Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 06.07.2010, 14:53:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
multi mai merg la mare si pentru odihna....daca esti bun rezisti la ispite....a merge la mare nu e ispita, ce preotii cu copii mici nu merg pentru copii?...daca iti place marea.....mie unul, nu ma incumet sa mai merg undeva....sunt multe schimbari climatice....nu mai e sigur nimic, Cel de sus e suparat pe noi, sa incercam sa facem fapte bune, si totul va fi bine...Doamne ajuta!
Cunosc un preot care merge in fiecare an la mare cu copii, la Navodari.
E mai linistit si mai putine fite.
Daca vrei Mamaia ...
Reply With Quote
  #62  
Vechi 06.07.2010, 16:23:43
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Corect, sa incercam sa privim cit dorim in jurul nostru lucrarea lui Dumnezeu insa fara sa poftim. Un fel de a ajunge la aceasta stare este sa o facem ca un studiu strict anatomic al varietatii creatiei sau artistic.
GInditi-va ca sunteti pusi in situatia de a cauta modele pentru sfintii si sfintele pe care le veti reprezenta intr-o fresca pe peretii bisericii, si o sa vedeti cum vederea lucrurilor o sa capete un caracter ziditor
Si tu ai reusit sa de detasezi in asa masura vreodata? Ori ti-a murit libido-ul ori esti sfant!
Ce fel de varietate studezi tu cand te uiti la 20 de exemplare din aceeasi specie pe plaja? Si daca e tot sa fii obiectiv ar trebui sa studiezi (artistic) in egala masura si masculii si femelele! :)) Vrei sa vezi varietate iti iei un film bun despre ecosisteme, vietuitoare etc. Te duci pe un camp cu flori sau o livada si studiezi tot ce misca sau nu pe acolo. Dar pe plaja??
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 06.07.2010, 16:28:30
drmihaela drmihaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit o sa uiti limba romana :)

Citat:
În prealabil postat de alexya89 Vezi mesajul
eu cel putin cred ca ar fi pt k iti arati majoritatea corpului desi nu mergi la apa cu acest scop k sa te etalezi in fata altora ci sa te simti bn si sa inoti..mie cel putin imi place si de mik am facut inot de performanta dar uneori nu stiu ce sa mai cred...pakt presupun k e atunci cand faci cu gandul in sine pakt k vrei sa atragi prin trupul tau si cum in ziua de azi multi isi fac oki dulci cu tine cand te vad asa ma gandesc k tot paktuiesti,dar inainte cand erau ADAM SI EVA era altcv k sa fie goi nu cadeau in ispita trupeasca [pana cand si.a bagat vrajmasul coada si normal k am inceput sa cautam o tenta sexuala la multe lucruri...apropo referitor la multe cuvinte romanesti se fac glume porcoase si cu tenta sexuala ji mereu primul gand kre vine e acesta rau...ma scuza.ti k ma mai abat de la subiect
daca mai scrii mult cu k si fara cratima sau cu punct in loc de cratima :) iar despre ceea ce ai intrebat.......ce iti spune constiinta? ascult-o bine si o sa afli :) sa nu te superi pe mine ca ti-am facut observatii.........Domnul si Maicuta sa ne lumineze !
Reply With Quote
  #64  
Vechi 06.07.2010, 16:39:06
orenda orenda is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Eu cred ca ne putem dezbraca in fata cuiva si altii in fata noastra fara a avea intentii sexuale.Totusi nu suntem caini.
Imi pare rau dar nu am cuvinte cum sa explic cad penibil e acest subiect.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 06.07.2010, 16:39:56
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Nu-i de loc pacat sa te bronzezi si sa faci baie.Pacat este sa urasti,sa ucizi,sa fii ipocrit),sa minti si altele.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 06.07.2010, 16:40:26
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Si tu ai reusit sa de detasezi in asa masura vreodata? Ori ti-a murit libido-ul ori esti sfant!
Ce fel de varietate studezi tu cand te uiti la 20 de exemplare din aceeasi specie pe plaja? Si daca e tot sa fii obiectiv ar trebui sa studiezi (artistic) in egala masura si masculii si femelele! :)) Vrei sa vezi varietate iti iei un film bun despre ecosisteme, vietuitoare etc. Te duci pe un camp cu flori sau o livada si studiezi tot ce misca sau nu pe acolo. Dar pe plaja??
Am auzit opinia unui barbat crestin care a mers la mare. Era intrebat daca a fost ispitit. A spus: "Deloc. Totul e acolo la vedere, nimic ciudat, nimic interesant. In plus sunt o gramada, cat sa tot privesti? Mult mai greu e in Bucuresti unde vezi femei in minijup-uri. Fara sa vrei te surprinzi intrebandu-te ce-o fi sub ele. Sunt mult mai periculoase ca un costum de baie." :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #67  
Vechi 06.07.2010, 16:46:35
SebastianD's Avatar
SebastianD SebastianD is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

