Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.12.2007, 22:22:39
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
si sa stii ca acei oameni care mor in acele atentate produse de acei teroristi se duc chiar in Rai,si conteaza cel mai mult unde iti ajunge sufletelul dupa moarte.
Eu cred ca nimeni nu stie daca se duc in Rai cei care mor in imprejurari deosebite. Numai Dumnezeu cunoaste meritele fiecarui suflet si hotaraste destinatia lui: la odihna sau la munca. Este bine sa nu te pronunti asupra acestor aspecte, pentru ca nu cumva sa avem o mare deziluzie si cand vom ajunge si noi "dincolo", sa vedem ca multi dintre cei crezuti a fi in Rai se muncesc de ani multi in Iad si ca inca mai au de indurat, asa cum probabil vom avea si noi. De aceea este bine sa punem tot raul inainte, ca sa nu ne amagim.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.12.2007, 22:40:34
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch
personal,nu cred in dumnezeu sau in zei......nici in demoni.sunt una sin acele persoane care cred in coincidente(am vazut multi oameni care au primit "semne" de la diferiti zei,demoni,Dumnezeu,zeite,etc-si de cele mai multe ori pot fi explicate f usor-ex:daca studiezi despre zei tot timpul,pana la urma vei avea vreun vis,sau vei vedea un simbol,ceva care sa fie luat ca semn)
Nu era de vorba de vise. Dar trebuie sa ti se intample, sa ai experiente personale si abia apoi intelegi. Cu conditia, desigur, sa-ti risipeasca Dumnezeu ceata creata de educatie si mediul ateu in care te-ai format. Sau de eventualele evenimente care te-au indepartat de Dumnezeu, daca exista si astfel de cazuri.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.08.2009, 20:54:00
willmark01 willmark01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.08.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel Vezi mesajul
1)Stie cineva vreo rugaciune pentru indreptarea ateilor?
2)Stie cineva vreo rugaciune pentru sufletele ateilor (botezati) plecati dintre cei vii?
Va multumim ca va interesati de soarta noastra.Din pacate am o veste rea pentru sufletele dvs.Oricate matanii,rugaciuni,lingeri de moaste ati baga tot atei vom ramane.De ce?Pentru ca noi nu agream ideea de crede si nu cerceta.Daca am fi ramas fideli aberatiei poate inca credeam ca pamantul e plat si ca soarele se invarte in jurul nostru.
Din nou, ne scuzati ca noi gandim si punem sub semnul intrebarii aberatiile religioase.
Update:ca buni crestini ce sunteti ma voi astepta sa iau ban pentru ca am indraznit sa-mi exprim gandurile si ideile in mod liber.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.08.2009, 21:39:36
fleur_de_neige's Avatar
fleur_de_neige fleur_de_neige is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

