Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.09.2008, 23:18:30
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Intrebari pe care nu le gasim in Biblie..

V-ati intrebat vreodata de ce in Biblie nu scrie despre existenta dinozaurilor??? sau atunci cand a facut Dumnezeu lumea nu a zis ca sunt si dinozauri.Se stie acum ca au existat dinozauri 100%.Sau de Univers,cine a facut Universul? sau exista viata pe alta planeta? Ce exista inainte cand nu era Terra? si multe altele.Sunt cateva intrebari despre care omul este foarte curios .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.09.2008, 23:37:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
V-ati intrebat vreodata de ce in Biblie nu scrie despre existenta dinozaurilor??? sau atunci cand a facut Dumnezeu lumea nu a zis ca sunt si dinozauri.Se stie acum ca au existat dinozauri 100%.Sau de Univers,cine a facut Universul? sau exista viata pe alta planeta? Ce exista inainte cand nu era Terra? si multe altele.Sunt cateva intrebari despre care omul este foarte curios .
Dragul meu, vad ca dinozaurii astia te obsedeaza rau de tot, pentru ca ai mai scris intr un topic de ei si o ti tot asa ! Ma rog fiecare cu nelamurirea lui ( sau cu pasarica , stolul lui). Pai dragul meu de incepea sa scrie in Biblie de toate taratoarele, pasarile, pestii, mamiferele, insectele si alte cele, trebuiau 10 volume, o intreaga enciclopedie. Toate cele ce te framanta atata si atata, au fost minutios studiate , clasificate de stiinta de specialitate, stiinta ce cu ajutorul Bunului Dumnezeu ni le-a dat noua spre citire si invatare din primi ani de scoala. Sper ca acum pricepu-si ceva si nu mai deschizi iar, si iar un topic cu "infioratorii "dinozauri. Aceiasi problema ai ridicato la topicul de stinta . Pace si bucurie !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.09.2008, 14:06:52
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Drept sa-ti spun, tigerAvalo9, nu m-am gandit de ce nu nu scrie despre dinozauri in biblie, stiind ca biblia este Cuvantul lui Dumnezeu catre oameni, iar despre animale se spune in Psalmul 8: " 6. Pusu-l-ai pe dânsul peste lucrul mâinilor Tale, toate le-ai supus sub picioarele lui. 7. Oile și boii, toate; încă și dobitoacele campului;
8. Păsările cerului și peștii mării, cele ce străbat cărările mărilor. "

Iar despre cine a facut universul, poti citi la inceputul Bibliei, in Vechiul Testament, la capitolul Facerea: de fapt cu facerea universului incepe capitolul 1.

Acum de ce sa ma mir de disparitia dinozaurului, cand au disparut si popoare intregi despre care nu se mai stie nimic: Psalmul 9:
5. Certat-ai neamurile și au pierit nelegiuiții; stins-ai numele lor în veac și în veacul veacului. 6. Vrăjmașului i-au lipsit de tot săbiile și cetățile i le-ai sfărâmat; pierit-a pomenirea lor în sunet.
Ori omul este mai de valoare pentru Dumnezeu decat toate animalele. Si daca a sters pana si numele acelor popoare, de ce sa ne vorbeasca in biblie despre animalele, care au pierit, dar care, daca El vrea, le poate readuce oricand la viata.
Asa ca, draga Tigrule, multumeste-te cu animalele care inca mai exista sau citeste in cartile de zoologie si enciclopedii despre cele disparute.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.09.2008, 17:36:12
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

