Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 03.06.2012, 20:55:46
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu cred ca nu e gresit. Gandeste-te ca obiectivul sistemului este ,,controlul total''. Daca e total, apoi sa stii ca total este. Dumnezeu a oranduit sa cunosc cum se manifesta o persoana controlata total. Constiinta ii este bulversata din cauza zbuciumului continuu la care e supusa zi si noapte. Nu are liniste, iar sfintii ne-au avertizat asupra acestui lucru. E vorba de un aparat, chiar daca e minuscul. care functioneaza in corpul tau, transmitand permanent date despre tine.

Obiectivul masoneriei nu este sa ne cipuiasca pentru a o duce mai bine. Nu. Celor cipuiti li se vor crea un anumit tip de probleme, iar celor necipuiti alte probleme. Si astfel, se vor imputina!
Antonia tu nu intelegi ca asta e propaganda anticrestina ? Daca ne luam dupa spusele tale si aplicam logica crestina atunci este mai bine sa fii cipuit.
Nebunia sau moartea nu sant vesti rele pentru un crestin. Pierderea mantuirii este vestea rea.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 03.06.2012, 21:19:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Antonia tu nu intelegi ca asta e propaganda anticrestina ? Daca ne luam dupa spusele tale si aplicam logica crestina atunci este mai bine sa fii cipuit.
Nebunia sau moartea nu sant vesti rele pentru un crestin. Pierderea mantuirii este vestea rea.
Cine a zis sa te iei dupa spusele mele? Cipuiala fericita, vorba lui eodor nastasa!

Eu nu spun nimanui sa se ia dupa mine. Ca nu am cuvant cu putere multa, asta se vede de la o posta. Am explicat, insa, si am adus si imagini (vezi pagina 3), prin care am demonstrat ca insemnarea cu pecetea diavolului 666, aduce prejudicii sanatatii. Desi sfintii din vechime nu au putut fi expliciti in privinta tehnologiei, ei ne-au avertizat in modul cel mai simplu: ,,Nu va insemnati cu 666!'' Cine nu asculta pe pielea lui o face.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 03.06.2012, 21:30:39
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cine a zis sa te iei dupa spusele mele? Cipuiala fericita, vorba lui eodor nastasa!

Eu nu spun nimanui sa se ia dupa mine. Ca nu am cuvant cu putere multa, asta se vede de la o posta. Am explicat, insa, si am adus si imagini (vezi pagina 3), prin care am demonstrat ca insemnarea cu pecetea diavolului 666, aduce prejudicii sanatatii. Desi sfintii din vechime nu au putut fi expliciti in privinta tehnologiei, ei ne-au avertizat in modul cel mai simplu: ,,Nu va insemnati cu 666!'' Cine nu asculta pe pielea lui o face.
Ce conteaza asta ? Daca i-au pus cip fara voia ei si o sa o transforme intr-un zombie asta chiar s-ar putea sa o ajute pe drumul spre mantuire.
Tu nu vezi ca se incearca manipularea oamenilor, cu orice chip sa fie legati de lumea asta, sa se teama ca vine cineva si-i omoara sau ii transforma in zombie. Ce legatura are asta cu crestinismul ? Oamenii ar trebui sa se elibereze de lumea aceasta si sa nu se teama de nimic ce li s-ar putea intampla.Una este sa fii circumspect si sa denunti minciunile lumii si alta e sa te bagi sub plapuma de frica sa nu-ti pierzi viata asta pe care oricum o vei pierde.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 03.06.2012, 22:35:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce conteaza asta ? Daca i-au pus cip fara voia ei si o sa o transforme intr-un zombie asta chiar s-ar putea sa o ajute pe drumul spre mantuire.
Tu nu vezi ca se incearca manipularea oamenilor, cu orice chip sa fie legati de lumea asta, sa se teama ca vine cineva si-i omoara sau ii transforma in zombie. Ce legatura are asta cu crestinismul ? Oamenii ar trebui sa se elibereze de lumea aceasta si sa nu se teama de nimic ce li s-ar putea intampla.Una este sa fii circumspect si sa denunti minciunile lumii si alta e sa te bagi sub plapuma de frica sa nu-ti pierzi viata asta pe care oricum o vei pierde.
Poate ca ar fi mai bine sa aflam parerea unui ierarh marturisitor. Sa avem trezvie si intelepciune.