e trist cand se pune ratiunea mai presus de orice : inca nu se intelege ca Dumnezeu NU poate fi explicat, cuprins cu mintea! Deci, oricat ar cerceta cineva.... nu poate curpinde tot; oricum, cel care nu vrea sa creada, va considera ca intotdeauna are dreptate pe cand ceilalti sunt doar niste...bieti creduli.
Unii dintre ateii care au intrat pe acest forum nu au macar un minim bun simt : ,,lingeri de moaste'' ce exprimare este asta??
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.08.2009, 23:49:18
willmark01 willmark01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.08.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fleur_de_neige Vezi mesajul
e trist cand se pune ratiunea mai presus de orice : inca nu se intelege ca Dumnezeu NU poate fi explicat, cuprins cu mintea! Deci, oricat ar cerceta cineva.... nu poate curpinde tot; oricum, cel care nu vrea sa creada, va considera ca intotdeauna are dreptate pe cand ceilalti sunt doar niste...bieti creduli.
Unii dintre ateii care au intrat pe acest forum nu au macar un minim bun simt : ,,lingeri de moaste'' ce exprimare este asta??
fleur de neige, da, lingeri de moaste/cadavre.In sec 21 voi inca credeti ca daca ,,pupati'' cadavre asa numite sfintite viata voastra va va merge mult mai bine.Ei bine urmatoarea zicala se potriveste de minune:doua maini care muncesc fac cat 1000 care se roaga.Nu mai asteptati X sau Y de la d-zeu sau de la cadavre...va amagiti doar.Eu inainte mergeam in fiecare duminica la biserica etc pana cand am inceput sa-mi pun intrebari, in legatura cu X sau Y.Cand mi-am dat seama defapt cum sta treaba am trecut la ateism.
Eu am bun simt dar cand vezi ,,babe'' la tv care pur si simplu ling asezamintele cadavrelor mi se face rau...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.08.2009, 00:10:16
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de willmark01 Vezi mesajul
fleur de neige, da, lingeri de moaste/cadavre.In sec 21 voi inca credeti ca daca ,,pupati'' cadavre asa numite sfintite viata voastra va va merge mult mai bine.Ei bine urmatoarea zicala se potriveste de minune:doua maini care muncesc fac cat 1000 care se roaga.Nu mai asteptati X sau Y de la d-zeu sau de la cadavre...va amagiti doar.Eu inainte mergeam in fiecare duminica la biserica etc pana cand am inceput sa-mi pun intrebari, in legatura cu X sau Y.Cand mi-am dat seama defapt cum sta treaba am trecut la ateism.
Eu am bun simt dar cand vezi ,,babe'' la tv care pur si simplu ling asezamintele cadavrelor mi se face rau...
Vrem argumente!!!!! De ce spuneti ca ne amagim doar? Doar asa, din experienta dumneavoastra personala?Ati incercat un soi de rationament de genul: lui x ii merge rau pentru ca pupa "cadavre", lui y ii merge greu pentru ca pupa "cadavre", lui z etc; Concluzia 1: prin urmare la toti ne merge rau cand pupam "cadavre", Concluzia 2: iti merge rau daca pupi "cadavre".
Se numeste generalizare pripita, a propos de ratiune.
Dar, pe de alta parte, are dreptate fleur de neige cu ratiunea. Omul nu are numai creier - creierul mai are nevoie si de constiinta.
Si de ce nu merge, ma rog, sa pupi si "cadavre" si sa muncesti ?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.08.2009, 13:16:57
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de willmark01 Vezi mesajul
fleur de neige, da, lingeri de moaste/cadavre.In sec 21 voi inca credeti ca daca ,,pupati'' cadavre asa numite sfintite viata voastra va va merge mult mai bine.Ei bine urmatoarea zicala se potriveste de minune:doua maini care muncesc fac cat 1000 care se roaga.Nu mai asteptati X sau Y de la d-zeu sau de la cadavre...va amagiti doar.Eu inainte mergeam in fiecare duminica la biserica etc pana cand am inceput sa-mi pun intrebari, in legatura cu X sau Y.Cand mi-am dat seama defapt cum sta treaba am trecut la ateism.
Eu am bun simt dar cand vezi ,,babe'' la tv care pur si simplu ling asezamintele cadavrelor mi se face rau...

Si daca cadavre sunteti voi, ateii? De ce sa nu existe si reversul?
Si daca noi suntem ajutati de moastele carora ne inchinam? Aveti ceva impotriva? Si daca voi, ateii care negati totul in afara desteptaciunii voastre, veti linge vesnic imputiciuni?
Si daca..? Si daca....? si daca..? Exista o multitudine de " Si daca"
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.08.2009, 13:49:00
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Si daca cadavre sunteti voi, ateii?
Astia care inca mai scriem pe forum inca nu suntem!
Citat:
De ce sa nu existe si reversul?
Si daca noi suntem ajutati de moastele carora ne inchinam?
Atunci e grav! Niste sfinti ajuta pe cei care dau cu pumnu mai tare sa ajunga primii la racla, ajuta pe cei care asteapta pomana fara sa fac ei insisi prae multe pentru a-si rezolva problemele! Asta seamana cu nepotismul/oportunismul/lipsa de respect promovate inclusiv in politica.
Citat:
Aveti ceva impotriva? Si daca voi, ateii care negati totul in afara desteptaciunii voastre,
straw man ilogic. Noi nu negam totul si deseori negam chiar desteptaciunea nostra. E normal sa faci asta cand esti sceptic.
Citat:
veti linge vesnic imputiciuni?
Ce imaginatie ai!
Citat:
Si daca..? Si daca....? si daca..? Exista o multitudine de " Si daca"
Si daca sunt multi de daca nu inseamna sub nicio forma ca exact D-zeul la care va inchinati exista!