In Biblie nu gasesti intrebari. In Biblie gasesti raspunsuri la numeroasele intrebari pe care ni le punem. Toate raspunsurile exista. Nu prea le descifram noi datorita putinei noastre credinte. Uneori indraznim sa dam unele interpretari dar numai Dumnezeu stie daca interpretam corect sau nu. Iata, spre exemplu, primul rand al Genezei: "La inceput, a facut Dumnezeu cerul si pamantul". Ce inseamna "la inceput"? Probabil momentul in care Dumnezeu a poruncit sa fie timpul, pentru ca numai la timp se poate vorbi de un inceput, iar textul face trimitere indubitabila la timp, nu la spatiu. Asadar, cand a fost creat timpul, pentru a se implini porunca lui Dumnezeu, in interiorul acestuia, adica al timpului, a facut Dumnezeu cerul si pamantul, care sunt supuse timpului, asa cum razbate din tot textul biblic. Ce inseamna ca a facut Dumnezeu "cerul si pamantul"? Poate insemna fundamentul creatiei, adica suma tuturor vazutelor (pamantul, adica existenta materiala) si nevazutelor (cerul, adica existenta imateriala). Cuvantul "pamant" nu se refera la planeta noastra ci la intregul univers, despre care se spune ulterior ca era "netocmit si gol", iar cerul nu este cel care inconjoara planeta noastra ci acea zona in interiorul careia se dilata universul si care separa creatia temporala de Dumnezeirea atemporala. Dupa aceasta prezentare extrem de succinta si atat de cuprinzatoare, a unui singur rand din Biblie, dar despre care mintea limitata a omului poate scrie tratate intregi, fara a oferi explicatii multumitoare, gasim particularizarea creatiei la nivelul planetei noastre. Sigur, este extrem de mult de discutat pe aceasta tema, dar ma opresc doar la acest aspect, cu specificatia ca este doar o posibila interpretare, fara a avea cumva pretentia ca este cea corecta. Am incercat sa ofer o varianta de intelegere la una din intrebarile tale "Sau de Univers,cine a facut Universul?".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.09.2008, 22:24:18
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Biblia este facuta sa invete. Nu este carte de istorie. Nu pomeneste de alte popoare decat cele dintr-un spatiu restrans, nu pomeneste toate tarile, nu pomeneste toate detaliile. Detaliile nu sunt importante aici, ci miezul istorisirii.


Biblia a fost data de Demnezeu oamenilor de atunci si scrisa astfel, incat ei sa o inteleaga si sa aiba o importanta pentru ei. Nu are Biblia toate raspunsuri la toate intrebarile, dar are raspunsurile la intrebarile care conteaza.

Cel mai bine afli despre dinozauri intr-o carte dedicata lor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.09.2008, 13:08:48
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Psalmul 73
14. Tu ai despartit, cu puterea Ta, marea; Tu ai zdrobit capetele [color=red]balaurilor[/color] din apa;
15. Tu ai sfaramat capul balaurului; datu-l-ai pe el mancare popoarelor pustiului.

Psalmul 103
26. Marea aceasta este mare si larga; acolo se gasesc taratoare, carora nu este numar, vietati mici si mari.
27. Acolo corabiile umbla; [color=red]balaurul acesta pe care l-ai zidit, ca sa se joace in ea.[/color]