,,Ne este dat să purtăm un război duhovnicesc, căci acum “s-a pogorât diavolul, având mânie mare, știind că puțină vreme i-a rămas”(Apocalipsă 12,12). Astăzi în lume se pregătește înscăunarea fiului pierzării care va apărea ca lider economic, poli*tic și religios. Sf. Andrei al Cezareii spune:
Prin cercetarea sârguincioasă a peceții și a celorlalte, legate de asta, celor ce vor avea trezvie duhovnicească și înțelepciune, li se va descoperi vremea ispitirii.

Astăzi ne este clar că nimeni dintre Sfinții Păruiți n-au putut tâlcui explicit unele lucruri din Apocalipsă, deoarece chiar și în sec XIX nu existau în limbajul omenesc noțiuni ca: “număr de identificare”, “cartelă electronică”, “microcip”, “tatuaj digital”.

Dar dacă citim cu atenție Apocalipsa și urmăm cu exactitate Sfintei Scripturi, vom deosebi două “numere”: “semnul sau numărul numelui” (Apocalipsa 13, 17) și “numărul fiarei” (Apocalipsa 13, 18). În primul caz este vorba de identificatorul cifric al persoanei (numărul numelui obiectului condus de sistemul cibernetic informațional, IDNP – în România CNP-ul), care, în același timp, reprezintă și cheia de intrare în dosarul lui electronic. Sf. Ioan Teologul descrie identificatorul cifric al persoanei în limbajul lumii din acea perioadă (sec. I): acest nume (“numele fiarei”) este nume cifric (“numărul numelui lui”), care poate fi prezentat sub formă de cod de bare (“pecetea”). “În sistemul EAN, numărul de identificare, în afară de reprezentarea prin codul de bare, textuală și electronică, prevede și varianta radiografică, care este mai avantajoasă prin faptul că se poate aplica pe mâna sau pe fruntea omului sub formă de microcip”. (expert-acad. V. N. Lîsogor, 11.11.2010). Iar fără acest nume cifric, atribuit omului de actualul sistem al fiarei, nu va fi posibil de întreținut relații sociale (“ca nimenea să nu poată cumpăra sau vinde, fără numai cel ce are semnul, sau numele fiarei, sau numărul numelui ei” Apocalipsa 13,17).
Dumnezeu ne mai descoperă un indiciu special ce ține de pecetluire – numărul “666″, care nu va exista în mod vizibil, ci ascuns, așa încât îl vor putea distinge doar cei ce vor avea o cunoaștere specială (cei care vor avea înțelepciune).

În prezent există o serie de expertize (efectuate de învățații ruși și ucraineni – doctori în științe tehnice: I. Bașkirov, V. Ahromeev, A. Ipatov, O. Samcov, O, Savoliuc, V. Lîsogor, N. Solianicenco ș. a.) – unde se dovedește în unanimitate că în procesul descifrării codului de bare în sistemul EAN – 13/UPC calculatorul în mod automat citește trei perechi de linii prelungite ca – “666″. “IDNP în sistemul de evidență (control) reprezintă numele omului, dat lui de acest sistem și conține numărul, care poate fi pus pe frunte sau pe mâna dreaptă a omului; el e însemnat prin codul de bare, la descifrarea căruia se folosește cheia: 666″ (expert – cand. științ. tehn. A. P. Ipatov, Universit. Sankt -Petersburg, 13. 02. 2002).

Biserica Ortodoxă nu de puține ori i-a avertizat pe creștini că introducerea sis*temului electronic de control total este un pericol evident asupra libertății persoanei, cu care l-a înzestrat Dumnezeu pe om și asupra mântuirii. Biserica roagă ca în sistemele de evidență a populației să nu i se atribuie omului un număr oarecare, care va fi folosit în loc de nume și să nu se introducă mijloace de recunoaștere (identificare) a omului chiar în corpul lui.
6 octombrie 2005 – Adresarea Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse către conducă*torii țărilor CSI și ai țărilor baltice

Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe din Ucraina în Circulara din 19 mai 1998 declară: “IDNP, care va fi atribuit fiecărui om, și care va fi aplicat pe corpul lui printr-o tehnologie care nu va mai permite niciodată șterge*rea lui – poate deveni într-adevăr “pecetea lui antihrist”. Evenimentele de azi confirmă veridicitatea acestei concluzii a Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe din Ucraina.

