Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.09.2014, 12:16:01
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Hrana vie

Deci, daca mai e vreun subiect deschis pe tema asta, sa-mi fie cu iiertare, am zis ca nu functioneaza cautarea dar nu m-ati crezut...
Asadar, documentandu-ma despre cancer, am aflat ca este absolut necesar, ciar vital in unele cazuri/dupa unele parereri, sa se adopte un atare regim, constand numai in alimentele vegetale - fructe, legume, seminte, in stare cruda, netratate termic...
Prima contradicitie insa nu a intarziat prea mult sa apara, si anume ca acestea nu ebine sa fie nici macar macinate, zdrobite sau facute suc, ci trebuie consumate, mestecate ca atare, cu proprii dinti, si digerate de propriile stomace...
O alta contradicitie/ contraindicatie chiar? Ar fi regimul special ( care interzice cu desavarsire vegetalele crude) in cazul bolii Chron si colitei ulcerative, care nu sunt forme de cancer insa pot duce la asta in final... nu stiu unde sa intreb, exista cineva care sa i avut bolile astea si sa fii incercat ( si reusit) cu un astfel de regim ????

O alta contradictie : nu cumva cand Mantuitorul a promis femeii de la fantana " apa vie" se referea la o hrana care sa asigure nemurirea sufletului, si nicidecum a trupului, care e sortit distugerii? Nu cumva conceptu, de " hrana vie", refereindu-se la orice sursa de hra a de pe planeta asta, este doar o erezie, o ratacire, pt ca nici o hrana nu poate asigura viata vesnica a trupului ??? Nu cumva singura " hrana vie" e doar sfanta impartasanie, dar si ea doar pt suflet, si nicidecum si pt trup?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.09.2014, 14:03:37
Christian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Esti ceea ce mananci!

Subiectul asta e asa de imens incat nu ajung 5 carti ca sa discutam despre el.
Pe scurt, da! Hrana vie egal sanatate si recuperare de la aproape orice boala chiar si cancer.
Pe cat de Sf. suna e adevarat. Suntem doar indoctrinati ca nu se poate.
In cazul unei persoane bolnave de cancer nu ar fi indicat sa inceapa de capul ei sa faca experimente si sa vada ce se intampla pentru ca e serioasa treaba. E nevoie de indrumare.
Dr. Albescu de la Sibiu de exemplu. Il recomand cu incredere. :)
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.09.2014, 14:15:37
Christian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 2 link-uri interesante despre hrana vie

https://www.youtube.com/watch?v=quuvi6Gvvmc


https://www.youtube.com/watch?v=pSPU4fCfyzc
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.09.2014, 14:43:58
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
O alta contradictie : nu cumva cand Mantuitorul a promis femeii de la fantana " apa vie" se referea la o hrana care sa asigure nemurirea sufletului, si nicidecum a trupului, care e sortit distugerii? Nu cumva conceptu, de " hrana vie", refereindu-se la orice sursa de hra a de pe planeta asta, este doar o erezie, o ratacire, pt ca nici o hrana nu poate asigura viata vesnica a trupului ??? Nu cumva singura " hrana vie" e doar sfanta impartasanie, dar si ea doar pt suflet, si nicidecum si pt trup?
Sunt mai multe sensuri ale cuvântului „viu” care, deși diferite, nu sunt contradictorii, ambele ducând la Dumnezeu, care dă atât viața veșnică, cât și pe cea trecătoare. Cine folosește sintagma „hrană vie” se referă, evident, la viața biologică și o folosește prin opoziție cu hrana omorâtă prin prelucrare termică și industrială. Și, cum nu are pretenția de a asigura viața veșnică, nu consider că este o erezie.

Pe când apa vie pe care o dă Mântuitorul este „izvor de apă curgătoare spre viață veșnică”.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.09.2014, 19:36:28
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Deci, daca mai e vreun subiect deschis pe tema asta, sa-mi fie cu iiertare, am zis ca nu functioneaza cautarea dar nu m-ati crezut...
Asadar, documentandu-ma despre cancer, am aflat ca este absolut necesar, ciar vital in unele cazuri/dupa unele parereri, sa se adopte un atare regim, constand numai in alimentele vegetale - fructe, legume, seminte, in stare cruda, netratate termic...
Prima contradicitie insa nu a intarziat prea mult sa apara, si anume ca acestea nu ebine sa fie nici macar macinate, zdrobite sau facute suc, ci trebuie consumate, mestecate ca atare, cu proprii dinti, si digerate de propriile stomace...
Intr-adevar, subiectul este mult prea complex sa poata fi lamurit in cateva cuvinte. Si-apoi, acelasi regim poate vindeca pe unul, iar pentru altul sa nu aiba nici un efect, ba chiar dimpotriva. In principiu nu e vorba de nici o contradictie, ci de felul in care ajunge fiecare om in contact cu informatia. Abundenta de informatie, din pacate duce la deznadejde. Cu "cei alesi", Dumnezeu lucreaza intr-un mod extrem de simplu, iar omul nici nu-si mai pune problema altor cautari fiindca STIE ca a gasit solutia. Neincrederea si indoiala sunt dusmanii nostri cei mai inversunati. Adevarat, nu oricine are sansa sa primeasca in dar "certitudinea" ca a gasit leacul potrivit (care NU este medicina clasica, atunci cand vorbim de boli atat de grave).

