Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.07.2009, 20:46:47
alexya89's Avatar
alexya89 alexya89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit E pacat sa mergi la strand sau la mare?

eu cel putin cred ca ar fi pt k iti arati majoritatea corpului desi nu mergi la apa cu acest scop k sa te etalezi in fata altora ci sa te simti bn si sa inoti..mie cel putin imi place si de mik am facut inot de performanta dar uneori nu stiu ce sa mai cred...pakt presupun k e atunci cand faci cu gandul in sine pakt k vrei sa atragi prin trupul tau si cum in ziua de azi multi isi fac oki dulci cu tine cand te vad asa ma gandesc k tot paktuiesti,dar inainte cand erau ADAM SI EVA era altcv k sa fie goi nu cadeau in ispita trupeasca [pana cand si.a bagat vrajmasul coada si normal k am inceput sa cautam o tenta sexuala la multe lucruri...apropo referitor la multe cuvinte romanesti se fac glume porcoase si cu tenta sexuala ji mereu primul gand kre vine e acesta rau...ma scuza.ti k ma mai abat de la subiect
__________________
DOAMNE IISUSE HRISTOASE,FIUL LUI DUMNEZEU,MILUIESTE.MA PE MINE PACATOASA!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2009, 22:19:34
mir67ro
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit asa e scris

n-ai de ales, vei fi ispita pentru unii si daca vrei sa nu fi ispita nu te duci la strand sau la mare
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.07.2009, 00:03:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

S-a discutat despre asta aici:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ighlight=plaja
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.07.2009, 00:03:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mir67ro Vezi mesajul
n-ai de ales, vei fi ispita pentru unii si daca vrei sa nu fi ispita nu te duci la strand sau la mare
Acum să fim realiști, că mulți caută cu tot dinadisul ispita , fac ochii cât cepele pentru a o găsi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.07.2009, 15:25:25
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexya89 Vezi mesajul
eu cel putin cred ca ar fi pt k iti arati majoritatea corpului desi nu mergi la apa cu acest scop k sa te etalezi in fata altora ci sa te simti bn si sa inoti..mie cel putin imi place si de mik am facut inot de performanta dar uneori nu stiu ce sa mai cred...pakt presupun k e atunci cand faci cu gandul in sine pakt k vrei sa atragi prin trupul tau si cum in ziua de azi multi isi fac oki dulci cu tine cand te vad asa ma gandesc k tot paktuiesti,dar inainte cand erau ADAM SI EVA era altcv k sa fie goi nu cadeau in ispita trupeasca [pana cand si.a bagat vrajmasul coada si normal k am inceput sa cautam o tenta sexuala la multe lucruri...apropo referitor la multe cuvinte romanesti se fac glume porcoase si cu tenta sexuala ji mereu primul gand kre vine e acesta rau...ma scuza.ti k ma mai abat de la subiect
Pai e cam pacat, nu?

Dumnezeu ne-a dat constiinta, pe care cu cat o ascultam mai mult, cu atat ne spune mai mult ce e bine si ce e rau. Si constiinta ne spune ca nu prea bine sa te dezbraci in fata atator oameni (daca o asculti).

Pacatul e cu atat mai mare pentru o femeie, pentru ca se face partasa si chiar cauza pacatului tuturor barbatilor care se uita la ea:

"Ati auzit ca s-a zis celor de demult: "Sa nu savarsesti adulter".
Eu insa va spun voua: Ca oricine se uita la femeie, poftind-o, a si savarsit adulter cu ea in inima lui.
" (Matei 5:27-28)

"Vai lumii, din pricina smintelilor! Ca smintelile trebuie sa vina, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala." (Marcu 18:7)

Bogdan.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.07.2009, 16:12:45
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Acum să fim realiști, că mulți caută cu tot dinadisul ispita , fac ochii cât cepele pentru a o găsi !
Foarte adevarat.
Se pare ca asta este o problema in Romania.
Eu am fost la plaja in strainatate si oamenii isi vad fiecare de treaba lui, nu exista obiceiul de a-i examina pe ceilalti (ca la noi!). Este cu totul altceva, nu trebuie sa fii doar cu ochii catre mare ca daca te uiti in stanga sau in greapta dai de o p[ereche de ochi straini care te examineaza fara jena!
Ei numesc asta respect.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.07.2009, 16:25:47
alissa's Avatar
alissa alissa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit DA!

Da, e pacat! Pierdem aiurea timpul pe care ni l-a dat Dumnezeu spre mantuire! Cati dintre noi am fi dispusi sa stam tot atatea ceasuri in genunchi, la rugaciune, cate ore pierdem lenevind pe plaja?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.07.2009, 16:41:48
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit libertate

Toate cate exista in viata pot fi surse ale binelui, sau ale raului, ale virtutii sau ale pacatului. Depinde de fiecare ce alege sa faca cu ceea ce-i este dat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.07.2009, 16:51:11
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Toate cate exista in viata pot fi surse ale binelui, sau ale raului, ale virtutii sau ale pacatului. Depinde de fiecare ce alege sa faca cu ceea ce-i este dat.
Corect! :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.07.2009, 21:11:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Acum să fim realiști, că mulți caută cu tot dinadisul ispita , fac ochii cât cepele pentru a o găsi !
Corect, sa incercam sa privim cit dorim in jurul nostru lucrarea lui Dumnezeu insa fara sa poftim. Un fel de a ajunge la aceasta stare este sa o facem ca un studiu strict anatomic al varietatii creatiei sau artistic.
GInditi-va ca sunteti pusi in situatia de a cauta modele pentru sfintii si sfintele pe care le veti reprezenta intr-o fresca pe peretii bisericii, si o sa vedeti cum vederea lucrurilor o sa capete un caracter ziditor
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cel mai josnic pacat si cea mai mare virtute laurastifter Morala Crestina 35 22.03.2012 12:51:21
Incredrea prea mare in Dumnezeu-un pacat? Bogdan N Generalitati 9 31.05.2011 10:43:17
Un mare pacat Rodica50 Generalitati 2 22.11.2010 15:49:45
Pacat enorm de mare? derbyc Generalitati 19 22.10.2010 21:55:12
cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna zuzu17 Intamplari adevarate 9 05.01.2010 13:44:56