Iov 41
12. Cat despre [color=red]leviatan[/color], voi vorbi despre madularele lui si despre taria lui si despre frumoasa lui intocmire.
13. Cine a ridicat pulpana din fata a vesmantului lui si cine poate patrunde in captuseala armurei lui?
14. Cine a deschis vreodata portile gurii lui? Zimtii lui sunt ingrozitori!
15. Spinarea lui este ca un sirag de scuturi, pe care le-ai fi intarit si pecetluit puternic.
16. Ele sunt stranse unul intr-altul atat de tare, ca nici vantul nu patrunde printre ele.
17. Fiecare e lipit de cel de langa el si se tin asa si nu se mai despart.
18. Din stranutul lui scapara lumina si ochii lui sunt rosii ca pleoapele zorilor.
19. Din gura lui ies parca niste torte aprinse si izbucnesc valuri de scantei.
20. Din narile lui iese fum, ca dintr-o caldare pusa la foc si care fierbe.
21. Rasuflarea lui este de carbuni aprinsi si din gura lui tasnesc flacari.
22. Puterea lui e adunata in grumazul lui si inaintea lui tasneste groaza.
23. Carnea lui e indesata; oricat ai apasa in ea nu se lasa.
24. Inima lui este tare ca piatra, tare ca piatra rasnitei, cea de dedesubt.
25. De maretia lui se tem si valurile; valurile marii se dau inapoi din fata lui.
26. Sa-l atingi cu sabia nu folosesti nimic; nici cu lancea, nici cu sageata, nici cu toporul.
27. Fierul pentru pielea lui este ca paiul, iar arama ca lemnul putred.
28. Sageata nu-l pune pe fuga si pietrele din prastie cad pe el ca niste pleava.
29. O sageata pentru el este un pai in vant si isi bate joc de vajaitul unei lanci ce zboara.
30. Sub pantecele lui sunt niste solzi ascutiti; cand da prin noroi, pare ca da cu grapa.
31. Cand se afunda, apa fierbe ca intr-o caldare; el preface marea intr-un cazan de fiert mirodenii.
32. El lasa in urma o dara luminoasa si adancul pare un cap cu plete albe.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.09.2009, 13:48:09
cosmin95
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sf prooroc Daniel a ucis un balaur. de unde stii ca exista dinozauri? pt ca fosilele pot fi fals
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.09.2009, 14:49:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
V-ati intrebat vreodata de ce in Biblie nu scrie despre existenta dinozaurilor??? sau atunci cand a facut Dumnezeu lumea nu a zis ca sunt si dinozauri.Se stie acum ca au existat dinozauri 100%.Sau de Univers,cine a facut Universul? sau exista viata pe alta planeta? Ce exista inainte cand nu era Terra? si multe altele.Sunt cateva intrebari despre care omul este foarte curios .
Sunt intrebari normale pe care toata lumea ar trebui sa si le puna.

Cateva posibile raspunsuri biblice la dilemele noastre:

Cerul si Pamantul = lumile paralele ale ingerilor si Universul nostru pe care toate le-a facut Dumnezeu: El a zis si s-au facut, a poruncit si s-au zidit.

Dinozauri: Iov 41. In Traditia ortodoxa se crede ca exista si acum dragoni la Muntele Athos, care zboara rar in vale sa bea apa.

Viata pe alte planete: Matei 24, 31; Marcu 13, 27; Ioan 10, 16; Deuteronom 30, 4; Zaharia 2, 10;

Evolutia controlata (Inteligent design): Facerea 1; Daniel 7, 2-4

Cautati si veti afla!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.09.2009, 15:45:31
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sunt intrebari normale pe care toata lumea ar trebui sa si le puna.

Cateva posibile raspunsuri biblice la dilemele noastre:

Cerul si Pamantul = lumile paralele ale ingerilor si Universul nostru pe care toate le-a facut Dumnezeu: El a zis si s-au facut, a poruncit si s-au zidit.

Dinozauri: Iov 41. In Traditia ortodoxa se crede ca exista si acum dragoni la Muntele Athos, care zboara rar in vale sa bea apa.

Viata pe alte planete: Matei 24, 31; Marcu 13, 27; Ioan 10, 16; Deuteronom 30, 4; Zaharia 2, 10;

Evolutia controlata (Inteligent design): Facerea 1; Daniel 7, 2-4

Cautati si veti afla!

Tu zici, "Viata pe alte planete".


7. Și atunci El va trimite pe îngeri și va aduna pe aleșii Săi din cele patru vânturi, de la marginea pământului până la marginea cerului. Marcu 13, 27


31. Și va trimite pe îngerii Săi, cu sunet mare de trâmbiță, și vor aduna pe cei aleși ai Lui din cele patru vânturi, de la marginile cerurilor până la celelalte margini. Matei 24, 31


16 Am și alte oi, care nu sunt din staulul acesta. Și pe acelea trebuie să le aduc, și vor auzi glasul Meu și va fi o turmă și un păstor. Ioan 10, 16

Oare nu se refera Mantuitorul la ceilalte popoare (nu la evrei)?

Înainte au locuit acolo Emimii, popor mare, mult la număr și înalt la statură, ca fiii lui Enac; Deuteronom 30, 4

Pai n'au locuit pe Pamant? Ce treaba are cu "viata pe alte planete"?


