetul se refera la Iisus ca un singur pastor si nu la un conducator lumesc al Bisericii , apropo diriga mea fiind profeseara de religie este o ortodoxa convinsa.
Ehehee...asa va fi..o singura turma cu un singur pastor...pt e stiut ca EL a venit nu doar pentru ortodocsi.....Cat despre profa ta de religie...ehehe....ca tot vorbeam despre indoctrinarea religioasa din scoli....mai trebuie sa ...mediteze...Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.02.2011, 11:59:59
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Post Un singur pastor si o singura turma...

"Mulți din cei care studiază Biblia cred că această scriptură este în curs de împlinire — că trăim în Parousia lui Cristos și că El este prezent în lume de câțiva ani, căutând pe adevărații consacrați din poporul Său și adunându-i din toate sistemele sectare și din lume, la Sine. Cu siguranță este adevărat că păstorii încetează a hrăni turma; pentru că foarte puțini din turma poporului consacrat al Domnului mai caută încă hrană spirituală la ei. Ei rătăcesc într-o stare de înfometare și în mare pericol de a cădea în diferitele curse ale Adversarului.

Totuși, Marele Păstor Însuși este cu turma Sa și face ca glasul Lui să fie auzit; și oile vor fi adunate la El din fiecare popor și din fiecare denominație. Într-adevăr, Isus a spus: „Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc și ele vin după Mine”; și „ele nu merg după un străin, ci fug de el, pentru că nu cunosc glasul străinilor” (Ioan 10:27, 5). Glasul Domnului, al Marelui Păstor printre oile Sale trebuie să fie auzit acum pentru că este timpul prezenței Sale a doua. El este pe punctul de a-Și completa turma Sa din acest Veac Evanghelic și de a-i glorifica împreună cu El în Întâia Înviere. Cu siguranță, fericirea și îndurarea îi vor însoți; ei vor locui în casa Domnului pentru totdeauna.
Căci așa vorbește Stăpânul DOMNUL: «Iată, Mă voi îngriji Eu Însumi de oile Mele și le voi căuta. Cum își îngrijește un păstor turma când este în mijlocul oilor sale împrăștiate, așa Îmi voi îngriji Eu oile și le voi strânge din toate locurile pe unde au fost risipite în ziua plină de nor și de negură. Le voi scoate dintre popoare, le voi strânge din felurite țări și le voi aduce înapoi în țara lor; le voi paște pe munții lui Israel, de-a lungul râurilor și în toate părțile locuite ale țării”. Versetele 11-13.
Patria oilor Domnului din acest Veac Evanghelic este însuși cerul, și aducerea lor acolo va însemna schimbarea învierii lor. Atunci ei vor fi în Împărăție cu Isus Însuși — tot ca oi ale Lui, tot ca turmă a Lui, tot ca Mireasă a Lui, tot ca membri ai Lui. Dar El spune de asemenea: „Mai am și alte oi care nu sunt din staulul acesta; și pe acelea trebuie să le aduc și va fi o singură turmă, un singur Păstor”. Ioan 10:16."

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.02.2011, 12:39:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
''Eu sunt păstorul cel bun, spune Domnul. Eu cunosc oile mele, ... Ele vor asculta glasul meu: va fi o singură turmă și un singur păstor".''
Pastorul nu trebuie identificat cu o persoana umana, ci cu Hristos. Slujitorii sfintelor altare nu trebuie sa ne opreasca la ei, ci la Hristos. Sa nu uitam ca in Ortodoxie si preotul face parte din turma, este impreuna rugator cu ea, are acceasi pozitie in cadrul Liturghiei, pozitia o schimba doar cand ofera binecuvantare. Iar daca preotul are si un rol de conducator, el o face in numele lui Hristos. Toate gesturile sale trebuie sa descopere intr-un mod vazut, lucrarea nevazuta a lui Hristos.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.02.2011, 13:10:51
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Frumos ai zis Costel, mai vreaU !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma simt singur... Sanduu Generalitati 204 31.07.2016 19:46:44
Spiritul de turma Traditie1 Generalitati 11 27.02.2011 20:21:26
Isus cu un singur ''i'' Templier Knight Generalitati 63 12.12.2010 15:20:27
Pastor in religia ortodoxa? Paradox sau Ironie patinina34 Generalitati 19 12.01.2009 18:08:41
singura anamaria90 Generalitati 34 28.09.2008 07:03:57