Identificarea este automatizată, dar nu automată, deoarece omul cu scop bine definit și conștient trebuie să intre în interacțiune cu actualul sistem de cooperare, adică de bunăvoie să primească sistemul lui antihrist. În formularele cererilor de punere la evidență sau de atribuire a diferitor cartele sociale cu număr, sau a altor documente de acest fel se utilizează cuvântul “rog”, adică este ispitită voința rațională și conștientă a omului, care roagă să i se atribuie numărul fiarei, pentru care și semnează jos, în colțul formularului. Acordul pentru stocarea și prelucrarea automată a datelor personale este o capcană vicleană gătită pentru “cei aleși”, care înțeleg problema identificării, pentru a-i impune să fie de acord cu primirea co*dului numeric personal.

Cine va fi în unire cu Hristos, acela va putea deosebi semnele vremurilor. Un asemenea om va putea discerne ce este de la Dumnezeu și ce este de la diavol. Acela care va jertfi cu sine în numele dragostei lui Hristos, va avea îndrăzneală și putere. Așa să ne ajute Dumnezeu!''
Chemând binecuvântarea
lui Dumnezeu asupra voastră.
VLADIMIR, mitropolit at Poceaevului

Sursa:

http://apologeticum.wordpress.com/20...e-si-microcip/

Last edited by antoniap; 03.06.2012 at 23:08:06.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 04.06.2012, 09:00:58
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

@antoniap

Oamenii cand semneaza ca vor un card, asta e ceea ce cer: un card, nu o insemnare. In afara de cazul in care i-se cere ca pentru obtinerea cardului sa renunte la religia sa, este absurd sa spui ca si-a semnat sentinta la judecata de apoi.
- In primul rand ca este o interpretare subiectiva: Cate cereri ai completat pana acum si de unde stii ca numai astea sunt malefice?
- Cum sa stie pensionarul de la tara (tzatza Maria sau nea Gheorghe) chestiile astea? Ei stiu ca le vine pensia pe card si ....atat. Sau crezi ca Dumnezeu va face discriminare in functie de nivelul de educatie al omului ?
- Coduri de bare existau si cand eram eu mica. Tu ai verificat toate codurile de bare de pe produsele pe care le-ai cumparat pana acum (detergenti, produse alimentare, etc.)?
- Facturile si chitantele se numeroteaza si ele: ce te faci daca exact tie iti da omul chitanta nr. 666? O refuzi?
- Observ ca ai 2371 de mesaje. Ce parere ai despre mesajul tau care a avut numarul 666?

Parerea mea e ca nu vom stii ce inseamna 666 decat la sfarsit. Cu toate acestea, insemnarea va fi facuta pe baza unei alegeri luate in deplina cunostinta de cauza. Cred ca la sfarsit nu vor mai exista nuante de gri ci oameni vor declara fie ca sunt cu Dumnezeu fie ca nu (alegand viata lumeasca).

Referitor la faptul ca tu crezi ca prin dispozitivele respective ar putea sa ne controleze mintea, iti mai spun o data parerea mea, pe care am mai scris-o: Dumnezeu are putere inclusiv asupra dispozitivelor create de oameni (sau chiar de Satana, daca e luam in considerare cele expuse de tine). Dumnezeu este ATOTPUTERNIC si nu va lasa ca un crestin adevarat careia sa spunem ca i-s-a implantat un astfel de dispozitiv, sa fie afectat de acesta. Mare e puterea Lui! EU CRED IN EL! Si de aceea nu mi-e frica.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 04.06.2012, 09:20:38
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
@antoniap

Oamenii cand semneaza ca vor un card, asta e ceea ce cer: un card, nu o insemnare. In afara de cazul in care i-se cere ca pentru obtinerea cardului sa renunte la religia sa, este absurd sa spui ca si-a semnat sentinta la judecata de apoi.
- In primul rand ca este o interpretare subiectiva: Cate cereri ai completat pana acum si de unde stii ca numai astea sunt malefice?
- Cum sa stie pensionarul de la tara (tzatza Maria sau nea Gheorghe) chestiile astea? Ei stiu ca le vine pensia pe card si ....atat. Sau crezi ca Dumnezeu va face discriminare in functie de nivelul de educatie al omului ?
- Coduri de bare existau si cand eram eu mica. Tu ai verificat toate codurile de bare de pe produsele pe care le-ai cumparat pana acum (detergenti, produse alimentare, etc.)?
- Facturile si chitantele se numeroteaza si ele: ce te faci daca exact tie iti da omul chitanta nr. 666? O refuzi?
- Observ ca ai 2371 de mesaje. Ce parere ai despre mesajul tau care a avut numarul 666?

