Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2012, 10:45:13
VelvetSky VelvetSky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Rugaciune, va rog

Buna ziua. Va cer si eu ajutorul: rugaciune pentru Cristina, Mihai, Maria, Adrian, Ioana, Gabriel, care trec printr-o perioada dificila din viata, prin niste conflicte si neintelegeri, asadar, un gand bun si o rugaciune din partea a cat mai multi oameni, cat de des le sta in putinta, asupra impacarii celor numiti bai sus, ar fi binevenit, alaturi si de propriile lor eforturi, pomelnice la manastiri si altele; Va multumesc.

Last edited by VelvetSky; 10.05.2012 at 10:49:55.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.05.2012, 10:50:08
lorena29 lorena29 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VelvetSky Vezi mesajul
Buna ziua. Va cer si eu ajutorul: rugaciune pentru Cristina, Maria, Mihai, Ioana, Adrian, Gabriel, care trec printr-o perioada dificila din viata, prin niste conflicte si neintelegeri, asadar, un gand bun si o rugaciune din partea a cat mai multi oameni, cat de des le sta in putinta, asupra impacarii celor numiti bai sus, ar fi binevenit, alaturi si de propriile lor eforturi, pomelnice la manastiri si altele; Va multumesc.
Sa le aduca Dumnezeu pace in suflete, sa-i lumineze si sa le dea ajutor spre impacare! Dumnezeu sa fie cu ei!
__________________
Lorena Savin
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.05.2012, 11:31:06
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu si Maica Domnului sa-i miluiasca si sa le dea gandul cel bun!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.05.2012, 14:56:45
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Am si eu rugamintea la voi frati crestini sa treceti in pomelnicele pe care le veti da la Sfanta Liturghie in aceasta Duminica la Adormiti pe Marin, care a murit astazi si va fi inmormantat chiar Duminica dar fara sa aiba parte de slujba ortodoxa. Familia e pocaita si nu permite, dar el era ortodox credincios. Macar sa fie pomenit la Sfanta Liturghie daca nu va avea parte de o inmormantare ortodoxa.
Multumesc.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.05.2012, 15:56:23
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Am si eu rugamintea la voi frati crestini sa treceti in pomelnicele pe care le veti da la Sfanta Liturghie in aceasta Duminica la Adormiti pe Marin, care a murit astazi si va fi inmormantat chiar Duminica dar fara sa aiba parte de slujba ortodoxa. Familia e pocaita si nu permite, dar el era ortodox credincios. Macar sa fie pomenit la Sfanta Liturghie daca nu va avea parte de o inmormantare ortodoxa.
Multumesc.
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca!

Mare greseala face familia nerespectand credinta lui!!!

Am fost in aceasta situatie, respectiv trei rude foarte apropiate de a caror inmormantare a trebuit sa ne ocupam, ei fiind penticostali.
Am cerut sfatul fratilor lor de credinta, pentru ca nu stiam cum decurge, ce trebuie facut, si am respectat tot ce a fost de cuviinta. (poate mai putin faptul ca noi ne-am rugat si inchinat dupa obiceiul nostru ortodox.. dar nimeni nu a comentat nimic si nu era cazul)
Chiar daca atunci cand erau in viata, am mai avut unele divergente, la inceput, referitor la faptul ca unul din ei a parasit ortodoxia (ceilalti doi, nu, ei au crescut in acea credinta), ne-am vazut fiecare de ale lui si nu ne-am comportat omeneste.

Last edited by Adriana Cluj; 11.05.2012 at 16:38:17.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.05.2012, 19:17:26
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VelvetSky Vezi mesajul
Buna ziua. Va cer si eu ajutorul: rugaciune pentru Cristina, Mihai, Maria, Adrian, Ioana, Gabriel, care trec printr-o perioada dificila din viata, prin niste conflicte si neintelegeri, asadar, un gand bun si o rugaciune din partea a cat mai multi oameni, cat de des le sta in putinta, asupra impacarii celor numiti bai sus, ar fi binevenit, alaturi si de propriile lor eforturi, pomelnice la manastiri si altele; Va multumesc.
Doamne tu le stii pe toate te rugam da liniste si pace in casa lor: Cristina, Mihai, Maria Adrian Ioana si Gabriel,dragoste si intelegere intre ei.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.06.2012, 10:47:08
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Implicit Doamne ajuta