10. "Sculați, sculați și fugiți din țara de la miazănoapte", zice Domnul, "că v-am împrăștiat în cele patru vânturi ale cerului; Zaharia 2, 10

Evreii au fost imprastiati peste tot. Oare nu se refera la asta?



Sfintii Parinti ce zic?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.09.2009, 16:09:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Tu zici, "Viata pe alte planete".


7. Și atunci El va trimite pe îngeri și va aduna pe aleșii Săi din cele patru vânturi, de la marginea pământului până la marginea cerului. Marcu 13, 27


31. Și va trimite pe îngerii Săi, cu sunet mare de trâmbiță, și vor aduna pe cei aleși ai Lui din cele patru vânturi, de la marginile cerurilor până la celelalte margini. Matei 24, 31


16 Am și alte oi, care nu sunt din staulul acesta. Și pe acelea trebuie să le aduc, și vor auzi glasul Meu și va fi o turmă și un păstor. Ioan 10, 16

Oare nu se refera Mantuitorul la ceilalte popoare (nu la evrei)?
Ai dreptate, la asta se refera in primul rand. Dar sa stii ca un verset poate avea mai multe intelesuri.

Citat:
Înainte au locuit acolo Emimii, popor mare, mult la număr și înalt la statură, ca fiii lui Enac; Deuteronom 30, 4

Pai n'au locuit pe Pamant? Ce treaba are cu "viata pe alte planete"?
Ai gresit versetul, care spune asa:
Deuteronom 30
4. Chiar de ai fi risipit de la o margine a cerului până la cealaltă margine a cerului, și de acolo te va aduna Domnul Dumnezeul tău și te va lua și de acolo,

Citat:
10. "Sculați, sculați și fugiți din țara de la miazănoapte", zice Domnul, "că v-am împrăștiat în cele patru vânturi ale cerului; Zaharia 2, 10

Evreii au fost imprastiati peste tot. Oare nu se refera la asta?
Cele patru vanturi ale cerului pot fi aceleasi patru vanturi descrise la Daniel 7, 2-4 care au adus viata (samanta creata pe Pamant=Univers in ziua a treia) pe planeta noastra la inceput:

2. Daniel a început a grăi, zicând: "Văzut-am în vedenia mea din timpul nopții cum cele patru vânturi ale cerului au sfredelit marea cea necuprinsă.
3. Și patru fiare uriașe au ieșit din mare, una mai deosebită decât alta.
4. Cea dintâi semăna cu un leu și avea aripi de vultur. M-am uitat la ea până ce aripile i-au fost smulse și a fost ridicată de pe pământ și pusă pe picioare ca un om și i s-a dat inimă de om.

Citat:
Sfintii Parinti ce zic?
Mi-a placut foarte mult acest pasaj scris de Sfantul Dionisie Areopagitul, despre care se spune ca a fost ucenicul Sfantului Pavel, de la care a aflat cate ceva despre Ierarhiile Ceresti si nu numai:

"Dumnezeu nu a adus la existenta o lume vazuta si nevazuta saraca. Precum nu putem da de marginile lumii vazute, asa nu putem da nici de marginile lumii nevazute, cu atat mai valoroase, care contribuie la imbogatirea noastra spirituala din Dumnezeu, infinitul lumii si al intelesurilor. Ele isi comunica trairea mereu sporita a lui Dumnezeu si bucuria de El - cum ne-o comunicam si noi - si care e cu atat mai bogata, cu cat suntem mai multi cei ce ne-o comunicam."

Parintele Galeriu a dat versetul de la Matei 24, 31 raspunzand astfel la o intrebare venita din sala, la o conferinta, privitoare la viata extraterestra.

Sunt sigur ca mai sunt si alti Parinti care impartasesc parerea mea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 02.09.2009 at 16:11:40.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Intrebari despre Biblie Odinsson Despre Sfanta Scriptura 5 31.01.2012 16:03:28
joc interactiv- intrebari din Biblie ioanna Generalitati 932 15.12.2011 06:09:35
Biblie si... mihaiparaschiv Teologie si Stiinta 14 13.06.2011 20:26:56