Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 23.05.2011, 19:11:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Religia e sentiment. Cum poate un sentiment să fie dat de norme clare?
Religia sentiment?Este mai mult o alegere a constiintei de aderare la unul din conceptele binare primordiale BUN-RAU.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 23.05.2011, 19:15:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Da, dar nu poți să alegi dacă nu simți că religia pe care ai ales-o ți-e aproape de suflet și că îți oferă acea pace interioară la care râvnești.
Alegerea este undeva mai pe la inceput.
Si nu consta neaparat in religie.
Inseamna sa optezi pentru anumite valori care se regasec in multe religii si cu atat mai mult in Adevarul revelat.
Si sa optezi pentru ele nu inseamna sa te consideri aprioric in posesia lor iar pe cei din jur sa-i condamni ca nu le au.
Inseamna sa le practici cu ardoare si perseverenta si sa le adaugi altele noi.

Iar partea asta cu "aproape de suflet" si "pacea interioara" este undeva mai incolo..
Reply With Quote
  #143  
Vechi 23.05.2011, 19:22:19
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Religia sentiment?Este mai mult o alegere a constiintei de aderare la unul din conceptele binare primordiale BUN-RAU.
Conceptele primordiale binare BUN - RĂU ne trimit la alte concepte primordiale binare YIN - YANG, adică nici o legătură cu creștinismul. Binele este, există ca stare a ființei primordiale, răul = absența binelui. Nu există antagonism primordial bine - rău în creștinism, acesta a devenit ontologic deplin prin ALEGERE! A lui Lucifer și cândva, deja, "trecut temporal", a noastră!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 23.05.2011, 19:28:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Conceptele primordiale binare BUN - RĂU ne trimit la alte concepte primordiale binare YIN - YANG, adică nici o legătură cu creștinismul. Binele este, există ca stare a ființei primordiale, răul = absența binelui. Nu există antagonism primordial bine - rău în creștinism, acesta a devenit ontologic deplin prin ALEGERE! A lui Lucifer și cândva, deja, "trecut temporal", a noastră!
Nu BUN-RAU ci BUN/RAU(ori,sau)
in alte cuvinte,atragerea spre unul dintre poli...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 23.05.2011, 19:38:19
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Eu stiu ca nu se aplica de aceea procentajul acela este defect :)
OK. Te intreb altfel, ca vad ca te ascunzi:

Cate din chestiile din lista aia, considerate morale in trecut, sunt macar
legale in ziua de azi? Si dupa aia mai vorbim despre moralitate care nu se schimba.

Citat:
Dada, masina de brainwashing ateist functioneaza la cote maxime :)
Sunt prezente chestiile alea in VT sau nu? Sau si VT e scris de atei undercover?

Pai, avem doua variante:

1. Ori sunt acte imorale din start, si atunci insusi zeul vostru e imoral.
2. Ori sunt acte morale la ora la care a fost scrisa Biblia, iar acum nu numai ca sunt imorale, dar mai sunt si ilegale. Ceea ce inseamna ca sfanta moralitate crestina e cat se poate de relativa, si evolueaza odata cu vremurile.

Citat:
tragic este este ca desi nu cunosti o iota despre moralitatea crestina, emiti aberatii cu pretentii de judecati de valoare in directia asta.
Atunci lumineaza-ma tu. Ce nu am inteles? Mai ales referitor la lista de mai sus.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 23.05.2011, 20:20:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
OK. Te intreb altfel, ca vad ca te ascunzi:

Cate din chestiile din lista aia, considerate morale in trecut, sunt macar
legale in ziua de azi? Si dupa aia mai vorbim despre moralitate care nu se schimba.
Nu ma ascund neaparat...ci nu am pregatirea teoretica necesara sa acopar acele subiecte!
Satisfacut?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 23.05.2011, 20:28:06
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Nu ma ascund neaparat...ci nu am pregatirea teoretica necesara sa acopar acele subiecte!
Adica iti trebuie pregatire speciala ca sa imi spui daca acte ca cele de mai jos sunt sau nu morale? Sau legale?

Cateva exemple din lista aia:

- pedepsirea copiilor pentru păcatele părinților
- genocid
- instigarea la uciderea propriului copil
- viol
- viol în masă

Si daca nu ai aceasta pregatire (oricat de incredibil ar suna), atunci pe ce pregatire te bazezi cand spui ca morala crestina e absoluta?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 24.05.2011, 00:03:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asta e la misto sau care e ideea?
Reply With Quote
  #150  
Vechi 24.05.2011, 06:29:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta e la misto sau care e ideea?
Eu am gasit articolul si l-am postat pur si simplu, fara sa ma intreb cu ce intentie a fost scris. In general, suntem tentati sa-i imitam pe americani. De ce nu s-ar face si la noi niste slujbe de exorcizare speciale in perioada in care au loc parade ale homosexualilor?

Ideea este, asadar, ca si in bisericile noastre sa se savarseasca mai des Taina Sfantului Maslu pentru ca oamenii sa fie ajutati la timp sa lupte cu duhurile rele de orice fel.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 06:24:19
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 07:33:02
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18