Dumnezeu Tatal, Fiul si Maica Sfanta sa le dea lor ganduri bune spre implinirea poruncilor ,apoi vor gasi si linistea,pacea de care au nevoie ei si noi toti cei incercati de Tatal Ceresc...iata ce spune marele nostru parinte Arsenie Boca,despre necazurile vietii noastre....."Astea-s si necazurile care apasa pe toti si care va aduc pe voi la manastire.Pentru necazurile voastre osteniti.Caci numai prin necazuri scoate Dumnezeu pe oameni din intepeneala,din uscaciunea vietii lor.Iar necazurile te vor ustura tot mai tare,pana cand vei cauta sa te tamaduiesti.Caci iata ce pricina are cu noi Dumnezeu.Nu cu noi,ca doar suntem fiii Lui,ci cu relele noastre. Asupra relelor,a pacatelor,a faradelegilor noastre atarna sabia lui Dumnezeu." "Sa ne marturisim toate faradelegile noastre fara nici o ascundere si indata va matura Dumnezeu osanda, si indata sabia nu va mai atinge viata ta.""
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.06.2012, 10:56:41
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Implicit o scurta rugaciune,va rog......

Din suflet va rog ,pe cei care vreti si puteti sa spuneti ,doar o scurta rugaciune pentru fina mea Camelia-Elena ,care acum in acest moment trece printr-o operatie destul de dificila la spitalul oncologic din Cluj...este inca tanara ,la cei 41 ani ,are 2 baieti si este foarte disperata,cu toate ca ea este credincioasa,iar eu am incurajat-o telefonic cit de mult am putut.....eu si sora mea ne rugam ptr.ea acum,insa cred ca ar fi binevenita si alte rugaciuni ale unor crestini ortodoxi.....multumim din suflet ,iar Dumnezeu sa va faca parte din plin ,ptr,nevointa d-tra.....Doamne Ajuta!!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.06.2012, 18:36:02
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Am sa o pomenesc si eu in rugaciunele mele.
Doamne ajuta
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 13.06.2012 at 19:43:29.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.06.2012, 18:56:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VelvetSky Vezi mesajul
Buna ziua. Va cer si eu ajutorul: rugaciune pentru Cristina, Mihai, Maria, Adrian, Ioana, Gabriel, care trec printr-o perioada dificila din viata, prin niste conflicte si neintelegeri, asadar, un gand bun si o rugaciune din partea a cat mai multi oameni, cat de des le sta in putinta, asupra impacarii celor numiti bai sus, ar fi binevenit, alaturi si de propriile lor eforturi, pomelnice la manastiri si altele; Va multumesc.
Stapane, Iubitorule de oameni, Imparatul veacurilor si datatorul bunatatilor, care ai stricat peretele din mijloc al vrajbei si ai dat pace neamului omenesc, miluieste-i Doamne pe cei ce ne urasc sau ne pizmuiesc pe cei ce ne ocarasc si pe cei ce ne graiesc de rau. Ca nu cumva vreunul din ei sa patimeasca ceva rau pentru noi pacatosii nici in veacul de acum si nici in cel ce va sa fie.
Tu Doamne Dumnezeul nostru, cauta din inaltime ca un Bun asupra inimilor noastre, care sunt lipsite de dragoste si de unire si sunt inboldite de spinii urii si ai altor pacate. O picatura din Harul Sfantului Tau Duh, coborand peste robii tai :Cristina, Mihai, Maria, Adrian, Ioana, Gabriel, roureaza-le bogat, ca sa aduca roade bune si din dragostea cea catre Tine sa sporeasca in fapte bune si sa petreaca in dragoste si unire.
Asa Doamne, inmulteste dragostea in inimile noastre si pazeste-ne de tot raul si de asuprirea vrajmasilor vazuti si nevazuti, de sabie, de navalirea altor neamuri asupra noastra, de razboiul dintre noi si ne ajuta totdeauna sa ne iubim unii pe altii si sa facem numai bine, spre a ne invrednici de bunatatile Tale
Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
RUGACIUNE iosif Pocainta 12 17.03.2010 22:47:50
O rugaciune emiliulia Umanitare 49 03.03.2010 05:33:21
Rugaciune anirod Umanitare 3 05.05.2009 14:25:12
La rugaciune Hartford Stiri, actualitati, anunturi 10 09.08.2008 20:31:49
o rugaciune alexa.oni Generalitati 9 07.07.2008 15:37:44