Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.10.2011, 23:35:55
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
de unde izvoraste aceasta deznadejde?
Dintr-o iubire pierduta..... nu am putere nici Tatal nostru sa il mai spun...... ce sa mai zic de acatiste citite, cum faceam inainte, rugaciune neincetata in minte si suflet, post cel putin o data pe saptamana...... toate s-au dus..... oricate probleme as avea, nu ma mai rog..... nu mai am nadejde ca Dumnezeu ma poate ajuta..... dupa zile, luni intregi de rugaciune adanca, nu s-a aratat nici macar un gram de lumina in intunericul vast din jurul meu....... din contra, totul a disparut....... nu vreau mila de la nimeni, vreau doar sa inteleg cum se poate ca El sa treaca nepasator pe langa niste munti de durere, nici macar Sa arunce vreo privire la nori intregi de rugaciune trimisi catre cer, la rauri de lacrimi scurse prin pamant..... toate astea impreuna cu putin ajutor de la diavol au dus la o deznadeje crunta, care ma indeparteaza putin cate putin de tot ce am construit in mintea si sufletul meu alaturi de El, tatal meu din ceruri...... cred cu toata fiinta mea in El si in tot ce tine de ortodoxie, dar nu Il mai simt alaturi..... toata focul meu interior a ajuns doar un carbune incins, care e pe cale de a se stinge..... Va rog sa ma iertati.....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.10.2011, 10:24:15
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Dintr-o iubire pierduta
Cred că trec prin ceea ce treci și tu așa că îți pot spune lucrurile pe care le-am înțeles eu, iar tu vei decide ulterior dacă ești de acord sau nu. În primul rând iubirea nu are cum să fie pierdută. Dacă despre iubire e vorba, apăi fii fără grijă că legăturile ei rezistă în veșnicie indiferent de drumurile pe care oamenii le pot avea în viața asta și de aparenta distanță dintre ele. „Dragostea nu moare niciodată” (1 Corinteni, 13)

Problema noastră e că dragostea e doar un strop(în cel mai bun caz), iar restul e idolatrie care doar pare dragoste. Suferința din dragoste alină și fericește sufletul. Suferința din idolatrie(când pierdem sau este depărtat de noi un idol) duce la deznădejde
....e posibil să fii(cum am fost toți de atâtea ori) în opoziție cu porunca „Să nu ai alți dumnezei afară de Mine!”. Nu medita cu superficialitate la această posibilitate ci încearcă să înțelegi ce am vrut să zic și să fii sincer cu tine însuți.

p.s.: Caută răspunsul numai la Dumnezeu..chiar dacă nu te mai poți ruga, caută răspunsul numai acolo.

p.p.s.: spui că Dumnezeu trece cu vederea rugăciunile tale și e nepăsător. Eu spun că nu ai dreptul să zici așa ceva și sunt convins că Dumnezeu ți-a dovedit de nenumărate ori că nu e nepăsător...chestiunea e alta: „răbdare NU până la prășit(o lună, două, o mie sau alt timp decis de noi), CI până la SFÂRȘIT

Hristos în mijlocul nostru!

Last edited by VladCat; 20.10.2011 at 10:30:27.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.10.2011, 11:22:14
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Dintr-o iubire pierduta..... nu am putere nici Tatal nostru sa il mai spun...... ce sa mai zic de acatiste citite, cum faceam inainte, rugaciune neincetata in minte si suflet, post cel putin o data pe saptamana...... toate s-au dus..... oricate probleme as avea, nu ma mai rog..... nu mai am nadejde ca Dumnezeu ma poate ajuta..... dupa zile, luni intregi de rugaciune adanca, nu s-a aratat nici macar un gram de lumina in intunericul vast din jurul meu....... din contra, totul a disparut....... nu vreau mila de la nimeni, vreau doar sa inteleg cum se poate ca El sa treaca nepasator pe langa niste munti de durere, nici macar Sa arunce vreo privire la nori intregi de rugaciune trimisi catre cer, la rauri de lacrimi scurse prin pamant..... toate astea impreuna cu putin ajutor de la diavol au dus la o deznadeje crunta, care ma indeparteaza putin cate putin de tot ce am construit in mintea si sufletul meu alaturi de El, tatal meu din ceruri...... cred cu toata fiinta mea in El si in tot ce tine de ortodoxie, dar nu Il mai simt alaturi..... toata focul meu interior a ajuns doar un carbune incins, care e pe cale de a se stinge..... Va rog sa ma iertati.....
Sa sti ca numai noi ne putem indeparta de Dumnezeu, El sta cu noi pana in clipa cand ajungem in iad, daca acolo vrem sa fim. Si acolo tot prin voia noastra ajungem. Sa sti ca ce simti tu e ceva satanic, dragostea ne face liberi, ne facem sa iubim creatia, nu ne impatimeste si nici intristeaza asa. Gandeste-te bine la ce simti si uite-te in interiorul tau, vezi ce e cu adevarat important, vezi-L pe Hristos si puneti nadejdea in El. Cel ce a facut Cerul si Pamantul, ingerii si puterile, Dumnezeul a tot, ce te iubeste mai mult decat orice cu siguranta te va salva si mangaia daca te dai in Bratele Sale! Dumnezeu, Maica Domnului si toti Sfintii sa fie cu tine!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.10.2011, 00:50:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Dintr-o iubire pierduta....
Frate: cine oare nu a trecut prin asta ? Dacă este cineva care spune că nu a cunoscut pasiunea dragostei, din două una: ori a avut un noroc chior, ori nu știe ce e dragostea !