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
O alta contradicitie/ contraindicatie chiar? Ar fi regimul special ( care interzice cu desavarsire vegetalele crude) in cazul bolii Chron si colitei ulcerative, care nu sunt forme de cancer insa pot duce la asta in final... nu stiu unde sa intreb, exista cineva care sa i avut bolile astea si sa fii incercat ( si reusit) cu un astfel de regim ????
In cadrul colitei ulcero-hemoragice, imi amintesc de un caz extrem de "delicat". Eram internat la Fundeni in "87, eu insumi fiind considerat de marea majoritate, un caz fara sanse reale. In salon mai era preintre altii, un biet sofer de taxi avand colita ulcero-hemoragica, si colinda spitalele de ani buni, incercand sa se trateze cu Prednison. Boala recidiva de fiecare data, din ce in ce mai des, din ce in ce mai grav, iar omul era disperat. Cu mine aveam un teanc intreg de carti, fiindca boala mea ajunsese sa ma preocupe extrem de serios. Printre ele, si cele de terapie naturista. Intr-o zi, omul m-a rugat sa caut in cartile mele, poate gasesc ceva bun si pentru el, iar eu am cautat si i-am gasit in "Index fitoterapeutic", exact ce avea el nevoie. De-acolo am plecat fiecare pe drumul lui. La despartire mi-a cerut un nr. de telefon, dar eu nu eram din Bucuresti si i-am dat nr surorii mele, pentru orice eventualitate. Dupa vreo 6 luni, sora mea a primit telefon de la un taximetrist care multumea lui Dumnezeu ca prin acea "notita", reusise sa-si recapete sanatatea si sa se bucure alaturi de familie de o viata tihnita. Intrerupsese tratamentul cu Prednison, putea manca si bea orice, fara nici un fel de consecinte! Deci, cand Dumnezeu vrea, gaseste solutii, cand nu e rugat (asa cum trebuie), bolnavul trece pe langa mii de sanse, fara macar sa aiba habar de ele!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.09.2014, 00:06:44
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

La inceput am fost creati sa mancam verdetea ,in Eden
Apoi,in urma caderii, am mancat si carne,adica am mancat alte vietati vii,dar fara suflet.
In VT se spune totusi sa nu mancam vietati murdare,probabil porcul.
La sfarsit insa trebuie sa il mancam pe Fiul lui Dumnezeu,si nu e gluma. Cine nu il maninca, e mai rau decat cine e bolnav . Il paste o primejdie mai mare . Caci mancarea era la indemina lui si nu s-a folosit de ea .
Si nu e canibalism sa mancam un om, pentru ca acel Om e lipsit de pacat,deci de orice stricaciune .
Deci intoarcerea la verdeturi trebuie insotita si de intoarcerea la Hristos , pentru vindecarea atat a trupului cat si a sufletului,deodata . Pentru ca stim toti ca multe boli pleaca de fapt din suflet...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.09.2014, 16:29:46
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Aveam o matusa, Dumnezeu s-o ierte, ca s-a prapadit inainte de vreme, nu era chiar asa batrana,'si nici nu traia la noi in tara, dar care isi insusise niste idei tare contradictorii...
Cand fusese mai demult bolnava, au convins-o martorii lui Iehova, la ea acolo unde traia, in US, ca daca faci transfuzie de sange integral, adica cu globule rosii, e ca si cum ai manca carne de om....
Insa, dezbatand problema asigurarilor de sanatate in administratia Obama, s-a ajuns la concluzia ca acestea cresc ( pt contribuabil) datorita in mare parte celor care se incapatineaza sa aduca pe lume si sa mentina artificial copii cu handicapuri incompatibile cu supravietuirea ( fara cap, gen, etc...).... Si a mai afirmat tot dansa , si nu numai , adica am mai auzit opinia asta si la altii, ca copilul trebuie considerat viu abia atunci cand iese si respira singur si nu mai depinde de mama....( asta nu cred ca tot de la martorii lui Iehova o preluase...) ; desi depinde de mama oricum, sa il hraneasca, macar o vreme, nu? Dar, cu toate astea, cred ca e o mare diferenta de sanse intre un copil nascut sanatos, si un anencefal..sau chiar un adult ajuns in moarte cerebrala, care atunci chiar nu mai " traieste" decat in mod fortat, artificial ( impotriva naturii)....
( ma rog, regretabil si paradoxal e ca sunt familii care ar putea aduce pe lume copii foarte sanatosi, si refuza sa o faca, in timp ce altii.....n-au norocul asta....)