@willmark take it easy man! nu te grabi sa dai motive de ban.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.08.2009, 14:15:46
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=ai2;160432]Astia care inca mai scriem pe forum inca nu suntem!

Atunci e grav! Niste sfinti ajuta pe cei care dau cu pumnu mai tare sa ajunga primii la racla, ajuta pe cei care asteapta pomana fara sa fac ei insisi prae multe pentru a-si rezolva problemele! Asta seamana cu nepotismul/oportunismul/lipsa de respect promovate inclusiv in politica.

straw man ilogic. Noi nu negam totul si deseori negam chiar desteptaciunea nostra. E normal sa faci asta cand esti sceptic.

Ce imaginatie ai!


Si daca sunt multi de daca nu inseamna sub nicio forma ca exact D-zeul la care va inchinati exista!

E grav ca suntem ajutati de sfintii carora le cerem ajutorul? O, Doamne!Mare-i gradina Ta! Acum cateva zile am fost oprita de un martor al lui iehova care m-a intrebat daca eu cred ca lui Dumnezeu ii sunt placuti atatia sfinti.Acum as avea alt raspuns: Nu, categoric, lui Dumnezeu ii plac ateii.
In ce priveste imaginatia, fratele tau ateu mi-a provocat-o care se pare ca este lipsit de cel mai elementar bun simt, atacandu-ne in cel mai josnic mod posibil, calcand in picioare ceea ce pentru noi este sfant; stii,pentru noi crestinii, acuzatia facuta este ceva de genul "maica-ta-i curva"! (imi cer scuze pentru acest limbaj huliganesc)
Si nu inteleg pana la urma de ce suferiti atat de mult, care-i problema voastra? Am mai spus-o, pana la proba contrarie,da, noi credem cu tarie ca exista Dumnezeu si numai LUI ne vom inchina; voua si intelepciunii voastre NICIODATA.
cat despre cadavrele vii...e plina lumea si pamantul
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.08.2009, 15:11:45
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
E grav ca suntem ajutati de sfintii carora le cerem ajutorul? O, Doamne! Mare-i gradina Ta! Acum cateva zile am fost oprita de un martor al lui iehova care m-a intrebat daca eu cred ca lui Dumnezeu ii sunt placuti atatia sfinti.Acum as avea alt raspuns: Nu, categoric, lui Dumnezeu ii plac ateii.
Eu am spus altceva si tu ai inteles ce-ti convine. Ma refeream la credinciosii care se bat intre ei sa ajunga la moaste. Daca pe astfel de oameni ii ajuta vreun sfant atunci e grav! la fel si cu cei care asteapta ajutor de sus fara sa miste un deget. Chiar nu era greu de inteles ce am spus!
Daca imi reformulezi orice afirmatie ca sa iti dai singura dreptate nu vad ce rost mai are discutia. Si inca ceva. E crestineste sa pui vorba in gura altora si dupa aia sa-i blamezi?
Citat:
In ce priveste imaginatia, fratele tau ateu mi-a provocat-o care se pare ca este lipsit de cel mai elementar bun simt, atacandu-ne in cel mai josnic mod posibil, calcand in picioare ceea ce pentru noi este sfant; stii,pentru noi crestinii, acuzatia facuta este ceva de genul "maica-ta-i curva"! (imi cer scuze pentru acest limbaj huliganesc)
Si nu inteleg pana la urma de ce suferiti atat de mult, care-i problema voastra? Am mai spus-o, pana la proba contrarie,da, noi credem cu tarie ca exista Dumnezeu si numai LUI ne vom inchina; voua si intelepciunii voastre NICIODATA.
Nici n-a cerut nimeni asta! De unde scoti asemenea afirmatii? Pt noi nu are sens sa se inchine cineva noua sau ideilor noastre! E absurd si te rog sa nu arunci astfel de gunoaie in curtea noastra!
Citat:
cat despre cadavrele vii...e plina lumea si pamantul
Daca zici tu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugăciuni pentru cei adormiti+ cristiboss56 Rugaciuni 30 05.06.2020 22:32:48
rugaciuni pentru copii urzicuta Generalitati 14 24.07.2012 21:28:09
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30