Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.09.2011, 21:25:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adanna Vezi mesajul
Si batranii se casatoresc.
Foarte bună observație. Deci, dacă infertilitatea ar fi impediment matrimonial, atunci orice femeie aflată după menopauză nu s-ar putea căsători.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #52  
Vechi 11.09.2011, 23:39:44
teodoraianys teodoraianys is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Ma intreb atunci de ce sunt interzise relatiile sexuale in timpul sarcinii..Nu-i cam acelasi lucru?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 11.09.2011, 23:51:37
Adanna Adanna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.08.2011
Mesaje: 52
Implicit

Mai simte cineva miros de troll pe aici sau doar mi se pare mie?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 12.09.2011, 08:27:22
teodoraianys teodoraianys is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si iertare daca am suparat!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 14.09.2011, 15:57:02
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Nu e adevarat, sa nu facem afirmatii aiurea!
Scopul casatoriei este AJUTORUL RECIPROC PENTRU MANTUIRE.
Daca scopul casatoriei ar fi nasterea copiilor, atunci cuplurile casatorite care nu pot avea copii isi rateaza casnicia din start?
Ce dragut, fiecare stie cate un scop al casniciei si sustine ca acela e singurul.
Potrivit invataturii sfintei Scripturi, scopurile casatoriei sunt3:ferirea de desfranare, nasterea de prunci si intrajutorarea reciproca.
Iar toate sunt in stransa legatura. doar impletirea lor aduce armonie si binecuvantare in casnicie.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.01.2012, 10:44:19
Odinsson Odinsson is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2012
Mesaje: 13
Implicit

Da ,e permisa din punctul meu de vedere.Cine suntem noi sa zicem ca nu ,de ce sa ii luam fericirea unui om?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.01.2012, 12:43:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Odinsson Vezi mesajul
Da ,e permisa din punctul meu de vedere.Cine suntem noi sa zicem ca nu ,de ce sa ii luam fericirea unui om?
Nu există un drept la fericire. Cel puțin, nu în morala creștină. N-am auzit de așa ceva nici în Biblie, nici în scrierile sfinților. Bănuiesc că aiureala asta e luată din alte surse.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #58  
Vechi 25.01.2012, 12:30:29
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

S-a scris undeva ca la fertilizarea in vitro mor embrioni. Dar as vrea sa subliniez si eu un aspect.
Principalele motive din care un cuplu nu poate concepe pot fi :1) el nu produce spermatozoizi/ea nu produce ovule (mai rar); 2) ovulul si spermatozoidul nu se intalnesc (daca de ex. femeia are trompele infundate) : 3) cei doi se intalnesc, se formeaza embrionul, dar sarcina nu se poate instala in uter din varii motive (endometrita, insuficienta de progesteron, etc), si atunci apare ceea ce se chiama avort embrionar, care de cele mai multe ori trece neobservat, fiind confundat cu .. ceea ce se intampla in mod normal; doar daca intarzie cateva zile si femeia e "pe faza" si face un test de sarcina poate depista ce se intampla de fapt.
Deci, ceea ce vroiam sa spun e ca un numar mare de embrioni sunt si pierduti pe cale naturala. Atunci ce ar trebui sa facem, sa-i interzicem cuplului care stie ca are problema asta sa mai incerce?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 25.01.2012, 12:43:32
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Foarte bună observație. Deci, dacă infertilitatea ar fi impediment matrimonial, atunci orice femeie aflată după menopauză nu s-ar putea căsători.
foarte corect.
Canoanele ii dau voie femeii sa se casatoreasca pana la 60 de ani.(un pic dupa instalarea menopauzei).
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 25.01.2012, 12:51:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
Ma intreb atunci de ce sunt interzise relatiile sexuale in timpul sarcinii..Nu-i cam acelasi lucru?
Din punct de vedere medical: daca micutul este deranjat, acest lucru se poate traduce prin avort spontan sau nastere prematura.
din punct dde vedere duhovnicesc: copilasul atunci se formeaza, intreaga lui fiinta e ca un burete care absoarbe orice traiere a mamei, orice simtamant. el se afla intr-o stare de liniste, bucurandu-se in sanurile maicii sale de dragoste de caldura, de linistea cugetului sau, de rugaciune, de armonie. Cand aceasta stare e tulburata de un intrus, poducand si o tulburare fizica, plus ca simtamintele mamei se schimba, toate caeste lucruri il bulverseaza pe bebelus. plus ca buretelul fiintei lui absoarbe si e firesc ca el sa dezvolte o precocitate sexuala.

oare fiinta cea mai minunata din lume merita acest tratament? ne stresam sa facem analize, sa face eco, sa manacam sanatos dar in acelasi timp tulburam bebelusul.
Vrem sa facem din ei sfinti, dar le transmitem toate patimile noastre. unde e curatia ta, o mama crestina?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? CM Punk Generalitati 24 10.09.2011 23:23:41
ce parere aveti cadrian79 Preotul 10 04.05.2011 22:36:49
Ce parere aveti? Floar3 Generalitati 11 20.01.2010 19:08:47
Fertilizarea în vitro și înseminarea artificială au fost interzise în România ! cristiboss56 Generalitati 143 19.10.2009 18:04:40
Voi ce parere aveti? AndreiM Generalitati 12 06.10.2009 10:13:24