Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.01.2014, 23:41:29
RomeRose RomeRose is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2014
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
Am vazut ca toti a-ti vorbit despre preoteasa ca si sotie a preotului,dar v-ati gandit ca poate ea vrea sa devina preoteasa cu hirotonie ca la protestanti sau neo-protestanti ?
Daca acum doua saptamani a venit peste acest site un "val" despre homosexuali ,de ce nu ar verifica cineva si ce opinie au ortodocsii vis-a-vis de aceasta problema ?
Femeia-preot. Chiar cineva la tv. am vazut ca a pus problema ca ar fi discriminare ...de ce sa nu accepte BOR si femeie preot ?
Sau de ce sa fie incestul penal ?
Eu una nu ma refer la preoteasa ca la o femeie ce a primit hirotonire ci la sotia preotului. Femeia are alte daruri de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.01.2014, 00:10:02
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RomeRose Vezi mesajul
cred ca oricat v-as enumera, atata timp cat nu credeti, nu ati crede nici cele ce le-as asterne aici..
N-am spus că nu cred, sunt doar nedumerit. Am cerut detalii, nu altceva!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.01.2014, 06:30:25
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RomeRose Vezi mesajul
cred ca oricat v-as enumera, atata timp cat nu credeti, nu ati crede nici cele ce le-as asterne aici..

Cum spuneam undeva pe aici: cati dintre noi ne rugam pt duhovnicii nostri si pt familiile lor?!
Sunteți cumva preoteasă, împărtășiți din experiența proprie ?

Duhovnicul meu este călugăr, și recunosc că nu mă rog pentru dânsul așa cum ar trebui.
Apropo, dvs. cât de tare vă rugați pentru părintele duhovnic și familia lui (dacă are) ?

Last edited by mirela.t; 17.01.2014 at 06:32:36.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.01.2014, 11:03:44
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Sunteți cumva preoteasă, împărtășiți din experiența proprie ?

Duhovnicul meu este călugăr, și recunosc că nu mă rog pentru dânsul așa cum ar trebui.
Apropo, dvs. cât de tare vă rugați pentru părintele duhovnic și familia lui (dacă are) ?
Chiar daca nu ne rugam cat trebuie pt parintele duhovnic este de datoria noastra sa il trecem pe primul loc in pomelnic la sf.Liturghie si sf.Maslu

Last edited by anita; 17.01.2014 at 12:35:45.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.01.2014, 11:41:57
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Totusi nu prea am inteles cum vine treaba asta ca o femeie sa vrea neaparat sa fie preoteasa!

Din cate stiu, in Biserica Ortodoxa, doar barbatii pot sluji ca preoti.

Iar ideea de a te casatori neaparat cu un preot mi se pare gresita, deoarece logic ar fi ca in momentul in care o femeie i place de un barbat, sa nu conteze ce meserie are acesta (atata timp cat presteaza o munca cinstita si utila societatii, de la tractorist sau sofer la doctor sau preot), ci cu totul alte aspecte (caracterul omului, felul lui de a fi, seriozitate, inteligenta si de ce sa nu o recunoastem-si aspectul fizic).
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.02.2014, 22:04:46
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Totusi nu prea am inteles cum vine treaba asta ca o femeie sa vrea neaparat sa fie preoteasa!

Din cate stiu, in Biserica Ortodoxa, doar barbatii pot sluji ca preoti.

Iar ideea de a te casatori neaparat cu un preot mi se pare gresita, deoarece logic ar fi ca in momentul in care o femeie i place de un barbat, sa nu conteze ce meserie are acesta (atata timp cat presteaza o munca cinstita si utila societatii, de la tractorist sau sofer la doctor sau preot), ci cu totul alte aspecte (caracterul omului, felul lui de a fi, seriozitate, inteligenta si de ce sa nu o recunoastem-si aspectul fizic).
De ce sa ti se para gresita dorinta unei persoane de a deveni preoteasa? Daca Dumnezeu va ingadui aceasta, va deveni sau nu daca nu este pentru ea.
Am avut o colega care a facut un scop in sine din asta si i-a iesit...
Sigur ca trebuie sa iti asumi jertfelnicia, daca altul este scopul, atunci nu e bine.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.02.2014, 22:09:38
RomeRose RomeRose is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2014
Mesaje: 9
Talking

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Totusi nu prea am inteles cum vine treaba asta ca o femeie sa vrea neaparat sa fie preoteasa!

Din cate stiu, in Biserica Ortodoxa, doar barbatii pot sluji ca preoti.

Iar ideea de a te casatori neaparat cu un preot mi se pare gresita, deoarece logic ar fi ca in momentul in care o femeie i place de un barbat, sa nu conteze ce meserie are acesta (atata timp cat presteaza o munca cinstita si utila societatii, de la tractorist sau sofer la doctor sau preot), ci cu totul alte aspecte (caracterul omului, felul lui de a fi, seriozitate, inteligenta si de ce sa nu o recunoastem-si aspectul fizic).
pai daca tinem cont de atatea aspecte :D atunci de ce sa nu tinem cont si de meseria" pe acre o are, desi preotia este o misiune.

Eu vad familiile preotilor ca pe acelea ale Sfintilor Apostoli din Biserica primara, Filimon si Aphia, Priscila si Acvila, Nona Si Grigorie, etc..
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.02.2014, 22:13:26
RomeRose RomeRose is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2014
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Sunteți cumva preoteasă, împărtășiți din experiența proprie ?

Duhovnicul meu este călugăr, și recunosc că nu mă rog pentru dânsul așa cum ar trebui.
Apropo, dvs. cât de tare vă rugați pentru părintele duhovnic și familia lui (dacă are) ?
si duhovnicul meu este calugar, il pomenesc cat pot de mult, uneori si cu familia, cu fiii duhovnicesti si cu intreaga obste. Slava Domnului ca avem duhovnici
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.02.2014, 22:16:17
RomeRose RomeRose is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2014
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
De ce sa ti se para gresita dorinta unei persoane de a deveni preoteasa? Daca Dumnezeu va ingadui aceasta, va deveni sau nu daca nu este pentru ea.
Am avut o colega care a facut un scop in sine din asta si i-a iesit...
Sigur ca trebuie sa iti asumi jertfelnicia, daca altul este scopul, atunci nu e bine.

stiu si eu cateva sotii de preoti care au dorit sa fie sotii de preoti din cauza faptului ca ai o siguranta a casniciei dar stiu si preotese care nu ar mai face pasul acesta din cauza ispitelor...acuma cred ca depinde cum iei lucrurile in viata, cum primesti greutatile si in functie de asta duci greul mai usor sau nu ..Dumnezeu sa le ajute pe toate preotesele sa fie ajutoare pt sotii lor.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.02.2014, 08:14:56
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Pentru ca din cate inteleg va doriti cu adevarat lucrul asta, Dumnezeu sa va ajute si sa reusiti sa-l realizati!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 14:11:44
Cum ar trebui sa fie o preoteasa model a sec. XXI v_oana2006 Preotul 40 21.02.2014 20:56:31
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 11:33:57
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
preoteasa in devenire mariusica_nou Generalitati 5 20.05.2008 08:28:25