Dar sint off topic foarte rau, voiam sa mai vorbim despre hrana vie, insa nu mai stiu ce anume....

Last edited by fallen; 19.09.2014 at 16:33:58.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.09.2014, 22:48:30
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Deci, daca mai e vreun subiect deschis pe tema asta, sa-mi fie cu iiertare, am zis ca nu functioneaza cautarea dar nu m-ati crezut...
Asadar, documentandu-ma despre cancer, am aflat ca este absolut necesar, ciar vital in unele cazuri/dupa unele parereri, sa se adopte un atare regim, constand numai in alimentele vegetale - fructe, legume, seminte, in stare cruda, netratate termic...
Prima contradicitie insa nu a intarziat prea mult sa apara, si anume ca acestea nu ebine sa fie nici macar macinate, zdrobite sau facute suc, ci trebuie consumate, mestecate ca atare, cu proprii dinti, si digerate de propriile stomace...
O alta contradicitie/ contraindicatie chiar? Ar fi regimul special ( care interzice cu desavarsire vegetalele crude) in cazul bolii Chron si colitei ulcerative, care nu sunt forme de cancer insa pot duce la asta in final... nu stiu unde sa intreb, exista cineva care sa i avut bolile astea si sa fii incercat ( si reusit) cu un astfel de regim ????

O alta contradictie : nu cumva cand Mantuitorul a promis femeii de la fantana " apa vie" se referea la o hrana care sa asigure nemurirea sufletului, si nicidecum a trupului, care e sortit distugerii? Nu cumva conceptu, de " hrana vie", refereindu-se la orice sursa de hra a de pe planeta asta, este doar o erezie, o ratacire, pt ca nici o hrana nu poate asigura viata vesnica a trupului ??? Nu cumva singura " hrana vie" e doar sfanta impartasanie, dar si ea doar pt suflet, si nicidecum si pt trup?
La prima contradictie, salvarea materiei(trupului) nu poate veni de la materie(diferite forme de hrana), ci de la curatarea sufletului, care murdar fiind, pateaza si trupul.

A doua "contradictie": nemurirea trupului(transfigurarea lui) va veni ca o consecinta fireasca a mantuirii sufletului.

De ce cauti sa salvezi neaparat ceea ce se distruge cand ii vine vremea?
Raspuns: pentru ca mereu ai cautat si cauti in continuare sa faci voia ta si nu Voia Lui.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 20.09.2014 at 22:52:09.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.09.2014, 21:34:10
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Deci ziceti dvs ca dc ne imbolnavim nu trebuie sa luam nici un medicament sau dieta, ci sa incercam sa ne salvam doar sufletul...poate e mai bine asa, ne luam de-o grija...ce rost are sa mai zabovim cu familia, sotul, copiii, cand Dumnezeu ne asteapta la El?
( nu vi se pare totusi putin cam " dacica" mentalitatea?)
Acum, daca toata lumea ar gandi asa, intr-adevar nu mai am avea nevoie de spitale, ci doar de biserici !

Last edited by fallen; 26.09.2014 at 10:43:54.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.09.2014, 10:50:12
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Imi pare rau ca nu pot sa vizionez filme de 2 ore, nu-mi permite nici tehnologia nici timpul, dar am gasit si un rezumat simplist al dietei recomandata de acel nene/tanti doctor, si ceea ce mi s-a parut interesant ( daca am inteles eu bne) este ca nu se renunta de tot la cafea, ci se foloseste " impotriva firii" :)
( cel putin eu asa am inteles :))
https://m.youtube.com/watch?v=quuvi6Gvvmc

Ceea ce am observat din propria experienta neincununata de succesuri maxime, e ca desi toata lumea propavaduieste consumul de fructe ( ca atare) dimineata, pe stomacul gol, inainte de 12, ca fiind f sanatos si benefic pt organism, mie unele fructe mi se par mai acide chiar decat cafeaua....ma ustura inclusiv gura de la unele din ele mai ales
Cat despre coji, smaburi ( de strugure, de ex) se spune ca e bine sa le mancam si pe ele, insa nu pe toate le putem mesteca foarte bine, cel putin eu, iar candcle inghit asa..risc o colica de toata frumusetea ( mai als noaptea, ca bebelusii) .
Cu samburi de strugure din cate imi amintesc e altabpoveste: dc ii inghiti intregi, ii elimini ca atare, au efect laxativ ( ca si samanta de in, de ex); pecand daca ii mesteci, atunci elibereaza taninul, care e stiptic ( strange); cum e mai indicat ( sanatos) sa se consume acestia ?

Last edited by fallen; 26.09.2014 at 15:31:16.
Reply With Quote
Răspunde