Citește aici, poate îți mai vine inima la loc:

L'amour que tu croyais surprendre
Battit de l'aile et s'envola,
L'amour est loin, tu peux l'attendre,
Tu ne l'attends plus, il est la
Tout autour de toi, vite, vite,
Il vient, s'en va, puis il revient,
Tu crois le tenir, il t'évite,
Tu crois l'éviter, il te tient.

Și acuma, să ascultăm chestia asta, așa cum o vede maestrul Bizet:


http://www.youtube.com/watch?v=axvhEUyVfX0
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.10.2011, 14:23:57
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

din experienta personala spun ca deznadejdea apare atunci cand cateva chestii din viata noastra nu ne sunt pe plac...nu sunt asa cum am vrea noi...sau ..de cele mai multe ori nu sunt pe placul Celui de Sus..si singura solutie,dupa credinta,rugaciune si speranta este SCHIMBAREA.ceva nu e in regula cu viata noastra atunci SCHIMBAM!ceva nu e in regula cu comportamentul nostru SCHIMBAM.Persoana iubita nu e asa cum ar trebui sa fie(acuma neintelegandu-se ca cei de langa noi trebuie sa fie cum vrem noi) si nici vorbind cu respectivul,respectiva nu ajungem la un numitor comun,il/o schimbam.Lumea e plina de oameni din care sa alegem pe cineva alaturi de care sa construim viata noastra intr-un mod placut lui Dumnezeu.Lumea nu se sfarseste la o persoana.Si,ca sa termin,abia cand inlaturam toate cortinele din viata noastra..incepem sa vedem si lumina.
PS.deznadejdea e o stare care te face sa analizezi totul in asa fel incat sa te scufunzi din ce in ce mai mult..mai putina analiza si mai mult curaj in a intoarce pagina vietii.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.10.2011, 15:01:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Adresez o intrebare simpla tuturor de pe forum: cum sa scap de deznadejde????
Prin rugaciune si participare la Sfintele Taine.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.10.2011, 15:05:20
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Dintr-o iubire pierduta..... nu am putere nici Tatal nostru sa il mai spun...... ce sa mai zic de acatiste citite, cum faceam inainte, rugaciune neincetata in minte si suflet, post cel putin o data pe saptamana...... toate s-au dus..... oricate probleme as avea, nu ma mai rog..... nu mai am nadejde ca Dumnezeu ma poate ajuta..... dupa zile, luni intregi de rugaciune adanca, nu s-a aratat nici macar un gram de lumina in intunericul vast din jurul meu....... din contra, totul a disparut....... nu vreau mila de la nimeni, vreau doar sa inteleg cum se poate ca El sa treaca nepasator pe langa niste munti de durere, nici macar Sa arunce vreo privire la nori intregi de rugaciune trimisi catre cer, la rauri de lacrimi scurse prin pamant..... toate astea impreuna cu putin ajutor de la diavol au dus la o deznadeje crunta, care ma indeparteaza putin cate putin de tot ce am construit in mintea si sufletul meu alaturi de El, tatal meu din ceruri...... cred cu toata fiinta mea in El si in tot ce tine de ortodoxie, dar nu Il mai simt alaturi..... toata focul meu interior a ajuns doar un carbune incins, care e pe cale de a se stinge..... Va rog sa ma iertati.....

''Și cine va iubi mai mult pe femeia lui, pe bunica lui, pe mama lui, pe sora lui, tatăl lui, pe fratele lui, pe prietenul lui, pe animalul lui, pe natura lui, pe poza lui decât pe Mine nu e vrednic de Mine''... ceva de genul ăsta...

Deci iubește-L mai mult pe Dumnezeu decât pe femeile, decât pofta asta ca mereu s-o revezi numai pe ea...