Parerea mea e ca nu vom stii ce inseamna 666 decat la sfarsit. Cu toate acestea, insemnarea va fi facuta pe baza unei alegeri luate in deplina cunostinta de cauza. Cred ca la sfarsit nu vor mai exista nuante de gri ci oameni vor declara fie ca sunt cu Dumnezeu fie ca nu (alegand viata lumeasca).

Referitor la faptul ca tu crezi ca prin dispozitivele respective ar putea sa ne controleze mintea, iti mai spun o data parerea mea, pe care am mai scris-o: Dumnezeu are putere inclusiv asupra dispozitivelor create de oameni (sau chiar de Satana, daca e luam in considerare cele expuse de tine). Dumnezeu este ATOTPUTERNIC si nu va lasa ca un crestin adevarat careia sa spunem ca i-s-a implantat un astfel de dispozitiv, sa fie afectat de acesta. Mare e puterea Lui! EU CRED IN EL! Si de aceea nu mi-e frica.
Si eu cred ca asta este propaganda anticrestina in care din pacate cad si prelati. Ii face pe oameni sa se ingrijoreze pentru viata asta in loc sa-i invete sa-si puna nadejdea in Dumnezeu.
Dar uite niste exemple : O doamna din Anglia isi pierde locul de munca pentru ca purta un crucifix. Un alt cuplu primeste o amenda usturatoare pentru ca nu accepta ca in pensiunea lor sa aiba loc relatii homosexuale. Ce ati face dumneavoastra personal in aceste cazuri ? Putem vorbi despre o alegere deliberata aici ?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 04.06.2012, 09:47:42
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar uite niste exemple : O doamna din Anglia isi pierde locul de munca pentru ca purta un crucifix. Un alt cuplu primeste o amenda usturatoare pentru ca nu accepta ca in pensiunea lor sa aiba loc relatii homosexuale. Ce ati face dumneavoastra personal in aceste cazuri ? Putem vorbi despre o alegere deliberata aici ?
pai asta inseamna ca traim in zilele din urma...
Reply With Quote
  #78  
Vechi 04.06.2012, 09:51:24
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
pai asta inseamna ca traim in zilele din urma...
Iar ziua venirii Domnului nostru... e aproape. Aleluia!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 04.06.2012, 09:53:06
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si eu cred ca asta este propaganda anticrestina in care din pacate cad si prelati. Ii face pe oameni sa se ingrijoreze pentru viata asta in loc sa-i invete sa-si puna nadejdea in Dumnezeu.
Dar uite niste exemple : O doamna din Anglia isi pierde locul de munca pentru ca purta un crucifix. Un alt cuplu primeste o amenda usturatoare pentru ca nu accepta ca in pensiunea lor sa aiba loc relatii homosexuale. Ce ati face dumneavoastra personal in aceste cazuri ? Putem vorbi despre o alegere deliberata aici ?
Daca ai de ales intre credinta si ... orice altceva (loc de munca, legile statului, etc.), trebuie sa-L alegi intotdeauna pe Dumnezeu! Acum, exemplele date de dumneavoastra sunt subiective, din punctul meu de vedere: in primul rand pentru ca eu nu port crucifix (si totusi oamenii stiu ca sunt crestina) si nici nu vad cum as putea interzice oamenilor sa pacatuiasca. OK, poate ca vezi doi oameni de acelasi sex ca se tin de mana, dar ce faci cu cei care fura, mint, sau poate ca sunt budisti, hindusi sau musulmani si isi fac in camera pensiunii tale ritualurile lor religioase?
Parerea mea este ca solutia pentru a castiga un pacatos la Hristos nu este sa arunci cu pietere in el, ci sa ii vorbesti despre dragostea Lui. Pe de-alta parte, cu ce drept arunci tu cu pietre cand Biblia spune clar: "Caci, cine pazeste toata Legea si greseste intr-o singura porunca, se face vinovat de toate." (Iacov 2:10) si ... in cazul asta, cu ce sunt eu mai presus de un homosexual. Si eu am avut alti dumnezei atunci cand am pus o dorinta de a mea sau un viciu deasupra dorintei lui Dumnezeu, am luat numele Lui in desert atunci cand am declarat ca sunt crestina dar am facut fapte nedemne de acest nume, poate ca am furat sau am mintit, ... si exemplele pot continua.
Biblia spune ca "Dacă fratele tău a păcătuit împotriva ta, du-te și mustră-l între tine și el singur" (Matei 18:15). Multi dintre noi sarim insa peste aceasta prima etapa

