Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.09.2011, 08:06:45
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Adanna Vezi mesajul
Un duhovnic bun e si psiholog dar un psiholog nu poate fi duhovnic.
Un "psiholog" neavizat nu este un psiholog mai bun ca mine.... si daca ma duc la psiholog nu ma intereseaza ca nu este duhovnic... fiecare cu domeniul sau de activitate.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.09.2011, 08:11:43
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
Vreau sa consult un psiholog, dar nu orice psihlog, ci unul care sa nu ma enerveze si mai tare, unul care sa aibe convingeri religioase, unul care sa-L includa si pe Dumnezeu in medicatia prescrisa.
Si mai vreau sa stiu parerea voastra asupra celor ce intrebam in primul mesaj.
Sincer eu daca ma duc la psiholog si in medicatia prescrisa este inclusa si fictiunea... in secunda a doua am inchis usa pe din afara.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.09.2011, 09:27:16
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Un psiholog bun poate face minuni...Un duhovnic idem, insa psihologul cunoaste mai multe forme de abordare a clientului sau....si ii poate sugera modalitati de gandire, deoarece esential in orice tip de vindecare este schimbarea modului de a gandi !Numai bine!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.09.2011, 10:33:17
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
P.S: Exista vreun psiholog crestin ortodox pe forum sau imi puteti recomanda unul ?
http://www.mintesanatoasa.ro/
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.09.2011, 10:57:07
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
Duhovnicul, prin harul lui Dumnezeu, trateaza efectele dar si cauzele suferintelor, tulburarilor, dezechilibrelor sufletesti de tot felul, care toate se trag de la pacate, pe cand in psihologie nu exista termenul de pacat...iar tratarea cauzelor acestor probleme devine relativa.

Are nevoie cel cuprins de tristete, depresie de psiholog ? In ce conditii poate fi de ajutor psihologul ? Poate completa duhovnicul sau invers ?
Din experienta si din ce am vazut iti spun ca... putini oameni au cu adevarat nevoie de psiholog. Tratamentele bolilor psihice au fosrte multe efecte secundare, e aproape ca si cum ai fi pe droguri. Tratamentul unei efectiuni genereaza altele, si o agraveaza pe cea initiala, in timp ce pacientul sta ca drogat tot timpul, si din faptul ca nu prea are reactii-ca este cam adormit mereu- se deduce ca "e mai bine".

Am vazut foarte multi oameni ajunsi la prin spitale "de nebuni" cand de fapt aveau nevoie doar de duhovnic...Din 100 de oameni tratati de psihiatru, de fapt maxim 10 au de fapt cu adevarat nevoie de ajutor medical.Aproximez, bineinteles, dar cred ca sunt destul de aproape de cifrele reale.

Eu insumi am "sters de pe lista" cateva boli psihice cu care ma etichetase un medic ani de zile pur si simplu spovedindu-ma.
Si participand la Sf.Liturghie si la Sf.Maslu. Apropierea numai de Sfintele Taine la Liturghie vindeca mai multe boli decat o caruta de medicamente.
De Sf.Maslu nu mai e nevoie sa zic... Dumnezeu, care pe Lazar cel putred de 4 zile l-a scos din mormant n-o sa poata oare sa vindece o depresie/spaima/cosmar/comportament deviant? "Facã-se, Doamne, untdelemnul acesta untdelemn de bucurie, untdelemn de sfintire, îmbrãcãminte împãrãteascã, pavãzã puternicã, izbãvitoare de orice lucrare diavoleascã, bucuria inimii si veselie vesnicã.” Asa zice preotul la slujba... si asta se si face. E lucrarea lui Dumnezeu...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.09.2011, 11:47:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
Are nevoie cel cuprins de tristete, depresie de psiholog ? In ce conditii poate fi de ajutor psihologul ? Poate completa duhovnicul sau invers ?
Daca are parte de un duhovnic bun, atunci el nu mai are nevoie de psiholog, caci duhovnicul il daruieste pe Dumnezeu care poate vindeca orice boala.

Din pacate avem si preoti care nu mai tin seama de menirea lor si nu pot sa le ofere oamenilor vindecarea. Si atunci, daca omul nu o gaseste la preot, alearga la psiholog.

Cel ce nu a intalnit un duhovnic bun, sa-i ceara lui Dumnezeu cu credinta vindecare si o va primi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.09.2011, 11:49:29
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

As putea sa ma fac o recomandare, daca sunteti din Bucuresti. Am auzit ca e in curtea spit. Polizu o bisericuta inchinata Sf. Ioan Rusul, un sfant ce s-a afirmat ca protector al medicilor si bolnavilor, in special celor cu probleme neurologice/ neurochirurgicale/ neuropshice. Parintele de acolo a scris si o carticica despre minunile acestui sfant. Nu stiu daca mai este tot dlui acolo, dar merita sa faceti un drum, daca stati prin apropiere. Se numeste pr. Nicolae.
In cartea lui descrie un caz care era la limita dintre o patologie psihiatrica propriu-zisa si una oculta, "diabolica". poate am sa trec chiar eu pe-acolo, vreodata.
Multa sanatate!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.09.2011, 11:52:15
teodoraianys teodoraianys is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca are parte de un duhovnic bun, atunci el nu mai are nevoie de psiholog, caci duhovnicul il daruieste pe Dumnezeu care poate vindeca orice boala.

Din pacate avem si preoti care nu mai tin seama de menirea lor si nu pot sa le ofere oamenilor vindecarea. Si atunci, daca omul nu o gaseste la preot, alearga la psiholog.

Cel ce nu a intalnit un duhovnic bun, sa-i ceara lui Dumnezeu cu credinta vindecare si o va primi.
Nu am deschis acest thread pentru a se ajunge la judecarea duhovnicului. Duhovnicul meu nu-i de vina cu nimic pentru ca pacatele mele au generat astfel de efecte.
Sa nu incercam sa aruncam vina pe unul si pe altul! Chiar nu e cazul!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.09.2011, 11:53:46
teodoraianys teodoraianys is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
As putea sa ma fac o recomandare, daca sunteti din Bucuresti. Am auzit ca e in curtea spit. Polizu o bisericuta inchinata Sf. Ioan Rusul, un sfant ce s-a afirmat ca protector al medicilor si bolnavilor, in special celor cu probleme neurologice/ neurochirurgicale/ neuropshice. Parintele de acolo a scris si o carticica despre minunile acestui sfant. Nu stiu daca mai este tot dlui acolo, dar merita sa faceti un drum, daca stati prin apropiere. Se numeste pr. Nicolae.
In cartea lui descrie un caz care era la limita dintre o patologie psihiatrica propriu-zisa si una oculta, "diabolica". poate am sa trec chiar eu pe-acolo, vreodata.
Multa sanatate!
Multumesc Fallen, voi lua in considerare cele recomandate!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DUHOVNIC gherman Calugarul 156 04.02.2015 17:51:24
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 16:31:08
La preot sau la psiholog? VladCat Generalitati 0 02.12.2011 12:26:41
increderea in duhovnic alex.petrisor Intrebari utilizatori 9 19.11.2010 04:53:37
Duhovnic pisi Generalitati 2 24.06.2008 19:14:52