Însă fără dragoste n-are sens nici deznădăjdea... dar omul nu știe ''postul și iubirea care îmi place Mie'' ca să iasă din belea, nu știe ci merge ca gândacul la bec să se lovească mereu cu capul de stâlp și jos în iarbă pândesc broaștele să-l înghită cu fulgi cu tot.

Păi nu pofti dezastrul credulității și atunci nu vei mai deznădăjdui în plăcerile autodistructive al victimei plânse de gLume. E pătimășie decăderea asta căci dragostea nu iubește pentru ca să-și facă avere proprie și personală din toate cele. Și patima asta crudă trece dacă lepezi carnea, coaja, berea și strângerea sadică de pleoape... dacă nu le mai încrețești cu sarcasm.

Și mai e ceva, tot necazul vine de la cafia, că așa te ia... neputința... te ia altcineva. Și nu mai scoate la ofertă adularea... ei, a cafelei, că va trece de ora 9 și nimănui nu-i va păsa.

Câtă durere... ofofof... aș da zile de la mine... pentru frumoasa mea. Dar pentru Iisus ce ai da?.. ai da altceva decât nemulțumiri autovictimizante și tânguiri amare că nu ai primit ce ai cerut pentru trup? Desfrânarea vine prin pofte și aia nu e iubire ci e lăudăroșenie, păcat în trup... deci e normal ca să nu-ți răspundă nimeni la răugăciuni... din moment ce postești o dată pe an exact așa ca fariseii, iartă-mă dar am impresia că voiai să faci sex cu ea și credeai că aia va fi socotită iubire, însă precis urma avortul sau ce crezi că vei scăpa doar cu tânguiala și târguiala?

Mulțumește Domnului că te-a ferit de rugăciunile tale deșarte ca nu cumva să se împlinească ele, căci tu nu știai ce ceri, și cereai cu ardoare pofta de înșelare, de alta. Asta am impresia că am pățit-o eu, poate și tu, nu știu. Oare mă înșel dragul meu kaa?

Last edited by vsovivi; 31.10.2011 at 15:55:53.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.10.2011, 18:41:09
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Dintr-o iubire pierduta..... nu am putere nici Tatal nostru sa il mai spun...... ce sa mai zic de acatiste citite, cum faceam inainte, rugaciune neincetata in minte si suflet, post cel putin o data pe saptamana...... toate s-au dus.....
Cristi, despre ce iubire vorbesti? O fata ti-a ranit inima? Sau Domnul? Or, mai degraba, si unul si Celalalt? Dar daca despre iubirea fetei nimeni nu-ti poate garanta nimic, despre iubirea Domnului, nu cred ca are sens sa ne indoim. Dumnezeu ne iubeste asa cum noi nu o putem face.

Acesta este o incercare, de care toti avem parte, sub o forma sau alta, pentru a constientiza cat de nestatornici suntem in rugaciune si post, dar mai ales in adevarata dragoste fata de El.

Cum adie puntin vantul a furtuna, uitam sa ne facem din nadejdea intru El "ancora neclintita" .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.10.2011, 19:11:25
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Dintr-o iubire pierduta.....
iubirea pierduta e ... pierduta.
uneori merita sa riscam orice s-o recastigam.
dar de cele mai multe ori trebuie s-o uitam .
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.10.2011, 19:57:36
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

va multumesc tuturor..... dupa ce am vazut primele voastre mesaje saptamana trecuta mi-am revenit instantaneu..... m-am trezit dimineata si minune, ma simteam atat de bine, am inceput instantaneu sa ma rog..... reveneam la viata mea normala.... I-am spus lui Dumnezeu ca poate sa ma loveasaca mereu cum poate El mai tare, nu o sa mai cad.... ca de obicei L-am rugat sa aiba grija de ea..... si ieri dimineata, o prietena comuna a noastra m-a cautat si a inceput sa imi spuna ca fosta mereu ma cauta, ii e dor de mine, o implora practic sa imi dea numarul ei sa o caut si ca vrea sa se impace cu mine.... dar problema e ca mi-e frica sa nu mai sufar din nou.... Doamne ajuta!!! se mai petrec minuni in viata noastra....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
deznadejde si disperare ilinca20 Intamplari adevarate 108 23.08.2012 19:30:16
Confuzie, frica, deznadejde, lene etc. AGabriela Generalitati 8 21.12.2011 23:10:09
Cum scap de patima asta...:( mufy08 Pocainta 25 28.01.2011 14:18:14
Cum scap de vise ? Ajutor. clementia Generalitati 20 31.01.2009 11:32:57