In schimb daca angajatorul iti cere sa minti sau sa furi, sa te culci cu el, sa participi la cursuri de yoga sau sa incalci poruncil lui Dumnezeu in orice alt fel -> atunci trebuie sa refuzi categoric, chiar cu riscul de a-ti pierde locul de munca. Aminteste-ti ca psalmistul spune: "Am fost tânăr, și am îmbătrânit, dar n-am văzut pe cel neprihănit părăsit, nici pe urmașii lui cerșindu-și pâinea". Dumnezeu va avea grija de nevoile tale, asa cum a promis in mai multe randuri.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 04.06.2012, 10:02:21
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
Daca ai de ales intre credinta si ... orice altceva (loc de munca, legile statului, etc.), trebuie sa-L alegi intotdeauna pe Dumnezeu! Acum, exemplele date de dumneavoastra sunt subiective, din punctul meu de vedere: in primul rand pentru ca eu nu port crucifix (si totusi oamenii stiu ca sunt crestina) si nici nu vad cum as putea interzice oamenilor sa pacatuiasca. OK, poate ca vezi doi oameni de acelasi sex ca se tin de mana, dar ce faci cu cei care fura, mint, sau poate ca sunt budisti, hindusi sau musulmani si isi fac in camera pensiunii tale ritualurile lor religioase?
Parerea mea este ca solutia pentru a castiga un pacatos la Hristos nu este sa arunci cu pietere in el, ci sa ii vorbesti despre dragostea Lui. Pe de-alta parte, cu ce drept arunci tu cu pietre cand Biblia spune clar: "Caci, cine pazeste toata Legea si greseste intr-o singura porunca, se face vinovat de toate." (Iacov 2:10) si ... in cazul asta, cu ce sunt eu mai presus de un homosexual. Si eu am avut alti dumnezei atunci cand am pus o dorinta de a mea sau un viciu deasupra dorintei lui Dumnezeu, am luat numele Lui in desert atunci cand am declarat ca sunt crestina dar am facut fapte nedemne de acest nume, poate ca am furat sau am mintit, ... si exemplele pot continua.
Biblia spune ca "Dacă fratele tău a păcătuit împotriva ta, du-te și mustră-l între tine și el singur" (Matei 18:15). Multi dintre noi sarim insa peste aceasta prima etapa

In schimb daca angajatorul iti cere sa minti sau sa furi, sa te culci cu el, sa participi la cursuri de yoga sau sa incalci poruncil lui Dumnezeu in orice alt fel -> atunci trebuie sa refuzi categoric, chiar cu riscul de a-ti pierde locul de munca. Aminteste-ti ca psalmistul spune: "Am fost tânăr, și am îmbătrânit, dar n-am văzut pe cel neprihănit părăsit, nici pe urmașii lui cerșindu-și pâinea". Dumnezeu va avea grija de nevoile tale, asa cum a promis in mai multe randuri.
Vedeti dumneavoastra eu am scris un pic mai devreme ca unii se leapada de tot iar altii isi construiesc propriile idei despre Hristos si ce inseamna "lepadarea de credinta ". Pentru dumneavoastra renuntarea la un crucifix sau acceptarea relatiilor homosexuale nu par lucruri grave.E dreptul dumneavoastra sa aveti propriile idei despre ce inseamna "lepadarea de credinta " .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre divort? lacrimi Secte si culte 90 21.11.2010 08:30:24
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56
Ce parere aveti despre margarina? emiliabirgau Generalitati 33 03.09.2009 20:16:48
Ce parere aveti despre antropozofi ??????? ARHANGHELUL Generalitati 10 07.01.2007 17:47:54