oameni buni...acum totule pacat , mai important decat unde te duci este ceeea ce ai in cap cand te duci acolo . eu ma duc la plaja, ma duc sa ma bronzez , si sa inot . pentru piele bronzul este recomandat de medici . Daca te duci acolo si te uiti dupa toate femeile , atunci e pacat .
Stati voi linistiti ca sunt alte pacate mai grele decat asta . Suntem oameni , mai esim in lume..
__________________
Dumnezeule, sa nu ma parasesti, nimic nu am facut in fata Ta bun; dar ;da-mi dupa mila Ta sa pun inceput .
Reply With Quote
  #68  
Vechi 06.07.2010, 17:49:18
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alissa Vezi mesajul
Da, e pacat! Pierdem aiurea timpul pe care ni l-a dat Dumnezeu spre mantuire! Cati dintre noi am fi dispusi sa stam tot atatea ceasuri in genunchi, la rugaciune, cate ore pierdem lenevind pe plaja?
Ni s-a zis sa ne rugam neincetat. Asta inseamna sa ne rugam si cand dormim.
Totusi Dumnezeu nu ne cere sa facem mai mult decat putem. Avem in noi sadita de Dumnezeu constiinta care este un reper pentru noi. Daca ea ne spune ca un lucru nu e bun sau ca e bun e alegerea noastra sa il facem sau nu. O alta problema e si cum facem o fapta, nu numai ce facem.
Cred ca cel mai bine ca inainte sa-L intrebam pe Dumnezeu daca e bine sau nu ceea ce vrem sa facem...
Doamne ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #69  
Vechi 06.07.2010, 18:52:23
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Probabil ca pentru cel care a pus intrebarea initiind acest topic este pacat sa mergi la mare, la strand, tocmai pentru ca i se pare ceva in neregula cu acel "teritoriu" care i-ar putea da de furca intr-un fel sau altul. Sunt foarte multi "crestini" care fac mare caz de asta, ei nu se duc pentru a nu fi "ispititi" sau pentru a nu fi in mijlocul "pacatosilor", fara sa se gandeasca la faptul ca acei pacatosi nu privesc mersul la mare in felul in care il privesc ei, ci merg sa se simta bine dupa un an de munca(unii).
Reply With Quote
  #70  
Vechi 06.07.2010, 19:14:46
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Implicit

[quote=alexya89;156364]eu cel putin cred ca ar fi pt k iti arati majoritatea corpului desi nu mergi la apa cu acest scop k sa te etalezi in fata altora ci sa te simti bn si sa inoti..mie cel putin imi place si de mik am facut inot de performanta dar uneori nu stiu ce sa mai cred...pakt presupun k e atunci cand faci cu gandul in sine pakt k vrei sa atragi prin trupul tau si cum in ziua de azi multi isi fac oki dulci cu tine cand te vad asa ma gandesc k tot paktuiesti,dar inainte cand erau ADAM SI EVA era altcv k sa fie goi nu cadeau in ispita trupeasca [pana cand si.a bagat vrajmasul coada si normal k am inceput sa cautam o tenta sexuala la multe lucruri...apropo referitor la multe cuvinte romanesti se fac glume porcoase si cu tenta sexuala ji mereu primul gand kre vine e acesta rau...ma scuza.ti k ma maci

Nu e nici un pacat ca doar nu o sa mergi in rochie de seara .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cel mai josnic pacat si cea mai mare virtute laurastifter Morala Crestina 35 22.03.2012 11:51:21
Incredrea prea mare in Dumnezeu-un pacat? Bogdan N Generalitati 9 31.05.2011 09:43:17
Un mare pacat Rodica50 Generalitati 2 22.11.2010 14:49:45
Pacat enorm de mare? derbyc Generalitati 19 22.10.2010 20:55:12
cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna zuzu17 Intamplari adevarate 9 05.01.2010 12:44:56